Öz güven insanlığın önemli bir parçasıdır. [1] Kendine güvenen biri genelde kendini sever, kişisel ve mesleki hedeflerine ulaşmak için risk almaya istekli olur ve gelecekle ilgili pozitif şeyler düşünür. [2] Bunun yanında, kendine güveni olmayan bir kişinin hedefine ulaşacağını hissetme ihtimali daha düşüktür, aynı zamanda kendine ve hayatta kazanmayı umut ettiği şeylere dair negatif bir bakış açısı sergilemeye meyillidir. [3] Neyse ki öz güven geliştirebilinecek bir şeydir! Öz güven geliştirmek, ortaya çıkan negatif duygularla başa çıkmayı öğrenirken ve yüksek öz bakım uygularken kendinle ve sosyal etkileşimlerinle ilgili pozitif bir tutum geliştirmeni gerektirir. Zorluklarla karşılaşmak öz güvenini daha fazla geliştireceği için aynı zamanda kendine hedefler koymayı ve risk almayı da öğrenmen gerekir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
İyi Bir Tutum Geliştirmek

 1. 1
  Negatif düşüncelerini tespit et. [4] Negatif düşüncelerin şu şekilde olabilir: "Bunu yapamam," "Kesinlikle başarısız olacağım," "Söyleyeceklerimi kimse duymak istemiyor." İçindeki bu ses karamsar ve faydasız olduğu gibi yüksek öz saygı ve öz güvene ulaşmana da engel olur.
 2. 2
  Negatif düşüncelerini pozitife çevir. Negatif düşüncelerine dikkatini vererek bu düşüncelerini pozitife çevir. Negatif düşüncelerin "Bunu yapmayı deneyeceğim" "Çalışırsam başarırım", ya da "İnsanlar beni dinler." şeklinde pozitif cümlelere dönüştürülebilir. [5] Günde birkaç pozitif düşünce ile işe başla.
 3. 3
  Pozitif düşüncelerden çok negatif düşüncelere odaklanmayı reddet. Neticede, pozitif düşüncelerine negatif düşüncelerinden daha fazla “beyin alanı” verilmelidir. Negatif düşünme biçimine ne kadar çok pozitiflikle karşı çıkarsan o kadar doğal olur.
 4. 4
  Çevrende pozitif kişileri tut. [6] Bakış açını genişletmek için ailenden ya da arkadaşlarından kendine yakın olanlarla bağlantı kur. Aynı zamanda, sana kendini kötü hissettiren insanlardan ve şeylerden uzak dur. [7]
  • Arkadaş dediğin bir kişi, eğer sürekli olarak negatif yorumlar yapıyor veya seni eleştiriyorsa sana kendini gerçekten çok kötü hissettirebilir.
  • Hatta yapman “gereken” şeyler hakkında fikirlerini sunan iyi niyetli aile bireyleri bile öz güvenini kırabilirler.
  • Pozitif tutum geliştirmeye başlayıp amaçlarına ulaşmak için adımlar atmaya başladığında, her şeye karşı çıkan bu kişiler daha fazla ortaya çıkar. Öz güven kazanmaya çalıştığın süreçte bu kişilerle bağlantını olabildiğince sınırla.
  • Hayatında sana kendini gerçekten çok iyi hissettiren kişilerin kim olduğunu anlamaya biraz zaman ayır. Seni destekleyen ve moralini yükselten kişilerle daha fazla zaman geçirmeyi hedefle.
 5. 5
  Negatifliğini hatırlatan şeyleri ortadan kaldır. Kendinle ilgili kötü hissetmene sebep olabilecek şeylerin yakınında zaman geçirmekten sakın. Bu şeyler geçmişe dair bir şey, üzerine artık olmayan bir kıyafet ya da güven kazanma hedefinle örtüşmeyen yerler olabilir. Hayatındaki negatif kaynakların tümünden kurtulman mümkün olmayabilir ancak nasıl daha az zarara uğrayabileceğin hakkında tabii ki kafa yorabilirsin. Bu, öz güven oluşturma konusunda çok yararlı olur. [8]
  • Oturup seni aşağı çeken bütün şeyleri düşünmeye zaman ayır; kötü arkadaşlardan çok da umurunda olmayan kariyerine ya da dayanılması neredeyse imkânsız olan hayat şartlarına kadar her şeyi düşün.
 6. 6
  Yeteneklerini keşfet. Herkesin iyi olduğu bir şey vardır. Bunun için, başarılı olduğun şeyleri keşfet ve yeteneklerine yoğunlaş. Kendine bu yeteneklerinle övünme şansı tanı. Sanatla, müzikle, yazıyla, dansla, vb. ile kendini ifade et. Hoşlandığın bir şey bul ve ilgi alanına uygun bir yetenek geliştir.[9]
  • Hayatına bazı ilgi alanları ve hobiler katman seni sadece daha güvenli bir yapmakla kalmaz, aynı zamanda kendine uyumlu arkadaşlar bulma şansını da yükseltir.
  • Arzularının peşinden gitmen sadece terapi etkisi yaratmakla kalmayıp aynı zamanda kendini benzersiz ve başarılı hissetmeni sağlar. Bunların hepsi de öz güven oluşturman için sana yardımcı olabilir.
 7. 7
  Kendinle gurur duy. Sadece yeteneklerinden ve becerilerinden dolayı övünmeyip aynı zamanda kişiliğini mükemmel kılan şeyleri de düşün. Bu; espri anlayışın, şefkatli yaklaşımın, dinleme becerilerin ya da stresliyken bir şeylerin üstesinden gelebilme yeteneğin olabilir. Kişiliğinle ilgili hayran olmayı gerektirecek hiçbir şey olmadığını düşünebilirsin ancak derinlere inersen hayranlık uyandıracak bir sürü özelliğinin olduğunu fark edersin. Bu özelliklerini not ederek üzerlerinde yoğunlaş.
 8. 8
  İltifatları kibarca kabul et. Öz saygısı az olan birçok kişi iltifatları kabul etme konusunda zorluk yaşarlar; iltifat eden kişinin yanıldığını ya da yalan söylediğini düşünürler. Kendini bir iltifat karşısında gözlerini devirip "tabii tabii, öyledir" derken ya da omuz silkerken buluyorsan iltifatlara karşı verdiğin tepkileri gözden geçirmelisin.
  • İltifatı dikkate al ve pozitif bir tepki ver. (“Teşekkür ederim” demek ve gülümsemek çok işe yarar). İltifat eden kişiye iltifatından dolayı gerçekten çok mutlu olduğunu hissettir ve iltifatı gerçek anlamda yürekten kabul edebileceğin noktaya erişmek için çalış.
  • Bu iltifatı kendine dair pozitif özellikler listene ekleyebilir ve öz güvenini desteklemek için kullanabilirsin.
 9. 9
  Aynaya bak ve gülümse. "Yüz geri bildirimi kuramı" diye adlandırılan kuram etrafında yapılan araştırmalara göre, yüzümüzdeki ifadeler aslında beynin hangi duyguları başlatıp hangi duyguları yoğunlaştıracağı konusunda etkilidir.[10] Bu yüzden, her gün aynaya bakıp gülümseyerek uzun vadede kendini daha iyi ve öz güvenli hissedebilirsin. Bu, aynı zamanda görünüşünle ilgili daha mutlu hissetmeni ve dış görünüşünü kabullenmeni de sağlar. [11]
  • İnsanlara gülümsediğinde muhtemelen sana iyi bir tepki vereceklerdir. Bu yüzden, kendini mutlu etmenin yanı sıra insanlardan aldığın geri dönütler sayesinde de güveninde artış yaşayabilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Duygularla Başa Çıkmak

 1. 1
  Korkmaktan korkma. Öz güvenli insanların her zaman korkusuz olduklarını düşünüyor olabilirsin. Bu kesinlikle doğru değildir. Korku, büyümeye başladığın anlamına gelir. [12] Senin korkun belki topluluk önünde konuşmak, tanımadığın birine kendini tanıtmak ya da patronundan zam istemek olabilir.
  • Korktuğun şeyle karşı karşıya gelebildiğinde öz güven kazanırsın ve bu artışı hemen hissetmeye başlarsın!
  • Yürümeyi öğrenen bir bebeği düşün. Onu bekleyen o kadar çok olasılık vardır ki. Ama o, ilk adımlarını atarken düşmekten korkar. Korkusunu yenip yürümeye başladığında yüzünü kocaman bir gülümseme kaplar! İşte bu sensin, korkularını yenen sen.
 2. 2
  Kendine karşı sabırlı ol. Bazen geri bazen ileri gidersin. Öz güven kazanmak bir gecede olacak iş değildir. [13] Yeni bir şey deneyebilir ama hedefine ulaşamayabilirsin. Mümkünse, bu durumdan ders çıkarmaya çalış. İlk denemede hedefine ulaşamamak kendine dair daha çok şey öğrenmen için bir fırsattır. Öz güvenin adım adım beslenip büyütülmesi gerekir. [14]
  • Örneğin, patronundan zam istedin ve o da sana hayır dedi. Bu durumdan nasıl bir ders çıkarırsın? Zammı nasıl istediğini düşün. Yapabileceğin daha farklı bir şey var mıydı?
 3. 3
  Denge konusunda dikkatli ol. Hayattaki her şey gibi, öz güven kazanma konusu da dengeyi korumakla ilgilidir. Öz güveninin çok az olması hedefine ulaşmanı ve kendinle ilgili iyi hissetmeni engeller. [15] Öte yandan, gerçekçi olmakta da fayda var. Hedeflerine ulaşmak için harcadığın zamanı ve çabayı hafife almak istemezsin. [16]
 4. 4
  Kendini başkalarıyla kıyaslamaktan vazgeç. Öz güven kazanmak istiyorsan hayatını en iyi arkadaşınınki gibi, ağabeyininki gibi ya da televizyonda gördüğün ünlülerinki gibi yapmaya odaklanmak yerine, kendi hayatını daha iyi hâle getirmeye odaklanman gerekir. Öz güven kazanmak istiyorsan hayatta nasıl senden daha az çekici, daha az zeki ve daha az varlıklı kişiler varsa her zaman senden daha güzel, daha akıllı ve daha zengin kişilerin de olduğunu bilmen gerek. Bunların hiçbiri seni ilgilendirmez; seni tek ilgilendiren kendi hedeflerini ve hayallerini ilerletme konusuna dikkat etmendir.
  • Başkalarının senden daha iyi olduğuna ikna olduğun için güven eksikliği yaşıyor olabilirsin. Ancak günün sonunda, önemli olan tek şey kendi standartlarına göre mutlu olup olmadığındır. Standartlarının ne olduğuyla ilgili hiçbir fikrin yoksa harekete geçmeden önce biraz iç değerlendirme yapma zamanı gelmiş demektir.
  • Ayrıca, yapılan araştırmalar sosyal medyada zaman geçirmenin insanların kendilerini başkalarıyla kıyaslamaya teşvik ettiği sonucuna ulaşmıştır. İnsanlar sosyal medyada günlük yaşamlarındaki gerçekleri değil de sadece elde ettikleri başarıları paylaşmaya eğilimli oldukları için başkalarının yaşamı seninkinden çok daha mükemmelmiş gibi görünebilir.[17] Bu kesinlikle doğru değildir! Herkesin hayatında inişler ve çıkışlar vardır.
 5. 5
  Güvensiz olduğun konuları fark et. Zihninin arkasından gelen o ses sana ne diyor? Kendini kötü hissettiren ve kendinden utanmana sebep olan şeyler ne? Bu; akneden pişmanlıklara, okul arkadaşlarına ya da geçmiş travmalara veya negatif deneyimlere kadar her şey olabilir. Sana kendini değersiz, mahcup ya da aşağılık hissettiren şey her neyse tanımla, adlandır ve not et. Bu konularda kendini daha pozitif hissetmek için yazdığın bu şeyleri yırtabilir ya da yakabilirsin.
  • Bunu yapmanın amacı senin moralini bozmak değildir. Bunun amacı karşı karşıya olduğun problemlerin farkına varmanı sağlamak ve bunları aşmak için seni güçlendirmektir.
 6. 6
  Hatalarından dön. Kimsenin mükemmel olmadığını unutma. En öz güvenli insanların bile güvensiz hissettikleri durumlar vardır. Hayatımızın bir döneminde bir şeylerde eksik olduğumuzu hissedebiliriz. Bu, hayatın gerçeğidir. Hayatın engebeli yollarla dolu olduğunu öğren. Ve bu güvensizlik hissi nerede olduğumuza, kimle birlikte olduğumuza, içinde bulduğumuz ruh hâline veya nasıl hissettiğimize bağlı olarak sık sık gelip gider. Başka deyişle, bu his sürekli sabit kalmaz. Hata yaptıysan yapman gereken en iyi şey bunu fark etmek, özür dilemek ve ilerde bir daha yapmamak için bir plan yapmaktır.
  • Yaptığın yanlış bir hamlenin sana hayallerine ulaşmak için ihtiyacın olan şeylere sahip olmadığını düşündürmesine izin verme. Belki çok iyi bir erkek arkadaş olamadın ve son ilişkin de bu yüzden bitti. Ama bu senin davranışını değiştirip gelecekte aşkı bulamayacağın anlamına gelmez.
 7. 7
  Mükemmeliyetçi olma. Mükemmeliyetçilik seni felç eder ve hedeflerine ulaşmaktan alıkoyar. Her şeyin mükemmel bir şekilde yapılması gerektiğini düşünüyorsan hiçbir zaman kendinden veya içinde bulunduğun şartlardan gerçek anlamda memnun olmazsın.[18] Bunun yerine bir işi kesinlikle mükemmel yapmayı istemektense iyi yapılmış bir işle gurur duymayı öğrenmeye çalış. Mükemmeliyetçi bir zihin yapısına sahipsen ancak daha öz güvenli olma konusunda kendi yoluna taş koyarsın.
 8. 8
  Minnettarlığını göster. Genellikle güvensizlik hissinin ve öz güven eksikliğinin kökünde duygusal onaylanma, maddesel şeyler, şans veya para gibi şeylere yeterli miktarda sahip olmama hissi yatar. Sahip olduğun şeyleri kabullenip bunlara şükrederek eksiklik ve tatminsizlik duygusuyla mücadele edebilirsin. Gerçek şükran duygusuyla birlikte gelen iç huzuru bulmak[19] öz güveninle ilgili harikalar yaratacaktır. Mükemmel arkadaşlardan sağlığına, senin için yolunda giden her şeyle ilgili oturup düşünmeye biraz zaman ayır.
  • Oturup şükrettiğin her şeyi not ettiğin bir şükran listesi hazırla. Listeyi baştan aşağı oku ve haftada en az bir kere bu listeye ekleme yap. Bu, seni daha pozitif ve güçlü bir ruh hâline sokacaktır.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Öz Bakım Uygulamak

 1. 1
  Kendine özen göster. Bu konuda atılacak çok sayıda küçük adım vardır. Bu, düzenli olarak banyo yaparak kişisel bakım yapmanı, dişlerini fırçalayıp diş ipiyle temizlemeni, doğru miktarlarda, lezzetli ve sağlıklı yemek yemeyi gerektirir. Bu ayrıca çok meşgul olduğunda ve başkaları zamanının çoğunu aldığı zamanlarda bile kendine zaman yaratman anlamına da gelir.[20]
  • Böyle görünmüyor olabilir ama temel ihtiyaçlarına özen gösterdiğinde aynı zamanda kendine kişisel bakımına verdiğin zamanı ve dikkati hakkettiğini de söylemiş olursun.
  • Kendine inanmaya başladığında öz güvenini arttırma yoluna girmiş olursun. [21]
 2. 2
  Dış görünümüne özen göster. Öz güven kazanmak için illa Brad Pitt gibi görünmen gerekmez. Kim olduğun ve nasıl göründüğünle ilgili kendini daha iyi hissetmek istiyorsan her gün duş alarak, dişlerini fırçalayarak, sana ve vücut tipine yakışan kıyafetler giyerek ve dış görünüme zaman ayırdığından emin olarak kendine özen göster. Bu, yüzeysel görünümün veya tarzın seni daha öz güvenli yapacağı anlamına gelmez ama dış görünümüne dikkat etmek için gösterdiğin çaba sana bu özeni hak ettiğini söyler.
 3. 3
  Düzenli olarak egzersiz yap. [22] Kendine özen göstermenin bir parçası da egzersiz yapmaktır. Senin için bu, dışarıda tempolu bir yürüyüş yapmak anlamına gelebilir. Bir başkası için ise bu, 80 km bisiklet sürmek olabilir. Kendine uygun bir seviyede başlangıç yap. Egzersizler karışık olmak zorunda değildir.
  • Yapılan birçok çalışma, egzersizin hayata pozitif bir bakış açısı ile bakmak için önemli olduğunu göstermiştir [23] ve pozitif tutum da öz güven kazanmaya yardımcı olur. [24]
 4. 4
  İyi Uyu. Her gece 7-9 saat uyku uyumak daha iyi görünmene ve daha iyi hissetmene yardım edebilir. Daha olumlu bir tutum içerisinde olmana ve daha enerjik olmana yardımcı olabilir. Bol miktarda uyku, duygularını yatıştırmana ve stresle daha etkili bir şekilde başa çıkmana da yarayabilir. [25]
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Hedef Koymak ve Risk Almak

 1. 1
  Kendine küçük ve ulaşılabilir hedefler belirle. [26] Genelde insanlar kendilerine gerçekçi olmayan ve ulaşılması zor hedefler koyarlar ve ya bu zorluk karşısında ezilirler ya da hedefe ulaşmak için çabalamaya bile başlamazlar.[27] Bu, öz güveni gerçekten sarsıcı bir şeydir.
  • Daha büyük hedeflerini ulaşılabilir kılmak için daha küçük hedeflerini adım adım büyüt.
  • Maraton koşmak istediğini ama bu hedefe ulaşamamaktan korktuğunu düşün. İdmanının ilk günü hemen çıkıp 40 km koşmaya çalışma. Kendine uygun seviyede bir başlangıç yap. Daha önce hiç koşu yapmadıysan sadece 2 km koşmayı kendine hedef olarak belirle. 8 km’yi nispeten daha kolay koşabiliyorsan 10 km’lik koşuyla başlayabilirsin.
  • Diyelim ki dağınık bir masan var ve belki de masanın tamamını temizlemeyi düşünmek sana çok zor geliyor. İşe sadece kitapları kaldırıp kitaplığa geri koymakla başla. Kağıtları daha sonra ayıklanmak üzere düzenli bir şekilde istiflemek bile masa temizleme hedefine ulaşmak için atılmış bir adımdır.
 2. 2
  Bilinmeyene kucak aç. Öz güven eksikliği yaşayan kişiler öngörülemeyen durumlarda asla başarılı olamayacakları konusunda endişe duyarlar. Evet, artık kendinden şüphe etmekten vazgeçip tamamen yeni, bilinmeyen ve farklı bir şeyler denemenin zamanı geldi. İster arkadaşlarla yeni bir ülkeye seyahat ediyor ol istersen de kuzeninin senin için bir randevu ayarlamasına izin veriyor ol; bilinmeyeni kucaklama alışkanlığı kazanmak, kendinden daha emin olmana ve kendi kaderini yaşadığını hissetmene ya da daha doğrusu kontrol altında olmadığın için mutlu olmana yardımcı olur. Hiç ummadığın bir durumda bile başarılı olabildiğini fark edersen öz güvenin tavan yapar.
  • Maceraperest ve spontane yaşayan insanlarla daha çok zaman geçir. Kısa zamanda kendini beklemediğin şeyleri yaparken bulacaksın ve bu yüzden kendinle ilgili daha iyi şeyler hissettiğini fark edeceksin.
 3. 3
  Zayıf alanlarını geliştir. Boyunun uzunluğu ve saç yapın gibi kendinle ilgili sevmediğin ve kolay kolay değiştiremeyeceğin bazı şeyler olabilir. Ancak, kendinle ilgili zayıflık olarak gördüğün ve biraz fedakârlık ve sıkı çalışmayla üstesinden gelebileceğin de çok şey var.
  • İster daha sosyal olmak için ya da okulda daha başarılı olmak için çalışıyor ol, istediğini başarmak için plan yapıp planı uygulamaya başlayabilirsin. Okulun en sosyal öğrencisi olmayı başaramayabilirsin ya da okul birincisi olamayabilirsin ama sadece daha iyiye ulaşmak için değişmeye başlama planı yaparak öz güven kazanma konusunda büyük yol kat edebilirsin.
  • Kendine karşı acımasız olma. Her şeyi tamamen değiştirmeye çalışma. Değiştirmek istediğin sadece bir ya da iki yanını ele alarak işe başla.
  • Hedeflerine ulaşma konusundaki gelişimini kaydedebileceğin bir günlük tutmak büyük fark yaratabilir. Bu, planının nasıl işlediğini görmene yardım eder ve kat ettiğin yoldan dolayı kendinle gurur duymanı sağlayabilir.
 4. 4
  Başkalarına yardım etmeye çalış. Etrafındaki insanlara karşı kibar olduğunu ve başkalarının hayatlarında pozitif farklılıklar yarattığını (bu, sadece sabah sana kahve servisi yapan kişiye karşı daha kibar davranmak bile olsa) bildiğinde dünyaya pozitif bir güç kattığını bileceksin ve bu da öz güvenini arttıracak. İster yakınındaki bir kütüphanede gönüllü olarak çalışarak, ister kız kardeşine okumayı öğrenmede yardımcı olarak, insanlara yardım etmeyi haftalık rutinin hâline getirmenin yollarını bul. Başkalarına yardım etme davranışı sadece o kişilere faydalı olmakla kalmaz aynı zamanda çok şey yapabileceğini gördüğünde öz güven kazanmanı da sağlar.
  • Başkalarına yardım etmenin faydasını görmek için yaşadığın bölgedeki insanlara yardım etmek zorunda değilsin. Bazen, annen ya da en iyi arkadaşın gibi yakın çevrendeki kişilerin de en az başka insanlar kadar senin yardımına ihtiyacı olabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Kendini fiziksel ya da zihinsel sınırlarının ötesine zorlamaktan korkma. Bu tarz bir baskı bazı şeylere nasıl kolaylıkla ulaşılabildiğini görmeni sağlar ve dolayısıyla becerilerini geliştirmene yardım eder.
 • Uzun vadeli bir hedefin mükâfatlarını önceden deneyimlemek için kendi kendine hipnoz yöntemini kullanarak ve bu şekilde stresi azaltarak kendin için ekstra güven dozu sağlayabilirsin.
 • Hatalarına takılıp kalma ve kötü şeylere odaklanma. Bu şeyler senin iyi yanlarınla sağlıklı bir zıtlık oluşturabilir ve hatta sana geliştirebileceğin şeyler sunabilir. Bir zamanlar kötü olduğun bir konuda iyi olmanın verdiği his paha biçilmezdir.
 • Belli bir iş veya yetenek için güvenini geliştirmen gerekiyorsa bu konuda özenle ve sabırla çalışmalısın.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Trudi Griffin, LPC, MS
Ortak yazarlar :
Lisanslı Profesyonel Danışman
Bu makaledeki ortak yazarlar Trudi Griffin, LPC, MS. Trudi Griffin Wisconsin’de Lisanslı Profesyonel Danışman’dır. Yüksek Lisans derecesini 2011 yılında Marquette Üniversitesi’nden Klinik Zihinsel Sağlık Danışmanlığı alanında almıştır. Bu makale 7.963 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 7.963 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam