Günümüzde eve iş getirmek bir hayli yaygın; bu yüzden iş e-postalarını evden veya yoldayken kontrol etmek isteyenlerin sayısı giderek artmakta. İş yerin izin veriyorsa iş e-posta sunucuna Outlook Web App’i (eski adı Outlook Web Access’tir) kullanarak bağlanabilirsin. Geleneksel Outlook istemcisini veya akıllı telefonunu da kullanabilirsin. Başarılı bir bağlantı sağlamak için genelde bilişim departmanınla iletişime geçmen gerekir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 5:
Outlook Web App

 1. 1
  İş yerinin bilişim departmanıyla iletişime geç. İş e-postana evden erişmeyi denemeden önce, buna izin verildiğinden emin olmak için iş yerinin bilişim departmanıyla iletişime geç. Büyük şirketlerin çoğu, iş e-postasına ofis dışından erişmeye güvenlik nedeniyle izin vermez. Bilişim departmanın, e-postana erişim sağlamak için sana yol da gösterebilir.
 2. 2
  İş yerin, Office 365 veya Outlook Web App (Access) destekleyen bir Exchange sunucusu kullanıyor mu öğren. İş yerinin kullandığı Microsoft ürünlerine bağlı olarak e-postana bir İnternet tarayıcısıyla erişebilmenin birkaç farklı yolu olabilir. İş yerin Office 365 İş kullanıyorsa veya İnternet erişimi için ayarlanmış bir Excange sunucusu kullanıyorsa iş e-postalarını görüntülemek için Outlook Web App’i (eski adı Outlook Web Access’tir) kullanabilirsin.
 3. 3
  İş yerinin e-posta servisinin giriş sayfasına git. İş yerin Outlook Web App kullanıyorsa iş yerinin e-posta servisinin nasıl ayarlandığına bağlı olarak giriş sayfasına erişebilirsin:
  • Office 365 İş - portal.office.com adresine git.
  • Exchange sunucusu – Exchange sunucunun giriş sayfasına git. Mesela şirketinin adı " Interslice" ise Exchange giriş sayfan mail.interslice.com olabilir.
 4. 4
  Tam e-posta adresin ve parolanla giriş yap. Office 365 İş veya Exchange e-posta adresi ve parolasını gir. Bu bilgiler sende yoksa bilişim departmanınla iletişime geç.
 5. 5
  Posta kutunu aç. Giriş yaptıktan sonra hesabının gelen kutusunu açabilirsin. Süreç, Office 365 İş veya Exchange sunucusu kullanıyor olmana bağlı olarak biraz farklı olur:
  • Office 365 İş – Uygulama başlatma butonuna tıkla (ızgara şeklindedir) ve "Posta"yı seç.
  • Exchange sunucusu – Gezinme çubuğundaki "Posta" seçeneğine tıkla.
 6. 6
  E-postalarını okuyup yanıtla. Gelen kutunu açtıktan sonra diğer posta istemcileri ve İnternet sitelerinde yaptığın gibi mesajları görüntüleyebilir, mesajlara yanıt verebilir veya yeni mesajlar yazabilirsin. Klasörlerin ekranın sol tarafında görüntülenir ve mesajların da ortada yer alır. Bir mesajı seçersen mesaj sağ çerçevede belirir. [1]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 5:
Outlook İstemcisi

 1. 1
  Bilişim departmanınla iletişime geç. E-postalara iş yeri dışından erişim politikası her şirkette farklıdır. Bilişim departmanın, e-posta hesabı bağlantın ayarlanırken yapman gerekenler için özel yönergeler de sunabilir.
 2. 2
  Bilgisayarında Outlook’u aç. İş yerin Exchange veya Office 365 İş kullanıyorsa hesabı Windows veya Mac bilgisayarında Outlook’a ekleyebilirsin.
 3. 3
  Dosya menüsüne tıkla ve "Bilgi"’yi seç. Mevcut hesaplarının hesap bilgileri görüntülenir.
 4. 4
  "Hesap Ekle" butonuna tıkla. Outlook’a yeni bir hesap eklemen sağlanır.
 5. 5
  İş e-posta adresini ve parolanı gir. Outlook, bağlandığın sunucunun türünü otomatik olarak tespit eder. Kurulum sürecinde parolan muhtemelen tekrar istenir.
  • Outlook 2016’nın otomatik sistemi kullanarak yalnızca Exchange hesapları ayarlamayı desteklediğini ve Exchange yöneticinin, buna izin vermek için sunucunu ayarlaması gerektiğini unutma. Outlook 2016, Exchange 2007 sunucularını da desteklemez. [2]
 6. 6
  İş e-postana eriş. Hesabına giriş yaptıktan sonra bu Outlook istemcisini kullanarak iş e-postası alıp gönderebilirsin. Soldaki gezinti menüsünden iş gelen kutunu seçmen yeterli olur.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 5:
iPhone Exchange E-Posta

 1. 1
  Bilişim departmanınla iletişime geç. Birçok şirket, çalışanlarının e-postalara iş yeri dışından erişmelerine güvenlik nedeniyle izin vermez. E-postana evden erişip erişemeyeceğini bilişim departmanına sor. Genelde bağlanmak için de sana en iyi yönergeleri sunarlar.
 2. 2
  iPhone’unda Ayarlar uygulamasını aç. Office 365 İş veya Exchange tabanlı bir e-posta hesabın varsa bilişim departmanının dış bağlantılara izin vermesi koşuluyla hesabı iPhone’unun Mail uygulamasına ekleyebilirsin.
 3. 3
  "Mail, Kişiler, Takvimler"’i seç. Bağlı e-posta hesaplarının ayarları açılır.
 4. 4
  "Hesap Ekle"ye dokun ve "Exchange"’i seç. Exchange ve Office 365 İş e-posta hesapları eklemen sağlanır.
 5. 5
  Tam e-posta adresini ve parolanı gir. E-posta adresinin sonuna alan adını eklediğinden emin ol ("ad@interslice.com" gibi).
 6. 6
  "Mail"in açık olduğundan emin ol ve "Kaydet"’e dokun. Exchange veya Office 365 İş hesabın Mail uygulamana eklenir.
  • Exchange veya Office 365 İş sunucuna bağlanamazsan bilişim departmanınla iletişime geç; mobil cihazların bağlanmasına izin verilmiyor olabilir.
 7. 7
  İstenirse bir parola oluştur. Bazı Exchange sunucuları, hesabını eklerken bir parola oluşturmanı ister. İş e-postalarını kontrol ederken bu parolayı girmen istenir.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 5:
Android Exchange E-Posta

 1. 1
  Bilişim departmanınla iletişime geç. İş yerinin politikasına bağlı olarak iş e-postana ofis dışından erişemeyebilirsin. Exchange sunucusuna Android cihazından bağlanıp bağlanamayacağını ve ağın için özel yönergeler olup olmadığını öğrenmek için bilişim departmanınla iletişime geç.
 2. 2
  Android’inde Ayarlar uygulamasını aç. Bilişim departmanın yeşil ışık yaktıysa Exchange veya Office 365 İş hesabını Android’inin Ayarlar uygulamasını kullanarak ekleyebilirsin.
 3. 3
  "Hesaplar" seçeneğine tıkla. Hâlihazırda Android cihazına bağlı olan tüm hesaplar görüntülenir.
 4. 4
  "+ Hesap ekle" butonuna tıkla ve "Exchange"’i seç. Android’ine Exchange veya Office 365 İş hesabı eklemen sağlanır.
 5. 5
  Tam e-posta hesabını gir. İş yerinin Exchange sunucusunda kullandığın e-posta adresini gir ve "İleri"ye dokun.
 6. 6
  İş e-postanın parolasını gir. İş e-postana erişmek için kullandığın parolayı gir. Parolayı bilmiyorsan bilişim departmanınla iletişime geç.
 7. 7
  Hesabı ve sunucu bilgilerini incele. E-posta adresin ve parolan, sunucu, port numarası ve güvenlik tipi gösterilir. Bunları genelde varsayılan hâlde bırakabilirsin; ama bilişim departmanının sunduğu yönergelere göre değişiklik yapman gerekebilir.
  • Exchange sunucuna bağlanamıyorsan şirket e-postalarına ofis dışından bağlanma iznin olduğundan emin olmak için bilişim departmanınla iletişime geç. E-postana erişmen için sana özel yönergeler sunabilirler.
 8. 8
  Hesap ayarlarını yap. Hesabını bağladıktan sonra Android’inle eşitlemek istediğin verileri seçebilirsin. İş e-postalarını Android cihazına alabilmek için "E-postayı Eşitle"nin seçili olduğundan emin ol.
 9. 9
  E-postana E-Posta veya Posta uygulamasından eriş. Hesabını ekledikten sonra iş e-postana Android’inin E-Posta veya Posta uygulamasından erişebilirsin.
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 5:
BlackBerry

 1. 1
  Bilişim departmanınla iletişime geç. İş e-postasına ofis dışından erişmeye her şirket izin vermez ve birçok şirketin, posta sunucusuna erişmek için özel gereksinimler şart koşar. E-postana BlackBerry cihazından erişip erişemeyeceğini ve özel yönergeler olup olmadığını öğrenmek için bilişim departmanınla iletişime geç.
  • Şirketin BlackBerry Enterprise Cloud Services (BlackBerry İş Bulut Hizmetleri) kullanıyorsa bilişim departmanının cihaz etkinleştirmesi ve hesap yetkilendirmesi yapması gerekebilir. [3]
 2. 2
  BlackBerry’nde Ayarlar menüsünü aç. Bunu Ana ekranında bulabilirsin.
 3. 3
  "Sistem Ayarları" bölümünü seç ve "Hesaplar"’a dokun. Hâlihazırda BlackBerry’ne bağlı olan hesaplar listelenir.
 4. 4
  "Hesap Ekle" butonuna dokun. BlackBerry’ne yeni bir hesap eklemen sağlanır.
 5. 5
  Hesap türleri listesinden "E-posta, Takvim ve Kişiler"i seç. Bunu Exchange sunucuları veya Office 365 İş hesapları kullanabilirsin.
 6. 6
  E-posta adresini ve parolanı gir. BlackBerry’n, Exchange sunucuna veya Office 365 İş hesabına otomatik olarak bağlanmayı dener.
  • BlackBerry’n iş e-posta hesabına bağlanamazsa bilişim departmanınla iletişime geçip özel yönergelere ihtiyacın olup olmadığını öğrenmen gerekir.
  Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 3.330 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İş Hayatı
Bu sayfaya 3.330 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam