İşlemcinin hızı, işlemcinin görevleri ne kadar hızlı bir şekilde yerine getirebileceğini belirler. İşlemci hızları günümüzde çok çekirdekli işlemcilerin gelişimi sayesinde geçmişe kıyasla daha az önem taşır. Yine de yeni bir program satın alırken bilgisayarının onu kaldırabileceğinden emin olmak için işlemci hızını kontrol etmen işe yarayabilir. İşlemcinin gerçek hızının nasıl kontrol edileceğini bilmek, daha iyi bir performans için hız aşırtma yaparken de çok kullanışlı olabilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Windows

 1. 1
  Sistem penceresini aç. Bu pencereyi hızlıca açabilmenin birkaç yolu vardır.
  • Windows 7, Vista, XP – Başlat menüsünde Bilgisayar/Bilgisayarım’a sağ tıkla ve "Özellikler"i seç. Windows XP’de "Özellikler"i seçtikten sonra "Genel" sekmesine de tıklaman gerekebilir.
  • Windows 8 – Başlat butonuna sağ tıkla ve "Sistem"i seç.
  • Tüm Sürümler - Win+Pause tuşlarına bas.
 2. 2
  "İşlemci" girdisini bul. Windows sürümünün altında, "Sistem" bölümünde bulunur.
 3. 3
  İşlemci hızını not al. İşlemci modelin ve hızın görüntülenir. Hız gigahertz (GHz) biriminde ölçülür. Bu, işlemcinin tek bir çekirdeğinin hızıdır. İşlemcinde birden fazla çekirdek varsa (modern işlemcilerin çoğunda vardır) her çekirdeğin hızı bu kadardır.
 4. 4
  İşlemcinin kaç çekirdeği olduğuna bak. Çok çekirdekli bir işlemcin varsa çekirdeklerin sayısı bu pencerede görüntülenmez. Birden fazla çekirdeğin bulunması programların mutlaka daha hızlı çalışacağı anlamına gelmez; ama bu özellik için tasarlanan programlarda büyük bir hız artışı sağlayabilir.
  • Çalıştır diyalog kutusunu açmak için Win+R tuşlarına bas.
  • dxdiag yaz ve Enter’a bas. Sürücülerinin kontrol edilmesi istenirse Evet’e tıkla.
  • Sistem sekmesinde "İşlemci" girdisini bul. Bilgisayarında birden fazla çekirdek varsa bunların sayısını hızdan sonraki parantezlerin içinde görürsün (4 CPU gibi). Böylece kaç çekirdeğin olduğunu öğrenmiş olursun. Her çekirdek aşağı yukarı aynı hızda çalışır (küçük farklar her zaman olur).
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Mac

 1. 1
  Apple menüsüne tıkla ve "Bu Mac Hakkında"yı seç.
 2. 2
  "Genel Bakış" sekmesinde "İşlemci" girdisini bul. Bu, işlemcinin standart hızını gösterir. Bunun işlemcinin şu anda çalıştığı gerçek hızı olmayabileceğini unutma. Bunun sebebi işlemcinin ağır işlemler yapmadığı sırada enerjiden tasarruf etmek ve ömrünü uzatmak için kendini yavaşlatmasıdır.[1]
 3. 3
  Intel Power Gadget’ı indir. Bu ücretsiz izlence işlemcini denetler ve işlemcinin gerçek çalışma hızını gösterir. Buradan ücretsiz olarak indirebilirsin.[2]
  • Dosyayı arşivden çıkar ve Intel Power Gadget’ı yüklemek için DMG dosyasına çift tıkla.
 4. 4
  Prime95’i indir ve yükle. İşlemcinin en yüksek hızını öğrenmek istiyorsan işlemcini ağır yük altında çalıştırman gerekir. Bunun en popüler yollarından biri Prime95 adlı bir programı kullanmaktır. Programı mersenne.org/download/ adresinden ücretsiz olarak indirebilirsin. Programı arşivden çıkar ve yüklemek için DMG dosyasına çift tıkla. Programı açınca "Just Stress Testing"i (Yalnızca Zorlama Testi) seç.
  • Prime95 asal sayıları hesaplamak ve böylece işlemcini en yüksek hızında çalıştırmak için tasarlanmıştır.
 5. 5
  İşlemci hızını bul. Araçtaki ikinci grafik işlemcinin hızını gösterir. "Package Frq" (Paket Frekansı), işlemcinin yaptığı işleme göre mevcut hızını gösterir. Bu, işlemcinin standart hızı olan "Base Frq" (Baz Frekans) sayısından muhtemelen daha düşük olur.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Linux

 1. 1
  Uçbirimi aç. Linux’taki araçların çoğu işlemcinin mevcut hızını göstermez. Intel’in piyasa sürdüğü turbostat adlı bir araç sayesinde bunu kontrol edebilirsin. Aracı uçbirimden elle yüklemen gerekir.
 2. 2
  .uname -r yaz ve Enter’a bas. Görüntülenen sürüm numarasını not al (X.XX.XX-XX).
 3. 3
  .apt-get install linux-tools-X.XX.XX-XX linux-cloud-tools-X.XX.XX-XX yaz ve Enter’a bas. X.XX.XX-XX ifadesini önceki adımdaki sürüm numarasıyla değiştir. İstenirse yönetici parolanı gir.
 4. 4
  .modprobe msr yaz ve Enter’a bas. Bu, aracı çalıştırmak için ihtiyacın olan MSR modülünü yükler.
 5. 5
  Bir uçbirim penceresi daha aç ve .openssl speed yaz. Bu, işlemcini en yüksek hıza çıkaracak olan OpenSSL hız testini başlatır.
 6. 6
  İlk uçbirim penceresine dön ve .turbostat yaz. Bunu çalıştırınca işlemcin hakkında çeşitli çıktılar görüntülenir.
 7. 7
  .GHz sütununa bak. Her bir girdi her bir çekirdeğin gerçek hızıdır. TSC sütunu normalde gösterilen hızdır. Bu, yaptığın hız aşırtmanın yarattığı farkı görmeni sağlar. İşlemcini bir işlem ile zorlamıyorsan hızlar düşük görünür.[3]
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Windows (Overclocked CPU)

Hız aşırtma uygulanmış işlemciler, daha fazla güç üretmesi için voltajları değiştirilmiş işlemcilerdir. Hız aşırtma işlemi bilgisayarlara ilgi duyanlar arasında popülerdir; çünkü işlemciden daha fazla yararlanılmasını sağlar. Hız aşırtma yine de bilgisayarının bileşenlerine zarar verebilir.

 1. 1
  CPU-Z’yi indir ve yükle. Bu, bilgisayarındaki bileşenleri denetleyen ücretsiz bir izlencedir. Hız aşırtma yapan kullanıcılar için tasarlanmıştır ve işlemcilerinin çalıştığı hızı tam olarak gösterir. cpuid.com/softwares/cpu-z.html adresinden indirebilirsin.[4]
  • CPU-Z kurulum sürecinde herhangi bir reklam yazılımı veya araç çubuğu yüklemez.
 2. 2
  CPU-Z’yi çalıştır. Varsayılan olarak, CPU-Z’yi başlatmak için masaüstünde bir kısayol olur. Çalıştırabilmek için yönetici olarak oturum açmış olman veya yönetici parolasına sahip olman gerekir.
 3. 3
  Bilgisayarında işlemciyi yoğun bir şekilde kullanan bir görev başlat. İşlemcin kullanılmadığı zaman otomatik olarak yavaşlar; bu yüzden CPU-Z’de gördüğün hızlar, işlemcin yük altında değilken tam hızı yansıtmaz.[5]
  • Prime95 programını kullanarak işlemcini kolayca en yüksek performansta çalıştırabilirsin. Bu, asal sayıları hesaplamak için tasarlanmış bir programdır ve bilgisayarda zorlama testi yapmak amacıyla birçok kişi tarafından kullanılır. Prime95’i mersenne.org/download/ adresinden indir, program dosyalarını arşivden çıkar ve programı açınca "Just Stress Testing"i (Yalnızca Zorlama Testi) seç.
 4. 4
  İşlemci hızını kontrol et. Mevcut işlemci hızın CPU sekmesinde, "Core Speed" (Çekirdek Hızı)" alanında gösterilir. Bilgisayarın Prime95 programını çalıştırırken ufak dalgalanmalar olabilir.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Yaffet Meshesha
Ortak yazarlar :
Bilgisayar Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Yaffet Meshesha. Bilgisayar uzmanı olan Yaffet Meshesha, tam donanımlı bir bilgisayar toplama, bilgisayar tamiri ve teslimat hizmeti olan Techy'nin kurucusudur. Sekiz yılı aşkın tecrübesiyle Yaaffet, bilgisayar tamiri ve teknik destek konusunda uzmanlaşmıştır. Techy, TechCrunch ve Time'da yer aldı. Bu makale 27.540 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 27.540 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam