Ön cam silecek suyu, aracını korumanın önemli bir parçasıdır. Ticari silecek sularının çoğu zehirli bir kimyasal olan metanol içerir ki bu küçük miktarlarda bile tehlikelidir. [1] Metanolün hem sağlığa hem de çevreye yönelik tehlikesi yüzünden bazı insanlar evde kendi metanolsüz cam silecek suyunu yapmayı tercih eder. Evde bulunan sıradan malzemelerle özel silecek suyu yapmak kolaydır ve bu, uzun vadede paranın cebinde kalmasını sağlar.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Cam Temizleyiciyi Seyreltmek

 1. 1
  Temiz, boş bir kaba 4 litre saf su ekle. Dökmesi kolay ve en az 5 litre alabilen bir kap al. Mineral tortularının aracının püskürtme memelerinde ve pompasında birikmesini önlemek için her zaman saf su kullan.
  • Acil durumlarda musluk suyu da kullanılabilir. Aracına zarar vermemek için sıvıyı en kısa sürede değiştirmeyi unutma.
 2. 2
  Bir su bardağı cam temizleyici ekle. İstediğin bir cam temizleyiciyi seç. En az köpüren veya en az çizen (tercihen hiç) bir temizleyici seçtiğinden emin ol. Bu yöntem günlük kullanım için de uygundur; özellikle yaz aylarında.
 3. 3
  Kutuyu sallayarak iyice karıştır ve solüsyonu aracına ekle. İlk kez yapıyorsan bunu aracında önce test et. Bir beze solüsyondan biraz dök ve ön camın bir köşesini sil. İdeal bir temizleyicinin kirleri kalıntı bırakmadan temizlemesi gerekir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Bulaşık Sabunu ve Amonyağı Karıştırmak

 1. 1
  Temiz bir kaba 4 litre saf su ekle. Suyu eklerken zorluk çekiyorsan huni kullan. Kabın kolay dökülebilmesi ve 4 litreden biraz fazla sıvı taşıyabilmesi gerekir. Kolayca karıştırıp saklayabilmek için kabın kapağını sakla.
 2. 2
  Bir yemek kaşığı bulaşık sabunu al ve suya ekle. Çok fazla sabun kullanma; yoksa sıvı çok kıvamlı olabilir. Elinde ne varsa onu kullan. Sabunun camda çizik veya kalıntı bırakmadığından emin ol. Sabun çok köpürüyorsa farklı bir tane kullan. Çamurlu arazide araç kullanma ihtimalin varsa bu yöntem en iyisidir. [2]
 3. 3
  Yarım su bardağı amonyak ekle. Katkı maddesi ve yüzey aktif madde içermeyen köpük içermeyen bir amonyak kullan. Bu adımda çok dikkatli ol çünkü konsantre amonyak tehlikeli olabilir. İyi havalandırılmış bir alanda çalış ve eldiven tak. [3] Amonyak suyla iyice seyreltildikten sonra temizleyici olarak kullanmak için nispeten güvenli hâle gelir. [4]
 4. 4
  Kabın kapağını kapat ve iyice karıştırmak için kabı salla. İlk seferde kullanmadan önce temizleyicini test et. Bir beze solüsyondan biraz dök ve ön camının bir köşesini sil. Temizleyicin kiri kalıntı bırakmadan temizliyorsa aracına konmak için hazırdır.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Donmayı Önlemek İçin Tuvalet İspirtosu Eklemek

 1. 1
  Sıcaklık sıfırın altına düşerse ilk üç yöntemden birine bir su bardağı izopropil alkol (tuvalet ispirtosu) ekle. Kışların hafif geçiyorsa %70 tuvalet ispirtosu kullan. Aşırı soğuk havalara maruz kalıyorsan bunun yerine %99 kullan.
  • Gerektiğinde izopropil alkol yerine yüksek alkollü votka kullanabilirsin. [5]
 2. 2
  Küçük bir kaba solüsyonundan koy ve kabı gece dışarıda bırak. Sıvı donarsa en az bir su bardağı daha alkol eklemen gerekir. Solüsyonunu tekrar test et. Bu adım, sıvının donmasını ve aracının yıkama sıvısı hortumunun kırılmasını önlemek için çok önemlidir.
 3. 3
  Kabı iyice sallayarak solüsyonu karıştır. Soğuk hava temizleyicisini eklemeden önce tüm sıcak hava yıkama sıvısını boşalt. Sıcak hava temizleyicisinden yeterince kalırsa bu, soğuk hava temizleyicisindeki alkolü seyreltebilir. Alkol yeterince seyreltilmişse solüsyon donar.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Serin Havalarda Sirke ile Sıvı Yapma

 1. 1
  Temiz, boş bir kaba 12 su bardağı (3 litre) saf su dök. Kabın kapasitesinin 4 litreden biraz fazla olduğundan emin ol. Kabın ağzı darsa dökmeyi kolaylaştırmak için huni kullan. Kabını kalıcı bir kalemle etiketle.
 2. 2
  4 su bardağı beyaz sirke ekle. Yalnızca beyaz sirke kullan. Diğer sirke türleri kalıntı bırakabilir veya giysilerini lekeleyebilir. Bu, poleni çıkarmak için en iyi temizleyici türüdür.
  • Sıcak havalarda bu yöntemi kullanma. Isınan sirke keskin, kötü bir koku yapar.
 3. 3
  Kabı sallayarak solüsyonu iyice karıştır. Yaşadığın yerde sıcaklık sıfırın altına düşerse temizleyiciyi aracına eklemeden önce bir donma testi yap. Küçük bir kâseye solüsyondan dök, gece dışarıda bırak ve sabah kontrol et. Solüsyon donmuşsa kaba iki su bardağı daha sirke ekle ve tekrar dene. Solüsyon yine donarsa bir su bardağı tuvalet ispirtosu ekle ve tekrar kontrol et.
  Reklam

İpuçları

 • Ön cam silecek suyunun doldurulması kolaydır. Kaputu aç ve cam silecek suyu deposunu bul. Otomobilin önüne doğru geniş, kare beyaz veya şeffaf bir tank olacak. Çoğu tankın, alet kullanmadan kolayca çıkarabileceğin basit bir kapağı olur. Dökülmeyi önlemek için sıvı eklerken bir huni kullan.
 • Sıcak hava sıvısından soğuk hava sıvısına geçiyorsan kalan sıcak hava solüsyonunun çoğunu boşalttığından emin ol. Orijinal sıvı metanol içeriyorsa bunu yapmanın en güvenli yolu sıvıyı damlalıkla çekmektir.
 • Acil durumlarda sıradan su da kullanılabilir. Ancak bu durumda su, temizleyici de olmaz. Ek olarak su tehlikeli bakteriler için üreme alanı görevi de görebilir. [6]
 • Temizleyicini yapmak ve saklamak için boş süt, sirke ve çamaşır deterjanı kaplarını geri dönüştür. Kullanmadan önce kapları iyice duruladığından emin ol.
 • Özellikle bir kabı tekrar kullanıyorsan yıkama sıvını açıkça etiketle. Ayrıca, ticari temizleyici gibi görünmesi için sıvıyı mavi gıda boyasıyla boyayabilirsin. [7]
 • Bu ev yapımı temizleyiciler metanolden daha az tehlikeli olsa da yutulursa yine de zararlı olabilir. Karışımı hayvanların ve çocukların erişemeyeceği yerlerde tuttuğundan emin ol.
 • Ön cam silecek suyu yaparken daima saf su kullan. Musluk suyunda bulunan mineraller aracının püskürtme memelerini ve pompasını tıkayacak birikintiler oluşturabilir.
 • Sirke ve sabunu karıştırma. Bunlar reaksiyona girebilir ve kesilip hortumunu tıkayabilir.
 • Bu solüsyonlar, pencereler ve arabanın geri kalanı için çok amaçlı yüzey temizleyicisi olarak kullanılabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Düz Vitesli Araç Nasıl KullanılırDüz Vitesli Araç Nasıl Kullanılır?
Araba Nasıl Kullanılır?
Otomatik Vitesli Araba Nasıl KullanılırOtomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?
Arabanın Kliması Çalışmıyorsa Hata Tespiti Nasıl Yapılır?
Motosiklette Vites Nasıl Değiştirilir?
Farlar Nasıl AçılırFarlar Nasıl Açılır?
Paralel Park Nasıl Yapılır?
Bisiklet Nasıl SürülürBisiklet Nasıl Sürülür?
Dönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir EdilirDönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir Edilir?
Benzin Nasıl ÇekilirBenzin Nasıl Çekilir?
Araba Nasıl ÇalıştırılırAraba Nasıl Çalıştırılır?
Arabaya Motor Yağı Nasıl Eklenir?
Arabanın Tavan Döşemesini OnarKendi Başına Arabanın Tavan Döşemesini Onarabilir Misin? Bu Konuda En Çok Sorulan Sorular
Arabaya Düz Kontak Nasıl YapılırArabaya Düz Kontak Nasıl Yapılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 19 kişi çalıştı. Bu makale 17.590 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 17.590 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam