Çocukların çoğu video oyunlarını çok sever. Bazı oyunlar belli becerileri öğretse ve eğitici olsa da birçok çocuk elindeki oyun koluyla gereğinden çok daha fazla zaman harcıyor. Video oyunlarıyla, çocuklukta görülen obezite ve bilişsel sorunlar arasında da ilişki kurulmaktadır. Video oyunlarını çocuğuna tamamen yasaklaman gerekmez, ama bazı sınırlar koymak ve çocuğunun video oyunu oynadığı süreyi kısıtlamak için yeni aktiviteler bulmak iyi olacaktır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Net Sınırlar Koymak

 1. 1
  Belirli kurallar oluştur. Net ve iyi kurulmuş kurallar, çocuğunun davranışını değiştirmede önemlidir. Çocuğuna ondan tam olarak ne istediğini anlatarak, onun kendisinden beklenen şeyi anlamasını ve kafasında bir soru işareti kalmamasını sağlamış olursun. Ayrıca, herhangi bir kural dışına çıkıldığında ne olacağıyla ilgili de net sonuçlar belirlemelisin. Çocuğunla otur ve yeni kurallar hakkında konuş. [1]
  • “Sadece birkaç saat video oynayabilirsin ama daha fazla oynama” deme. Bu çok belirsiz bir cümle. Bunun yerine, “Okul günlerinde sadece birer saat oyun oynayabilirsin. Akşam 8’den sonra oynayamazsın.” de.
  • Olumsuz tepkilere hazır ol. Özellikle de daha önce sınırlar konmamışsa bunu yaşamak gayet doğaldır. Öfke nöbetleri, kırıcı sözler, ağlamalar, yalvarmalar hatta tehditlerle bile karşılaşabilirsin. Sakin kalmaya çalış. Mümkünse, patlamalarını görmezden gel ve bu davranışlar için sonuçlar olduğunu yinele.
 2. 2
  Doğacak sonuçlarla ilgili net ol. Çocuğunun kurallar yıkıldığında karşılaşacağı sonuçların net ve iyi tanımlanmış olması gerekir. Kuralları koyarken, sonuçlarının ne olacağını anlaşılır bir şekilde ona anlatabildiğinden emin olmalısın. Doğacak sonuçlarla ilgili belirsiz davranma, çünkü bu sadece kafa karışıklığına sebep olur. [2]
  • Örneğin, çocuklarına “Eğer video oyunlarınızı kapatmanız gerektiğinde itiraz edip taşkınlık yapmazsanız ve akşam 8’den sonra oynamazsanız her gün bir saat oyun oynayabilirsiniz.” ve "Eğer sorun çıkarırsanız ve bir saatten fazla oynarsanız, ertesi gün oyun hakkınızı kaybedersiniz.” de.
 3. 3
  Sonuçları yerine getir. Sınırları çizip sonuçları da belirledikten sonra, mutlaka onları yerine getirmelisin. Eğer çocuğunun, kuralların dışına çıktıktan sonra hiçbir sonuçla karşılaşmadan paçayı sıyırmasına izin verirsen, seni artık ciddiye almaz ve koyduğun kurallara uymaz. Çocuğun, bir kurala uymazsa, karşılığında olacağını söylediğin şeyi yaptığından emin ol.[3]
  • Sonuçların birbiriyle tutarlı olmasını sağla. Eğer çocuk çok tatlıysa ya da hasta olmuşsa birden yumuşayabilir, şımarıkça karşılık veriyorsa daha sinirli hissedebilirsin. Ama belirlenen sonuçlar tahmin edilebilir ve açık olmalıdır. Bu, onları değiştiremeyeceğin anlamına gelmez, ama sonuçları değiştirmeyi önceden ve net bir şekilde yapmalısın, duygusal bir anda değil.
  • Çocuğunun sağlığı ve iyiliği için video oyunlarının gerekli olmadığını ve tamamen elinden alınabileceğini unutma. Eğer çocuk sınırları koruyamıyorsa ebeveynler bazen, oyunların onlardan tamamen alınması gerektiğini unutabiliyor.
 4. 4
  Bir kronometre kullan. Bir kronometre kullanarak ve çocuğa bitirmeye hazırlanması için hatırlatmalar yaparak işini kolaylaştırabilirsin. Çocuklar yaklaştığını bilseler bile değişime karşı dirençlidirler. Zamanlarının neredeyse biteceğini söyleyerek onları uyarmak, bu geçişi kolayca yapmalarına yardımcı olur. [4]
  • Sürenin bitmesine 15 ve 10 dakika kala çocuğu uyar.
  • Bitmesine doğru her beş dakikaya bir alarm kur. Alarm çaldığında ona “Sadece beş dakikan kaldı. Artık oyununu kaydedip çıkmaya hazırlansan iyi olur.” diye seslenebilirsin.
 5. 5
  Çocuğunun her gün ödevini yapması, evdeki işlerini halletmesi ve diğer sorumluluklarını yerine getirmesi konusunda ısrarcı ol. Video oyunu oynamadan önce yerine getirmesi gereken bazı sorumluluklar olmalı. Bunlar ödev ve evdeki diğer işler de dahildir. Tüm sorumluluklarını yerine getirdikten sonra oyun oynamaya hak kazanırlar.
  • Çocuğun video oyunlarını, ödevini bitirmenin ve işlerini yapmanın sonucu olarak kazandığı bir ödül olarak görmesini sağlamalısın.
  • Bu kural evde daha yeni yeni oturmaya başlarken biraz dirençle karşılaşmaya hazır ol.
 6. 6
  Video oyun sistemini evdeki ortak bir alana yerleştir. Çocuğunuzun oyun oynama alışkanlığını sınırlandırmanın ve onu gözlemleyebilmenin iyi bir yolu, oyun sistemini yatak odasına değil de ortak bir alana kurmaktır. Bu şekilde kural koyman ve bu kuralların uygulanmasını sağlaman daha kolay olacaktır.[5]
  • Bir oyun konsolunu çocuğun odasına yerleştirmek, ona izlenmediği zamanlarda fazlasıyla özgür olma imkanını tanır. Buna ek olarak, konsolun yatak odasında olması, özellikle de kurallara uymakta zorlanan küçük çocuklar için çok cezbedici olabilir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Çocuğun Geçiş Sürecine Yardım Etmek

 1. 1
  Video oyunlarını bırakması için çocuğunla birlikte çalış. Video oyunu oynadığı süreyi kısıtlama sürecine çocuğunu da dahil et. Çok heyecanlı olan ya da okul günlerinde uzun süren bazı belli oyunları oynamaması gerektiğinden bahset ya da oyun kurallarına uyduğunda uygulamak için bir ödül sistemi geliştir.[6]
  • Örneğin çocuğunla, yeterli zaman yoksa yeni bir seviyeye geçmek için uğraşmaması gerektiğini konuşabilirsin. Bunun yerine, hafta sonu için daha fazla zaman kazanmış olur.
  • Bir hafta, bir ay ya da daha uzun bir süre kurallara uymamazlık etmediğinde ne gibi ödüller olabileceğiyle ilgili çocuğunla beyin fırtınası yapabilirsin. Ödül olarak daha fazla süre video oyunu oynamayı belirleme. Bunun yerine, ikinizin de üzerinde anlaşabileceği başka eğlenceli ödüller bulabilirsin.
 2. 2
  Video oyunlarına ayrılan süreyi yavaş yavaş azalt. Video oyunlarını tamamen bırakmak yerine, yavaş yavaş çocuğunun oynayabileceği süreyi kısmaya çalış. Örneğin, eğer çocuklar okuldan sonraki tüm zamanını oyunda harcıyorsa, bunu bir ya da iki saatle sınırla. Video oyunu oynadığı süreyi niye kısıtladığını ona açıkla, ama bu aktiviteyi yapmasına saygı duyduğunu ve hala oynamalarını istediğini göster.[7]
  • Örneğin, “Sana oyunu bırakmanı söylediğimde kızıyorsun ve patlamalar yaşıyorsun. Son birkaç ayda, video oyunları yüzünden notların çok düştü. Bu kabul edilemez bir durum. Hala oyun oynayarak eğlenmeni istiyorum ama her gün ne kadar oynayacağını sınırlamamız lazım.” diyebilirsin.
  • Video oyunlarını tamamen kesmek, çok büyük olasılıkla geri tepecektir. Eğlendiği bir şeyi tamamen elinde almaya değil, çocuğunun davranışını sınırlamaya ve düzenlemeye çalışıyorsun.
 3. 3
  Bir geçiş düzeni oluştur. Video oyunu süresini tamamen bitirmek zor olabilir ve çocuk bu moda kolayca geçmeyebilir. Video oyununun bitme süresini gösterecek fiziksel bir aktivite belirlemesine yardımcı ol. Bunu yapmak, onun video oyunu olmayan dünyaya geçişe alışmasını sağlar.[8]
  • Örneğin, bu değişimi belli eden özel bir dil kullanabilirsin. “Dikkat dikkat. Hayal dünyasından yer yüzüne çağırılıyorsunuz. Hoş geldiniz!” gibi cümleler kullanabilirsin.
  • Fiziksel bir belirleyici bul. Ona bir bardak su ver, onunla gerinme hareketleri yap ya da birkaç kez sıçrama yap.
 4. 4
  Aile zamanı oluştur. Tüm ailenin birlikte yapacağı bir aktivite belirleyerek, çocuğun video oyunlarından uzaklaşmasını sağla. Aileyle geçirilen zaman, tercihe bağlı olmamalı ve ebeveynler ve çocukların hepsi dahil olmak üzere tüm aile üyeleri bu zamanda birlikte olmalıdır.[9]
  • Yapılan aktiviteyi bazen çocuğun seçmesine izin ver, böylece istediği bir şeyi yaptığını hissetmiş olur. Yapmak istemediği bir şeye zorlamak onu bunaltabilir.
  • Sana akşam yemeğini hazırlarken yardım etmesini isteyebilirsin ve aile yemeklerini her akşam bir rutin haline getirebilirsin.
  • Birlikte yürüyüşe çıkın, bisiklet sürün, kutu ya da kart oyunları oynayın ya da ailecek film gecesi düzenle.
  • Aile aktivitelerine katılmamanın karşılığı olarak cezalar belirleyebilirsin. Örneğin, bir aile etkinliğine katılmazsa, bir saatlik video oyunu zamanını kazanamaması gibi.
 5. 5
  Çocuğuna, oyununu kaydetmesi için yardım edin. Çoğu küçük çocuk, oyun özelliklerini bilmeyebilir ve kaydetme işlemiyle ilgili yardıma ihtiyacı olabilir. Eğer oyunu kaydederse ve tüm emeklerinin boşa gittiği hissine kapılmazsa, sana, oyunu bitirmekle ilgili zorluk çıkarma ihtimali de azalır.
  • Çocuğuna, birçok oyunun bir oturuşta bitmeyeceğini, hatta bitmesinin onlarca belki yüzlerce saat sürdüğünü anlat. Onun, oyunun zamana yayılması gerektiğini anlamasını sağla.
  • Ayrıca, çocuğunun sana oyunda yaşadığı zorlukları ve seviyeleri anlatmasını sağlayarak, bunu bir öğrenme etkinliğine de dönüştürebilirsin.
  • Zaman dolduğunda, kaydetme ekranına gelene kadar bekle ve eğer kendi başına kaydedemeyecek kadar küçükse ona yardım et. Eğer oyunu kaydederken belirlenen süreyi aşarsa, ertesi günkü oyun saatinden bu süreyi düş. Eğer bu devam ederse, kurallara uymadıkları için ayrıcalıklarını geri alabilirsin.[10]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Başka Hobileri Teşvik Etmek

 1. 1
  Çocuğunu başka aktiviteler yapması için teşvik et. Video oyunları çocukların kendilerini eğlendirebileceği tek şey değildir. Yapabilecekleri birçok şey vardır, özellikle de her zaman video oyunlarına başvurmazlarsa. Çocuğunu, başka hobiler bulması için teşvik et ve eğer bir şeyler düşünürse sen de birkaç tane öner.[11]
  • Örneğin, çocuğun başka oyuncaklarla oynayabilir, bir oyun sergileyebilir, müzik yapabilir, film izleyebilir, kitap okuyabilir, dışarıda oynayabilir, resim çizmek, yazı yazmak ya da el işleri gibi yaratıcı aktivitelerde bulanabilir ya da kutu veya kart oyunları da oynayabilir.
  • ”Yapacak başka bir şey olmadığını” söyleyerek video oyunu oynamak istediğinde ona hayır demekten korkma.
  • Çocuğu oyalamak için video oyunlarına sığınma, fark etmeden alışkanlık haline getirebilirsin.
 2. 2
  Çocuğun sosyal aktivitelerde bulunmasını sağla. Oyun oynamak yalnızlaştıran bir aktivitedir. Çocuğunu, eğlenebileceği sosyal aktivitelere katılmaya teşvik et. Onun için bir etkinlik seçmek yerine, sevebileceği bir sosyal aktivite bulmak için birlikte beyin fırtınası yapın.[12]
  • Mahallendeki çocuk aktivitelerini deneyebilirsin. Gençlik kulüpleri, halk eğitim merkezleri ve kütüphaneler bazen çocuklar için aktiviteler sunabilmektedir.
  • Tiyatro, resim ya da çizim dersleri gibi yerel sanat aktivitelerini araştır. Ayrıca bilgisayar, yapı-inşa ya da başka el becerisi geliştiren programlara da bakabilirsin
  • Eğlenceli spor aktiviteleri de çocuklar için uygun olabilir ama çocuğunu asla istemediği bir spor yapmaya zorlamamaya dikkat etmelisin.
 3. 3
  Çocuğun fiziksel aktivitelere katılmasını destekle. Video oyunları durgun aktiviteler olduğu için fazla video oyunu oynamak çocuklarda obezite gibi durumlara sebep olabilir. Çocuğunun daha aktif olması için, eğlenebileceği fiziksel aktivitelerde bulunmasını sağlayabilirsin. Ne yapacağını çocuğun kendisinin seçmesini sağlamak çok önemlidir. Eğer çok istediği bir aktivite yoksa yeni şeyler denemesini teşvik etmelisin.[13]
  • Çocuğun bisiklet sürmeyi, kaykayla kaymayı, dans etmeyi, dövüş sanatlarını, yüzmeyi ya da dışarıda oynamayı sevebilir.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Çocuğun Durumunu Değerlendirmek

 1. 1
  Video oyunları için kabul edilebilir bir süre belirle. Herkesin ne kadar video oyununun kabul edilebilir olduğuyla ilgili farklı bir fikri olabilir. Haftanın her günü için uygun bir süre belirle. Bazı aileler, hafta içi oyun saatini bir saat hafta sonu ise birkaç saat olarak belirlemeyi seçerken bazıları da tamamen video oyunlarını yasaklamayı seçmektedir.[14]
  • Birçok sağlık ve gelişim uzmanı, çocukların televizyon ya da bilgisayar karşısında günde iki saatten fazla vakit geçirmemesini önermektedir. Nasıl süre kısıtlamaları ayarlayacağını bulmaya çalışırken ve kabul edilebilir video oyun süresini ayarlarken bu bilgiyi hesaba kat.
 2. 2
  Video oyunlarına bağımlılığı işaret eden durumları bil. Bazı çocuklar gerçekten video oyunu bağımlısı olabiliyor. Bazı çocuklar, aileden ve arkadaşlardan uzaklaşma gibi davranışsal, duygusal ve fiziksel belirtiler gösterebilirler. Çocuklarda bu durumun ortaya çıkmasına karşın ailelerin, hangi işaret ve belirtilerin bağımlılıkla ilgili olabileceğini bilmesi çok önemlidir.[15]
  • Örneğin çocuğunuz, oynamayı bırakmakta zorlanıyor ya da oyun oynamadığında sinirli ve üzgün olup diğer aktivitelere ilgi duymuyor olabilir. Oyun oynamadığında keyifsiz ya da depresif de olabilir. Ayrıca kişisel temizliğine dikkat etmeyebilir, uyku bozukluğu, sırt ve kol ağrısı çekebilir.
 3. 3
  Eğer herhangi bir sorun olduğunu düşünürsen bir doktorla iletişime geç. Eğer çocuğunun video oyunlarına bağımlı olduğunu düşünürsen ve bunu sınırlamaya çalışmana rağmen bir değişiklik olmuyorsa, profesyonel birinden yardım alman gerekebilir. Çocuğun kendi doktoru ya da bir psikolog sana yardım etmek için uygun olabilir ve sınır koymada ve çocuğun davranışlarını olumlu yönde değiştirmede sana yardım edebilir.[16]
  • Eğer çocuk, video oyunlarına erişimi kısıtlandığında sinirli ve şiddet içeren şekilde davranıyorsa, bu seçenek iyi olabilir. Eğer bir şeylere zarar vermeye meyilli, agresif ya da tehdit edici davranışlar gösterirse, bir psikoloğa görünmesi gerekebilir.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Karının Seni Aldattığını Nasıl AnlarsınKarının Seni Aldattığını Nasıl Anlarsın?
Göğüsteki Süt Üretimi Nasıl DurdurulurGöğüsteki Süt Üretimi Nasıl Durdurulur?
Başsağlığı Dileklerine Nasıl Karşılık VerilirBaşsağlığı Dileklerine Nasıl Karşılık Verilir?
Bir Bebeğe Emeklemek Nasıl ÖğretilirBir Bebeğe Emeklemek Nasıl Öğretilir?
Aldatan Bir Eşle Nasıl Başa ÇıkılırAldatan Bir Eşle Nasıl Başa Çıkılır?
Aldatan Eş Nasıl YakalanırAldatan Eş Nasıl Yakalanır?
Bebeğine Yürümeyi Nasıl ÖğretirsinBebeğine Yürümeyi Nasıl Öğretirsin?
Bebek Nasıl TutulurBebek Nasıl Tutulur?
Anne Sütü Elle Nasıl SağılırAnne Sütü Elle Nasıl Sağılır?
Nasıl İyi Bir Anne OlunurNasıl İyi Bir Anne Olunur?
Nasıl Daha İyi Bir Koca OlunurNasıl Daha İyi Bir Koca Olunur?
Soyağacı Nasıl ÇizilirSoyağacı Nasıl Çizilir?
Bir Arkadaş Veya Akraba Evden Nasıl ÇıkarılırBir Arkadaş Veya Akraba Evden Nasıl Çıkarılır?
Nasıl İyi Bir Baba OlunurNasıl İyi Bir Baba Olunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Klare Heston, LCSW
Ortak yazarlar :
Klinik Sosyal Çalışma Görevlisi
Bu makaledeki ortak yazarlar Klare Heston, LCSW. Klare Heston Ohio’da Klinik Sosyal Hizmet Görevlisi’dir. Sosyal Çalışmalar alanındaki Yüksek Lisana derecesini Virginia Commonwealth Üniversitesi’nden 1983 yılında almıştır. Bu makale 4.695 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Aile Yaşamı
Bu sayfaya 4.695 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam