Örgü örmek rahatlatıcı ama aynı zamanda yaratıcı bir hobi olarak, her şeyin çok hızlı geliştiği günümüz dünyasında şaşırtıcı bir şekilde yeniden yaygın hâle gelmektedir. Ancak yeni nesil örgü tutkunlarının durumu ne tansiyonunu kontrol altında tutabilmek için küçücük odasında örgü ören bir Orta Çağ insanının ne de el göz koordinasyonunu geliştirmesi için okulda örgü örmeyi öğrenen bir çocuğun durumuyla aynı kategoride değerlendirilebilir.

Sen de örgü örme modasına uymak istiyorsan yeni başlayanlar için hazırlanan ve adım adım ilerleyen bu resimli anlatım sayesinde yaşam boyu sürdüreceğin bir örgü serüvenine başlayabilirsin. Pek çok örgü modeli vardır ama en iyisi işe ilmek atmakla başlamak olacaktır. Bu başlangıç seviyesinde örgü örme makalesinin amacı ilmek atmanın, sıra örmenin ve ilmek çıkarmanın temel ilkelerini öğretmektir.

Yöntem 2
Yöntem 2 / 5:
Şişe Düğüm Atmak

Bu senin ilk ilmeğin olacak.

 1. 1
  İpliğin uç kısmıyla bir halka yap. Resimde görüldüğü gibi ipliğin uzun tarafı (yumağa bağlı olan tarafı), ipliğin uç kısmının üstünde olmalıdır.
 2. 2
  Halkayı yan taraftan ipliğin üstüne geçir.
 3. 3
  İpliği halkanın içinden çıkar. Halkanın yukarısına doğru nazikçe çek. Çok fazla da çekme ki ipliğin kesik ucu dışarı çıkmasın.
 4. 4
  Yukarıdaki halkayı rahat hareket edecek şekilde ayarlayarak düğümü sıkılaştır.
 5. 5
  Bu yeni halkayı bir örgü şişine geçir.
 6. 6
  Düğümü şişin etrafına sıkıca sarmak için ipliğin uçlarını çek.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 5:
Şişe İlmek Atmak

İlmek atmak demek, şişine daha fazla başlangıç ilmeği eklemek demektir. Pek çok ilmek atma yöntemi mevcut ama burada gösterilen ters ilmek yöntemi kolay olduğundan ve daha hızlı örmeni sağlayacağı için yeni başlayanlara çok uygundur.

 1. 1
  Düğümlü şişi sağ elinde tut.
 2. 2
  Çalışma ipliğini, yani yumağına bağlı olan ipliği sol elinin arkasına ve avuç içinin üzerine sar. Kuyruk ipliğini, yani ipliğin boşta sallanan kısa ucunu şimdilik uzakta tut.
 3. 3
  Şişi avuç içinin üzerinden geçen ipliğin altına yerleştir.
 4. 4
  Elini ipliğin içinden çıkardığında örgü şişinin etrafında bir halka oluşmalı.
 5. 5
  Çalışma ipliğini çekerek bu halkayı sıkılaştır. İşte ilk ilmeğini başarıyla attın bile!
 6. 6
  İstediğin sayıda ilmek atana kadar bu işlemi elinle ve iplikle tekrar et. Bunu her yaptığında bir ilmek oluşturursun. Önceki adımdaki düğüm ilk ilmeğin olarak kabul edilir ve eklediğin her halka yeni bir ilmek demektir. Halkalar yukarıya bakmalı ve muntazam bir şekilde olmalıdır. Halkaların kıvrılmasına, bükülmesine izin verme. Aksi takdirde örmesi zor olacaktır. Ayrıca bu yöntemle gevşek halkalar yapmak senin için daha iyi olur çünkü sıkı halkalarla örmesi çok sinir bozucudur.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 5:
Örgüyü Örmek

Örgüde uygulayabileceğin çeşitli modeller mevcut ama asıl "düz" örgü bunlardan yalnızca bir tanesidir. Mesela ters örgü ya da bir ters bir düz şeklinde de örebilirsin. Bir yerden başlaman gerektiğine göre haydi düz örgüyle başlayalım o zaman.

 1. 1
  İlmekli şişi sol elinde, ilmeksiz şişi sağ elinde tut. Sağ elinin orta parmağına biraz çalışma ipliği sarmak işine yarayacaktır. Bu sayede iplik örgünün arkasında kalmış olacak.
 2. 2
  İlmeksiz şişi ilk halkanın (şişin ucuna en yakın olanın) ön tarafının altına geçir ve ileri doğru it ki sağ şiş sol şişin arkasında kalmış olsun.
 3. 3
  Çalışma ipliğinin, yani yumağına bağlı olan ipliğin şişlerinin arkasında kalmasına dikkat et.
 4. 4
  Yumağa bağlı olan çalışma ipliğini (kuyruk ipliğini değil) tut ve saat yönünün tersine doğru sağ şişin etrafına sar ki iplik iki şişin arasına yerleşmiş olsun. İpliği arkadan öne doğru sar.
 5. 5
  Üstten iki şişin ortasına bak. Orta ipliğin oluşturduğu iki delik görmelisin.
  • Sağ şişi sol deliğin üzerine konumlandırmak için yukarı aşağı hareket ettir.
 6. 6
  Sağ şişi sol şişin önünden sol deliğe doğru sok. Bunu ilmeğin şişten çıkmayacak şekilde yavaşça yap.
  • Şişlerin altına değil de doğruca şişlere bakıyorsan işlem biraz farklı görünecektir. Soktuğun şişin etrafına sardığın ipliğin aynı şekilde kaldığından emin olarak şişi yavaşça halkanın dışına çıkarmaya başla. Bu, ipliği sıkı tutmaya yardımcı olabilir ve böylece halka şişin etrafında sabit kalır.
  • Şişin ucu halkanın dışına tamamen çıkmak üzereyken şişin ucunu çevir ki sana doğru baksın ve etrafına sarılı ipliği beraberinde getirsin.
  • Burada yaptığın şey aslında bir halkayı bir ilmekten geçirmektir. İkinci şişin üzerine geçirdiğin halka, önceki ilmeğin yerine geçecek olan yeni bir ilmektir.
 7. 7
  Artık yeni bir ilmeğe sahipsin; önceki ilmeği kenara çekebilirsin. Örülmemiş ilmekleri sol elinle sol şişin üzerinde tutup sağ şişi ve örülmüş ilmeğini yukarı götür ve sol şişin ucundan kurtar. Sağ şişinin üzerinde bir ilmek oluşturduysan doğru örmüşsün demektir. (Olmamışsa yaptığın şeyi sök, başka bir ilmek at ve tekrar dene.)
 8. 8
  İlk şişin üzerindeki tüm ilmekler örülene kadar bu işlemi tekrar et ve bittiğinde hepsi ikinci şişe aktarılmış olacak.
 9. 9
  Şişleri değiştir. Sağ elinde örülmüş ilmeklerin üzerinde olduğu şişi sol eline ve sol elindeki boş şişi de sağ eline al. Halkaların aynı yöne, örülmüş işin de sol şişinin sağ tarafına baktığından emin ol.
 10. 10
  Ördüğün her sıradan sonra şişleri değiştirmeye devam et. Bunu yapmayı sürdür ve sonunda "haraşo örgü" modelini ortaya çıkarmaya başlayacaksın.
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 5:
İlmek Çıkarmak

Örgüyü bitirmek için ilmek çıkar. Bu, delik açmak için de yapılır ve hareketli halkalarını örülmüş bir işin tamamlanmış sabit kenarına dönüştürecektir.

 1. 1
  İki ilmek ör.
 2. 2
  Sol şişini sağ şişin üzerindeki ilk ilmeğe, yani en sağdaki ilmeğe geçir.
 3. 3
  İlk ilmeği ikinci ilmeğin üstünden geçir.
 4. 4
  Birleşen iki ilmeği sağ şişin üzerinde bırakarak sol şişi çıkar.
 5. 5
  Diğer ilmeği ör ve sağ şişte yalnızca bir ilmek kalana kadar bu işlemi tekrar et.
 6. 6
  Şişi son halkadan çekip çıkar. Halkaya dokunmadan öylece bırak.
 7. 7
  İpliği ucunda 15 cm kadar bir pay bırakarak kes.
 8. 8
  Kesik ucu halkaya geçirip sıkıca düğümle. İpliğin kalan ucunu kesip çok kısa bırakabilirsin ya da daha profesyonel bir görünüm için bir yün iğnesiyle sarkan ipliği işin içine gizle.
 9. 9
  Tebrikler! İlk kez örgü örmüş oldun.
  Reklam

İpuçları

 • İlk kez örgü öreceksen daha az zaman alması açısından kalın bir iplik ve büyük şişler kullanman daha iyi olur.
 • Acele etme.
 • Küçük işler taşımaya oldukça elverişlidir. Gittiğin yerlerde oturabileceğinden eminsen işini yanında taşı. Parkta bankta otururken, kütüphanede ya da dişçi randevunu beklerken bile örebilirsin.
 • İlk defa öreceksen pahalı yünler almaktan kaçın.
 • Bu adımlar nasıl düz bir şekilde örebileceğini göstermektedir. Bunun için iki adet tek uçlu şişe ihtiyacın var ama misinalı şişlerden de kullanabilirsin.
 • İlmeklerini çok sıkı atma ki şiş kolayca girebilsin.
 • Yardım istemekten korkma.
 • Örgü örerken rahat ol. Bu, gerginliğini atmana yardımcı olur. Omuzların gerginse çok sıkı örerek sıkıntı yaşayabilirsin.
 • Yapılışını unutmadığından emin olmak için her gün örgü ör. Örgü çok fazla odaklanma ve güçlü hafıza gerektirir ve uzunca bir süre ara verince tekrar örmek zor olabilir.
 • İlk işin için tutacak ya da atkı gibi basit bir şey seç ve sonrasında tek parmaklı eldiven gibi biraz daha zor bir şeye geç. Zor işlerle başlamak çok can sıkıcı olabilir ve örgüye daha yeni başlamışken kendine olan güvenini azaltabilir.
Reklam

Uyarılar

 • Şişlerinde kaç tane ilmek olduğunu aklında tut. İlmek sayısı bir sırada diğerine göre az ya da çok olursa üzgünüm ama bu bir sorunumuz var demektir.
 • Bazı şişler çok keskin ya da sivri olabilir. Örerken kullanması rahat olan şişlerden bul.
 • Örgü alışkanlık yapabilir. Büyük bir örgü işine başlamadan önce bitirecek zamanın olduğundan emin ol.
 • Metal ya da küçük şişlerle örgü örmesi zordur. İlk kez öreceksen başlangıç için büyük ve plastik olanlardan kullanmayı dene.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Bir yumak iplik
 • Örgü şişleri
 • Örgü ya da nakış iğnesi
 • Düğümleri kesmek için makas

Bununla İlgili wikiHow'lar

Altının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırAltının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kilitli Kapı Nasıl Açılır?
Havalı Bir İmza Nasıl AtılırHavalı Bir İmza Nasıl Atılır?
Kayıp Eşyalar Nasıl BulunurKayıp Eşyalar Nasıl Bulunur?
Solitaire Nasıl Oynanır?
Ölmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl KurtarılırÖlmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl Kurtarılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Nasıl SaklanılırNasıl Saklanılır?
Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır?
Satranç Nasıl OynanırSatranç Nasıl Oynanır?
Dama Nasıl OynanırDama Nasıl Oynanır?
Kumaşlardaki Baskı Nasıl ÇıkarılırKumaşlardaki Baskı Nasıl Çıkarılır?
Parmaklarınla Islık Nasıl ÇalınırParmaklarınla Islık Nasıl Çalınır?
Sigara Nasıl Sarılır?
Reklam

Referanslar

 1. abbynormy on flickr Source of information. Used with permission
 2. Videojug Original source of some images. Used with permission.

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 133 kişi çalıştı. Bu makale 39.307 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Hobi ve Beceriler
Diğer dillerde
Bu sayfaya 39.307 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam