Okulu seviyor olsan da, ev ödevi yapma konusunda heyecanını korumak zor olabilir. Tıpkı diğer işlerde olduğu gibi, kişisel hedefler koymak ve devam etmek için ilham bulmak önemlidir. Ayrıca dikkat dağıtıcı şeyleri asgariye indirerek ve çalışırken kendini önemseyerek odaklanmana yardımcı olabilirsin. Son olarak, zamanını akıllıca düzenle ve fazla bunalmış hissetmemek için ödevini gerçekleştirilebilir parçalara böl.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
İtici Güç ve İlham Bulmak

 1. 1
  Bir ödev hedefini tutturduğunda kendini ödüllendir. Ödüller güçlü bir motive edici olabilir! Bir hedefini başardığında -küçük de olsa- kendini ödüllendirmeye zaman ayır.[1] Ödüllerin detaylı ya da lüks olmak zorunda değil. Kısa bir okuma ödevini tamamladıktan sonra 5 dakikalık komik bir video izlemek gibi basit bir şey olabilir.[2]
  • Daha büyük başarılar için kendine daha büyük ödüller ver. Örneğin, önemli bir ödevini teslim ettikten sonra bir arkadaşınla dışarıya kokoreç yemeye gidebilirsin.
 2. 2
  Çalışmaya başlamadan önce de kendini şımart. Tüm ödüllerini işini tamamladığın zamana saklamak zorunda değilsin. Bazen bir işi yapmaya koyulmadan önce modunu yükseltmek yardımcı olabilir. Birkaç dakikalığına sevdiğin bir atıştırmalığın keyfini çıkar ya da sosyal medyaya bak.
  • Sadece dikkatinin tamamen dağılmaması ve birkaç saatini heba etmemek için belirli bir süre belirlediğinden (örneğin, 10 dakika gibi) emin ol.

  Biliyor muydun? Yakın zaman önce, Japonya’daki araştırmacılar çalışmaya başlamadan önce hayvan yavrularının resimlerine ya da videolarına bakmanın kişiyi çok daha üretken yapabildiğini keşfetmişler.[3] O hâlde, sıkıcı bir ödev yapman gerektiğinde YouTube’dan birkaç tane sevimli yavru kedi videosu izle. Yardımcı olabilir!

 3. 3
  Motivasyonu yüksek bir arkadaşınla çalış. Bir arkadaşla çalışmak ödev yapmayı daha eğlenceli hâle getirebilir. Arkadaşınla birbirinize odaklanmada da destek olabilirsiniz. Ödevini bitirme konusunda ciddi olan bir arkadaş seçtiğinden emin ol ki günün sonunda boşa vakit harcayıp birbirinizin dikkatini dağıtmış olmaktan fazlasını yapmış olun.[4]
  • Bir arkadaşla birlikte ödev yapmak ille de aynı ödev üzerinde birlikte çalışmak anlamına gelmez. İkiniz de kendi ödevlerinizi yaparken beraber vakit geçirebilirsiniz.
  • Bir arkadaşınla birlikte çalışmadan önce öğretmeninden onay al. Ödevini kendi başına yapmanı isteyebilir.
 4. 4
  En iyi ne zaman ve nerede çalıştığını belirle. Bazı insanlar en iyi sabah kalktıklarında çalışırken bazıları da ikindi ya da akşam vakti daha enerjik hisseder.[5] Ayrıca belirli ortamlar diğerlerine kıyasla daha iyi çalışmanı sağlayabilir. Senin için neyin en iyi olduğunu belirlemek için denemeler yap.
  • Örneğin, eğer sabahı seviyorsan ödevini kahvaltıdan hemen sonra yapmaya çalış.
  • Eğer evdeki masanda çalışırken dikkatin dağılabiliyorsa ödevini kütüphanede ya da bir kafede yapmayı dene.
  • Bazı insanlar için rutini değiştirmek de faydalı olabiliyor. Eğer sıkıldığını fark edersen her zamankinden farklı bir zamanda çalışmayı veya farklı bir çalışma yeri bulmayı dene.
 5. 5
  Bazı ödev hedefleri belirle. Belirli hedeflerinin olması motive olmana yardımcı olabilir ve ödevinin daha yönetilebilir gelmesini sağlar. Hedeflerinden azami faydayı elde etmek için onların belirli, ölçülebilir, ulaşılabilir, gerçekçi ve zaman sınırlı olmasını sağla.[6] Hedeflerini yaz ve birini başardığında ne kadar küçük olursa olsun bunu kutladığından emin ol!
  • Belirsiz hedefler belirlemek hüsrana sebep olabilir. “Bu hafta tüm ödevlerimi bitireceğim.” demek yerine daha belirgin bir şey dene; örneğin, “Bu hafta, her gün 1 saat İngilizce makalem üzerinde çalışacağım.”
 6. 6
  Okulun amacını kendine hatırlat. Şu anda aldığın dersler seni heyecanlandırmıyor olsa bile, büyük resme bakmak ve kendin için bazı kişisel hedefler belirlemek yardımcı olabilir. Uzun vadede okulda başarılı olmanın sana ne faydaları olacağını düşün.[7]
  • Örneğin, belki hayalindeki üniversiteye girmek için iyi notlar almak istiyor veya heyecan verici bir kariyer peşinde koşuyor olabilirsin.
  • Derslerinde iyi iş çıkarmak başlı başına bir ödül olabilir; çok çalıştığını ve elinden gelenin en iyisini yaptığını bilmek harika bir öz saygı güçlendiricidir!
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Dikkatini ve Odağını Korumak

 1. 1
  Çalışmadan önce fiziksel ihtiyaçlarını gider. Yorgun, aç ve rahatsızken ödeve odaklanmak zordur. Ertesi gün yapılması gereken bir sürü ödevin varsa uykunu yeterince almayı dene ve aç karna ve dolu mesane ile ders yapmaya çalışma!
  • Eğer fiziksel olarak gergin hissediyorsan çalışmaya başlamadan önce biraz yoga ya da hafif germe hareketleri yap.
  • Nefes egzersizleri yapmak da daha rahat ve odaklı olmana yardımcı olabilir.
  • Eğer kıyafetlerin rahat değilse çalışmaya başlamadan önce üzerini değiştir. Bu, eşofman, pijama, şort, iç çamaşırı ya da hatta tamamen çıplak olmak anlamına gelebilir. Nasıl istersen.
 2. 2
  Sessiz ve rahat bir çalışma alanı bul. Bulunduğun mekân işine ne kadar iyi odaklandığın konusunda büyük fark yaratabilir.[8] Ödevini yapmaya başlamadan önce sessiz, aydınlık ve yayılabilmene yetecek bir yer bul.
  • Oturabileceğin yerin rahat olmasını istersin ama çok da rahat olmasın. Eğer ödevini yatakta ya da konforlu bir koltukta yaparsan uykun gelebilir!
  • Eğer evde çalışman gerekirse evdekilerden ödevini yaparken sessiz olmalarını rica et.
 3. 3
  Telefonunu ve diğer dikkat dağıtıcı şeyleri kaldır. Eğer sürekli Facebook sayfana bakıyor ya da Instagram bildirimlerini kontrol ediyorsan pek iş yapamazsın. Telefonunu, bir çantanın içi ya da masa çekmecesi gibi kolayca erişemeyeceğin bir yere koy. Eğer dikkatini dağıtıyorsa bildirimleri kapat.[9]
  • Eğer telefonunu kurcalamaktan veya bilgisayarında zaman kaybettiren internet sitelerini gezmekten kendini alamıyorsan dikkat dağıtıcı uygulama ve siteleri engelleyen bir uygulama veya tarayıcı eklentisi kurmayı düşün.
  • Televizyon ya da radyo açıkken ders yapmaya çalışma. Eğer ödev yaparken müzik dinliyorsan klasik müzik gibi sessiz ve fazla hareketli olmayan bir şey seç.
 4. 4
  Su ve sağlıklı atıştırmalıklarla kendini canlandır. Çalışırken elinin altında su şişesi ve atıştırmalıklar bulundur. Bol su içmek ve sağlıklı yiyecekler tüketmek uyanık kalmana, odaklanmana ve dikkatini korumana yardımcı olabilir. Beyin gücünü artırmak için aşağıdaki besinleri tercih edebilirsin:[10]
  • Tam tahıllar
  • Balık, fasulye veya çerez gibi sağlıklı proteinler
  • Yaban mersini
  • Yapraklı sebzeler
 5. 5
  Çalışırken sık sık ara ver. Eğer ara vermeden uzun süre çalışmayı denersen pestilin çıkar ve dikkatin dağılır.[11] 1-1,5 saat çalışmaya ve 15 dakika ara vermeye çalış. Bu, yorulan beynine dinlenme ve tazelenme şansı verir.[12]
  • Araların sırasında yürüyüşe çıkabilir, bir şeyler atıştırabilir, biraz meditasyon yapabilir veya hatta hızlı bir güç şekerlemesi için kafanı masaya koyabilirsin.
  • Aralarını ayrıca kendini komik bir video ya da telefonundan kısa bir oyunla ödüllendirerek kullanabilirsin.

  Biliyor muydun? Yürümek düşünme becerini geliştirebilir. Eğer bir problemde takılıp kaldığını hissediyorsan hızlı bir yürüyüşe çıkmak ya da hatta koşu bandı kullanmak yardımcı olabilir![13]

 6. 6
  Odaklı kalmana yardımcı olması için farklı ödevler arasında geçiş yap. Eğer artık ödevine bakamayacak duruma geldiysen bir ara ver ve sonra bir süre farklı bir ödeve bakmaya çalış. Böylece üretkenliğini korurken beynine bir ara (ve biraz çeşitlilik) verebilirsin.[14]
  • Örneğin, eğer birkaç saattir bir makale üzerinde çalışıyorsan bir ara ver ve sonra biraz matematik problemi çöz.
  • Fakat aynı anda birden çok iş yapmamaya çalış. Birden fazla iş yapmaya çalışmak dikkatini dağıtır ve çok hata yapmana sebep olur.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Zamanını Etkili Şekilde Düzenlemek

 1. 1
  Günlük iş ve çalışma programı yap. Öğrenciyken tüm yükümlülüklerini takip etmek zor olabilir. Kendin için istikrarlı bir program yapmak işlerini takip etmene ve tüm işlerinin yönetilebilir gelmesine yardımcı olabilir.[15] Her gün çalışmanı ve ödevlerini yapmak için belirli vakitler ayır ve programına olabildiğince bağlı kal.
  • Bir programının olması ayrıca ertelemekten sakınmayı da kolaylaştırır.
  • Mola ve dinlenme zamanlarını da programına eklediğinden emin ol!

  İpucu: Önemli tarihleri ve teslim günlerini yazarak nahoş sürprizlerden sakınabilirsin. Örneğin, sınav, sözlü ya da ödev teslim tarihlerini not ettiğinden emin ol.

 2. 2
  Ödevlerini öncelik sırasına koy ve önce en acil veya zor olanlarını yap. Büyük, zor ödevleri sona bırakmak ve önce kolay olanları yapmak cezbedici olabilir. Ancak, daha önemli ödevleri bekletmek sonlara doğru paniğe, yılgınlığa ve teslim tarihlerini kaçırmaya sebep olur. Tüm ödevlerine bak ve hangilerinin en önemli ya da acil olduğuna, hangilerini şimdilik geri plana atabileceğine karar ver.[16]
  • Tüm ödevlerinin sıralı bir listesini yap. Teslim tarihi yakın olanları, notunun önemli bir kısmını etkileyecekleri ya da tamamlaması en zor olanları öncelemeye çalış.
  • Teslim tarihi yakın olmayan veya hızlıca ve kolayca bitirebileceğini bildiğin ödevlerini sonraya bırak.
 3. 3
  Ödevlerini yönetilebilir küçük parçalara böl. Büyük ya da karmaşık ödevleri bir anda halletmeye çalışırsan bunalabilirsin. Bunun yerine, onları küçük parçalara böl ve her seferinde birini hallet. Bu, büyük ödevlerin çok daha yönetilebilir gelmesini sağlar; ayrıca her bir parçayı bitirdiğinde kendini ödüllendirebilirsin![17]
  • Örneğin; eğer büyük bir makale yazıyorsan onu, araştırma yapmak, kaynakçayı yazmak, taslağı hazırlamak, giriş bölümünü tasarlamak vb. şeklinde parçalara ayırabilirsin.
 4. 4
  Tertipli olmana yardımcı olması için bir üretkenlik uygulaması dene. Ödevlerine devam etmekte ve zamanını planlamakta zorlanıyorsan üretkenlik uygulamaları sana çok yardımcı olabilir. Teslim tarihlerini takip etmek, yapılacaklar listesi oluşturmak ve her ödev üzerinde ne kadar vakit harcadığını izlemek için Todoist, Hours, Any.do gibi bir uygulama indirmeyi dene.
  • Üretkenlik uygulamaları bazı insanlar için faydalı olsa da herkese göre olmayabilir. Uygulamanın derdine düşerek çok fazla zaman harcamadığından emin ol, yoksa ödevlerine ayıracağın vakti uygulama ile uğraşırken harcamış olursun![18]
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Varyans Nasıl HesaplanırVaryans Nasıl Hesaplanır?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Jake Adams
Ortak yazarlar :
Akademik Eğitmen ve Sınava Hazırlık Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Jake Adams. Jake Adams bir akademik eğitmendir ve K-College, SAT & ACT'ye hazırlık ve üniversiteye giriş uygulamaları için akademik konularda öğrenme kaynakları ve çevrim içi öğretmenlerden eğitim alma olanağı sunan ve Santa Monica, Kaliforniya'da bulunan çevrim içi ders işletmesi Simplifi EDU'nun sahibidir. 14 yılı aşkın profesyonel özel ders deneyimi ile Jake, müşterilerine en iyi çevrim içi özel ders deneyimini sağlamaya ve müşterilerinin ülkenin her yerindeki en iyi üniversitelerden lisans ve lisansüstü düzeyde mükemmel öğretmenlerin bulunduğu bir ağa erişmelerini sağlamaya kendini adamıştır. Jake, Pepperdine Üniversitesi'nden Uluslararası İşletme ve Pazarlama alanında lisans derecesine sahiptir. Bu makale 1.503 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 1.503 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam