Bu wikiHow makalesi, bir dizüstü bilgisayarın piline nasıl biraz daha hayat vereceğini öğretir. Pilin ömrünü uzatmak için birkaç şey yapabilecek olsan da, en iyi performans için bilgisayar pillerinin her 2 ila 3 yılda bir değiştirilmesi gerekir. Ayrıca, dizüstü bilgisayarında lityum pil varsa pilin dondurulmasının veya tekrar tekrar tamamen boşaltılmasının pile daha fazla zarar vereceğini unutma.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
NiMH veya NiCD Pilleri Dondurucuda Canlandırmak

 1. 1
  Pilin lityum-iyon olmadığından emin ol. Bu yöntemin çalışması için pilinin Nikel-Metal Hidrid (NiMH) veya Nikel-Kadmiyum (NiCD) olması gerekir. Bu yöntemi yanlış pil ile yaparsan pil büyük olasılıkla bozulacaktır.
  • Tüm Mac'lerde lityum pil bulunur ve birçok modern Windows bilgisayar da lityum pil kullanır.[1]
  • Bu işlemi, pili çıkarılamayan bir bilgisayarda gerçekleştirmemelisin, çünkü bunu yapmak ya pili çıkarmanı gerektirir (bilgisayarın garanti kapsamı dışına çıkar) ya da tüm bilgisayarı dondurur (bu da bilgisayarı bozar).
 2. 2
  Dizüstü bilgisayarını kapat ve fişini çek. Pili çıkarmaya çalışmadan önce dizüstü bilgisayarın tamamen kapatılmalı ve fişi çekilmelidir, aksi takdirde elektrik çarpabilir.
 3. 3
  Pili çıkar. Çoğu durumda, dizüstü bilgisayarın alt kısmını çıkarırsın ve pili oradan sökersin, ancak dizüstü bilgisayarının alt tarafında pili serbest bırakma düğmesi olabilir.
 4. 4
  Pili yumuşak bir bez poşete koy. Bunu, pilinle kullanacağın ikinci poşet arasında bir tampon eklemek için yapman gerekir.[2]
 5. 5
  Poşetteki pili kilitli bir poşete yerleştir. Bu, pilin donarken nemlenmemesini sağlayacaktır.
  • Bunun için normal bir plastik torba kullanmaktan kaçın çünkü pil böyle bir torbada nem biriktirebilir.
 6. 6
  Pili 10 saat buzlukta bırak. Bunu yapmak, bataryaya ömrünün en azından bir kısmını geri kazanması için yeterli zaman sağlayacaktır.[3]
  • Pili 12 saate kadar bırakabilirsin ancak bundan daha uzun süre bekletmek pilin akmasına neden olabilir.
 7. 7
  Pili yeniden şarj et. Pilin dondurucuda yeterince zaman geçirdikten sonra, pili çıkarabilir, gerekirse kurutabilir, oda sıcaklığına gelmesini bekleyebilir ve ardından tekrar dizüstü bilgisayarına takabilirsin. Oradan pili şarj edebilmelisin.
  Spike Baron

  Spike Baron

  Ağ Mühendisi ve Masaüstü Destek Uzmanı
  Spike Baron, Spike's Computer Repair’in sahibidir. Teknoloji alanındaki 25 yıldan fazla tecrübesiyle işletmesi, PC ve Mac Bilgisayar Onarımı, İkinci El Bilgisayar Satışı, Virüs Temizleme, Veri Kurtarma, Yazılım ve Donanım Yükseltmeleri konularında uzmandır. Spike, CompTIA A+ sertifikasına sahiptir ve Microsoft Sertifikalı Çözüm Uzmanı’dır.
  Spike Baron
  Spike Baron
  Ağ Mühendisi ve Masaüstü Destek Uzmanı

  Bitmiş bir dizüstü bilgisayar pilini kolayca değiştirebilirsin. Pili canlandıramazsan yenisini 15 doların tl karşılığı bir tutara satın alabilirsin.

  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Dizüstü Bilgisayar Pilini Tekrar Kalibre Etmek

 1. 1
  Bu yöntemi ne zaman kullanacağını bil. Bilgisayarının pil göstergesi artık doğru şarj miktarını göstermiyorsa dizüstü bilgisayarının pilini yeniden kalibre etmen gerekir.
  • Örneğin, pil göstergen %50 şarjın olduğunu söylüyorsa ancak bilgisayarın kısa bir süre sonra kapanıyorsa pilini yeniden kalibre etmelisin.
 2. 2
  Pili %100 şarj et. Bilgisayarının şarj cihazını, pilin "Tam Dolu" noktasına gelene kadar takılı tut.
 3. 3
  Dizüstü bilgisayarının fişini çek. Bunu yapmak için şarj kablosunu bilgisayarından çıkar.
  • Asla şarj adaptörünü önce prizden çekme çünkü şarj adaptörünü dizüstü bilgisayara bağlıyken tekrar prize takmak bilgisayarına zarar verebilir.
 4. 4
  Pil tamamen bitene kadar dizüstü bilgisayarını çalıştır. Pil bitene kadar bilgisayarını açık tutabilirsin ancak video yayını veya pil tüketen başka bir işlemi çalıştırmak pilin boşalmasını hızlandıracaktır.
 5. 5
  Dizüstü bilgisayarını 3 ila 5 saat daha fişten çekili tut. Bu, ilerlemeden önce pilin fantom şarjının tamamen bitmesini sağlayacaktır.
  • Lityum pil için bu adımı atla.
 6. 6
  Pili şarj etmeye başla. Bunu yapmak için bilgisayarının şarj adaptörünü tekrar tak. Pil tekrar %100'e ulaştığında kalibre edilmelidir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Tam Şarj Etmek

 1. 1
  Pil çok hızlı bitiyorsa bu yöntemi uygula. Dizüstü bilgisayarının pili eskisine oranla daha hızlı tükeniyorsa bu yöntemi bir kez uygulamak sorunu çözebilir.
  • Bu yöntemi çok sık uygulamamak gerekir; çoğu dizüstü bilgisayar pilinin tekrar tekrar tamamen boşaltılması ve ardından şarj edilmesi, pilin ömrünü %30 oranında azaltabilir.
 2. 2
  Dizüstü bilgisayarının fişini çek. Bunu yapmak için şarj adaptörünü dizüstü bilgisayarın şarj bağlantı noktasından çıkar.
  • Asla şarj adaptörünü önce prizden çekme çünkü şarj adaptörünü dizüstü bilgisayara bağlıyken tekrar prize takmak bilgisayarına zarar verebilir.
 3. 3
  Pil tamamen bitene kadar dizüstü bilgisayarını çalıştır. Pil bitene kadar bilgisayarını açık tutabilirsin ancak video yayını veya pil tüketen başka bir işlemi çalıştırmak pilin boşalmasını hızlandıracaktır.
 4. 4
  Dizüstü bilgisayarını yaklaşık 3 saat açık bırak. Bu, devam etmeden önce pilin tamamen bitmiş olmasını sağlayacaktır.
  • Lityum pilin varsa bu adımı atla.
 5. 5
  Pili şarj etmeye başla. Bunu yapmak için bilgisayarın şarj adaptörünü tekrar tak.
  • Dizüstü bilgisayarını olabildiğince uzun süre kapalı bırakırsan bu işlem daha etkili olacaktır.
 6. 6
  Pilin 48 saat şarj olmasına izin ver. Bu süre zarfında bilgisayarını kullanabilirsin, ancak en az 2 gün ara vermeden fişe takılı olduğundan emin ol. Bunu yapmak, pilinin tam olarak şarj edilmesini sağlar ve bu da genel pil ömründe bir artışa neden olabilir.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Kullanılmış Pillerin Bakımını Yapmak

 1. 1
  Pilini %20'nin altında boşaltmaktan kaçın. Dizüstü bilgisayarının pilini tamamen boşaltmak, 300 ila 500 deşarj sonrasında pilin ömrünün %30 düşmesine neden olabilirken, %50'ye kadar deşarj olması, pilin benzer bir kullanım ömrünü kaybetmesi için 1000'den fazla deşarj gerektirir.
  • İdeal olarak, dizüstü bilgisayarın pili en fazla %20'ye kadar boşaltılarak kullanılmalı. Bu şekilde kullanım, %70 pil ömrüne ulaşmadan önce 2000'den fazla şarj imkânı verecektir.
  • Pilin düzgün şekilde çalışmaya devam etmesi için bilgisayarını her ayda bir kez şarj seviyesi yaklaşık %20’ye inene kadar kullan. Bu, pilin içerisindeki kimyasalların karışmasını sağlayarak pilin sürekli şarja bağlı olmasına kıyasla daha uzun ömürlü olmasını sağlar.[4]
 2. 2
  Bilgisayarın çok ısınmadığından emin ol. Isı, pilin etkili bir şekilde çalışmasını önler ve pile zarar verebilir. Eğer dizüstü bilgisayarını sıcak bir ortamda kullanıyorsan hava kanallarının kapalı olmadığından emin ol.
  • Ayrıca dizüstü bilgisayarını bir masa gibi düz, serin bir yüzeye koymak isteyebilirsin; zannedilenin aksine, dizüstü bilgisayarını kucağında kullanmak düzgün hava akışını engelleyebilir ve vücut ısın da dizüstü bilgisayarın genel sıcaklığını artırabilir.
 3. 3
  Pilleri doğru koşullarda sakla. Eğer bir dizüstü bilgisayar pilini depoda saklayacaksan 20°C-25°C sıcaklığındaki bir ortamda tam şarjda saklayarak pilinin kullanım ömrünün büyük bir kısmını korumasını sağlayabilirsin.
  • Piller, şarja gerek kalmadan birkaç ay bu durumda saklanabilir.
  • Lityum pilleri asla %100 şarj etmeden saklama.
 4. 4
  Oyun oynarken veya kurgu yaparken pili çıkarmayı düşün. Dizüstü bilgisayarında çıkarılabilir bir pil varsa oyun oynama veya video kurgusu gibi yoğun sistem gücü gerektiren işlemleri gerçekleştirirken pili çıkarmak ve bilgisayarı şarj adaptörüne bağlı tutmak pilin sıcaklıktan zarar görmesini önlemeye yardımcı olabilir.
  • Isı, pilin ömrünü kısaltabilir, bu nedenle dizüstü bilgisayarını sık sık yüksek güç gerektiren etkinlikler için kullanıyorsan bu en uygun adımdır.
  Reklam

İpuçları

 • Pilin şarj olmuyorsa adaptörü ve şarj bağlantı noktasını kontrol et. Bunlar pilin kendisinden daha çabuk yıpranma eğilimindedir.[5] İnternetten veya bir elektronik mağazasından yeni bir şarj adaptörü alabilirsin.
 • Dizüstü bilgisayar pilleri er ya da geç biter. Bu yöntemler işe yaramazsa pilin tamamen bitmiş ve yeni bir tane satın alman gerekiyor olabilir. Piller hem internetten hem de yetkili servislerden satın alınabilir.
 • Düzenli kullanım sırasında pili tamamen bitmemeye çalış. "Düşük pil uyarısı" görürsen uzun süreli pil ömrünü artırmak için dizüstü bilgisayarını fişe tak.
 • Lityum pilleri çok uzun süre tamamen boşalmış halde bırakırsan "Uyku" moduna geçebilir. Böyle bir durumda, pili bir güç kaynağı ile profesyonel bir şekilde "uyandırmak" için genellikle pili bir servise götürebilirsin. Ayrıca, özellikle lityum iyon piller için "uyandırma" özelliğine sahip pil şarj cihazı da edinebilirsin.
 • Dizüstü bilgisayarının pili bittiyse ve hemen yenisini alacak durumda değilsen dizüstü bilgisayarını prize tak ve pili değiştirene kadar masaüstü bilgisayar gibi kullan.[6]
Reklam

Uyarılar

 • Dizüstü bilgisayarının pilini güvenli bir şekilde paketlemeden buzdolabına koyma, çünkü su ve buzu çekerek hasara neden olabilir.
 • Dondurucu yöntemini sadece NiCD veya NiMH piller üzerinde uygula. Bunu bir lityum pilde denersen pil ömrünü daha da kötüleştirir.
 • İçindeki lityum hücreleri değiştirmek için dizüstü bilgisayarının pilini açmak son derecede tehlikelidir, asla dizüstü bilgisayarının pilini sökme.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Reklam

Referanslar

 1. http://www.apple.com/batteries
 2. https://www.lifewire.com/overcharging-laptop-battery-causes-life-span-to-decrease-2378126
 3. https://www.online-tech-tips.com/computer-tips/how-to-restore-a-dead-or-dying-laptop-battery/
 4. Luigi Oppido. Bilgisayar ve Teknoloji Uzmanı. Uzmanla Görüşme. 1 April 2020.
 5. Luigi Oppido. Bilgisayar ve Teknoloji Uzmanı. Uzmanla Görüşme. 1 April 2020.
 6. Luigi Oppido. Bilgisayar ve Teknoloji Uzmanı. Uzmanla Görüşme. 1 April 2020.

Bu wikiHow makalesi hakkında

Luigi Oppido
Ortak yazarlar :
Bilgisayar Onarım Teknisyeni ve Pleasure Point Computers'ın Sahibi
Bu makaledeki ortak yazarlar Luigi Oppido. Luigi Oppido, Kaliforniya’da yer alan Santa Cruz’daki Pleasure Point Computers’in Sahibi ve Yürütücüsü’dür. Genel bilgisayar onarımı, veri kurtarma, virüs kaldırma ve yükseltmeler konusunda 16 yıldan fazla deneyime sahiptir. Müşteri hizmetleri ve şeffaf ücretlendirmesiyle gurur duymaktadır. Bu makale 6.097 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 6.097 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam