İster daha yeni sevdiğin kişiden ayrılmış ol ister başından kötü bir boşanma geçmiş olsun, sevdiğin kişiden ayrılmak asla kolay değildir. Bazen, bir daha asla mutlu olamayacaksın, bu kişi sevilmek için hayattaki tek şansınmış ve artık onu yitirmişsin gibi gelebilir. Kendini bu düşüncelere kaptırma. İşin gerçeği, pozitiflikle, sabırla ve kararlılıkla daima bir romantik ayrılığın karanlığından çıkabilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Ayrılıkla Başa Çıkmak

 1. 1
  Sana onu hatırlatan şeylerden kurtul. Bir gün mutlaka duygularına yenik düşmeden eski partnerini düşünebileceksin. Ama o gün bugün değil. Bu noktada, bu kişiyle birlikte geçirdiğin zamanları hatırlamak şiddetli bir şekilde geçmişe özlem duymana, yoğun bir mutsuzluk ve pişmanlık duygusu yaşamana neden olabilir. Bu nedenle ilişkinizi hatırlatan şeylerden kurtulman iyi bir fikirdir. Atamadığın eşyalar varsa kutulara koyup bir süreliğine ortadan kaldır. Bakman gereken şeylerden birkaçı şunlardır:
  • Eski partnerinin sende bıraktığı eşyaları
  • Sana verdiği hediyeler
  • Senin için yaptığı müzik ya da karışık kasetler
  • Sana eski partnerini hatırlatan resimler, çizimler ya da sanat eserleri
 2. 2
  Bu kişiyle bağlantı kurmaktan kaçın. Eski partnerinle "sadece arkadaş" kalabileceğinden %100 emin değilsen (ve o da %100 emin değilse) eski partnerinle en az bir ya da iki ay görüşmekten kaçın. Bu kişiyle görüşmek zorunda kalırsan konuşmaların olduğunca kısa ve nazik olmasını sağla. Bu zor olabilir ama önemlidir. Etkileşim, iki kişinin de eski ilişkisini düşündüğü tuhaf konuşmalara yol açabilir. Eski partnerinle tekrar eskisi gibi bile olabilir, flört etmeye başlayabilirsiniz. Bu, ayrılığın üstesinden gelmek için asla iyi bir yol değildir.[1]
  • Günümüzde bu tavsiye teknolojik bağlantıların için de geçerlidir. Eski partnerini sosyal ağlarında (en azından bir süre için) "arkadaşlıktan çıkarmayı" ya da engellemeyi ciddi bir şekilde düşün. O kişiye mesaj atma isteğine kapılma riskini azaltmak için numarasını telefonundan silmen de iyi olabilir.
 3. 3
  Fiziksel aktiviteyle moralini yükselt. Egzersiz, yaşanılan bir zorluktan sonra kendini iyi hissetmeye başlamanın harika bir yoludur. Sadece ucuz ve eğlenceli değildir, aynı zamanda morali düzelttiği ve klinik depresyonla savaştığı da kanıtlanmıştır.[2] Hepsinden iyisi, vazgeçmezsen görünüşünde ve hissettiklerinde değişiklikler fark etmeye başlayacaksın ve bu kalp kırıklığınla başa çıkmanı çok daha fazla kolaylaştıracak.
 4. 4
  Destek ağından yardım al. Ayrılık sonrası yalnız olmak kötü bir fikirdir. Negatif düşüncelere kapılmak ve kendini aşırı derecede eleştirir duruma gelmek kolaydır. Yakın olduğun insanlarla birlikte olmak resme uzaktan bakmanı sağlayacaktır. Arkadaşların ve ailen sana (dinlemen gereken) faydalı tavsiyelerde bulunacak ve kendini iyi hissetmediğinde seni rahatlatıp sana moral vermek için yanında olacaklardır. Unutma ki konuşulmayınca iyiye giden hiçbir şey yoktur.[3]
  • Destek ağından uzaktaysan imkânları en iyi şekilde kullan. Telefon konuşmaları ve Skype sohbetleri çok yardımcı olabilir. Yeni arkadaşlar edinebilirsin ama henüz yeni bir ilişkiye başlama.
 5. 5
  Daima kendine değer ver. Hayatındaki en önemli insanın sen olduğunu unutma. Bunu unutmamak kaybettiğin partnerine değil de kendine odaklanmanı kolaylaştıracaktır. Sahip olduğun birçok olumlu özelliğin konusunda kendine güven ve kusurlarını kabullen; herkesin kusurları vardır. Olabileceğin en iyi insan olmaya odaklan. Mutluluk diğer insanlardan değil, kendi içinden gelir.[4]
  • Faydası olacaksa eski partnerini acıyarak düşünmeyi bile deneyebilirsin. Aslında ne kadar değerli olduğunu anladığında seni kaybetmek, eski partnerinin pişmanlık duyacağı bir şey olacaktır.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Hayatına Devam Etmek

 1. 1
  O insanı sevdiğini ama bunun geçmişte kaldığını kabul et. Aşk sonsuza kadar sürmeden de tamamen gerçek olabilir. Birini bir süre için derin bir şekilde sevebilirsin ama bu aşk sona ermiş olabilir. Sırf sona ermiş olması vakit kaybı olduğu anlamına gelmez. Aşkın benliğinin derinliklerine dokundu ve seni şekillendirdi. Eski bir klişenin dediği gibi, sevip kaybetmek, hiç sevmemiş olmaktan iyidir.
  • Bu kabullenişin önemli bir parçası affetmektir. Bunu devam ettiremediğin için kendini affet. Partnerini ayrılmak istediği için affet (onunla daha sonra arkadaş kalacaksan bu kesinlikle çok önemli). Ayrılığa yol açan sorunlar için partnerini ya da kendini affet. İkiniz de sadece insansınız.
 2. 2
  Harekete geç ve organize ol. Kalp kırıklığının iyileşmesi için biraz bekledikten sonra büyük bir şevkle kolları sıva. Yeni elde ettiğin özgürlüğünü hayatını iyileştirmeye odaklanabileceğin bir fırsat olarak kullan. Bu, sana kendini iyi hissettirecek ve eskisinden daha iyi konuma getirecek başarılar kazanma şansın. Aşağıda birkaç örnek bulabilirsin:
  • Kendini işine ada. Yeni ve iddialı işleri kabul et. Daha fazla sorumluluk al. Zam ya da terfi iste.
  • Yeni bir hobi edin. Bir enstrüman çalmayı öğren. Yeni bir dil öğrenmeye başla. Hikâyeler yazmaya ya da günlük tutmaya başla.
  • Dünyayı keşfet. Seyahat et. Yeni insanlarla tanış. Yaban doğada yürüyüşlere çık (gerekli emniyet tedbirlerini alarak).
 3. 3
  Kendini yeni ilişkilere aç. Zor bir ayrılıktan sonra genelde en iyisi romantizmden birkaç ay uzak durarak, genelde "iyileşme dönemindeki" kısa süreli ilişkilerin yol açtığı duygusal sorunlardan sakınmaktır. Ama biraz ara verdikten sonra yeni birine bakmak, onunla konuşmak ve ondan hoşlanmak normaldir. Bunu yapmak başta biraz acı verebilir ya da tuhaf gelebilir. Bu normaldir. Daha önce sürekli konuştuğun ve gördüğün kişiden uzaklaşma sürecini yaşıyorsun. Bu zamanla geçecektir.
  • Karşına yeni birisi çıkınca hayatına girmesine izin ver. Gelecekte kalbinin kırılmasından duyduğun korku şu anki hayatının tadını çıkarmana engel olmasın. Küçük bir hoşlanma bile olsa yeni birisi için bir şeyler hissetmen normaldir.
 4. 4
  Şu anda yaşa. Geçmişte partnerin ya da sen ne kadar kötü çuvallamış olursanız olun bunu değiştiremezsin. Olan olmuştur. Bunu kabullenmek zor olabilir; bazı insanlar işleri oluruna bırakmaktan ölesiye korkarlar. Ama, geçmişte sevdiğin insanla birlikte olduğun zamandan daha çok bugünü düşünmeye başlayana kadar hayatına gerçek anlamda devam edemezsin.[5]
  • Bu biraz zaman alacaktır, o yüzden sabırlı ol. Bir süre için kendini eski aşkını düşünmekten alıkoyamayabilirsin. Ama, kendine odaklandığın ve kendini kedere ve kötümserliğe kaptırmadığın sürece sonunda işleri oluruna bırakmaya başlayacaksındır.
  • İlişkinin ne kadar sürdüğüne bağlı olarak hayatına devam etmek biraz daha uzun sürebilir. Kendine karşı sabırlı ol ve çok hızlı bir şekilde hayatına devam etmek için kendini zorlama.
 5. 5
  Geleceğe umutla bak. Bir noktada, bir daha asla mutlu olamayacakmışsın gibi gelmiş olabilir. Zaman geçtikçe bu düşünce gittikçe daha mantıksız gelmeye başlayacaktır. Gerçek şu ki her zaman daha parlak bir geleceği umutla bekleyebilirsin. Daima tanışacağın yeni insanlar, yaşanacak yeni deneyimler ve umutla beklenecek yeni, mutlu günler vardır. Mutluluğunu geçmişte olanlar değil, geleceğe sakladığın şeyler belirler.
 6. 6
  Bu insanla ilgili hatıralarının gittikçe silikleşmesine izin ver. Zaman bütün yaraları iyileştirecektir. Ayrıldıktan hemen sonra eski partnerini ne kadar çok özlediğini düşünmeden bir dakika bile geçiremeyecekmişsin gibi gelebilir. Ama, yavaş yavaş, haftalar ve aylar geçtikçe bu düşünceler aklına daha az gelecektir. Sonunda eski partnerinle ilgili mutsuzluk veren düşüncelere kapılmadan tüm bir günü geçirebileceksin. Resmen mutsuz olmayı "unutacaksın". Bunu büyük bir başarı olarak kabul et. Başardın! Hayatının geri kalanı seni bekliyor.[6]
  • Bu, o kişiyi düşünmeyi tamamen bırakman gerektiği anlamına gelmiyor. Onunla ilgili güzel anıları kalbinde saklayabilirsin. Ama, bu anılar hayatına müdahale etmemeli. Nostalji ve hoş bir şefkat kaynağı olmalılar; tıpkı uzun bir süre önce vefat etmiş ve sevdiğin bir akrabanla ilgili anılar gibi.
  Reklam

İpuçları

 • "Doğru Kişi" efsanesine, yani hayatta senin için sadece tek bir mükemmel insan olduğu yanılgısına kapılma. Bu son derece gerçek dışıdır. Herkes için birçok uygun kişi vardır. Hiçbirisi mükemmel değildir ve hepsinin bazı yönlerden kusurları vardır. Kalbini kıran kişi sana uygun olan tek kişi değildir. Bir sonraki kişiyi (ve belki ondan sonrakini) bulup onu da seveceksin.
 • Eski partnerini "unutmak" çektiğin acı için iyi bir çare gibi gelse de ilişkiden öğrendiğin her şeyi unutmaman gerekir. Hoşuna gitse de gitmese de o ilişki seni bugün sen yapan şeyin bir parçası. İlişkinizde yürüyen ve yürümeyen şeylerden ders almaya çalış ki bir sonraki ilişkin daha iyi olsun.
 • Aradan bir iki ay geçmiş ama kendini daha iyi hissetmeye başlamamışsan depresyona girmiş olabilirsin. Bir doktorla ya da terapistle konuş; ihtiyacın olan yardımı alman gayet normal bir şeydir.
 • Birini gerçekten seviyorsan seninle olmasa da mutlu olduğunu görmeyi istemen gerektiğini unutma. Sevgi budur, önemli olan sevdiklerinin mutluluğudur. O yüzden, hayatını yaşa ve yola devam et.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Klare Heston, LCSW
Ortak yazarlar :
Klinik Sosyal Çalışma Görevlisi
Bu makaledeki ortak yazarlar Klare Heston, LCSW. Klare Heston Ohio’da Klinik Sosyal Hizmet Görevlisi’dir. Sosyal Çalışmalar alanındaki Yüksek Lisana derecesini Virginia Commonwealth Üniversitesi’nden 1983 yılında almıştır. Bu makale 1.963 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 1.963 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam