Bir iş arkadaşının senden hoşlanıp hoşlanmadığını anlamak, çözülmesi gereken çok garip bir problemdir. Senden hoşlanan birinden karışık sinyaller almakla kalmazsın, aynı zamanda iş yeri ortamının kısıtlamaları nedeniyle uygun şekilde yanıt veremeyebilirsin. Ancak, iş arkadaşının senden hoşlanıp hoşlanmadığını belirlemek için yapabileceğin birkaç şey vardır. Sözsüz iletişimi okuyarak ve iş arkadaşınla konuşarak, iş arkadaşının gerçek duygularını daha iyi anlayabileceksin.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Sözsüz İletişimi Okumak

 1. 1
  Kişinin, senin kişisel alanına nasıl davrandığını izle. Kişinin, senin kişisel alanına nasıl davrandığını gözlemlediğinden emin ol. Bir iş arkadaşın senden hoşlanıyorsa kişisel alanına, sana karşı hiçbir duygusunun olmadığı duruma kıyasla daha fazla girebilir.
  • Kişi, kişisel alanına sıcak ve tehditkâr olmayan bir şekilde mi giriyor? Sana yaklaşmak veya ilgi göstermek istiyor olabilir.
  • İş arkadaşının kişisel alanına omzuna dokunmak, saçına dokunmak, koluna dokunmak veya hafifçe vurmak ya da tekrar tekrar çarpmak için girip girmediğini gözlemle. [1]
  • Kişinin senden hoşlandığı sonucuna varmadan önce daima çevrendekilere nasıl davrandığını gözlemle.
  • "Yakın konuşmacıları" veya kişisel alanı anlamayan veya ona saygı duymayan diğer insanları sana karşı hisleri olan insanlarla karıştırmamaya dikkat et.
 2. 2
  Kişinin etrafında olmak için nedenler bulup bulmadığını gözlemle. Bir iş arkadaşının senden hoşlanıp hoşlanmadığını anlamanın bir başka harika sözsüz yolu da senin etrafında olmak için çabalayıp çabalamadığına bakmaktır. Eğer bunu yaparsa bu senden hoşlandığının bir işareti olabilir.
  • Birisi, etrafında olmak için yararlı veya pratik bir nedeni olmasa da her zaman yanında ise sana karşı hisleri olabilir.
  • Birisi yanında çok duruyorsa ama bunu zorunluluktan yapıyorsa sana karşı hisleri olmayabilir.
 3. 3
  İş arkadaşının sana çok fazla bakıp bakmadığına bak. Biraz zaman geçir ve iş arkadaşının sana çok sık bakıp bakmadığını gözlemlemeye çalış. [2] Diğer sinyallerle birlikte, sana bakması senden hoşlandığı gerçeğini gösterebilir. Aşağıdaki durumlarda iş arkadaşın senden hoşlanıyor olabilir:
  • Belli bir sebep olmaksızın sana gün boyunca bakış atıyor.
  • Toplantılarda veya işteki diğer etkinliklerde sana bakıyor, göz kırpıyor veya başka bir şekilde gözleriyle ilgini çekiyor.
  • Düzenli olarak fiziğini süzüyor.
 4. 4
  Kişinin vücut diline bak. İş arkadaşının senden hoşlanıp hoşlanmadığını belirlemede beden dili çok önemlidir. İş arkadaşının vücut diline dikkat ederek hakkında neler hissettiğine dair bazı önemli ipuçları elde edersin. [3]
  • İş arkadaşın davetkâr veya rahat bir şekilde mi duruyor? Kolları ve bacakları açıksa ve duruşu rahatsa seninle ilgileniyor olabilir.
  • İş arkadaşın sana kapalı olduğuna dair sinyaller gönderiyor mu? Kolları çaprazlanmış veya çekilmiş şekilde duruyorsa ya gergindir ya da seninle hiç ilgilenmiyor olabilir.
  • Vücut dilini daima kişinin sana gönderdiği diğer işaretler ve sinyallerle değerlendir. [4]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
İş Arkadaşınla İletişim Kurmak

 1. 1
  İş arkadaşının sana çok iltifat edip etmediğine dikkat et. İş arkadaşının sana çok iltifat edip etmediğini düşün. İltifatlar veya diğer olumlu yorumlar, seni önemsediğini veya hatta senden hoşlandığını gösterebilir.
  • İş arkadaşın, iş yerinde yaptığın işe sürekli olarak iltifat ediyorsa bu, sana yalnızca iş arkadaşı olarak saygı duyduğu anlamına gelebilir.
  • İş arkadaşın fiziksel görünüşüne veya işle ilgili olmayan diğer şeylere iltifat ederse bu, sana romantik bir ilgisi olduğu anlamına gelebilir.
  • İltifatları, iş arkadaşının hoşlanmasına dair bir belirti olarak kabul etme. İltifatları diğer faktörlerle birlikte değerlendir. [5]
 2. 2
  İş arkadaşının seninle ne konuştuğunu değerlendir. İş arkadaşınla yaptığınız konuşmaların konusu, sana olan duyguları hakkında sana oldukça sağlam ipuçları verebilir. Sonuç olarak, iş arkadaşının sana ne söylediğine ve başlattığı sohbet türlerine biraz dikkat et. Kendine şunları sor:
  • İş arkadaşın son derece kişisel bilgiler veriyor mu? Eğer öyleyse bu, seni bir tanıdıktan daha fazlası olarak gördüğünü gösterebilir.
  • İş arkadaşın seksten, yakınlıktan veya romantik hoşlanmalardan bahsediyor mu? Bu, dikkatini romantik bir şekilde çekmenin bir yolu olabilir.
  • İş arkadaşın sana sırlarını veriyor mu? Bu, seni bir iş arkadaşından daha fazlası olarak gördüğünü gösterir.
  • İş arkadaşın seni iş dışındaki etkinliklere davet ediyor mu? Bu, seninle romantik olarak ilgilendiğinin kesin bir işareti olabilir.[6]
 3. 3
  İş arkadaşına ilişkinizi sor. Diğer sinyalleri izledikten sonra, iş arkadaşına senden hoşlanıp hoşlanmadığını sorman yeterli olabilir. Bu, yapılacak en kolay veya en rahat şey olmasa da, istediğin sonuçları verebilir.
  • "İlişkimizin işin ötesine geçtiğini düşünüyor musun?" gibi bir şey söyle.
  • Direkt sormak istemiyorsan sorunu dengelemek için mizah kullanmayı dene. Belki de diğer çalışanların senden nasıl uzak durduğuyla ilgili bir şaka yapıp ardından "Herkes gibi benden nefret ediyor gibi görünmüyorsun." diyebilirsin.
  • Bir iş ilişkisinden daha fazlasını istediğini öne sürerken dikkatli ol.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Sorunlardan Kaçınmak

 1. 1
  Şirketin ofisteki ilişkilerle ilgili politikaları hakkında bilgi edin. İş arkadaşının senden hoşlanıp hoşlanmadığını öğrenmek için harekete geçmeden önce, şirketinin iş yeri aşklarıyla ilgili politikalarının ne olduğunu öğrenmen gerekir. [7] Bir ilişki istemesen bile bu önemlidir çünkü iki kişinin birlikte olduğu söylentisi bile sorunlara neden olabilir.
  • İş yeri ilişkileriyle ilgili politikalar için varsa çalışan el kitabına bak.
  • Başka bir yerde bilgi bulamazsan bir insan kaynakları temsilcisi ile konuş.
  • Resmî, karşılıklı olarak tanıdığınız bir ilişkiye başlarsanız bunu üstlerine söyle. [8]
 2. 2
  Cinsel taciz olarak yorumlanabilecek her şeyden kaçın. İş arkadaşının senden hoşlanıp hoşlanmadığını öğrenmeye çalışırken cinsel taciz olarak yorumlanabilecek herhangi bir konuşma veya eylemden kaçındığından emin olmalısın. Bu, yapılması çok zor bir şey çünkü farklı insanlar bu konuya duyarlı olabilir ve zararsız bir yorum olduğunu düşündüğün şeyi çok daha fazlası olarak algılayabilir.
  • Resmî, karşılıklı olarak tanıdığınız bir ilişki içinde olmadığın hiç kimseye bariz bir şekilde cinsel veya romantik yorum yapma.
  • Davet edilmedikçe diğer çalışanlara dokunma ve karşılıklı olarak tanıdığınız bir ilişki içinde olsanız bile işte bunu asla cinsel veya romantik bir şekilde yapma.
  • Birinin senden hoşlandığını düşünüyorsan ve ilgilenmediğini ona söylemek seni rahatsız edecekse insan kaynakları ile iletişime geçmeyi düşün.
  • Durdurmak için sinyallerine rağmen birisi sana doğru istenmeyen hamleler yaparsa derhâl yönetim veya insan kaynakları ile iletişime geç. [9]
 3. 3
  Varsayımlarda bulunma. Bir iş arkadaşının senden hoşlanıp hoşlanmadığını anlamaya çalışırken yapılacak belki de en önemli şey varsayımlarda bulunmaktan kaçınmaktır. Varsayımlar yaparak, düzgün bilgi sahibi olmadan bir şeyler hakkında sonuçlara varırsın. Bunu yaptığında, başını belaya sokabilecek veya başkasının duygularını incitebilecek bir şey yapabilir veya söyleyebilirsin.
  • Ne yapacağına karar verirken her zaman doğru bilgiye sahip olduğundan emin ol.
  • Senden hoşlandığını düşündüğün için birine farklı davranma.
  • Senden hoşlandığını düşündüğün birinden randevu, cinsellik veya benzer bir şey bekleme.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Reklam

Referanslar

 1. John Keegan. İlişki Koçu. Uzmanla Görüşme. 11 November 2019.
 2. John Keegan. İlişki Koçu. Uzmanla Görüşme. 11 November 2019.
 3. John Keegan. İlişki Koçu. Uzmanla Görüşme. 11 November 2019.
 4. http://www.askmen.com/dating/heidi/56_dating_girl.html
 5. http://madamenoire.com/323858/signs-a-guy-is-into-you/
 6. John Keegan. İlişki Koçu. Uzmanla Görüşme. 11 November 2019.
 7. John Keegan. İlişki Koçu. Uzmanla Görüşme. 11 November 2019.
 8. http://www.businessinsider.com/rules-for-office-romance-2011-9#if-this-is-more-than-a-momentary-fling-arrange-for-a-really-uncomfortable-meeting-with-your-boss-7
 9. http://employment-law.freeadvice.com/employment-law/sexual_harassment/voluntary_sexual.htm

Bu wikiHow makalesi hakkında

John Keegan
Ortak yazarlar :
İlişki Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar John Keegan. John Keegan, New York’ta ilişki koçu ve motivasyon konuşmacısıdır. İnsanlara aşkı bulmalarında yardımcı olmak için flört, cazibe ve sosyal dinamiklerdeki uzmanlığını kullandığı Awakened Lifestyle’ı yürütmektedir. Los Angeles’dan Londra’ya, Rio de Janeiro’da Prag’a uluslararası atölyeler düzenler ve eğitimler verir. Çalışmaları New York Times, Humans of New York ve Men's Health’de yer almıştır. Bu makale 18.376 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 18.376 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam