İşitme kaybı bazıları için korkunç bir şey olabilir ve insanlar bunu sürekli yaşıyor. Neyse ki, işitme duyusunu geliştirmek ya da kendini korumak için birçok yol var. Eğer hâlihazırda işitme zorluğu yaşıyorsan sorunu gidermek adına çeşitli seçenekleri konuşmak için doktoruna görün. Ayrıca işitmeni korumak için de bir şeyler yapabilirsin. Günlük yaşantında birkaç basit önlem ile işitme duyunu yıllarca koruyabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Tıbbi Tedaviler

 1. 1
  İşitme güçlüğü çektiğini fark ettiğinde bir doktora görün.[1] Eğer işitme kaybı günlük yaşantını zorlaştırıyorsa doktora görünme zamanı gelmiştir. Randevu alarak bu soruna neyin sebep olduğunun ve bu sorunu giderecek doğru çözümlerin belirlenmesi için doktora muayene ol.[2]
  • Muayene sırasında muhtemelen kulaklarına bakılacak ve basit bir işitme testi uygulanacaktır. Bazı doktorlarda kulak zarlarını kapsamlı test edebilen özel cihazlar bulunur.
  • Doktor, detaylı testler için seni bir KBB uzmanına ya da odyologa sevk edebilir. Bu şekilde işitme kaybına neyin neden olduğu ve nasıl tedavi edileceği tam olarak saptanabilir.
  • İşitme kaybı için muayeneye gitmen gerekse de, özellikle de bir kulaktaki ani bir işitme kaybı ciddi bir tıbbi sorun olabilir. Bu durumda doktora gitme konusunda tereddüt etme.
 2. 2
  Kulak kanalı tıkalıysa biriken kulak kirini doktora temizlet. Bazı durumlarda, işitme kaybı basit bir kulak kiri birikmesinden kaynaklanabilir. Doktorun kulaklarını muayene ederken bunu hemen tespit edecektir. Neyse ki, bu kolay bir işlem. Doktor, küçük bir alet ya da süpürge ile kulak kirini temizleyecektir. Kulak kanalı temizlendikten sonra işitmen artmalıdır.[3]
  • Doktor ayrıca kir birikintisini çözecek bir kulak damlası da verebilir. Bunu harfiyen doktorun anlattığı gibi kullan.[4]
  • Evde kendi başına kulak kirlerini çıkarmaya çalışma. Kulak zarına zarar verebilir ve işitme kaybını kalıcı hâle getirebilirsin.
 3. 3
  İç kulağın zarar görmüşse işitme cihazı kullan. Hasar ya da ihtiyarlık nedeniyle İşitme kaybı doğal olarak tersine çevrilemez. Neyse ki, işitmeni geri kazanma konusunda sana yardımcı olabilecek araçlar var. Bunların en yaygın olanı işitme cihazlarıdır.[5] Bu küçük cihaz kulağına takılır ve daha iyi duyabilmen için sesi yükseltir. İşitmeni tamamen eski hâline getiremeyebilir ancak günlük yaşantını çok daha kolaylaştırabilir.[6]
  • Kulak içinde durandan kulağın arkasına takılana kadar birkaç çeşit işitme cihazı var. Ayrıca çok daha güçlü kemiğe implante işitme cihazları bulunur. Doktorun senin için en uygun olanını tavsiye edecektir.[7]
  • Ayrıca hafif işitme kayıplarına yardımcı olabilecek reçetesiz işitme cihazları da vardır. Bunlar reçeteli olanlar kadar işe yaramayacaktır ve henüz geniş çapta ulaşılabilir değillerdir fakat işine yarayabilir. Bu cihazların faydaları hakkında doktorunla konuş.[8]
 4. 4
  İşitme cihazları faydalı olmazsa koklear implantını düşün. Bazen iç kulağın sesin işitme sinirine ulaşamayacağı kadar zarar görmüş olabilir. Bu, zor bir durumdur fakat haberler iyi. Koklear implantları sürekli bu soruna sahip kişilere yardımcı olur. Bu cihaz kulak kanalını atlatarak sesi doğrudan işitme sinirine iletir.[9] Eğer işitme sinirlerin sağlıklı ise bir cerrahın küçük bir operasyonla implantı yerleştirmesiyle işitmen gelişmelidir.
  • Koklear implantının dış kısmı işitme cihazı gibi çıkarılabilir, böylece onu takıp çıkarabilirsin.[10] Ancak implantın iç kısmını çıkaramazsın.
 5. 5
  Kulak kanalındaki bozuklukları düzeltmek için küçük ameliyatlar geçir. Bazı durumlarda, kemik ya da kulağındaki yapılar düzgün çalışmaz ve işitme kaybına neden olur. Küçük bir operasyonla bu doku onarılarak işitmen gelişebilir. Bir kulak uzmanı ameliyata gerek olup olmadığı hususunda tavsiyede bulunarak işlemi sana anlatabilir.[11]
  • Eğer sürekli kulak iltihabın oluyorsa da ameliyat olman gerekebilir. Kulağındaki sıvılar düzgün bir şekilde süzülmüyor olabilir.
 6. 6
  İlaç kullanımından sonra yaşadığın işitme kaybını doktoruna anlat. Ototoksik ilaçlar olarak bilinen bazı ilaçlar işitme kaybına neden olabilmektedir. 200’den fazla ilaç bu kategoriye giriyor ve bu yan etkiyi kimin yaşayacağını belirlemenin güvenilir bir yolu yok. Yapılacak en iyi şey, işitme durumunu kontrol etmek ve ilaç alımı sonrasında fark ettiğin problemleri hemen doktoruna bildimektir.[12]
  • Asprin gibi salisilat ağrı kesiciler, sıtma ilacı ve bazı idrar söktürücüler geçici işitme kaybına neden olabiliyor.
  • Bazı ilaçlar uzun süreli kullanımlarda kalıcı hasara neden olabiliyor. Bunlar gentamisin gibi antibiyotikler ve kemoterapi ilaçlarıdır.
  • İşitme kaybı, aynı anda birden fazla yüksek dozda ya da çok çeşitli ototoksik ilaç alındığında çok daha yaygındır. İhtimali düşürmek için ilaçlarını daima söylendiği şekilde al.[13]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Doğal İşitme Gelişimi

 1. 1
  İşitmeni keskinleştirmek için sesle kestirme egzersizlerini dene. İşitmeni alıştırma yaparak korumak veya geliştirmek mümkün olabilir. Birisinden alarm gibi tekrarlı sesler çıkaran bir cihazı saklamasını iste. Sonra örneğin, televizyonu açarak ortamı gürültülü hâle getir. Sese kitlenmeye ve onu takip ederek cihazı takip etmeye çalış. Bunu tekrar tekrar yapmak belirli seslere odaklanma becerini geliştirebilir.[14]
  • Benzer bir işitme egzersizi için gürültülü bir çevrede birisinin sesli okumasını dinlemeye çalış. Dikkat dağıtan gürültüyü zihninden uzaklaştır ve sadece okumaya odaklanmaya çalış.
  • Eğer işitme kaybın varsa sesle kestirme egzersizleri muhtemelen sana yardımcı olmayacaktır. Sorunu gidermek için tıbbi muayeneye ve muhtemelen işitme cihazına ihtiyacın olacaktır.
 2. 2
  Kulak sağlığını desteklemek için sağlıklı beslen. Vücudumuzun diğer kısımlarında olduğu gibi kulakların da düzgün çalışması için düzgün beslenmeye ihtiyacı vardır. Özellikle, yeterince çinko, potasyum, folik asit, magnezyum, D vitamini ve omega-3 kulak iltihabını azaltmaya ve işitme hasarlarını önlemeye yardımcı olur. Bu besin maddelerinin tamamını sağlıklı, dengeli bir beslenme ile alabilirsin.[15]
  • Yenilebilecek en sağlıklı yiyeceklerden bazıları yapraklı yeşil sebzeler, muz, çerez ve çekirdek, balık, kümes hayvanları ve düşük yağlı süt ürünleridir.
  • Günlük beslenmenden yeterli besin maddelerini almıyorsan besin takviyeleri de alabilirsin. Senin için doğru olduğundan emin olmak için takviye kullanmaya başlamadan önce doktorunla konuş.
 3. 3
  İşitmeni korumak için düzenli olarak egzersiz yap. Aslında aerobik egzersiz ve işitme sağlığı arasında bir bağlantı vardır. İşitmende sorun olmadığı sürece düzenli egzersiz işitmeni keskinleştirmene ve onu ileri yaşlara kadar korumana yardımcı olabilir. En iyi sonuçlar için haftada en az 5 gün 20-30 dakika aerobik egzersiz yap.[16]
  • Aerobik egzersizler koşu, bisiklete binme, yüzme veya kikboks gibi nabzını yükselten etkinliklerdir. Ayrıca her gün yürüyüş de yapabilirsin.
  • Ağırlık antrenmanı gibi direnç egzersizleri de sağlığın için faydalıdır ancak işitmenin gelişimiyle bağlantılı değildir. Bu faydalar için aerobik egzersiz yapman gerekecektir.
 4. 4
  Zihnini ferah tutmak için stresi azalt. Stres ve kaygının işitmeni etkilemesi mümkündür.[17] Eğer düzenli olarak stresli hissediyorsan rahatlamak ve stresi boşaltmak için bazı adımlar at. Zihin açıklığı işitmeni geliştirebilir.
  • Meditasyon, yoga, derin nefes almak gibi rahatlama egzersizlerini dene. Günde birkaç dakika bile büyük fark yaratabilir.
  • Zevk aldığın aktiviteler yapmak da stresi azaltma konusunda oldukça etkilidir. Daha az bunalmış hissetmek için hobilerine zaman ayırmaya çalış.
  • Bunun esasında herhangi bir hasarı onarmayacağını unutma, bu nedenle yüksek seslere maruz kaldıysan hâlâ işitme cihazı kullanmak isteyebilirsin.
 5. 5
  Tinnitus (kulak çınlaması) için bitkisel takviyeleri dene. Tinnitus kulaktaki sürekli bir çınlama ya da uğultudur ve genellikle işitme kaybının erken evreleridir. Doğal tedavilerin büyük fark yarattığını gösteren çok az sayıda kanıt mevcut fakat bazı bitkisel tedaviler yardımcı olabilir. Eğer kulak çınlamaları yaşıyorsan senin için güvenli olup olmadığını doktoruna sorduktan sonra şu takviyeleri dene:[18]
  • Ginkgo biloba (mabet ağacı).
  • Çinko.
  • B vitamini.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Kulaklarını Korumak

 1. 1
  Gürültülü çevrelerden olabildiğince kaçın. Yüksek sese maruz kalmak işitme kaybının ana sebeplerinden biridir.[19] Olabildiğince gürültülü çevrelerden ve sesli durumlardan uzak dur. Bu, işitmeni korumanda ve hasarı önlemede yardımcı olabilir.[20]
  • Genel olarak, eğer birisiyle konuşurken birbirinizi duymak için bağırman gerekiyorsa bulunduğun ortam çok gürültülüdür.
  • 85 desibelden yüksek ya da kabaca motosiklet motoru kadar gürültülü sesler işitmene zararlı olabilir. Mevcut desibel seviyesini ölçmek ve ortamın gürültülü olup olmadığını görmek için akıllı telefon uygulamaları indirebilirsin.
 2. 2
  Gürültülü yerlerde kulak koruyucu kullan.[21] Her zaman gürültüden kaçınamayabilirsin, özellikle de işinin bir parçası ise. Bu durumlarda, daima hasarı önlemek için kulak koruyucu kullan.[22] Kulaklıklar kullanışlıdır ve çoğu durumda işe yarayacaktır fakat koruyucu kulak tıkaçları çok daha fazla sesi engeller ve çok gürültülü sesler için kullanışlıdır.
  • Bu, elektrikli alet kullanırken ya da iş makineleri etrafında çalışırken özellikle önemlidir. Bu cihazlar, uzun vadede büyük hasarlara sebep olabilir.
  • Bu, ayrıca konser alanlarında çalışan kişiler için de önemlidir. Bu yerlerdeki müzik genellikle çok gürültülüdür.
  • Beklenmedik gürültülü durumlara karşı kulaklıklarını yanında bulundur. Böylece kulaklarını korumaya daima hazır olacaksın.[23]
 3. 3
  Kulaklık kullanırken sesi kısık tut.[24] Kulaklıklar müziği doğrudan kulak zarına odaklar, bu nedenle bunların işitme kaybına neden olma ihtimali yüksektir. İşitme kaybını önlemek için sesi kontrol altında tut.[25]
  • Eğer diğer seslerin arasından müziği duymak için sık sık sesi yükseltmek zorunda kalıyorsan gürültü engelleyici kulaklıkları kullanmayı dene.
 4. 4
  Kulağına bir şeyler sokmaktan kaçın. Kulağındaki herhangi bir nesne kulak zarına zarar vererek işitme kaybına neden olabilir. Kulak çubuğu, cımbız ya da parmaklarını kulaklarına sokma.[26]
  • Kulakların kendisini temizler, bu nedenle kulak çubuğuyla kulak kirini kazımak zorunda değilsin.
  • Eğer kulağına bir şey sıkıştıysa onu kendin çıkarmaya çalışmak yerine hemen doktora veya acil servise git.
 5. 5
  Kulak hasarını önlemek için sigarayı bırak. Sigara içmenin kulaklarına kan akışını engelleyerek işitmeye zarar verebildiğine dair kanıtlar bulunuyor. Eğer sigara içiyorsan mümkün olan en kısa sürede sigarayı bırak ve eğer kullanmıyorsan da sakın başlayayım deme.[27]
  • Pasif içici olmak da zararlıdır ve aynı hasara neden olabilir. Dumanlı ortamlardan uzak dur ve kimsenin evinde sigara içmesine izin verme.
  Reklam

İpuçları

 • Kulak çınlaması (tinnitus olarak da bilinir) iç kulak hasarının işaretidir ve işitme kaybı habercisi olabilir.
 • Eğer gürültülü bir konser ya da gösteriye gidersen sonrasında birkaç gün kulaklarını dinlendir ve gürültülü seslerden kaçın. Bu, ek hasarı önlemeye yardımcı olabilir.
 • İşitme cihazları ve koklear implantları tamamen isteğe bağlıdır. Eğer bunları kullanmak istemiyorsan kendini mecbur hissetme.
 • İşitme kaybı bir felaket değildir. İşitme kaybı ile de mutlu bir hayat yaşayabilirsin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Payam Daneshrad, MD
Ortak yazarlar :
Board Onaylı Kulak Burun Boğaz Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Payam Daneshrad, MD. Dr. Payam Daneshrad, board onaylı bir kulak burun boğaz Uzmanı, aday bir yüz plastik cerrahı ve Los Angeles, Kaliforniya'daki DaneshradClinic'in sahibi ve müdürüdür. Dr. Daneshrad, 19 yılı aşkın tecrübesi ile yetişkin ve pediatrik kulak burun boğaz ve baş boyun cerrahisi, tamponsuz burun cerrahisi, minimal invaziv sinüs cerrahisi ve horlama tedavisinde uzmanlaşmıştır. Ayrıca tonsillektomi, adenoidektomi, tiroidektomi ve paratiroidektomi için en yeni cerrahi KBB tekniklerini kullanmaktadır. Dr. Daneshrad, Berkeley'deki Kaliforniya Üniversitesi'nden en yüksek onur derecesi ile mezun olmuştur. Tıp Doktoru (MD) derecesini Amerikan Osteopatik Birliği, tıbbi onur topluluğu ve Tulane Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu'na kabul edildiği Tulane Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden aldı. Dr. Daneshrad, tıp eğitimini şu anda klinik doçent olarak görev yaptığı Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde almıştır. Dr. Daneshrad, Los Angeles Sparks ve Loyola Marymount Üniversitesi atletik takımlarının kulak burun boğaz ve yüz plastik cerrahıdır. Bu makale 1.479 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 1.479 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam