Saçların ciddi şekilde dolaşmışsa kısa bir saç stiline razı olmadan önce yoğun bir saç kremini ya da nemlendirici bir yağı dene. Bu saç bakım ürünlerini saçında 1 saat, hatta bütün gece beklettikten sonra saçlarını açmak daha kolay olacaktır. Saçını fırçalamak yine çok zahmet gerektirebilir ama saç bakım ürünü kullanmadan fırçalamaya kıyasla bu, daha etkilidir ve canını çok daha az yakar.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Ürünler

 1. 1
  Bir saç bakım ürünü seç. Denemediysen sıradan bir saç kremi denenmeye değer ama saçın ciddi şekilde dolaştıysa başka bir seçeneğe başvurman gerekebilir. Yoğun saç kremleri, saçına nemini geri kazandırmak ve saçının açılmasını kolaylaştırmak için harikadır, dolaşık giderici saç kremleri ise özellikle saçına daha fazla kayganlık katmak için üretilmiştir. Bunların yerine, Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ya da argan yağı kullanılabilir ve bu yağlar özellikle afro dokulu saçlar için faydalı olabilir. Saçlarının yağlı olması hoşuna gitmiyorsa dolaşık açıcı bir saç spreyini deneyebilirsin.[1]
  • Bazı insanlar mayonez kullanır ama bu hoş olmayan bir kokuya neden olabilir ve diğer seçeneklerden daha az etkilidir.[2]
 2. 2
  Saçlarını hafifçe ıslat. Saçlarını su dolu bir sprey şişesiyle ya da bir duşun ya da musluğun altına kısa süre tutarak düşük basınçlı suyla ıslat. Çoğu saç bakım ürününün ıslak saça uygulanması gerekir ama sırılsıklam olmasına izin verirsen saçların kırılmaya daha müsait olabilir.[3]
 3. 3
  Bakımda kullanacağın malzemeyi saçlarına sür. Seçtiğin saç bakım ürününden bir avuç al ya da saçların omuzlarını geçiyorsa iki avuca kadar kullan. Ürünü, saçının uçları dâhil her yerine iyice sür. Saçının daha fazla dolaşmasını engellemek için bütün saç derine birden sürmek yerine, her bir saç tutamına ayrı ayrı sür.[4]
 4. 4
  Saç bakım ürününün saçlarında etkisini göstermesini bekle. Sıradan bir saç kremi kullanıyorsan saçını birkaç dakika içinde nemlendirecektir. Hindistan cevizi yağı ve benzer yağların maksimum etkiyi göstermesi için en az 30 dakika bekletilmesi gerekir ama 2 saatten daha uzun bekletilmemelidir.[5] Yoğun saç kremleri ambalaj etiketlerinde görüldüğü gibi değişiklik gösterir ve normalde en az 1 saat bekletilmelidir ama sıra dışı durumlarda bütün gece bekletilebilir.
  • Saçlarının derli toplu durması ve başının önüne gelmemesi için naylon bir duş bonesi ya da bir tokayla tutturulmuş naylon bir poşet tak. İsteğe bağlı olarak, naylonun üstüne başa sıkı oturan bir şapka takmak işlemi çabuklaştırmaya yardım edebilir.
 5. 5
  En kolay düğümleri parmaklarınla aç. Saç bakım ürününün etkisini göstereceği kadar zaman geçince saçlarının dolaşan kısımlarını nazikçe ayırmaya çalış. Küçük düğümleri ya da gevşek dolaşıkları bazen düğümün köke, saç derisine yakın tarafından daha küçük ve ayrı dolaşıklıklara ayırmak mümkün olabilir.
  • Bu aşamada saçlarını tamamen açmayı bekleme. Saçının gerildiğini hissedersen dur ve farklı bir dolaşıklığı dene.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Taramak

 1. 1
  Geniş dişli bir tarak kullan. Sağlam, geniş dişli bir tarak, ciddi dolaşıklıkları açmak için şarttır. İnce dişli taraklar ve fırçalar muhtemelen çok büyük dirençle karşılaşacak, bu durumda seni ya saçını tutam tutam yolmaya ya da fırçalamayı bırakmaya mecbur edecektir.[6]
  • Küçük dolaşıklıkların arasından kayıp gideceği kadar geniş dişli bir tarak seçmemeye dikkat et.
 2. 2
  Önce uçları tara. Dolaşıklıkları daima uçlara yakın bir yerden tara. Tarağı, dolaşık saçın ucundan birkaç santimetre yukarıya getir ve aşağıya doğru tara. Bunu, o saç tutamında hiç dolaşıklık kalmayana kadar tekrarla, sonra da tarağı hafifçe yukarıya hareket ettir. Saç tutamının tamamı taranana kadar bunu tekrarla. Ciddi derecede dolaşan saçlar uzun ya da gürse bu 1 saat ya da daha uzun sürebilir.
 3. 3
  Canının acımasını engellemek için saçını yukarıya kaldır. Saç derin hassassa bir saç tutamını tararken tut. Bir boya kalemi ya da ruj kalınlığında bir saç tutamını parmaklarının arasına al ve tarağın doğrudan saç derini çekiştirmesini önlemek için yarı yarıya kıvır. Elinin altındaki bu saç tutamını tara ve aşağıdaki bu kısım başarılı bir şekilde açılınca tuttuğun yeri daha yukarı kaydır.
 4. 4
  Gerekirse fazladan saç kremi ya da yağ sür. İnatçı bir düğüme bir damla saç kremi ya da yağ sür ve onu parmağınla saça yedir. Bu, saç tutamlarının daha çok kayganlaşmasına yardım ederek birbirine daha az dolaşmasını sağlayacaktır.[7]
  Gina Almona

  Gina Almona

  Profesyonel Saç Stilisti
  Gina Almona, New York’ta bulunan Blo It Out adlı kuaför salonunun sahibidir. 20 yıldan fazla güzellik eğitimi deneyimiyle Gina’nın çalışmaları People Magazine, Time Out New York ve Queens Scene’de yer almıştır. International Beauty Show gibi sergilerde yer alarak ve atölye çalışmalarına katılarak sektöre bakışını taze tutmayı başarmıştır. Güzellik Uzmanlığı eğitimini Astoria’daki Long Island Güzellik Okulu’ndan almıştır.
  Gina Almona
  Gina Almona
  Profesyonel Saç Stilisti

  Ensene ya da başının arkasına yağ bazlı bir serum ya da nemlendiricili saç kremi sür. Saç diplerini o ürünle ıslat, sonra da düğümleri parmaklarınla nazikçe birbirinden ayırmaya başla. Saçını tutamlara ayır ve geniş dişli bir tarakla fırçalayıp ayırarak aşağıdan yukarı doğru çık.

 5. 5
  İnatçı dolaşıklıkları makasla seyrelt. Tüm çabalarına rağmen, dolaşık bir saç bir türlü açılmıyorsa seyreltilmesi gerekebilir. Bir makası aç ve diğer elinle saçını sıkıca tut. Makasın alttaki keskin ağzını dolaşıklığın alt kısmına sürt, sonra saçını nazikçe çekerek kopan telleri al.
  • Saçlarını en son haftalar ya da aylar önce taradıysan dolaşıklıkları kesmek en iyi seçeneğin olabilir çünkü saçlarını açmaya çalışarak hiç sonuç alamadan saatlerini harcayabilirsin.
 6. 6
  İnce dişli bir tarakla ya da bir fırçayla işlemi bitir. Ciddi dolaşıklıklar ve düğümler açılana kadar geniş dişli bir tarak kullan. Kalmış olabilecek küçük düğümleri açmak için ince dişli bir tarağa ya da bir fırçaya geç.
 7. 7
  Saçlarını durula. Saçların açılınca saçına uyguladığın bakım malzemesini tamamen durula. Eğer saçın sıkı bukleler hâlindeyse ve ciddi dolaşıklıklar saçını kısımlara ayırabileceğin kadar açıldıysa her bir kısmı birbirinden ayrı tutmak için tokayla tuttur ve her defasında birini durula.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Önlemek

 1. 1
  Saçta bırakılan bir saç kremi kullan. Saçta bırakılan saç kremleri bir defada uzun saatler saçta kalabilir. Bunlar, saçının nemli kalmasını sağlayarak saçın kuruduğunda oluşabilen yıpranmayı ve elektriklenmeyi en aza indirir.
 2. 2
  Saçını sırılsıklamken değil nemliyken tara. Saçlar çok kuru olursa cılızlaşır ve zor fırçalanır. Çok ıslak olursa da zayıflar ve kazara kopması kolaylaşır. İkisinin ortasını bul ve duştan çıktıktan sonra sırılsıklamken değil de nemliyken saçını fırçala ya da tara.
 3. 3
  Uyumadan önce saçını gevşek bir şekilde ör. Saçların dolaşmış bir hâlde uyanırsan oluşabilecek dolaşıklıkları en aza indirmek için yatmadan önce saçını ör. Alternatif olarak, saçını topuz da yapabilirsin.
 4. 4
  Saçını yıkamadan önce hafifçe dolaşmış saçları ayır. Afro dokulu ya da bunun gibi kolay dolaşan saçların varsa saçını birkaç kısma ayır ve kısımları birbirlerinden ayrı tutmak için tokayla tuttur. Saçını yıkarken her defasında bu tutamların birini aç ve bir diğerini açmadan önce tekrar tokayla tuttur. Bu, daha büyük dolaşıklıkların oluşma ihtimalini azaltır.
  • Bu tür saçlar için, sodyum lauril sülfat içermeyen, yumuşak ve az köpüren bir şampuan önerilir.[8]
  Reklam

İpuçları

 • Yağ ve yağlı ürünler, saç tutamlarının kayganlaşmasına ve birbirlerinden kayarak ayrılmasına yardım eder. Yağ giderici saç bakım ürünü uygulamak istiyorsan saçların açılana kadar bekle.
 • Saçını fırçalamadan ya da bakım yapmadan aynı tarzda haftalar ya da aylar boyu tutmaktan kaçın çünkü bu, saçların daha çok dolaşmasına neden olur.
 • Dolaşmış saçları açmanın iyi bir yolu, ana dolaşıklığı bulmak, sonra da dolaşıklık gittikçe küçülene kadar yavaş yavaş küçük saç tutamları almaktır. Ama, bu sabır gerektirir ve çok zaman alabilir.
 • Saçlarını haftada 2 kez yağlamak, dolaşıklıkları engellemeye yardım eder.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Nasıl BronzlaşılırNasıl Bronzlaşılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Enfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi EdilirEnfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Gina Almona
Ortak yazarlar :
Profesyonel Saç Stilisti
Bu makaledeki ortak yazarlar Gina Almona. Gina Almona, New York’ta bulunan Blo It Out adlı kuaför salonunun sahibidir. 20 yıldan fazla güzellik eğitimi deneyimiyle Gina’nın çalışmaları People Magazine, Time Out New York ve Queens Scene’de yer almıştır. International Beauty Show gibi sergilerde yer alarak ve atölye çalışmalarına katılarak sektöre bakışını taze tutmayı başarmıştır. Güzellik Uzmanlığı eğitimini Astoria’daki Long Island Güzellik Okulu’ndan almıştır. Bu makale 17.935 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 17.935 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam