İç mekân bitkileri, evinde daha sıcak bir oda yaratmak için harikadır. Renkli bir dekorasyon olmanın yanı sıra, iç mekân bitkileri havayı temizleyebilir, sağlığını iyileştirebilir ve odaklanmanı artırmaya da yardımcı olabilir.[1] Bitkine iyi bir ortam ve doğru miktarda su ve besin maddesi sağlayarak, iç mekan bitkinin hayatta kalmasını sağlayabilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Bitkilerine Tutarlı Su Vermek

 1. 1
  Saksı toprağını nemli tut; ıslak değil. Toprağın çok kuru veya aşırı sulanırsa bitkinin köklerine zarar verebilir ve bitkinin büyümesini engelleyebilir. Bazı durumlarda bitkini yetersiz veya fazla sulamak da bitkiyi öldürebilir. Yemyeşil, kalın yapraklı bitkiler; mumsu veya kösele yaprakları olan bitkilerden daha fazla suya ihtiyaç duyar.[2] Tüm iç mekân bitkilerinde işe yarayan belirli bir frekans yoktur. Bunun yerine yapman gereken, ne tür bir bitkiye sahip olduğunu belirlemek ve türü üzerinde araştırma yaparak onu ne sıklıkta sulayacağına dair yönergeleri takip etmektir.
  • Toprağın yüzeyinde küf oluşmaya başlarsa veya kabın dibinde su birikirse bitkini fazla sulamışsındır.
  • Toprak rengi açılırsa veya çatlarsa bitkini sula.[3]
  • Sulent ailesine ait bitkiler, sulama arasında kuruluk sürelerine ihtiyaç duyar.
  • Saksının içinde veya altında duran su fark edersen bitkinin içinde oturmaması için onu boşalt. Kalan su bitkileri öldürebilir.
 2. 2
  Yüzeyin altında ne kadar ıslak olduğunu belirlemek için parmağını toprağa sok. Parmağını parmak eklemine kadar toprağa sokarsan bitkinin daha fazla suya ihtiyacı olup olmadığını hissedebilirsin. Toprak nemliyse sulamana gerek yoktur. Aşırı sulama, düzeltmen gereken kökün çürümesine neden olabilir. Kuru hissettiriyorsa muhtemelen sulaman gerekir.[4]
  • Yine bu bitkiden bitkiye değişir. Bu koşullar çoğu bitki için işe yarayacaktır ama hepsinde yaramaz.
  • Aşırı sulama belirtileri arasında renksiz yapraklar, yaprak büyümesi eksikliği, yaprakların kaybı ve yumuşak çürük lekeler bulunur.
  • Susuz kalma belirtileri arasında yavaş yaprak büyümesi, kahverengi ve kurumuş yaprak kenarları ve alt yaprakların sararması ve kıvrılması bulunur.
 3. 3
  Oda sıcaklığında su kullan. 20 °C, bitkilerini sulamak için kullandığın suyu tutmak için en iyi sıcaklıktır.[5] Suyun sıcaklığını belirlemek için bir termometre kullanabilir veya suyu döktükten sonra dışarıda bırakabilir ve oda sıcaklığına gelmesini sağlayabilirsin.
  • Suyun çok sıcaksa kök hasarına ve bitki şokuna neden olarak iç mekân bitkinizi öldürebilir.
  • Çok soğuk su bitkinde uyuşukluğa neden olur ve bu da mevcut ve gelecekteki yeşillenmeyi bastırır.
 4. 4
  Toprağındaki sululuk seviyelerinden eminolmak için elde tutulan bir nem ölçer kullan. Nem ölçerler, bitkilerinin ne kadar sulu olduğunu belirlemenin en doğru yoludur. Mekanizma, toprağının ne kadar sulu olduğuna dair bir okuma sağlamak için alttaki toprağı inceler.[6]
  • Bir ev ve bahçecilik mağazasından ve bazı büyük mağazalardan çevrim içi olarak bir nem ölçer satın alabilirsin.
 5. 5
  İyi drenajı olan bir saksı seç. Bitkini içinde tuttuğun saksıdaki drenaj miktarı çok önemlidir çünkü bitkini aşırı veya az sulamak bitkine zarar verebilir veya öldürebilir. Saksının dibinde drenaj delikleri olduğundan emin ol.
  • Plastik, metal ve cam gibi malzemeler seramik veya kilden çok daha az su emecektir; bu yüzden bunu da aklında bulundur.[7]
  • Saksının dibinde suyun tahliye edilebilmesi için deliklerin olduğundan emin ol. Dekoratif kap kullanıyorsan (deliksiz) su birikerek bitkini öldürebilir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
İç Mekân Bitkinin Bakımı

 1. 1
  Evinde yeterli güneş ışığı alan bir alan seç. Bitkiler fotosentez yapabilmek için güneş ışığına ihtiyaç duyar.[8] Işığın kalitesi, süresi ve yoğunluğu bir bitkinin büyümesini etkiler.
  • Bitkiyi doğrudan güneş ışığına maruz bırakmaktan kaçın. Bunun yerine, onları iyi aydınlatılmış bir odaya koyarak bol miktarda dolaylı ışık ver. Floresan ışıklar, bazı bitkiler için güneş ışığına alternatif olarak işe yarayabilir.
  • Çiçekli bitkilere günde 12-16 saat ışık ver.
  • Yeşil bitkilere günde 14-16 saat ışık ver.[9]
 2. 2
  Bitkilerini çok fazla hareket ettirme. Bitkiler çevrelerine oldukça yavaş alışırlar; bu yüzden onları çok fazla hareket ettirmemen en iyisidir.[10] Bu aynı zamanda onu sıcaklıkta büyük bir değişiklik olacağı bir yere koymayı da kapsar.
  • Bir bitkinin aniden karanlık bir alandan güneşten zengin bir alana taşınması bitki üzerinde olumsuz bir etki yaratacaktır.[11] Bitkiyi taşımak istiyorsan günde bir saatliğine yeni alana götür. Tamamen alışana kadar yeni alanda kalan süreyi yavaşça artır.
 3. 3
  Odadaki nemi artır. Kuru hava, kaktüsler gibi bazı bitkilere iyi gelebilir ancak çoğu bitki, özellikle tropik bitkiler neme ihtiyaç duyar. Soğuk sisli bir oda nemlendiricisi satın alabilir ve bitkiye nem sağlayacak kadar yakın olduğundan emin olabilir ama yaprakları veya çiçekleri ıslatmamasını sağlayabilirsin.
  • Nemlendirici satın almanın daha ucuz bir yolu, bir tepsiyi çakıl taşları ile doldurmaktır. Çakıl taşlarının hemen altına su ekle. Su buharlaştıkça odayı nemlendirecektir.
  • Ayrıca bir sprey şişesini damıtılmış suyla doldurabilir ve bitkilere fazladan nem vermek için onları buğulayabilirsin.
  • Solma, kahverengileşmiş yapraklar ve kötü gelişen çiçek tomurcukları, bitkinin düşük nemden muzdarip olduğunun işaretleridir.
  • Bitkilerini bir arada tutmak nemin artmasına yardımcı olur.[12]
 4. 4
  Saksını dengeli, 10-10-10 gübre ile doldur. Çoğu ev bitkisi dengeli 10-10-10 gübre içinde gelişir. Ev bitkileri hayatta kalabilmek için saksı topraklarından ve gübrelerden gelen besin maddelerine ihtiyaç duyar. Bitkiyi yeniden ekmezsen veya toprağa yeni besinler eklemezsen bitki sonunda ölür. İlk sayı nitrojen, ikinci sayı fosfor ve üçüncüsü potasyum anlamına gelir.
  • Çiçekli bir bitkin varsa potasyum oranı yüksek bir gübre satın alabilirsin.
  • Yeşil bir bitkin varsa azot bakımından zengin bir gübre veya saksı toprağı almalısın.
  • Bitkiler ayrıca hayatta kalabilmek için saksı toprağı veya gübre eklenerek yenilenmesi gereken mikro besinlere ihtiyaç duyar.[13]
  • Kaktüsler veya sukulent bitkiler, suyu verimli bir şekilde tahliye etmek için özel olarak tasarlanmış özel bir saksı karışımı gerektirir. Ayrıca dibinde çok sayıda delik bulunan saksılara da ihtiyaç duyarlar. Bunlar toprakta çok fazla nem tutulmasını engeller ve bu da bitkileri öldürebilir.[14]
 5. 5
  Bitkini düzenli olarak buda. Bazı bitkilerin kökleri farklı aralıklarla budanmalıdır, bu nedenle bitkini ne sıklıkla budaman gerektiğini okumak önemlidir. Budanmamış bir bitki kontrolden çıkabilir ve bir bitkinin kökleri saksı veya vazosundan fazla büyüyebilir. Bitkini sağlıklı tutmak ve yeniden dikmek zorunda kalmamak için düzenli olarak buda.[15]
  • Böcekleri çekebilecek ölü dalları veya gövdeleri kes.
  • Bitkinin daha dolgun ve sağlam büyümesini desteklemek için bir yaprak düğümünün üzerinden 45 °açıyla buda.[16]
 6. 6
  İç mekân bitkine çay veya kahve koyma. Saksılı bitkine kahve veya çay koymak, iç mekân bitkisini yiyebilecek sinekleri çekecektir. Şekerler, burayı bu böcekler için mükemmel bir üreme alanı hâline de getirir.[17]
  • Bazı insanlar kahve telvesi eklemenin bitkiler için iyi olduğunu iddia etse de bunu düşük asit toleransı olan bitkilere yapmak onları gerçekten öldürebilir.[18]
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Bitkilerini Tanımak

 1. 1
  Bitkinin sınıflandırmasını öğren. Önerilen nem seviyeleri, güneş ışığına maruz kalma yönergeleri ve sulama kılavuzları dâhil olmak üzere, sahip olduğun ev bitkisine nasıl bakman gerektiğini ayrıntılarıyla anlatan çeşitli çevrimiçi ansiklopediler vardır.[19] Birçok ev bitkisi birbirinden farklı olduğundan kendi ev bitkin için ideal olanı bulmak önemlidir.
  • Çoğu ev bitkisi, ortak ve bilimsel adlarını taşıyan bir etiketle birlikte gelir. Bu yoksa onu aldığını çiçekçiye sor. Bilimsel ad, cins ve tür olmak üzere iki bölümden oluşur. Örneğin, Spathiphyllum wallisii , barış zambağının bilimsel adıdır. Atatürk çiçeği ve begonya gibi birçok bitki adı hem ortak isimler hem de bilimsel isimlerdir. X, üçüncü bir isim veya tırnak içinde bir isim görürsen bu bir kültivar, melez veya alt türdür (yani özel bir cinstir).
  • Bununla birlikte bazı bitki türlerinin genel yeşillik, çeşitli palmiye ağaçları veya çöl kaktüsleri gibi genel isimleri olur. Bir bahçe uzmanının referansı ve tavsiyesiyle, bitkilere bakarak birçok cinsi (kesin tür değilse) tanımlamayı öğrenebilirsin.
  • Bir ev bitkisi verildiyse ve ne tür olduğundan emin değilsen bir çiçek kitabındaki, ansiklopedideki, ev bitkileri el kitabındaki fotoğrafları gözden geçir ve bitkine en uygun resmi bul.
  • Doğru bitkiyi aldığından emin olmak için tam türlerin ve çeşidin adını al. Bir cinsin içinde milyonlarca tür ve kültivar grubu olabilir. Bazı türlerin veya çeşitlerin evde yetiştirilmesi, diğerlerine veya orijinal türlere göre daha az zordur. Ayrıca birçok farklı boyut ve büyüme oranları vardır. Bazı ficus türleri zamanla büyük ağaçlara dönüşür ve diğerleri sürünen sarmaşıklar olur. Aynı şey Philodendron ve Anthurium grupları için de geçerlidir.
 2. 2
  İç mekân veya ev bitkisi olarak satışta olan tüm bitkilerin uzun süre kalamayacaklarını bil. Ev bitkileri olarak piyasada bulunan bitkilerin birçoğu gerçekten iç mekâna uygun değildir. Aslında pek çok insan bilmeden bu türleri satın alıyor ve bitkiler ellerinde ölüyor. İnsanların cesareti kırılıyor ve bir daha asla iç mekân bitkileri almak istemiyorlar.
  • Birçok çiçekli ev biktisi yıllıktır (bir yıl yaşayıp ölüyor). İran menekşesi ve süs biberi çiçeklendikten sonra ölür ve dışarı atılması gerekir. Bromeliad'ler çiçek açtıktan sonra ölür ancak yavru olarak adlandırılan, ana bitkiden ayrılabilen ve saksıya konulabilen veya bırakılabilen küçük bitkiler üretir.
  • Mini güller, ortanca ve canlı Noel ağaçları gibi diğerleri, sert uzun ömürlü çalılar veya dışarı çıkıp dışarıdaki türdeşleri gibi orada yaşamak isteyen ağaçlardır. Aynısı lâleler, zambaklar, nergisler ve ilkbaharda açan diğer sonbahar soğanları için de geçerlidir.
  • Diğer birçok bitki, çekici bir çiçeklenme döneminden sonra pek çekici olmayan bir dönemden geçen ve önceki durumuna dönmek için özel şımartılmaya ihtiyaç duyan tropikal çalılar, soğanlar ve çok yıllık bitkilerdir. Çok popüler Poinsettia (Noel zamanı civarında satılır), caladyumlar ve clivia, gladious ve calla zambakları gibi çok sayıda yaz/tropikal soğanlar buna örnektir.
  • Ayrıca, en iyi bakıma rağmen çekici görünümlerini bir veya iki yıldan fazla korumayan ve yenileriyle değiştirilmesi gereken başkaları da var. Coleus, pilea, Herbst's bloodleaf ve rex begonyaları bu grubun örnekleridir.
  • Karışık tür sepetlerinde veya saksılarda satılan çoğu bitkinin ayrılması gerekir. Türlerin gereksinimleri değil, görünüm için gruplanmışlardır. Buna çöl bitkileri veya özel tropikal teraryum dikimleri dâhil değildir.
 3. 3
  Bitkinin bir yeşil bitki mi yoksa çiçekleri olan bir bitki mi olduğunu belirle. Yeşil yapraklı bitkiler ve çiçekli ev bitkileri farklıdır ve farklı besin maddelerinin yanı sıra farklı seviyelerde su ve güneş ışığı gerektirir.[20]
  • İç mekân bitkisi tüketicisinin karşılaştığı iç mekân bitki türlerinin çoğu, anjiyospermler veya çiçekli bitkiler adı verilen büyük bir grubun üyesidir. Bununla birlikte, tüm kapalı tohumlu bitkiler çekici çiçekler veya istenen çiçekler açmaz. Ayrıca, içeride tutulursa birçok tür asla meyve verme yaşına ulaşmaz.
  • Çiçekler ve/veya meyveler için yetiştirilen anjiyospermler arasında çeşitli yasemin türleri, barış zambakları, clivia, poinsettias, flamingo çiçekleri ve nergis zambağı bulunur. Çoğu orkide de bu gruba aittir.
  • Yeşillik için yetiştirilen anjiyospermler arasında Çin yaprak dökmeyen bitkileri, marantalar, calathea, örümcek bitkileri, draceanalar, İngiliz sarmaşıkları ve iki popüler palmiye ve ficus grubu bulunur.
  • Bazı durumlarda türler çekici yapraklara ve çiçeklere sahiptir. Dev Begonia cinsi bunun harika bir örneğidir. Diğerleri arasında kaktüsler, sukulentler ve çok renkli veya alacalı yapraklar üretmek için yetiştirilen birçok çeşit bulunur.
  • Gymnospermler, çiçek üretmeyen ancak koni adı verilen tohum kılıfları üreten bitkilerdir. Çam ve ladin gibi iğne yapraklılar bu tür bitkilere örnektir. Norfolk Adası çamı ve onun yakın akrabası maymun bulmacası olarak adlandırılan popüler "Noel Ağacı" da dâhildir. Sago palmiyesi, "ZZ Plant" ile sikad grubunun bir üyesi olduğu için bir palmiye ağacı değildir. Bunların kozalak üretmesi yıllar alır ve bu nedenle yeşillik bitkileridir.
  • Eğrelti otları, kapalı tohumlu bitkilerle veya açık tohumlularla ilgili olmayan bir gruba aittir. Bunlar ve yosun olarak adlandırılan bazı bitkiler çiçek veya kozalak değil sporlar üretir. Bunlar ayrıca yeşillik bitkileri olarak kabul edilir.
  • Bazı bitkiler olmadıkları şekilde pazarlanmaktadır. Bazı şirketler ve çiçekçiler, çiçek açmış gibi görünmesi için kaktüslere veya herhangi bir bitkiye çiçek ekleyebilir. Şanslı bambu bir çim veya bambu türü değil, bir Dracena türüdür veya onunla ilgili bir bitkidir. Bazı şirketler, alıcının bitkinin doğal renkleri olduğunu düşünmesini sağlamak için bir bitkinin çiçeklerini veya yapraklarını boyar. Çiçeklerin ölmesi çok önemli değil ama bir bitki bloğunu boyamak, yiyecek yapma ihtiyacını gösterir.
 4. 4
  Bakımı kolay bir bitki seçin. Bazı tropikal bitkiler gelişmek için özel ortamlar gerektirirken, sardunyalar, areka palmiyeleri, sago palmiyeleri, pothos ve dökme demir bitkiler gibi diğer bitkiler az bakım gerektirir, dayanıklıdır ve bakımı kolaydır. Çoğu kaktüsler ve sukulentler ayrıca fantastik şekiller ve çeşitli yeşillikler sunar ve büyümeleri de kolaydır.[21]
  • Düşük ışık gerektiren diğer iyi bitkiler arasında yılan bitkisi, dracaena ve örümcek bitkisi bulunur.[22]
  • Genellikle halka açık vitrinlerde görülen Çin yaprak dökmeyen veya boyalı damla dili (Aglaonema), sadece soğuk nemli koşulları sevmeyen bir başka kolay düşük ışıklı bitkidir. Zamanla alt yapraklarını döker ancak suda kolayca köklenebilir.
  Reklam

Uyarılar

 • Bazı bitkilerin yapraklarında evcil hayvanları ve küçük hayvanları zehirleyebilecek kimyasallar vardır. Bunlardan bazıları barış zambakları, zakkum ve kaladyumdur.[23] Muhtemel ev bitkilerini internette aradığından ve çocukların veya evcil hayvanların varsa bununla ilgili herhangi bir endişen olup olmadığını kontrol ettiğinden emin ol.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Kuşlardan Nasıl KurtulunurKuşlardan Nasıl Kurtulunur?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Melinda Meservy
Ortak yazarlar :
Bitki Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Melinda Meservy. Bir bitki uzmanı olan Melinda Meservy, Salt Lake City, Utah'ta çeşitli bitkiler ve hediyeler sunan Thyme and Place isimli botanik butiğin sahibidir. Melinda kendi işini kurmadan önce, süreç ve iş geliştirme ve veri analitiği alanlarında çalışmıştır. Melinda Utah Üniversitesi'nden Tarih alanında lisans derecesi almış, yalın ve çevik metodolojiler konusunda eğitim görmüş ve Sertifikalı Profesyonel Kolaylaştırıcı sertifika programını tamamlamıştır. Thyme and Place, iç mekân bitkileri ve saksıları, tam donanımlı saksı standı, yaşadığınız yere ve yaşam tarzınıza uyacak bitkilerle ilgili ipuçları sunmaktadır.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 995 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam