Hayatını çorap tamir ederek kazananları saymazsak sıradan biri çorabı nasıl örerek tamir edeceğini bilmeyebilir. Ya en sevdiğin çoraplardan biri delindiyse ama çoraptan bir türlü ayrılamıyorsan? O zaman bu makaleyi okumak yararına olacak.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
İplik Seçmek

 1. 1
  Bir iplik seç. Çorabın mevcut ipliğinin kalınlığına ve rengine yakın bir iplik seçmen gerekiyor. Yatay dikiş için koyu, dikey dikiş için açık renk iplikler de seçebilirsin. Eğer çorabın koyu renkliyse beyaz iplik kullanmak ne yaptığını görmene yardımcı olacaktır. Aynısı beyaz çorap ve koyu iplik için de geçerlidir. Tam olarak eşleşmeleri gerekmiyor; çorap mankeni olmadığın sürece çoğu insan çoraplı ayağını görmeyecektir.
 2. 2
  Çorap iğnesine iplik geçir. Bu makalede çorap iğnesi dense de herhangi bir eski iğne olabilir. İğneye çorabın kalınlığına bağlı olarak bir ya da iki kat iplik geçirmelisin. Tahmin edebileceğin gibi, çorap kalınsa daha kalın iplik (ya da iki kat iplik) gerekecek. İpliğin ucuna düğüm at. Çorabın içinden dışa doğru dikmeye başlayacaksın, yani düğüm çorabın içinde kalacak.
 3. 3
  Çorabı tamir yumurtasının üstüne geçir. Bu küçük çorap tamir yumurtaları, deliğin nerede olduğunu görmene yardım eden ahşap ovallerdir. Herhangi bir hobi malzemeleri dükkânından satın alabilirsin.[1]
  • Eğer tamir yumurtan yoksa ya da almak istemiyorsan onun yerine yuvarlak olan hemen her şeyi kullanabilirsin. Tenis topu ya da çok dikkatli olman kaydıyla bir ampul işe yarar. Diğer elini de kullanabilirsin; çoraba ayağını sokar gibi elini sok. Bu son seçenek çorabı onarmanı biraz daha güçleştirecektir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Çorabı Örerek Onarmak

 1. 1
  Kenarlardaki çıkmış iplikleri gider. Küçük dikiş makasıyla deliğin kenarından sarkan dikişleri ya da iplikleri kes. Ama kazara fazlaca iplik kesip deliği daha da büyütme.
 2. 2
  İğneyi deliğin bir ucundan sok. Şimdi deliğin ta diğer tarafına kadar giden büyük bir düz dikiş yap. Düz dikiş, tüm dikişlerin en basitidir. Tek yapman gereken iğneyi ve ipliği çorabın içinden sokup dışarı çıkarmak, sonra sağa doğru bir dikiş atmak ve iğneni tekrar geri sokup çorabın dışına çıkarmak.[2]
  • Düz dikişi deliğin birkaç sıra üstünden ve iki yana doğru yapmayı da seçebilirsin. Bunu yapmak deliğe yakın yaptığın dikişi sağlamlaştırır ve deliğin etrafındaki ipliği (bu zaten muhtemelen epey incelmiştir ve deliğe dönüşmek üzeredir) destekler.
 3. 3
  Dikişleri tekrarla. Delik dikiş paralellerle kapanana kadar deliğin üstünden ileri ve geri git.
 4. 4
  Paralel dikişlere dikey olacak biçimde deliğin üzerini dik (isteğe bağlı). Daha önce yaptığın dikişe dikey olacak biçimde yeniden dikmek, iplikle yapmış olduğun yamayı sağlamlaştıracaktır. Dikişlerin önceki dikişlerin arasından girip çıkmalı.[3]
  Reklam

İpuçları

 • Önemli bir ipucu da her dokuz düz dikişten sonra bir kez ters dikiş yapmaktır. Böylelikle iplik sökülürse ya da koparsa en başa kadar gitmeyip ilk ters dikişte durur ve tamir gerektiğinde zamandan tasarruf sağlar.
 • Deliğin büyümesini bekleme. Eğer delikleri erkenden giderirsen onarmak için daha az iplik kullanırsın ve daha az zaman harcarsın.
Reklam

Uyarılar

 • İğneye iplik geçirirken ya da dikiş yaparken iğneyi parmağına batırmamaya dikkat et. Yüksük takabilir ya da çorap iğnesi kullanabilirsin; bu iğnenin ucu küttür.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Erimiş ya da delinmiş çorap
 • Çorap iğnesi
 • Çorapla aynı renk iplik
 • Çorap tamir yumurtası ya da benzer bir nesne

Bununla İlgili wikiHow'lar

Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Tırtıllardan Nasıl KurtulunurTırtıllardan Nasıl Kurtulunur?
Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Şişme Yataktaki Delik Nasıl OnarılırŞişme Yataktaki Delik Nasıl Onarılır?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Buzdolabının Buzlanması Nasıl ÖnlenirBuzdolabının Buzlanması Nasıl Önlenir?
Vantilatör ve Su Şişeleriyle Kolay Bir Ev Yapımı Klima Nasıl YapılırVantilatör ve Su Şişeleriyle Kolay Bir Ev Yapımı Klima Nasıl Yapılır?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Sinek Kapanı Nasıl YapılırSinek Kapanı Nasıl Yapılır?
Kurtçuklar Nasıl ÖldürülürKurtçuklar Nasıl Öldürülür?
Eşek Arıları Nasıl Uzak TutulurEşek Arıları Nasıl Uzak Tutulur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Chloée Ohayon-Crosby
Ortak yazarlar :
Kostüm Tasarımcısı ve Gardırop Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Chloée Ohayon-Crosby. Chloée Ohayon-Crosby, Los Angeles, Kaliforniya'da kostüm tasarımcısı ve gardırop uzmanıdır. Moda danışmanlığında sekiz yıldan fazla deneyime sahip olan Chloée kişisel tasarım, film tasarımı, tiyatro tasarımı ve ticari tasarımın yanı sıra görüntü danışmanlığı ve kostüm tasarımında uzmanlaşmıştır. Chloée, seçkin moda evi Chloée’de tasarımcı yardımcısı ve Glamour Italia'da serbest stilist olarak çalışmıştır. Chloée, Ecole Nationale Supérieure des Beaux-Arts'ta Güzel Sanatlar/Stüdyo Sanatları ve Paris, Fransa'da dünyaca ünlü ESMOD École Supérieure des Arts'ta Moda Tasarımı ve Mağazacılık okumuştur. Bu makale 3.694 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 3.694 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam