Bu wikiHow makalesi sana, Windows yüklü masaüstü bilgisayarına nasıl yeni bir işlemci takacağını öğretir. İşlemci (veya CPU) kısmen bilgisayarının hızından sorumludur.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
İşlemci Seçmek

 1. 1
  İşlemcilerin ve anakartların nasıl çalıştığını anla. Bilgisayarının anakartı temelde, işlemci de dâhil olmak üzere bilgisayarının diğer parçalarını takacağın temeli sağlayan büyük bir devre kartıdır. İşlemcilerin boyutları ve konektörleri modele göre değiştiği için seçtiğin işlemcinin mevcut anakartınla çalışacağından emin olman gerekir.

  İpucu: Anakartı da, tercih ettiğin işlemciyi destekleyen bir tanesiyle değiştirebilirsin.

 2. 2
  Bilgisayarının sınırlarını bil. Neredeyse tüm Windows masaüstü işlemcilerini ve anakartlarını yükseltebilecek olsan da dizüstü bir bilgisayarın işlemcisini yükseltmek genelde mümkün değildir. Dizüstünün modeli işlemciyi değiştirmeyi desteklese bile bunun bilgisayarına faydadan çok zarar vermesi daha olasıdır. [1]
  Luigi Oppido

  Luigi Oppido

  Bilgisayar Onarım Teknisyeni ve Pleasure Point Computers'ın Sahibi
  Luigi Oppido, Kaliforniya’da yer alan Santa Cruz’daki Pleasure Point Computers’in Sahibi ve Yürütücüsü’dür. Genel bilgisayar onarımı, veri kurtarma, virüs kaldırma ve yükseltmeler konusunda 16 yıldan fazla deneyime sahiptir. Müşteri hizmetleri ve şeffaf ücretlendirmesiyle gurur duymaktadır.
  Luigi Oppido
  Luigi Oppido
  Bilgisayar Onarım Teknisyeni ve Pleasure Point Computers'ın Sahibi

  Dizüstü işlemcileri anakarta bağlıdır. Eğer dizüstü bilgisayarının anakartında, işlemcideki küçük yastıkların bir top sistemine lehimlendiği bir top ve lehim sistemi varsa işlemcini yükseltemezsin. Bazı makinelerde işlemciyi değiştirmek için kolayca bir tornavida kullanabilirsin ama anakartın hız kapasitesi seni yine de sınırlar.

 3. 3
  Bilgisayarının anakart modelini bul. Anakartının temel bilgilerini bulmak için Komut İstemi’ni kullanabilecek olsan da Speccy adlı ücretsiz bir hizmeti kullanmak anakartın hakkında hayati bilgileri (işlemcinin soket türü gibi) görmeni sağlar.
 4. 4
  Anakartının kullandığı işlemci soketinin türünü belirle. Anakartının bilgilerini bulmak için Speccy’i kullanıyorsan soketi belirlemek için CPU (MİB) sekmesine tıklayıp "Package" (Paket) başlığına bak.
  • İşlemcinin yonga setini görmek için Anakart sekmesine tıkladıktan sonra Chipset’e (Yonga Seti) bakabilirsin ama işlemci uyumluluğunu kontrol etmek için kullandığın hizmet bunu genelde senin yerine belirler.
  • Speccy’yi kullanmamaya karar verdiysen bir arama motoruna anakartının adından ve model numarasından sonra "soket" ve "yonga seti" yazıp sonuçları arayabilirsin.
  • Alternatif olarak soket tipini anakartın üstünde, işlemci soketinin etrafında kayıtlı olarak neredeyse her zaman bulabilirsin.
 5. 5
  Anakartına uyan işlemcileri bul. Mevcut anakartının soket boyutu ve yonga setine göre bir işlemci bulman gerekir:
 6. 6
  Gerekirse işlemcinle eşleştirmek için yeni bir anakart bul. İşlemcinin özelliklerini ve "destekleyen anakartlar" ifadesini bir arama motoruna yazıp sonuçları inceleyebilecek olsan da bunu senin yerine halletmesi için bir MİB destek sitesi kullanmak daha kolaydır:
 7. 7
  İşlemcini satın al. Artık anakartınla hangi işlemcilerin çalışacağını bildiğine göre fiyat aralığına, bilgi işlem ihtiyaçlarına ve bölgene en uygun olanı seçebilirsin.
  • En iyi teklifi bulmak için her zaman mağazaları gez. Aynı işlemciyi İnternet’te, bir mağazaya kıyasla çok daha ucuza bulabilirsin.
  • Yeni bir anakart da alıyorsan sipariş vermeden önce farklı İnternet sitelerini ve mağaza fiyatlarını karşılaştırdığından emin ol.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
İşlemcini Takmak

 1. 1
  Bilgisayarını kapat ve prizden çıkar. Bilgisayarını taşımadan veya açmadan önce bilgisayarın hem kapalı olduğundan hem de güç kaynaklarına bağlı olmadığından emin ol.

  Not: İşi daha da basitleştirmek için bilgisayarından çevre birimlerini (faren, hoparlörlerin, USB çoklayıcıların gibi) de sökmen iyi olabilir. Anakartı değiştiriyorsan bu işlem tercihe bağlı değildir.

 2. 2
  Bilgisayarını yan yatır. Bu sana bilgisayarının yan paneline erişme imkânı verir.
 3. 3
  Yan paneli çıkar. Bazı kasalar yan panelin vidalarını sökmeni gerektirirken bazıları da yalnızca klipsleri sökmeni veya yan paneli kaydırmanı gerektirir.
 4. 4
  Kendini toprakla. Bu, kazara statik elektrik boşalmasını önler. Statik elektrik anakart gibi hassas bilgisayar bileşenlerini tamamen mahvedebileceği için kurulum işleminin tamamında topraklanmış kaldığından emin olman iyi olur.
 5. 5
  Anakartı bul. Anakart, kendisine çeşitli kablolar bağlı olan bir devre kartına benzer. Çoğu durumda anakartı kasanın en altında bulursun.
  • Anakartı bunun yerine kasanın yan tarafına tutturulmuş olarak da bulabilirsin.
 6. 6
  Mevcut ısı emiciyi çıkar. Isı emici, anakartın en üstüne monte edilmiştir ve genelde üzerinde büyük bir pervane bulunur. Isı emiciyi çıkarmak için klipslerini anakarttan sökmen, vidalarını sökmen veya onu kaydırarak çıkarman gerekebilir.
  • Her ısı emicinin farklı bir tasarımı olduğu için ve bu yüzden de takma şekli farklı olduğu için modele özel çıkarma adımları için ısı emicinin kullanma kılavuzuna bakman gerekir.
 7. 7
  Mevcut işlemcinin oturma şeklini kontrol et. Yeni işlemciyi, mevcut işlemciyle aynı şekilde takman gerekir; bu yüzden işlemcinin nereye baktığını bilmek onu ilk seferde doğru şekilde takmana yardımcı olur.

  Anakartını çıkarıyorsan bu adımı ve sonrakini atla.

 8. 8
  Mevcut işlemciyi sök. Kare bir yongaya benzeyen işlemciyi anakarttaki yerinden dikkatlice kaldır.
 9. 9
  Gerekirse yeni anakartını tak. Yeni bir anakart takıyorsan mevcut kartı yerinden çıkar, ardından yenisini takma yönergelerine göre tak (gerekirse). Ardından bilgisayarının çeşitli bileşenlerini anakarta bağlaman gerekir.
 10. 10
  Yeni işlemcini tak. İşlemcinin girişe tek bir şekilde uyması gerekir; bu yüzden takarken zorlama, işlemciyi yerine nazikçe yerleştir ve düz olduğundan emin ol.
  • İşlemci eğilirse veya yerine düzgünce oturmazsa işlemciyi oturana kadar 90 derece döndürmeyi dene.
  • İşlemcinin altındaki konektörlere dokunmamaya çalış; bu işlemciye zarar verebilir.
 11. 11
  Isı emiciyi tekrar tak. İşlemcinin üstüne bir damla termal macun sür, ardından ısı emiciyi anakarttaki yerine tekrar tak. İşlemcinin üstündeki termal macunun işlemcin ve ısı emicin arasındaki boşluğu doldurması gerekir.

  İpucu: Termal macun damlasının bir pirinç tanesinden büyük olmaması gerekir. .

 12. 12
  Takılmamış bileşenleri geri tak. Bilgisayarının düzenine bağlı olarak işlemciyi takarken bir-iki kabloyu çıkarmış olabilirsin. Çıkardıysan devam etmeden önce kabloları anakartına tekrar taktığından emin ol.
  • Bu özellikle yeni bir anakart taktıysan geçerlidir.
 13. 13
  Bilgisayarını topla ve çalıştır. Bilgisayarın tekrar toplandıktan ve prize takıldıktan sonra bilgisayarını açabilirsin ve çıkan kurulum menülerinde gerekli tıklamaları yapabilirsin.
  • Windows’un işlemcin için yeni sürücüler indirip yüklemesi gerekeceği için, açıldıktan sonra bilgisayarını büyük ihtimalle yeniden başlatman istenir.
  Reklam

İpuçları

 • Kararsız kaldıysan Intel bir işlemci kullanmak genelde en iyi seçenektir. [2]
 • Yeni bir anakart almayı tercih edersen piyasadaki en ucuz modeli almaktan kaçın. Anakartlar bilgisayarının tüm bağlantıları için temel görevi görür; bu yüzden bilgisayarının ihtiyaçlarını zorlanmadan karşılayabilecek bir anakart alman iyi olur.
Reklam

Uyarılar

 • Bilgisayarını ısı emici ve termal macun olmadan çalıştırmaya çalışmak nihayetinde işlemcinin bozulmasına neden olur.
 • İşlemciler özellikle 2018’de, kripto para madenciliği işlemleri için oluşan yüksek talep nedeniyle daha da pahalandı. Bu yüzden sıfırdan bir bilgisayar toplarken işlemcine bilgisayarının diğer bileşenlerinin çoğundan daha fazla para harcaman gerekebilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Luigi Oppido
Ortak yazarlar :
Bilgisayar Onarım Teknisyeni ve Pleasure Point Computers'ın Sahibi
Bu makaledeki ortak yazarlar Luigi Oppido. Luigi Oppido, Kaliforniya’da yer alan Santa Cruz’daki Pleasure Point Computers’in Sahibi ve Yürütücüsü’dür. Genel bilgisayar onarımı, veri kurtarma, virüs kaldırma ve yükseltmeler konusunda 16 yıldan fazla deneyime sahiptir. Müşteri hizmetleri ve şeffaf ücretlendirmesiyle gurur duymaktadır. Bu makale 10.639 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 10.639 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam