Bir öz değerlendirme yazmak stresli ve bazen göz korkutucu olabilir, ancak kariyer hedeflerine ulaşmana ve şirketine katkıda bulunmana yardımcı olabilir. Bir öz değerlendirme yazman gerektiğinde ya da kişisel büyüme planının bir parçası olarak bunu yapmak istediğinde uğraştığına değecektir. Etkili bir öz değerlendirme yazmak için başarılarını düşünmek, ifadelerini kanıtlarla desteklemek ve yeni profesyonel hedefler belirlemek gerekir.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Başarılarını Düşünmek

 1. 1
  Vakit ayır. Kapsamlı ve yararlı bir öz değerlendirme yazmak zaman alır, bu nedenle işlemi tamamlamak için yeteri kadar zaman ayırdığından emin ol. Eğer acele edersen önemli başarıları veya büyüme fırsatlarını kaçırabilirsin, bu da kariyer ilerlemeni doğru bir şekilde yansıtmayacağından dolayı bitmiş ürünü daha az verimli hâle getirir.[1]
  • Öncesinde bir taslak oluşturmak yardımcı olabilir.
 2. 2
  Hedeflerini gözden geçir. Öz değerlendirmen, kendi belirlediğin hedefleri ve şirketin hedeflerini bütünüyle karşıladığını göstermelidir. En önemlisi, çalıştığın şirkete etkili bir çalışan olduğunu göstermek için şirket hedeflerine ulaşma yolunda çalıştığını göstermen gerekir.[2]
  • Bir öz değerlendirmeyi tamamladığında tüm yaptığın işlerin seni hedeflerine götürüp götürmediğini ve dolayısıyla kariyer beklentilerini karşılayacak yolda olup olmadığını görebileceksin.
  • Nihayetinde hayatta istediğin şeylere ve olmak istediğin kişiye götüren kısa vadeli hedeflere bağlı kalmanın daha kolay olduğunu unutma.[3]
 3. 3
  Başarılarını listele. Hedeflerinden hareketle, geçtiğimiz yıl boyunca yaptığın tüm işlerin bir envanterini oluştur. Tamamladığın projeler, üyesi olduğun komiteler ve hazırladığın raporlar gibi şeyleri dâhil et. Bu listede, zımbaladığın müşteri kayıtlarından başkanlık ettiğin komiteye kadar her şey olacaktır.[4]
  • Çalışmalarına örnek ve başarılarına destek bulmak için e-postalar ve raporlar gibi çalışma materyallerini değerlendir.[5] Bunlar hafızanı tazelemene yardımcı olabilir ve hatta bu bildirilerden alıntı bile yapabilirsin.
  • Başarılarını yazarken hedeflerine uygunluklarını düşün ve bunu anlatımına yardımcı olması için kullan. Örneğin, satışları artırmak amacıyla potansiyel müşterileri telefonla arıyorsan "Soğuk aramalar yaptım." demek yerine "satış başlattığını" veya "satış noktası fırsatlarını artırdığını" söyleyebilirsin.
 4. 4
  Odağı kendinde tut. Bu bir öz değerlendirme olduğu için tüm takımın başarılarını değil, sadece kendi başarılarını dâhil et. Takım oyuncusu olarak özelliklerinin yanında herhangi bir takım görevine nasıl katkıda bulunduğunu göster.
 5. 5
  Yaşadığın zorlukları açıkla. Her çalışanın zayıf yönleri vardır ve bunları dürüstçe belirtmek onların üstesinden gelmenin tek yoludur. Yeni hedefler belirlemek ve faydalı büyüme fırsatları seçmek için yaşadığın zorluklar üzerinde düşünmelisin.[7]
  • Çalışmanda geride kaldığın, yardıma ihtiyaç duyduğun veya bir görevi doğru bir şekilde tamamladığından emin olmadığın zamanları düşün.
  • Örnekler ver. Tıpkı başarılarında yaptığın gibi, profesyonel büyüme fırsatlarına olan ihtiyacını desteklemek için somut örnekler ekle.[8]
  • Zayıflıklarını tanımlamakta güçlük çekiyorsan değerlendirmeden önce güvenilir bir meslektaşınla, bir akıl hocanla veya amirinle konuş. Bu sana zayıflıkların üzerinde çalışmak ve değerlendirmede ilerlemeni göstermek için zaman sağlayacaktır.
 6. 6
  Büyüme girişimlerini açıkla. Önceki yılın profesyonel gelişim faaliyetlerini onları hedeflerine ve önceki zayıflıklarına bağlayarak kayıt altına al. Zorlukların üstesinden gelmede ne kadar başarılı olduğunu ve şirketinin istediği bir çalışan olmak için ne kadar çalıştığını göster.
  • İşinin bir parçası olarak yaptığın faaliyetlerin yanı sıra iş dışında tamamladığın profesyonel büyüme faaliyetlerini de ekle.
 7. 7
  Geri bildirimlerini topla. Geçen yıl boyunca aldığın geri bildirimler, başarılarını desteklemede ve gelişim alanlarını belirlemede yardımcı olacaktır. Eğer varsa üstlerinden, iş arkadaşlarından ve müşterilerinden gelen geri bildirimleri dâhil etmeyi unutma.
 8. 8
  Kendini farklılaştır. Şirketine, ortaya koyduğun eşsiz özellikleri göster. Örneğin, farklı bir eğitim geçmişin mi var veya iki dil bilen biri misin? Şirket kültürüne nasıl katkıda bulunduğunu göstermek için bu özellikleri öz değerlendirmene ekle.[9]
  • Seni bir çalışan olarak farklı kılan ne? Kendine, iş tanımının ötesine geçen hangi özelliklere sahip olduğunu sor. Bu değerlendirme performansına odaklandığından dolayı bir birey olarak nasıl katkıda bulunduğunu gösteren ayrıntılar ekle.
  • Çabalarının, takımının şirket hedeflerine ulaşmasına veya bunları aşmasına nasıl yardımcı olduğunu not et.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Beyanlarını Kanıtlarla Desteklemek

 1. 1
  Başarılarını destekle. Başarı listeni incele ve her bir başarının bir parçası olarak gerçekleştirdiğin çalışmaların bir listesini çıkar. Tamamladığın işlerle ilgili genel bir taslak hazırladıktan sonra eylem fiillerini kullanarak kısa bir açıklama yaz.[10]
  • Eylem fiilleri somut olarak yaptıklarını gösterir. Örneğin, anket sonuçlarını değerlendirdiğini, yeni işe alınan birini eğittiğini veya yeni bir proje başlattığını belirt.
  • Dürüst ol. Başarılarını seni iyi yansıtacak şekilde ifade ederken bunların doğru olduğundan emin ol. Örneğin, bağımsız çalışmanı kendin yönettiğin için bunu yönetimsel deneyim olarak kaydetme.
 2. 2
  Sonuçlarını ölç. Başarılarını istatistikler, yüzdeler veya hesaplanmış toplamlar gibi ölçülebilir örneklerle destekle.[11] Örnek olarak şöyle de: “Müşterilerimi %20 artırdım.” veya “Hata raporlarını %15 düşürdüm.” “5 anketi tamamladım.” veya “Günde ortalama 4 müşterim var.” gibi düz hesapları da kullanabilirsin.
 3. 3
  Nitel veriler sağla. Özellikle sayı belirtemediğin alanlarda, başarılarını desteklemek için nitel örneklerin bir listesini hazırla.[12] Nitel örnekler, bir şeyler yaptığını ancak sayısal veriler gösteremediğini gösterir. Örneğin, “Yeni bir web uygulaması yaparak müşteri desteğini artırdım.” de.
  • Nitel örnekler, başarıdan bağımsız olarak anlamlı bir eylemde bulunulan durumlarda büyük destek sağlar. Örneğin, genç yaşta alkol tüketimini önlemeye çalışan bir programın başındaysan ve yalnızca bir genci alkolden kurtarmış olsan bile, yaptığın iş yararlıdır.
 4. 4
  Geri bildirimleri dâhil et. Başkalarının iş yerindeki başarılarını gözlemlediğini göstermek için olumlu geri bildirimleri başarılarınla ilişkilendir. Öz değerlendirmenin doğru ve yararlı olması için sadece bir başarıyı açıkça destekleyen geri bildirimleri dâhil et.[13]
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Yeni Profesyonel Hedefler Belirlemek

 1. 1
  Sonuçları gözden geçir. Önceki yıl kendi hedeflerine ve kurumsal hedeflerine ne kadar iyi ulaştığına dikkat ederek öz değerlendirmeni oku. Daha fazla iyileştirmenin gerekli olduğu boşlukları belirle. Daha sonra, belirlediğin zorlukları inceleyerek iyileştirmen gereken alanları gör.[14]
 2. 2
  İlk yeni hedeflerini belirle. Belirlenen boşluklara ve zorluklara bağlı olarak önümüzdeki yıl için yeni profesyonel hedefler geliştir. İki yeni hedef belirlemeyi amaçla ve şirketinin hedefleri doğrultusunda çalışmaya devam edeceğini unutma.[15]
  • Hedeflerini belirlerken hedeflerine ulaşman için destek göstermen ve gelişme girişimlerinde bulunabilmen gerektiğini unutma. Hedeflerini bu talepleri karşılamanı sağlayacak şekilde yaz.
  • Ulaşılması zor olacak büyük hedefler koymaktan kaçın. Bir sonraki gözden geçirme veya değerlendirmeye kadar gerçekleştirebileceğin hedefleri seç.
 3. 3
  Öz değerlendirmeni tartış. Sonuçlarını gözden geçirmek için amirinle bir toplantı planla. Eklediğin bilgileri açıklamaya hazır ol. Ona ilk yeni hedeflerini göster ve önümüzdeki yıl için neden bu odağı seçtiğini açıkla.[16]
 4. 4
  Geri bildirim iste. Amirin öz değerlendirmenin sonuçlarını inceledikten sonra, ondan iyileştirme yapman gereken ve başarılı bulduğu yerleri belirtmesini iste. Ona ilk yeni hedeflerin hakkında ne düşündüğünü sor ve bu hedefleri yeniden şekillendirmene yardımcı olmasına müsaade et.[17]
 5. 5
  Profesyonel büyüme girişimleri öner. Daha önce yaşadığın zorlukları amirinle tartış ve gelecek yılın profesyonel gelişimi için fikirlerini sun. Amirinin önerilerini dinle ve onun fikirlerini gerçekleştirmeye açık ol. Zayıflıklarının üzerine gittiğini ve başarının peşinde olduğunu göster.
 6. 6
  Yeni hedeflerini son hâline getir. Amirinden aldığın geri bildirimlere bağlı olarak yeni hedeflerini son hâline getir ve değişiklikleri yansıtacak şekilde öz değerlendirmeni güncelle.[18]
  • Gerektiğinde başvurmak için değerlendirmenin bir kopyasını sakladığından emin ol.
  Reklam

İpuçları

 • Net hedefler ve bu hedefler açısından nasıl değerlendirileceğini (metrikler) belirleyerek yöneticinle bir sonraki değerlendirmeni planla. Sonuçlara bağlı olarak nasıl değerlendirileceğin konusunda önceden anlaş; bu şekilde sen ve amir(ler)in hedefler bakımından hemfikir olacaksınız.
 • Değerlendirmeni tamamladıktan sonra öz geçmişini güncelle.
 • Bir sonraki öz değerlendirmende kullanabileceğin gelişmeleri ve hedef belirlemeyi görüşmek üzere amirinle üç ayda bir toplantılar planla.
 • Başarıların, güçlü ve zayıf yönlerinle ilgili gerçekçi ol.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Bir Üçgenin Alanı Nasıl HesaplanırBir Üçgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
Gelecekteki Kendine Mektup Nasıl YazılırGelecekteki Kendine Mektup Nasıl Yazılır?
Bir Üçgenin Yüksekliği Nasıl BulunurBir Üçgenin Yüksekliği Nasıl Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Michael Stern
Ortak yazarlar :
Yaşam Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Michael Stern. Bir yaşam koçu olan Michael Stern; insanların sağlığını, işini, sevgisini, eğlencesini ve maneviyatını en iyi duruma getirmeye yönelik bütünsel bir yaklaşıma odaklanan Integral Alignment isimli koçluk ve eğitim şirketinin sahibidir. Michael profesyonel eğitimine 2011 yılında One Spirit Learning Alliance aracılığıyla integral spiritüel mentor olarak başladı ve GolemanEI'den hem hatha yoga eğitmeni hem de duygusal zekâ koçu olarak sertifika aldı. Michael, Vanderbilt Üniversitesi'nden İspanyolca alanında lisans derecesine sahiptir ve Portland, Maine'de yaşamaktadır. Bu makale 4.425 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 4.425 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam