Kıyafetlerini ütüleyerek kırışıklıkları giderebilir ve daha düzgün hâle getirebilirsin. Birçok kıyafet doğrudan giyilebilir, ancak yine de ütülenmesi gereken bazı kıyafetler olacaktır. Dikkatli olmanda fayda var; zira ütüyü yanlış kullanırsan kendini yakabilir ya da kumaşı mahvedebilirsin!

Yöntem 1 / 2:
Ütüleme İçin Hazırlık Yapmak

 1. 1
  Giysinin ütülenebilir olduğundan emin ol. Ütüleme talimatları için etiketleri kontrol et. Etiketler ütünün hangi ayarda kullanılması gerektiğini söylemiyorsa kumaşın hangi malzemeden yapıldığını belirtip belirtmediğine bak. Birçok ütü, ayarlarını malzeme türüne göre sıralar; örneğin yün, pamuk, polyester.

  Düşük Ayar: Asetat, viskon, ipek ve yün. Viskon ve ipek giysileri, ütülemeden önce ters çevir. Yünlülerde, giysi ile ütü arasına nemli bir bez yerleştir.

  Orta Ayar: Polyester (ütülemeden önce hafifçe nemlendir)

  Yüksek Ayar: Pamuk (ütülemeden önce hafifçe nemlendir)

 2. 2
  Ütü alanını hazırla. Mümkünse bir ütü masası kullan. Ütü masasına erişimin yoksa masa veya tezgâh gibi düz, sert bir yüzey kullan. Ütü masası, ısı ve nemi zarar görmeden emecek biçimde tasarlanmıştır. Kolay tutuşabilen bir yüzey üzerinde ütü yapmadığından emin ol.
 3. 3
  Ütünün su haznesini doldur. Kullandığın ütünün buhar çıkarma özelliği varsa su eklemen gerekebilir. Ütünün tepesinde büyük, çıkarılabilir bir su haznesi olup olmadığına bak. Haznenin içini hemen hemen dolduracak kadar filtrelenmiş su ekle.[1]
  • Filtrelenmiş su kullandığından emin ol! Filtrelenmiş su, ütüdeki buhar çıkış yerlerini tıkayabilecek kalsiyum birikmesini önlemede yardımcı olabilir.
 4. 4
  Giysiyi ser. Masa üzerinde tamamen düz duracak biçimde giysiyi yerleştir. Kırışıklık olmadığından emin ol! Bir kırışıklığın üzerini ütülersen kumaşta buruşmuş bir çizgiye neden olursun.[2]
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Ütü Kullanmak

 1. 1
  Ütüyü ısıt. Sıcaklık kadranını, ütü yapacağın kumaş için en uygun ayara getir. Bir sıcaklık seviyesi seçtikten sonra ütüdeki metal ısınmaya başlayacaktır. Ütünün ısınmasını bekle. Çok az bekleyeceksin.[3]
  • Sıcaklık seviyeleri genelde kumaş türlerine göre sıralanır. Örneğin pamuk, yüksek sıcaklığa ve buhara iyi tepki verir, ancak bazı sentetik kumaşlar bu tür sıcaklıklara maruz kalırsa eriyebilir ya da yanabilir. Uygun olmayan bir ütü ayarı kullanma!
  • Düşük sıcaklık ayarıyla başla ve sonra sıcaklığı artır. Birden fazla parça ütülüyorsan ütüdeki en düşük sıcaklık ayarını kullanan parça ile başla. Böyle yaparak, diğer parçalara geçmeden önce ütüyü soğutmak zorunda kalmazsın.[4]
 2. 2
  İlk tarafı ütüle. Ütüyü bastırarak ve yavaşça kumaşın üzerinde hareket ettir. Kırışıklıkları düzelt. En iyi sonucu almak için, giysinin doğal katlanma yerlerini ve çizgilerini kullan.[5]
  • Giysinin her bir parçasını ayrı ayrı ütüle. Örneğin, bir gömlek elbise ütülüyorsan önce yakayı, sonra manşetleri, kolları, omuzları, gömleğin iliklendiği yeri ve son olarak da gömleğin ana gövdesini düzleştir.[6]
  • Kumaşın aşırı ısınmaması için, ütünün doğrudan giysi üzerinde beklemesine izin verme. Ütü kullanırken dikkatsizlik edersen bir yangının çıkmasına neden olabilirsin!
 3. 3
  Diğer tarafı düzleştir. Şimdi giysiyi ters çevir ve diğer tarafı ütüle. Yeni tarafta ütüyle herhangi bir kırışıklık ya da iz yaratmadığından emin ol.
 4. 4
  Ütüleme işlemi bittikten hemen sonra giysiyi as. Giysiyi sıkışık bir durumda koyarsan ya da serili olarak bırakırsan kırışıklıklarla kuruma ihtimali oldukça yüksek olacaktır. Kıyafeti bir elbise askısına as ve kurumaya bırak.
  Reklam

İpuçları

 • Giysi ütüleme bitmeden önce kurursa üstüne püskürtmek için yanında suyla dolu bir sprey şişesi bulundur.
 • Giysilerdeki ütülemesi zor alanlarda küçük hareketler yaparak çalış. Bir gömleğin kolları ya da bir pantolonun üzerine oturulan bölümü, bu zor alanlara örnek gösterilebilir.
Reklam

Uyarılar

 • Her zaman ütüye dikkat et. Yanmayı önlemek için, mümkün olan en kısa sürede ütüyü kapat.
 • Ütünün masadan düşmesine yol açmaması için, ütü kablosunu gevşek tut.
 • Yanıkları önlemek için, kullanmadığın zaman ütüyü dik konumda tut.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Farelerden Doğal Yollarla Nasıl KurtulunurFarelerden Doğal Yollarla Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Giysilerdeki Tüylenme Nasıl Temizlenir?
Tırtıllardan Nasıl KurtulunurTırtıllardan Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Camdaki Çizikler Nasıl GiderilirCamdaki Çizikler Nasıl Giderilir?
Kıyafetler Çabucak Nasıl KurutulurKıyafetler Çabucak Nasıl Kurutulur?
Evdeki Örümceklerden Nasıl KurtulunurEvdeki Örümceklerden Nasıl Kurtulunur?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 1.475 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 1.475 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam