Üç kenar uzunluğunun bir üçgen oluşturup oluşturmayacağını belirlemek göründüğünden daha kolaydır. Tek yapman gereken, bir üçgenin iki kenar uzunluğunun toplamının daima üçüncü kenardan daha büyük olduğunu belirten Üçgen Eşitsizliği Teoremini kullanmaktır. Eğer bu ifade, toplamı yapılan kenar uzunluklarının her üç toplamı için de geçerliyse bir üçgen elde etmiş olursun.[1]

Adımlar

 1. 1
  Üçgen Eşitsizliği Teoremi'ni öğren. Bu teorem kısaca, bir üçgenin iki kenar toplamının üçüncü kenardan daha büyük olması gerektiğini belirtir. Eğer bu ifade, her üç toplam için de doğruysa gerçek bir üçgen elde edersin. Böyle bir üçgenin mümkün olduğundan emin olmak için bu toplamı her kenar için tek tek gözden geçirmen gerekir. Ayrıca üçgeni kenar uzunlukları a, b ve c şeklinde ve teoremi de bir eşitsizlik olarak düşünebilirsin, diğer bir ifadeyle: a+b > c, a+c > b ve b+c > a.[2]
  • Bu örnek için, a = 7, b = 10 ve c = 5 olsun.
 2. 2
  İlk iki kenar toplamının üçüncü kenardan daha büyük olup olmadığını kontrol et. Bu örnekte, a ve b kenarlarını yani 7 + 10'u toplayarak 5'ten büyük olan 17'yi elde edersin. Bunu 17> 5 olarak da düşünebilirsin.
 3. 3
  Sonraki iki kenar toplamının geriye kalan kenardan daha büyük olup olmadığını kontrol et.[3] Şimdi, a ve c kenar toplamının b kenarından daha büyük olup olmadığına bak. Bu, 7 + 5'in yani 12'nin 10'dan büyük olup olmadığına bakman gerektiği anlamına gelir. 12> 10'dur.
 4. 4
  Geriye kalan son ikili kenar toplamının kalan diğer kenardan daha büyük olup olmadığını kontrol et. Yani b kenarı ve c kenarı toplamının a kenarından daha büyük olup olmadığına bakman gerekir. Bunu yapmak için, 10 + 5'in 7'den daha büyük olup olmadığını bulman gerekir. 10 + 5 = 15 ve 15> 7, dolayısıyla üçgenin tüm kenarları teoremi sağlıyor.
 5. 5
  Yaptığın işlemleri kontrol et. Artık kenar kombinasyonlarını tek tek bulduğuna göre, kuralın her üç kombinasyon için de doğru olduğunun sağlamasını yapabilirsin. Herhangi iki kenar uzunluğunun toplamı, bu üçgende olduğu gibi, her kombinasyonda üçüncü kenardan büyükse, verilen üçgenin geçerli bir üçgen olduğunu bulmuş olursun. Kural tek bir kombinasyon için bile sağlanamazsa üçgen oluşturulamaz. Aşağıdaki ifadeler doğru olduğundan, geçerli bir üçgen elde etmiş oldun:[4]
  • a + b > c = 17 > 5
  • a + c > b = 12 > 10
  • b + c > a = 15 > 7
 6. 6
  Geçerli olmayan bir üçgeni nasıl ayırt edebileceğini bil. Geçerli olmayan bir üçgeni ayırt edebileceğinden emin olman için bir alıştırma yapalım.[5] Diyelim ki şu üç kenar uzunluğuna sahipsin: 5, 8 ve 3. Bakalım bu kenarlar Üçgen Eşitsizliği Teoremi'ni sağlıyor mu:
  • 5 + 8> 3 = 13 > 3, dolayısıyla bu kenar sağlıyor.
  • 5 + 3> 8 = 8 > 8. Bu kenar teoremi sağlamadığı için işleme devam etmene gerek yok. Bu kenarlar bir üçgen oluşturmaz.
  Reklam

İpuçları

 • Matematik işlemlerini doğru yaptığın sürece bu teorem kusursuzdur ve sadece temel toplama işlemini gerektirir, dolayısıyla oldukça basit bir yöntemdir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Varyans Nasıl HesaplanırVaryans Nasıl Hesaplanır?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 31 kişi çalıştı. Bu makale 3.235 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 3.235 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam