Çok iyi bir öğrenci olmanın iyi not almaktan daha fazla faydası vardır. Kısa vadede, seni daha ilgi çekici bir üniversite öğrencisi adayı yapar ve hatta bazı sağlam burslara hak kazanabilirsin. Uzun vadede, okulda öğrendiğin beceriler hayatın boyunca sende kalacak ve karşına çıkan sorunlarla baş edebilmeni sağlayacaktır.

Yöntem 1 / 4:
Verimli Çalışmak ve Öğrenmek

 1. 1
  Kelime hazineni genişletmek için elinden geldiğince çok oku. Seni zorlayan kitapları okumak kelime hazineni ve kavrama yeteneğini geliştirebilir, bu da öğretmen dil bilimsel olarak zor metinleri ödev verdiğinde işine yarar. Eğer kitap okumaya düşkün biri değilsen kendi seviyenden başla ve ilerle.[1]
  • Isınmak için hoşuna giden bir şey oku. Okumayı seven bir arkadaşın varsa ondan tavsiye iste.
  • Okul kütüphanesine veya yerel kütüphaneye git ve kütüphaneciden diğer alanlarda sevdiğin ve sevmediğin şeylere dayalı tavsiyeler iste. Örneğin, "Süper kahraman ve gizem filmlerini çok seviyorum, bu tür konuları olan kitaplarınız var mı?" diyebilirsin.
 2. 2
  Yeni şeyler öğrenmeni sağlayacak konularla ilgili kavram haritaları oluştur. Kavram haritaları yeni olgulara bağlam vererek eski ve yeni bilgiler arasında bağlantı kurmanı sağlar, bu yüzden onları daha kolay hatırlarsın. Bu uygulama özellikle büyük projeler için beyin fırtınası yapman gerektiğinde çok işine yarar. Kavram haritası oluşturmak için konuyu ortaya yaz, farklı yönlere doğru uzanan çizgiler ekle ve çizgilerin üstüne fikirlerini yaz.[2]
  • Mümkün olduğunca fazla fikir bul. Takılırsan daha fazla bilgi için araştırma yap.
  • Bu uygulamayı bir tür kelime veya fikir ilişkilendirme olarak düşün.
 3. 3
  Dikkatin dağılmadan ders çalışmak için sessiz bir yer seç. Ders çalışmak için ne kadar fazla zaman harcarsan o kadar fazla şey öğrenir ve o kadar iyi notlar alırsın. Ancak ders çalışma sürenin kalitesi verimli olmalıdır, bu yüzden sakin ve odaklanmış bir ortam oluşturmak için tüm dikkat dağıtıcıları kaldır (cep telefonları, televizyon, gürültülü/tempolu müzik ve konuşkan arkadaşlar/aile üyeleri).[3]
  • Ders çalışmak için sessiz bir yer bulamazsan ses engelleyici kulaklık tak (ancak müzik çalma).
  • Akranlarının çoğu başka şeyler yaparken sen ders çalışmak için zaman bul. Örneğin, öğlen yemeğini erken bitirirsen kütüphaneye veya çok kalabalık olmayan sessiz bir yere git.
 4. 4
  Ertelemekten kaçın ve olumlu ol. "Sonra yaparım." demek cezbedicidir ama çoğu zaman daha sonra asla yapılmaz. Eve gelince veya son ders bitince çalışmaya başlamaya dikkat et. Belirli bir konuyla ilgili sorun yaşıyorsan önce ona çalış ve olumlu ol![4]
  • Hâlâ erteliyorsan bir arkadaşın veya aile üyenden seni sorumlu tutmasını iste. "Hâlâ çalıştığımdan emin olmak için beni bir saat sonra kontrol edebilir misin?" gibi bir şey söyleyebilirsin.
  • Bir şeyi anlamakta zorluk çekiyorsan kendine olumlu onaylar ver. Örneğin, kendine şöyle diyebilirsin: "Bu denklemleri öğrenebilirim!" ve/veya "Bu sınavda çok başarılı olacağım!”
  Ashley Pritchard, MA

  Ashley Pritchard, MA

  Caldwell Üniversitesi'nden Okul Danışmanlığı alanında Yüksek Lisans derecesi
  Ashley Pritchard, New Jersey Frenchtown’da yer alan Delaware Valley Bölge Lisesi’nde Akademik Danışman ve Okul Danışmanı’dır. Ashley 3 yıldan fazla lise, üniversite ve kariyer danışmanlığı deneyimine sahiptir. Caldwell Üniversitesi’nden Zihinsel Sağlık alanında uzmanlaştığı Okul Danışmanlığı Yüksek Lisans derecesine sahiptir. Irvine’deki Kaliforniya Üniversitesi’nden edindiği Bağımsız Eğitim Danışmanı serfikasına sahiptir.
  Ashley Pritchard, MA
  Ashley Pritchard, MA
  Caldwell Üniversitesi'nden Okul Danışmanlığı alanında Yüksek Lisans derecesi

  Motive olman ve başarı yolunda olman için kendine hedeflerini hatırlat. İstediğin şey ister o dönem için daha yüksek bir not ortalaması ister sınıfının en iyisi olarak mezun olmak ister bir sınavdan geçmek olsun ne istediğini net bir şekilde bilmen onu başarma yolunda sana yardımcı olacaktır. Hedefinde nasıl ilerlediğini görmek için sık sık kendini kontrol et ve o yolda devam etmek için yeni yöntemler düşün.

 5. 5
  Ders çalışırken kısa aralar ver. Beynin dinlenmek ve bilgiyi sindirmek için zamana ihtiyaç duyar, bu yüzden saatte bir 10 dakikalık ara ver. Belirli bir konuda takılı kalırsan tazelenmiş bir şekilde dönebilmen için kısa bir ara vermenin tam zamanıdır. 10 dakikalık kısa aran 30 dakikalık bir ertelemeye dönüşmesin diye telefonunda alarm kur.[5]

  İpucu: Kendini canlandırmak için aranda hafif esneme hareketleri yap. Örneğin, sırtını ve bacaklarını esnet veya lunge, zıplama egzersizi veya çömelme gibi hafif zemin aerobiği yap (özellikle uzun bir süre oturduysan).

 6. 6
  Önceden okuma yap ve her ders için soru hazırla. Öğretmeninin yarın hangi konuyu anlatacağına bak ve derse girmeden önce onu oku. Bu şekilde materyale aşina olur ve anlamadığın şeylerin açıklanması için sorular sorabilirsin.[6]
  • Önemli bilgilere dikkat çekmek için fosforlu kalem kullan veya sorularını yapışkanlı not kağıtlarına yaz.
 7. 7
  Bir konuyu daha iyi anlayabilmen için performans ödevi yap. Öğretmenin artı puan alman için ek ödev veya okuma öneriyorsa onları yap. Bir ders notun 98 bile olsa hâlâ notunu yükseltebilir ve materyali daha iyi anlayabilirsin.
  • Düşük bir notu yükseltmek için uğraşıyorsan artı puan için yapabileceğin bir şey olup olmadığını öğretmenine sor. Çabandan etkilenecektir!
 8. 8
  Ara sınav ve sınavlara önceden çalış. Önemli bir sınavın varsa sınavdan birkaç gün ila bir hafta önce ders çalışmaya başla. Zamanını bölümlere ayırarak bir ders çalışma planı yap ve ona bağlı kal. Bir gece öncesine kadar bekleme çünkü hızlandırma beynine bilgiyi tam anlamıyla kavraması için yeterince zaman vermez.[7]
  • Spor veya ders dışı aktiviteler yapıyorsan antrenörüne veya öğretmenine derslerine zaman ayırdığın için erken çıkman veya biraz geç gelmen gerekebileceğini bildir. Katılımın zorunluysa (tiyatro oyunları veya şampiyonluk maçları gibi) ders çalışma zamanını etkinlik çerçevesinde planla.
  • Beynine dinlenme zamanı sağlamak için küçük aralar vermeyi unutma!
 9. 9
  Kendin için küçük sınavlar ve ara sınavlar hazırla. Bazı problemleri yazmak için zaman ayır ya da birinden onları senin için yazmanı isteyebilirsin. Unutma, bilgiyle ne kadar çok karşı karşıya gelir ve onu düşünürsen aklında kalma ihtimali o kadar artar.
  • Örneğin, matematiğe çalışıyorsan bir arkadaşından çözmen için birkaç denklem yazmasını iste. Sınav sırasında zaman sorunu yaşıyorsan zaman tut.
  • Türkçe dersinde birbiriyle bağlantılı kelimeler ve çeşitli cümle yapıları kullanarak paragraf yazma alıştırması yap. En sevdiğin filmle ilgili bir değerlendirme veya ilgili olduğun bir şeyle ilgili fikirlerini yazarak bunu eğlenceli hâle getir.
  Reklam

Yöntem 2 / 4:
Düzenli Olmak

 1. 1
  Yatmadan önce çantana tüm okul malzemelerini koy. İhtiyacın olan her şeye sahip olduğundan emin olarak her gün için hazırlıklı ol. Bu, kitaplarını, klasörlerini, kalemlerini, ödevlerini, ders tekrarı kâğıtlarını, fosforlu kalemlerini, yapışkanlı not kâğıtlarını, ayraçlarını ve düzenli olman için ihtiyaç duyduğun her şeyi alman gerektiği anlamına gelir.
  • Ders programının bir kopyasını evde her gün görebileceğin bir yere yapıştır. Belirli günlerde belirli eşyaları götürmen için hatırlatma notları yaz. Böylece hangi derslerin olduğunu ve hangi materyallere ihtiyaç duyacağını tam olarak bilirsin.

  İpucu: Yatmadan önce çantanı hazırlamak sabah acele etmeyeceğin ve yanlışlıkla bir şey unutmayacağın anlamına gelir.

 2. 2
  Kolayca hazırlanabilmek ve eşyalarını kolayca bulabilmek için her ders için ayrı bir klasör tut. Okulda düzenli olmak son derece önemlidir çünkü eğer düzenliysen başarılı olmada bir adım öndesindir. Buna başlamanın güzel bir yolu her ders için klasör tutmaktır.[8]
  • Bu, matematik ödevlerini matematik klasörüne, Türkçe ödevlerini Türkçe klasörüne, fen bilgisi ödevlerini fen bilgisi klasörüne koyman demektir.
  • Farklı renkler kullan veya klasörlerini etiketle ve onları ya sıranın altına ya da çantana yerleştir. Böylece klasörlerini ararken işin kolaylaşır ve dün öğrendiklerini gözden geçirmen için daha fazla zamanın olur.
  • İstersen klasörlerini eve götürdüğünde daha kolay bulabilmek için farklı ayraçlar da kullanabilirsin.
 3. 3
  Ödevlerini ve götürmen gereken tarihleri yazmak için haftalık ajanda kullan. Ödevler, ara sınavlar, sınavlar ve ders dışı etkinliklerle ilgili önemli tarihleri yazmak için haftalık bir ajanda veya takvim kullan. Bu, zamanı daha iyi yönetmeni sağlar. Ve tamamlanan her görevi listeden çıkarmak sana başarı hissi verir.
  • Diğer hatırlatma notlarını (doğum günleri, dersler için gereken özel malzemeler, çalışma grubu tarihleri/saatleri) ajandanın "notlar" bölümüne yaz.
 4. 4
  Odanın veya evinin belirli bir bölümünü malzemeler için ayır. Tüm yazma gereçlerini, klasörlerini, ödevlerini ve diğer ihtiyaçlarını bir yerde tutmak onları bulmanı kolaylaştırır. Çalışma masan yoksa bir tane edin ve her bir grup malzeme için bir çekmece ayır.
  • Örneğin, bir çekmece yazma gereçlerine ayrılabilir, diğerinde delgeçler ve zımbalar bulunabilir ve üçüncüsünde ise fazla yazıcı kâğıtların, dergiler ve klasörler bulunabilir.
  • Eğer çekmeceli bir çalışma masan yoksa benzer eşyalarını bir arada tutması için masa üstü kâğıt raflar, kalemlik, ayakkabı kutusu ve/veya depolama kutusu kullan.
  Reklam

Yöntem 3 / 4:
Derste Dikkatli Olmak

 1. 1
  Derste dikkatini canlı tutmak için not tut ve soru sor. Derse dikkatini vermek daha iyi öğrenmeni sağlar ve notlarını da yükseltebilir. Öğretmen ders anlatırken not al ve bir şeyi anlamazsan parmak kaldırıp soru sor. Kendi kelimelerinle not almaya çalış ve öğretmenin söylediklerini kelimesi kelimesine yazmak yerine kendi notlarını ekle.[9]
  • Örneğin, öğretmen "altüst etmek" kelimesinin anlamını "düzensizliğe sebep olacak şekilde araştırma yapmak" diye açıklarsa sen bunun yerine "altüst etmek: yağmalamak (korsan gibi)" yazabilirsin.
  • Ne kadar çok soru sorarsan bir konu hakkında o kadar bilgi sahibi olursun.
  • Öğretmenler senden soru sormanı beklerler ve bu konuda ne kadar istekli olduğuna dayanarak seninle ilgili bir izlenim oluştururlar. Bazı durumlarda derse katılım aynı zamanda genel ortalamanı da etkiler.
  • Odaklan. Öğretmenini izle, öğretmenini dinle ve not tutmaya devam et. Dikkati çabuk dağılan biriysen ön sırada otur.
 2. 2
  Derste dikkat dağıtıcılardan uzak dur. Diğerlerinin dikkatini dağıtma ve onlar tarafından dikkatin dağıtılmasın. Dikkatini dağıtan şeyleri not et ve onlardan kaçınmaya çalış. Örneğin, açken sınıfta hayal kurma ihtimalinin daha yüksek olduğunu biliyorsan önceden küçük bir atıştırmalık ye.
  • Arkadaşlarının birbirine not uzattığını görürsen karışma. Söylemek istediğin şey dersten sonraya kadar bekleyebilir.
  • Arkadaşların sürekli dikkatini dağıtmaya çalışıyorsa kötü karşılık verme. Onlara çalıştığını ve onlarla arada veya öğlen arasında konuşacağını söyle. Bunu anlayacak ve hatta belki de kendileri de aynı şeyi düşüneceklerdir.
 3. 3
  Boş vaktinde notlarını gözden geçir. Yazdıklarını hatırlaman için fırsatın olduğunda notlarını oku. Hukuk, ekonomi, mühendislik, fizik gibi bir hayli zor dersler görüyorsan da notlarını tekrar yazmak sana fayda sağlayabilir.[10]

  İpucu: Yaklaşan bir sınavın varsa tam yatmadan önce notlarını gözden geçir ve sabah ilk işin onları bir kere daha okumak olsun. Onlara ne kadar çok bakarsan bilgiyi o kadar iyi hatırlarsın.

 4. 4
  7-8 saat uyu. Uykusuzluk odaklanma yeteneğini olumsuz yönde etkileyebilir ve öğrenme isteğini düşürebilir. Her gece 7-8 saat uyumayı hedefle. Uykusuzsan dersler arasında 20 dakikalık güç şekerlemesi yapmaya çalış (programın müsaitse).
  • Yatmadan önce bir veya iki saat boyunca telefonuna bakmaktan veya televizyon seyretmekten kaçın. Kitap okumak, ılık bir duş almak veya resim çizmek gibi rahatlatıcı bir şey yap.
  • Uykusuz bir geceden sonra canlanmak için kafeine güvenmekten kaçın. Fazla miktarda kafein veya enerji içeceği içtikten sonra kendini daha enerjik hissedebilirsin, ancak altta yatan uyku yoksunluğu sebebiyle normalde olduğu kadar odaklanamazsın.[11]
 5. 5
  Bedenini ve zihnini beslemek için sağlıklı şeyler ye. Her gruptan çeşitli yiyecekler yemeye dikkat et (proteinler, karbonhidratlar ve yağlar). Öğünler arasında enerjin yüksek olsun diye taze meyve, sebze veya çerez gibi işlenmemiş yiyecekler ye.

  İpucu: Omega 3 yağ asidi içeren yağlar bilişsel işlevler için özellikle faydalıdır.[12] İyi kaynaklar arasında yağlı balık, ceviz, keten tohumu, çiya tohumu, ıspanak ve fesleğen bulunur.

  Reklam

Yöntem 4 / 4:
Ödev Yapmak

 1. 1
  Ödevini mümkün olduğunca çabuk yap. Ödev zahmetli bir şey gibi görünebilir, ancak o gün öğrendiklerini tekrar etmeni ve yaklaşan ara sınav ve sınavlara hazırlanmanı sağlar. Yardıma ihtiyacın olma ihtimaline karşı öğretmenine soru sorabilmen için onu okulda yapmaya başlamaya çalış.[13]
  • Ödevin elle yazmanı gerektiriyorsa yazını öğretmeninin tercih ettiği gereci kullanarak (siyah/mavi tükenmez kalem veya kurşun kalem) mümkün olduğunca okunaklı yaz.
  • Acele etme ve bitirince ödevini kontrol et.
 2. 2
  Ödevini zamanında teslim et. Ödevini zamanından önce veya zamanında teslim etmen iyi not alman için gereklidir. Unutmamak için teslim tarihlerini ders çalışma planına not et. Hangi ödevlerin önce yapılması gerektiğini kendine hatırlatmak için renkli yapışkan kâğıtlar bile kullanabilirsin.
  • Bazen öğretmenler geç götürülen ödevlerden not kırar ve hatta bazıları geç giden ödevleri kabul etmez! Geç götürülen ödevin cezasını öğrenmek için müfredata bak.
 3. 3
  Ödev hedefleri oluştur ve onları tamamladığın zaman kendini ödüllendir. Belirli görevleri belirli tarihlere kadar bitirmek için gerçekçi hedefler oluştur. Ödevlerini bitirmek için kendini teşvik etmek güdülenmeni ve işine devam etmeni sağlar. Örneğin, kendine "Bu ödevi şimdi bitirirsem akşam yemeğinden önce 20 dakika gitar çalabilirim." diyebilirsin.
  • Hedeflerinin mantıklı ve başarılabilir olmasına dikkat et. Örneğin, mantıklı bir hedef şöyle olabilir: "Ara vermeden önce metnin ilk 20 sayfasını okuyacağım ve sonra son 20 sayfasını okuyup bitireceğim." Gerçekçi olmayan hedefe bir örnek ise "Başka bir şey yapmadan önce bu akşam bütün kitabı bitireceğim." olabilir.
 4. 4
  Bir arkadaşın ya da aile üyenden ödevini kontrol etmesini iste. Birinden ödevini açıklık ve okunurluk bakımından kontrol etmesini iste. Kopya çekmek iyi bir şey değildir, bu yüzden ödevini kopyalamayacak bir arkadaş seçmeye dikkat et. Ve anne, baba veya kardeşinin ödevini senin için tekrar yapmaya çalışmamasına dikkat et. Bunun yerine, onlardan gelişmeni sağlayacak belirli yöntemler iste. Onların bulmasını isteyebileceğin bazı şeyler şunlar olabilir:
  • Dil bilgisi hataları
  • Okunaklı el yazısı
  • Konuyla ilgililik (Soruları/konuyu/iletiyi ele aldın vs.)
  • Derinlemesine anlama (Ödevin ele aldığın konuyu anladığını gösteriyor vs.)
  Reklam

İpuçları

 • Farklı insanlar günün farklı zamanlarında daha iyi odaklanırlar. Hafızanı tazelemek için ara sıra ara vermen gerektiği anlamına gelse bile daha iyi odaklandığın zamanı bulmaya çalış.
 • Ders çalışırken bütün gün evde durma. Bunun yerine, 5-15 dakikalık dışarı arası ver. Bu, ders çalışmaya döndüğünde daha iyi odaklanmanı sağlar.
Reklam

Uyarılar

 • Bir sınavdan kötü not alırsan korkma. Herkes arada bir kötü not alır; üst düzey öğrenciler bile her şeyden iyi not almaz. Bu dünyanın sonu değil, yola devam et ve elinden geleni yap.
 • Notlarını takip et. Okulun notları internette duyuruyorsa onları haftada bir defa veya önemli ödevlerden sonra kontrol et. Böylece, ilerleme raporunu aldığında şaşırmazsın ve bir şeyi teslim etmeyi unutup unutmadığını, dersten geçmek için daha fazla çalışman gerekip gerekmediğini veya notun yanlış girilip girilmediğini bilirsin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Derece Radyana Nasıl DönüştürülürDerece Radyana Nasıl Dönüştürülür?
Bir Üniversite Hocasına Nasıl E‐posta GönderilirBir Üniversite Hocasına Nasıl E‐posta Gönderilir?
Nasıl Havalı OlunurNasıl Havalı Olunur?
Taslak Nasıl YazılırTaslak Nasıl Yazılır?
Kısa Bir Kendini Tanıtma Yazısı Nasıl YazılırKısa Bir Kendini Tanıtma Yazısı Nasıl Yazılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Yüzde Artışı Nasıl HesaplanırYüzde Artışı Nasıl Hesaplanır?
Kısa Bir Hikaye Nasıl YazılırKısa Bir Hikaye Nasıl Yazılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Ashley Pritchard, MA
Ortak yazarlar :
Caldwell Üniversitesi'nden Okul Danışmanlığı alanında Yüksek Lisans derecesi
Bu makaledeki ortak yazarlar Ashley Pritchard, MA. Ashley Pritchard, New Jersey Frenchtown’da yer alan Delaware Valley Bölge Lisesi’nde Akademik Danışman ve Okul Danışmanı’dır. Ashley 3 yıldan fazla lise, üniversite ve kariyer danışmanlığı deneyimine sahiptir. Caldwell Üniversitesi’nden Zihinsel Sağlık alanında uzmanlaştığı Okul Danışmanlığı Yüksek Lisans derecesine sahiptir. Irvine’deki Kaliforniya Üniversitesi’nden edindiği Bağımsız Eğitim Danışmanı serfikasına sahiptir. Bu makale 7.929 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 7.929 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam