USB girişi olan iki bilgisayarın varsa onları birbirine “bridging” (köprü) denen özel bir USB kablo türünü kullanarak bağlayabilirsin. İki Mac’i de USB ile birbirine teknik olarak bağlayabilirsin ama USB-Ethernet dönüştürücü ve Ethernet kablosu kullanman gerekir. Bilgisayarlar birbirine bağlandıktan sonra bir bilgisayardan diğerine hızlıca dosya aktarabilirsin.

Yöntem 1 / 2:
İki Bilgisayarı USB Kullanarak Bağlamak

 1. 1
  Bir USB-USB bridging (köprü) kablosu edin. [1] Doğru USB-USB kablo türünü kullanmak önemlidir çünkü birden fazla tür vardır. İki bilgisayarı bağlamak için kullanılması gereken tek USB-USB kablo türüne “bridging (köprü) kablosu” denir. Bu kabloya “USB veri transfer kablosu”, “USB ağ kablosu” veya “USB bağlantı kablosu” dendiği de olur. Doğru kablonun ortasında bir elektronik devre vardır (şişkinliği görürsün) ve her iki ucunda da erkek USB konektörü bulunur.
 2. 2
  Yazılımı iki bilgisayara da yükle. [2] Bunu kabloyu bilgisayarlara takmadan önce yap. Kablo büyük ihtimalle içinde yazılım bulunduran bir CD veya DVD ile gelir. Diski tak ve ekranda çıkınca yükleyiciyi çalıştır. Yükleyici otomatik olarak başlamazsa Dosya Gezgini’ni açmak için Win+E tuşlarına bas, ardından ekranın sol tarafından CD/DVD ROM sürücüne git. “Setup” (kurulum) veya “installer” (yükleyici) yazan dosyaya iki kez tıkla.
  • Kablonun yanında bir yazılım gelmezse üreticinin İnternet sitesine git ve “Software” (Yazılım) veya “Drivers” (Sürücüler) adında bir bölüm ara. Kablona özel yapılmış yazılımı indir. Bunu iki bilgisayarda da yap.
  • Bir “mode” (mod) seçmen istendiyse “link” (bağlantı) modunu (adı “bridge” (köprü) veya “transfer” modu da olabilir) seç.
 3. 3
  USB kablonun iki ucunu da bilgisayarların birer USB girişine tak. Kabloyu fazla gerdirmemeye çalış. Bilgisayarları bağlamak için kablonun çekilmesi gerekiyorsa kablonun kopmasını önlemek için bilgisayarları birbirine yaklaştır.
 4. 4
  Transfer yazılımını iki bilgisayarda da çalıştır. Yazılım nasıl yüklenmiş olursa olsun yazılımın Başlat menüsünde bir girdisi olması gerekir. “Start”a (Başlat) tıkla, “All Programs”e (Tüm Programlar) veya “All Apps”e (Tüm Uygulamalar) git ve yazılımı menüden seç. Bu aşamadan sonra dosya aktarmak için bilgisayarlar arasında geçiş yapmana gerek kalmaz; her şey bir bilgisayardan halledilebilir.
 5. 5
  Bir bilgisayarın dosyalarını diğerinden görüntüle. Yazılımın iki penceresi olan bir dosya yöneticisine benzediğine dikkat et (“local” (yerel) ve “remote” (uzak)); her pencere bir bilgisayar içindir. Local penceresi, hâlihazırda kullandığın bilgisayardaki dosyaları görüntüler ve Remote da diğer bilgisayardaki dosyaları gösterir.
 6. 6
  Dosya paylaş. Uzak bilgisayardan, kullandığın bilgisayara bir şey kopyalamak istersen istediğin dosyayı Remote (Uzak) penceresinden Local (Yerel) penceresindeki istediğin konuma sürükle. Aynı şekilde yerel bilgisayardan uzak bilgisayara da dosya sürükleme imkânın olur.
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
İki Mac’i USB ile Bağlamak

 1. 1
  Gerekli aksesuarları edin. [3] Mac’ler teknik olarak birbirlerine bir USB kablosuyla bağlanamaz. Mac’te USB-USB bağlantısına en yakın yol, bir bilgisayarın USB girişinden diğerinin Ethernet girişine kablo çekmektir.
  • USB-Ethernet konektörü: Bu konektörler evrenseldir; yani Apple bilgisayarlar için üretilmiş bir tanesini almana gerek olmaz. Dönüştürücünün bir ucunda erkek bir USB konektörü bulunur, diğer ucunda da Ethernet kablosu için dişi bir RJ-45 girişi bulunur.
  • 10/100BASE-T Ethernet kablosu: Bu kablo standarttır, her iki ucunda da RJ-45 konektörler vardır ve herhangi bir elektronik mağazasından satın alınabilir.
  • Bir bilgisayardan diğerine dosya almanın daha kolay yolları için ilgili makalelerimize bak.
 2. 2
  USB dönüştürücüyü Bilgisayar 1’deki bir USB girişine bağla. Yalnızca bir bilgisayarda Ethernet girişi varsa USB dönüştürücüyü o bilgisayara tak. Aksi hâlde hangisini önce taktığının bir önemi olmaz.
 3. 3
  Ethernet kablosunun bir ucunu Bilgisayar 2’deki RJ-45 girişine tak. Bu giriş muhtemelen bilgisayarın yan tarafında veya arkasındadır.
 4. 4
  Ethernet kablosunun diğer ucunu (Bilgisayar 2’ye bağlı) USB dönüştürücüye tak. Kablolama tamamlandı.
 5. 5
  Her iki bilgisayarda da Sharing (Paylaşım) tercihlerini aç. Her iki bilgisayarda da Apple menüsünü aç, “System Preferences”a (Sistem Tercihleri) tıkla, ardından “Sharing”i seç. Sharing tercihleri ekranda çıkınca, kullandığın bilgisayarın adını da görürsün.
 6. 6
  Diğerine bağlanmak için bilgisayarlardan birinde Finder’ı kullan. Bu işleme başlamak için hangi bilgisayarı kullandığının bir önemi yok. Bilgisayarlardan birinde Finder’ı aç, “Go”yu (Git) seç, ardından “Connect to server”ı (Sunucuya bağlan) seç. Bağlanılabilecek tüm bilgisayarların bir listesini göstermesi için “Browse”a (Gözat) tıkla. İkinci bilgisayarın adının sonuçlarda çıktığını görürsen ona iki kez tıkla, ardından (istenirse) parolanı gir.
 7. 7
  Dosyaları bilgisayarlar arasında kopyala. İkinci bilgisayardaki dosyaların bir listesini birinci bilgisayarda görüyor olman gerekir. Dosyaları bu Finder penceresiyle bilgisayarlar arasında sürükle.
  Reklam

İpuçları

Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Google Güvenli Arama Nasıl KapatılırGoogle Güvenli Arama Nasıl Kapatılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Ağ Yazıcısı Nasıl KurulurAğ Yazıcısı Nasıl Kurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Twitter'da Takipçi Nasıl SilinirTwitter'da Takipçi Nasıl Silinir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Nicole Levine, MFA
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Nicole Levine, MFA. Nicole Levine, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Teknik dokümantasyon oluşturma ve önde gelen internet sitesi barındırma ve yazılım şirketlerindeki destek ekiplerini yönetme alanlarında 20 yıldan fazla deneyime sahiptir. Nicole ayrıca Portland Eyalet Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık alanında Güzel Sanatlar Yüksek Lisans derecesine sahiptir ve farklı kurumlarda kompozisyon, bilim kurgu yazarlığı ve ev yapımı dergi (zin) hazırlama dersleri vermektedir. Bu makale 3.665 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 3.665 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam