Gerek bir ebeveyn gerek çocuklara bakan, onları eğiten, onlarla çalışan veya onlarla gönüllü olarak ilgilenen biri ol, herkesin bazen sabrı taşar. Bir çocuğa karşı sabırsız olmak ilişkinize zarar verir ve kötü bir örnek teşkil eder. Oluşması muhtemel dağınıklık, yılgınlık ve hatalara rağmen umursamamayı öğrenmek çocuklara bakarken veya onlarla birlikteyken hayati bir beceridir.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
O Anda Sabırsızlıkla Başa Çıkmak

 1. 1
  Birkaç derin nefes al. Eğer moralin bozuk ve gergin hissediyorsan vücuduna rahatlamasını bildirmek ve dengeni geri getirmek için yavaşça nefes al ve ver. Bu, durumu değerlendirmen ve nasıl tepki vereceğini seçmen için sana biraz zaman da verecektir.[1]
  • Duygularını nasıl kontrol edeceğini öğrenmek ve gerek duyduğunda kendini sakinleştirmek için düzenli olarak meditasyon yap.
  • 5 saniye boyunca nefes al, 5 boyunca nefesini tut ve sonra 5 saniye boyunca nefes ver. Bu, genel standart bir ritimdir fakat sana en iyi gelen süreleri bulmak için denemeler yap.
 2. 2
  Mümkünse bir süre geri çekil.[2] Eğer ani tepkinin sabırlı bir şekilde olmayacağından endişeliysen geri çekilmek durumdan uzaklaşmanı sağlayacaktır. Bu, sonraki anda senin daha aklı başında hissetmene yardımcı olacaktır.[3]
  • Geri çekildiğinde, yavaşça 10’a kadar saymayı veya derin nefes almayı denemek daha hızlı bir şekilde toparlanabilmene yardımcı olacaktır.
  • Geri çekildiğin zaman hüsranını bir yastığa bağırmayı da deneyebilirsin.
  • Uzaklaşman gerektiğinde bile gözün çocukların üzerinde olsun. Bir bebek monitörü kullan ya da bir yetişkinden onlara göz kulak olmasını iste.
 3. 3
  Söylemek istediğin şeyi şarkıyla söyle. Şarkı söylemek durumu kolay bir şekilde komikleştirebileceği için sabrının tükenmesini veya öfkeye kapılmanı çok daha zor hâle getirir. İstediğin şeyi yine söyleyebilirsin, ancak söylediklerin bu şekilde daha iyi algılanacak ve sen de sabrın o kadar tükenmiş gibi hissetmeyeceksin.[4]
  • Şarkı söylemen çocuklar için bir sürpriz olabilir ki bu da söylediklerine dikkat kesilmelerini sağlayacaktır.
 4. 4
  Çocuklara karşı açık sözlü ol. Aklının bir köşesinde onlarla arandaki bağlantıyı ve anlayışı korumayı bulundur. Onlara ders vermekten kaçın ve ani tepkili olmak yerine tepki vermeden önce düşünen biri ol.[5]
  • Konuşmadan önce çocukları dinle ve onlara konuşmaktan ziyade onlarla konuş.
  • “Çocuklar, artık sabrım taşıyor.“ demek bile yardımcı olabilir, çünkü bu şekilde çocuklarla nasıl hissettiğin hakkında açıkça konuşmuş ve onlara cevap verme fırsatı vermiş olursun.[6]
 5. 5
  Bir mantrayı tekrarla. Mantraların tekrarlı doğası yatıştırıcı ve dingindir ve bu da sabrının taşacağını hissettiğin durumlarda kesinlikle yardımcı olabilir. Mantralar olaylarda büyük resmi görmene de yardımcı olabilir.[7]
  • Sabır desteği olması için, “Bu da geçecek ve buna dayanabilirim.” demeyi deneyebilirsin.[8]
  • Büyük resmi görebilmek için, “Çocuklarımı . . . sevdiğimden daha çok seviyorum.” demeyi dene ve durum ne ile ilgiliyse onu boşluğa yerleştir; bir tabak, duvar veya bahçe gibi.
 6. 6
  Kendini çocukların yerine koy. Bir süre durumu çocuğunun bakış açısından değerlendir. Bu, onların niyetinin ne olduğunu ve onların anlayacağı şekilde nasıl karşılık vereceğini bulmana yardımcı olacaktır.[9]
  • Buna ne kadar çalışırsan gelecekte çocuğun bakış açısını anlamak o kadar kolay olacaktır. Bu, ileride yaşanacak durumlarda sabrını daha az yitireceğin anlamına gelir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Uzun Vadede Tepkilerini Yönetmek

 1. 1
  Çocuk için iyi bir örnek teşkil et.[10] Sabrını korumakta zorlandığın durumlarda kendi davranışlarını, sözlerini ve tepkilerini değerlendir. Her karşılıklı etkileşim onlara davranış hakkında bir şey öğretecektir, öğrendikleri şey iyi de olabilir kötü de.[11]
  • Örneğin; bir çocuğa bağırmayı kesmesi için bağırmak onun için bir anlam ifade etmeyecektir ve sabırsızlıkla baş etmek için en iyi yolun daha sabırsız olmak olduğu fikrini güçlendirecektir.
  • Her zaman iyi bir örnek sergilemek zor olabilir ve söz konusu durumla ilgili yeterince sabırlılık örneği gösterdiğini hissedebilirsin fakat çocuklar her zaman daha fazla sabırlı olmanı hak etmeseler de, onların buna ihtiyaçları olduğunu hatırla.
 2. 2
  Diğer insanlara ve durumlara karşı altta yatan duyguları ele al. Sabırsızlık, başka duyguların taşması ve üstesinden gelinmemesi sebebiyle oluşur. Meseleleri ortaya döker ve net bir şekilde iletişime geçersen dışarıdaki sorunlar çocuklara karşı olan sabrını tüketmez.[12]
  • Eğer olayı hemen halledemiyorsan hareket planını bir kâğıda yaz ve fırsat bulur bulmaz meseleyi tekrar ele al.
 3. 3
  Hayatında sabrı geliştiren alışkanlıklar edin. Hayatında, doğal sabrını geliştirmek ve soğukkanlılığını korumana yardımcı olması için yapabileceğin pek çok sağlıklı değişiklik var. Kendinle ilgilenmek ve bunu yansıtacak bir hayat tarzına sahip olmak sağlıklı, sabırlı bir zihin inşa edecektir.[13]
  • Her gece en az 7 ila 8 saat uyu. Uyku, sabırlı olmak da dâhil, hem fiziksel hem de duygusal iyiliğin için mühimdir. Gece geç saatlere kalmak enerjinden ve yarınki sabrından çalar.
  • Her gün 6 ila 8 bardak su iç. Susuz kalmak zaten düşük olan ruh hâline asla yardımcı olmaz. Su içmek net düşünmene ve enerjik hissetmene yardımcı olacaktır.
  • Daima ilerisini planla. Stresli işlerde ve günlerde en kötü senaryoya göre plan yap ve önündekilerle mücadele etmeye tamamen hazır hissetmek için liste tut.
 4. 4
  Hayatının her alanında sabır konusunda örnek ol. Eğer hayatının her alanının bir parçası olursa çocuklara karşı sabırlı olmak daha kolay olacaktır. Sabır, hayatınla daha uyumlu olursa çocukların için iyi bir örnek olmak daha kolay olacaktır.
  • Patronun veya iş arkadaşlarınla olan iletişimin sabrını yıpratıyorsa iş yerinde de sabırlı olmayı adet edin. Derin nefesler al ve hislerini net bir şekilde ifade et.
  • Eşine ve ailene karşı sabırlı olma üzerine de çalış. Altta yatan sorunları ele alarak başlarsan herkes birbirine karşı daha sabırlı hissedebilir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Çocuğa Faydalı Becerileri Öğretmek

 1. 1
  Çocuğun özdenetimi ve doyum ertelemeyi öğrenmesine yardımcı ol. Çocukların sabırsız doğası sonuç olarak seni sabırsızlandırır ve neticede bir kısır döngü oluşur. Onlara özdenetimi ve doyum ertelemeyi öğretmek sabrın değerini aşılamanın iyi bir yoludur.[14]
  • İstek uyandırıcı şeyleri ortadan kaldırmak sabır üzerinde çalışmanın iyi bir yoludur. İstek uyandırıcı şeyleri saklamak demek çocukların istedikleri şeyi göremedikleri için sabırsız davranmamaları demektir. Gözden ırak olan gönülden de ırak olur.
  • Sabırsızlıklarının bilenmemesi için olumlu dikkat dağıtıcı şeyler kullan. Zihinlerini meşgul etmek ve sabırlı bir şekilde beklemeye alıştırmak için bir şarkı söylemeyi veya bir stres yayıyla oynamalarını önermeyi dene.
  • Çocuğun bağırıp çağırsa bile sakinliğini koru.
 2. 2
  Kural ve sınır koy.[15] Bu, beklentilerinin net ve tutarlı olmasına yardımcı olacak ve bu da ileride gerçekleşecek sabrı zorlayan durumların sayısını azaltacaktır. Kurallar ve sınırlar çocuklara güvenebilecekleri kararlılığı ve çerçeveyi sağlamaya yardımcı olacaktır.[16]
  • Kurallara ve sınırlara sahip olmak, çocukları durum için güvenli ve uygun olanın içinde tutmakla ilgili olduğu kadar üzerinde çalışacakları ve ona uygun yaşayabilecekleri bir şey vermekle de ilgilidir.
 3. 3
  Gerektiğinde özür dile. Sabırlı olma üzerinde çalışmak büyük bir fark oluşturacak olsa da, sen insansın ve zaman zaman hata yapacaksın. Yanılabilirsin fakat çocuktan özür dilemek ve yeniden sabırlı olacağını belirtmek durumu çok daha değerli kılacaktır.[17]
  • Özür dilemek, durumu olması gerektiği gibi halledemediğini anladığını ve ileride kendini geliştirmeyi deneyeceğini çocuğun bilmesini sağlar. Onlara yanlış yaptığında özür dileyebilmek iyi bir örnek oluşturur ve bu da bunun nasıl yapılacağını öğrenmelerine yardımcı olur.
  Reklam

İpuçları

 • Sabırlı olmanın güç olabileceği bir diğer durum da keçi gibi inatçı bir çocukla uğraşırken olabilir. Bu durumda işin püf noktası, çocuğa karşı değil de, duruma karşı iyi bir espri anlayışıdır. Çocuğu inatçılığından vazgeçmeye tatlılıkla ikna etmek ve onu yaptığın şeye dâhil etmek için gülünç, eğlenceli ve mutlu şeyler bul.
 • Çok derinden incinmiş bir çocuğa karşı çok fazla sabır gerekir. Savaş, kıtlık veya herhangi bir tür şiddet gibi zorluk ve korku yaşamış çocukları evlat edinen veya onlara koruyucu ailelik yapan kişiler genellikle çocuk tekrar güvenmeyi öğrenirken insanların önemsediğini ve onlara saygı duyulduğunu tekrar fark ettikçe çocuğun kendini sardığı güvenlik kozasından çıkması için sabırla beklemenin gerekliliğine tanıklık etmişlerdir. Bu tür bir sabır özel bir ihtiyat gerektirir, ancak eğer çocuk tekrar güvenmeyi öğrenecekse kesinlikle çok önemlidir.
Reklam

Uyarılar

 • Eğer tahammülsüzlük hayatını sarmışsa ve ilişkilerini tehdit ediyorsa nedenini öğrenmek adına bir içgörü edinme konusunda profesyonel yardım almayı dene. Aşırı sabırsızlığın merkezinde doğru yardım ve destekle başarılı bir şekilde ele alınabilecek psikolojik sorunlar olabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Karının Seni Aldattığını Nasıl AnlarsınKarının Seni Aldattığını Nasıl Anlarsın?
Başsağlığı Dileklerine Nasıl Karşılık VerilirBaşsağlığı Dileklerine Nasıl Karşılık Verilir?
Aldatan Bir Eşle Nasıl Başa ÇıkılırAldatan Bir Eşle Nasıl Başa Çıkılır?
Aldatan Eş Nasıl YakalanırAldatan Eş Nasıl Yakalanır?
Göğüsteki Süt Üretimi Nasıl DurdurulurGöğüsteki Süt Üretimi Nasıl Durdurulur?
Bir Bebeğe Emeklemek Nasıl ÖğretilirBir Bebeğe Emeklemek Nasıl Öğretilir?
Nasıl İyi Bir Anne OlunurNasıl İyi Bir Anne Olunur?
Bebek Nasıl TutulurBebek Nasıl Tutulur?
Bir Arkadaş Veya Akraba Evden Nasıl ÇıkarılırBir Arkadaş Veya Akraba Evden Nasıl Çıkarılır?
Bebeğine Yürümeyi Nasıl ÖğretirsinBebeğine Yürümeyi Nasıl Öğretirsin?
Nasıl Daha İyi Bir Koca OlunurNasıl Daha İyi Bir Koca Olunur?
Nasıl İyi Bir Baba OlunurNasıl İyi Bir Baba Olunur?
Hamile Olduğunu Nasıl AnlarsınHamile Olduğunu Nasıl Anlarsın?
Anne Sütü Elle Nasıl SağılırAnne Sütü Elle Nasıl Sağılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Wits End Parenting
Ortak yazarlar :
Ebeveynlik Uzmanları
Bu makaledeki ortak yazarlar Wits End Parenting. Wits End Parenting, Kaliforniya, Berkeley’de bulunan, dürtüsellik, duygusal dalgalanma, “dinleme“ zorluğu, isyankârlık ve saldırganlık sergileyen inatçı, “enerjik” çocuklar alanında uzman bir ebeveyn koçluk hizmetidir. Wits End Parenting'in danışmanları, uzun süreli sonuçlar sağlayıp ebeyvenleri sürekli olarak disiplin stratejilerini tekrar gözden geçirme ihtiyacından kurtarırken, her çocuğun mizacına göre özel olarak şekillendirilen pozitif disiplinden faydalanırlar. Bu makale 4.491 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Aile Yaşamı
Bu sayfaya 4.491 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam