Vefat etmiş bir sevdiğinle ettiğin sohbetleri mi özlüyorsun yoksa atalarından biri hakkında daha fazla şey öğrenmek mi istiyorsun? Belki de evine musallat olan bir ruhla orta yolu bulmak istiyorsundur. İnsanlar binlerce yıldır çeşitli yöntemler kullanarak ölülerle konuşuyorlar. Görünmeyen ruhlarla kendi başına veya bir dış kaynağın yardımıyla nasıl iletişim kuracağını öğrenmek için okumaya devam et.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Doğrudan Ölülerle Konuşmak

 1. 1
  Altıncı hissini keskinleştirmek için odağını değiştir.[1] Sadece ölen sevdiğinin görüntüsüne odaklanmak yeterli bir bağlantı şekli değilse odağını daha yüksek bir âleme kaydırmak için daha yapılandırılmış bir yöntem deneyebilirsin.
  • Şu anda kendin olmanın nasıl bir his olduğunun bilincine var. Konumunu, o anki zamanı ve duygularını farket. Aksi takdirde sonradan bilinçli hâline dönmen zorlaşabilir.
  • Yavaş yavaş duyularını "yumuşak odak"a veya etrafındaki fiziksel detayların daha az farkında olduğun bir duruma getir.
  • Fiziksel farkındalığın azaldığında odada seni çevreleyen enerjiye odaklan. Onu arama, sadece kendini odadaki senden başka güçlere aç. Herhangi bir varlık hissedersen soru sormayı dene. Aldığın yanıtların kelimeler olarak değil, görüntüler veya duygular olarak gelebileceğini unutma.
 2. 2
  Zihninin gücüyle konuşmaya çalış.[2] Bazı paranormal uzmanlar, ölülerle konuşma yeteneğinin profesyonel medyumlarla sınırlı olmadığına, yeteneğin ruhsal farkındalığını artırabilen herkesin içinde olduğuna inanıyor. Ölmüş bir sevdiğine bağlanmak zaman ve pratik gerektirebilir, ancak bu teoriye göre bu mümkündür.
 3. 3
  Basit sorulara yanıt iste. Bu teknik, ölen sevdiklerinle iletişim kurmak için kullanışlı değildir, ancak musallat olunmuş veya olunma ihtimali bulunan bir yerde ruhlarla konuşmaya çalışan paranormal araştırmacılar tarafından kullanılan yaygın bir uygulamadır. En çok paranormal aktivitenin gerçekleştiği odaya git. Temel, evet veya hayır ile yanıtlanabilecek sorular sor ve belirli bir yanıtlama yöntemi iste. Vurma ve el feneri, en yaygın iki yanıt yöntemidir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Dışarıdan Yardım Almak

 1. 1
  Bir meydumla çalış. Medyumlar, ölülerin ruhlarıyla bağlantı kurma konusunda oldukça bilgilidir. Genellikle İnternet’te veya telefon rehberinde arayarak bir medyumla iletişime geçebilirsin. Ölen bir sevdiğinle konuşmak istiyorsan medyum senin evinde buluşmak isteyebilir veya onun iş yerine gitmeni isteyebilir.
  • Bir medyumun, evinde olduğuna inandığın bir ruhla konuşmasını istiyorsan medyumun evine gelmesi gerekecektir. Her medyum evine gelmez ama çoğu, ruhla konuşma isteğini yerine getirir.
  • Gitmeyi seçtiğin medyuma karşı dikkatli ol. Ölülerle konuşma uygulaması konusuna şüpheyle yaklaşmayanlar bile, genellikle her medyumun meşru olmadığını kabul eder. Her şeyin olduğu gibi medyumların da sahtesi var. Randevu ayarlamadan önce medyumu araştır ve onun gerçek bir medyum olduğunu doğrulamaya çalış. Randevun için buluştuğunda, medyumun seni sorularla yönlendirip yönlendirmediğine ve sunduğunu iddia ettiği cevapları senden isteyip istemediğine dikkat et.
 2. 2
  EVP ve EMP teknolojilerini araştır.[3] EVP (Electronic Voice Phenomena yani Elektronik Ses Fenomeni), insan kulağının duyamayacağı bir ses dijital olarak kaydedildiğinde ortaya çıkar. EMP (Electromagnetic Pulse yani Elektromanyetik Darbe), yalnızca bir EMP metre kullanılarak kaydedilebilir. Her iki seçeneği de denemek için, yüksek ruhsal enerjinin bulunduğu bilinen bir odaya gitmeli ve orada sorular sormalısın.
 3. 3
  Bir seans düzenle. Seans, ölülerle kolektif enerjilerini kullanarak iletişim kuran insanların bir araya gelmesidir. Bir seans gerçekleştirmek için deneyime açık en az üç kişiye ihtiyacın olur. Bu uygulama, ölen sevdiklerinle veya ortalıkla dolaşan ruhlarla konuşmak için kullanılabilir. Bununla birlikte, kötü niyetli bir ruhla iletişim kurma riskinin yüksek olduğunu da bil.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Dua veya Başka Uygulamalar Kullanmak

 1. 1
  Dua et. Her inançta ölüler için dua etmek için kullanabileceğin bir uygulama yoktur ancak bazılarında vardır. Bu dualar genellikle doğası gereği aracı niteliktedir ve iki şekilde olur.
  • İlkinde, doğrudan ölen sevdiğine değil de onun öbür dünyada huzur ve neşe bulması için dua edersin ancak bu, ölen sevdiğininin dualarını dinlediğini veya farkında olduğunu bilmekle yapılabilir.
  • İkincisinde ölen sevdiğine dua edersin. Ruhtan kurtuluş istemezsin ancak sevdiğin kişiden, öbür tarafta sana şefaat etmesini veya senin için dua etmesini istersin. Bazı insanlar, manevi alemin bir parçası olarak, hayattayken güçlü bir inancı olan birinin ruhunun, öbür tarafta tanrıdan senin adına daha güçlü bir ricada bulunabileceğine veya sana dua edebileceğine inanır.
 2. 2
  Aynaya dikkatlice bak. Aynaya bakmak, ölmüş sevdiklerinle konuşmak için kullanılan bir uygulamadır. Bu, zihnini kullanarak ruhla bağlantı kurmaya çalışmak gibidir ancak bu uygulamada bağlantıyı daha net bir şekilde kurmaya yardımcı olması için bir ayna kullanırsın.
  • Düşüncelerini sustur. Yalnız olabileceğin sessiz bir odaya git ve aynanın karşısında dur. Gözlerini kapat ve kendini endişeden, yoğun duygulardan veya alakasız düşüncelerden arındır.
  • Düşüncelerini, konuşmak istediğin kişiye odakla. Zihninde o kişinin bir görüntüsünü canlandır. Özelliklerini doğrudan görene kadar görüntüyü olabildiğince net hâle getir.
  • Gözlerini yavaşça aç ve aynaya bak. Zihnindeki görüntünün aynada görüneceğini hayal et. Görüntü bulanık olsa veya seninkinin üstüne düşse bile ölen sevdiğinin görüntüsünü aynada görebilmelisin.
  • Sorularını sor. Cevap vermesi için onu zorlama, ona karşı açık ol. Ayrıca cevapların kelimelerden ziyade duygular veya görüntüler olarak gelebileceğinin farkında ol.
 3. 3
  Ölen kişiyle bir eşyası aracılığıyla iletişim kur. Bazı insanlar, ölen bir kişinin sahip olduğu nesnelerin hâlâ o kişinin ruhuna bağlı olduğunu keşfetmiştir. Sahip olunan şeyler sana o kişinin ruhunu çağırma gücü verebilir ve iletişim kurmanızı mümkün kılabilir. Vefat etmiş bir sevdiğinle konuşmak istiyorsan kişinin kullandığı bir giysi, kitap veya başka bir kişisel nesne ara. Kişinin yaşadığı veya kaldığı yere götür. Nesneyi tut ve bir konuşma başlat.
 4. 4
  Cevap istemeden konuş. Ölen sevdiklerinle paranormal veya doğaüstü yollarla konuşmak konusunda tereddüt veya şüphe ediyorsan karşılığında bir cevap istemeden her zaman ölülerle konuşabilirsin.[4] Ruhların varlığına inananlar arasında, bu ruhların yaşayan sevdiklerine göz kulak olabileceği de yaygın bir inançtır. Ölen bir sevdiğinle herhangi bir yerde konuşabilir veya mezar ya da unutulmaz bir şey yaşadığınız bir yer gibi, özel anlamı olan bir yer seçebilirsin. Kişiye aklından ne geçiyorsa onu söyle. Soru sorabilirsin, ancak cevap aramadığın için kendini sorularla sınırlaman gerekmez.
  Reklam

İpuçları

 • Ölülerle temas kurmaya çalışırken son derece dikkatli olmalısın, özellikle de yas tutarken; çünkü kötü ruhların sana bağlanmasına karşı savunmasız olursun. Kötü ya da şeytanî ruhlar vardır, ölülerle konuşmaya dair azıcık bir inancın varsa buna inan. Sana kısa sürede musallat olabilirler ve farkında bile olmazsın. Buna inan... Dikkatli ol ve temastan kısa bir süre sonra, kendini tehlikeye atmamak için araç kullanma veya elinde ateşli silah bulundurma!
 • Açık fikirlilik ve şüphecilik arasında bir denge kur. Bu uygulamalardan herhangi birinin işe yaraması için deneyim hakkında açık fikirli olman gerekir. Aynı zamanda, uygulamanın işe yaramasına muhtaçsan kendini kaptırmak ve yanıtlar üretmek kolaydır.
 • Ölülerle uykunda konuş. Yatmadan önce ölen kişiye sorunu sor. Soruna cevap alma arzun güçlüyse bu kişi rüyalarına gelebilir ve sana aradığın cevapları verebilir. Ancak bu her seferinde işe yaramayabilir.
 • Kendine ölülerle neden konuşmak istediğini sor. Bu sadece geçici bir meraktan kaynaklanıyorsa yeniden düşünmek isteyebilirsin. Konu hafife alınmamalı ve sadece bağlantı kurma konusunda güçlü hislerin varsa düşünülmelidir.
 • Kendine ölülerle seçtiğin şekilde konuşmanın doğru olduğuna inanıp inanmadığını sor. Bazı dinler ölülerle konuşmayı yasaklar ve bu inancın nedenleri vardır. Kendine, kişisel veya kurumsal inanç sisteminin ölülerle iletişim kurmaya çalışmana izin verip vermediğini sor.
 • Aradığın ruha ait olan veya cenazesinde sana verilen bir şey varsa ruhla konuşmaya çalışırken onu tutmayı dene.
 • Ölülerle, makalenin açıkladığı şekilde bağlantı kuramayabilirsin ama bu onların seni izlemedikleri anlamına gelmez. Medyumlar bunun için yıllarca çalışır; bu yüzden ilk seferde başaramazsan üzülme.
 • Müzik kullan. Senin için anlamı olan belirli bir parçayı seç (Candan Erçetin’in Yalan şarkısı gibi), onu dinle, hangi renk sana uygun geliyorsa kendini o renkte bir sisin içindeymiş gibi düşün ve konuşmak istediğin ruhu hayal et. Bir süre sohbet et veya sadece onun varlığını hisset. Kendini geliştirene kadar bunu düzenli olarak yap. Her seferinde aynı parçayı kullan. Sonunda sadece müziği duymak bile ruhları çağırabilir. Aradığın kişi için şu anda hâlihazırda yas tutuyorsan bu yöntem işe daha çok yarayabilir.
Reklam

Uyarılar

 • Ölülerle konuşmayı denemeye karar verirsen çok dikkatli ol. Bir ruhu "çağırmanı" gerektiren herhangi bir yöntemde, kötü ve tehlikeli bir şeyi çağırma riskini de alırsın. Ölülerle konuşma yeteneğine inanan birçok insan, kötü ruhların kendilerini bir kişiye bağlayabileceğine, musallat olabileceğine, hatta onu ele geçirebileceğine inanır.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • El feneri
 • Mum
 • Ayna
 • Ouija Tahtası (isteğe bağlı)

Bununla İlgili wikiHow'lar

El Falı Nasıl BakılırEl Falı Nasıl Bakılır?
Spiritüel Çakralar Nasıl AçılırSpiritüel Çakralar Nasıl Açılır?
Telekinezi Nasıl GeliştirilirTelekinezi Nasıl Geliştirilir?
Çekim Yasası Nasıl UygulanırÇekim Yasası Nasıl Uygulanır?
Astral Seyahat Nasıl YapılırAstral Seyahat Nasıl Yapılır?
Nazar Nasıl GiderilirNazar Nasıl Giderilir?
Namaz Nasıl KılınırNamaz Nasıl Kılınır?
Numerolojide Şanslı Sayılarını Nasıl BulursunNumerolojide Şanslı Sayılarını Nasıl Bulursun?
Bayram Nasıl KutlanırBayram Nasıl Kutlanır?
Geçmiş Yaşamlar Nasıl HatırlanırGeçmiş Yaşamlar Nasıl Hatırlanır?
Telepati Nasıl GeliştirilirTelepati Nasıl Geliştirilir?
Nasıl Dua EdilirNasıl Dua Edilir?
El Falı Kullanarak Bir Kişinin Yaşı Nasıl HesaplanırEl Falı Kullanarak Bir Kişinin Yaşı Nasıl Hesaplanır?
Kur'an'daki Ayetler Nasıl EzberlenirKur'an'daki Ayetler Nasıl Ezberlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 56 kişi çalıştı. Bu makale 4.063 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Felsefe ve Din
Bu sayfaya 4.063 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam