Mastürbasyon çocuklar arasında çok yaygındır. Mastürbasyon, çocukların gizli cinselliklerini keşfetmeleri için doğal ve zararsız bir yol olarak kabul edilirken, aşırı ve/veya uygunsuz mastürbasyon, özellikle herkesin önünde ise önemli sorunlara neden olabilir. Her yaştan çocuk mastürbasyon yapar ve eğer 5 yaşın altındalarsa mahremiyet kavramını muhtemelen anlamazlar. Sakin ol ve çocuğunun akıl sağlığı hakkında hüküm vermekten kaçın. Cezalandırma veya klinik tedavi kullanmak yerine, çocuğunu iş üzerinde gördüğünde, nazikçe onunla birlikte sınırlar belirlemeye çalış, açık konuşmalar yap ve uygun davranışları teşvik et.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Limit Koymak ve Davranışı Kontrol Altına Almak

 1. 1
  Çocuğuna evde biraz mahremiyet sağla. Gençler ve küçük çocuklar dâhil herkesin yalnız kalabileceği zamana ihtiyacı vardır ve mastürbasyon genelde bu tür özel zamanlarda uygundur. Ancak, senin veya başkalarının önünde mastürbasyon yapmaya karar verirse bu davranışının engellenmesi gerekir. Mahremiyetin artmasıyla uygunsuz davranışlar azalabilir.[1]
  • Bunu yatma vaktinde görmezden gel. Onu yatma vaktinde veya banyoda yalnızken mastürbasyon yaparken yakalarsan onu cezalandırmamalı ve öylece bırakmalısın.
  • Mastürbasyonun, çocuğunun yakın zamanda başka bir kişiyle cinsel olarak aktif olacağı anlamına gelmediğini unutma. Bu sadece vücudunu keşfettiğinin bir işaretidir.
  • Başkalarının önünde uygunsuz davranışların üzerine eğilene kadar çocuğuna evde biraz mahremiyet sağla, ancak diğer çocukların önünde onu denetlemeye devam et.
 2. 2
  Çocuğunun dikkatini dağıt. İnsanların içerisindeyken doğrudan ihtarda bulunmak istemeyebilirsin çünkü bu, ona daha fazla dikkat çekecektir. Ancak, çocuğunun kendini toparlaması için dikkatini dağıtabilir ve odağını daha uygun bir şeye kaydırabilirsin.[2]
  • Eğer daha küçükse bunu yapmak için bir oyunu kullanabilirsin. Örneğin, "Tahmin Etme" oyunu oynayabilirsiniz.
  • Eğer daha büyükse ona bir soru sorabilir veya senin için bir iyilik yapmasını isteyebilirsin, örneğin: "Bana birkaç peçete getirebilir misin lütfen?"
  • Eğer işe yaramazsa "Lütfen şunu bırak." de ve onu yönlendir.
 3. 3
  Ona insanların içindeyken yanına alacağı bir güvenlik nesnesi sağla. Küçük bir çocuğa battaniye veya doldurulmuş bir hayvan vermek, onu mastürbasyondan uzaklaştırmak için zihnini ve ellerini meşgul etmenin harika bir yolu olabilir. Bu aynı zamanda endişeli veya gelişim yetersizlikleri olan çocukların yatıştırılmasına da yardımcı olabilir.[3]
  • Eğer yaşça büyük bir çocuksa stres çarkı, stres küpü ve hatta bir parça oyun hamuru gibi odaklanmasını sağlayacak bir oyuncak düşün.
 4. 4
  Onu odasına gönder. Evine yakınsan çocuğunu yalnız kalması ve mahremiyetine sahip olması için odasına göndermek isteyebilirsin. Belki de çocuğunla bir komşunun evindesindir ve o kendi başına eve yürüyebilecek yaştadır. Öyleyse, onu eve gönder ve daha sonra bu konu ile ilgili konuş.[4]
  • Eğer çok küçükse onunla eve gidip konuş.
 5. 5
  Öğretmeninden bilgi al. Çocuğun, sen yanındayken ya da değilken, örneğin okuldayken, toplum içinde mastürbasyon yapıyor olabilir. Çocuğun okulda mastürbasyon yapıyorsa ona arzuyu dağıtabilmesi ve eve gelene kadar bekleyebilmesi için bazı çözümler sunmaya çalışmalısın. Okuldaki performansını ve endişeleri olup olmadığını öğrenmek için öğretmeniyle iletişime geç.
  • Çocuğunu utandırabileceğin ya da öğretmeni alarma geçirebileceğin için doğrudan mastürbasyon hakkında soru sorma. Bunun yerine şunu dene: “Hasan'ın dersinizdeki durumunu kontrol etmek istedim. Notları veya davranışları hakkında bilmem gereken herhangi bir şey var mı?"
  • Öğretmeni sana onun sınıfta mastürbasyon yaptığını söylerse ona teşekkür et ve çocuğunla bu konu üzerinde çalıştığınızı ve bir daha olursa seni aramasını söyle.
 6. 6
  Çocuğunla ilgilenen kişilerle konuş. Çocuğunun okul öncesi veya sonrası program eğitmenleri, bebek bakıcıları, dadıları veya başka bir konuda eğitim aldığı kişiler varsa onlarla durum hakkında konuş. Onlardan çocuğunun davranışlarıyla ilgili bilgi iste ve uygunsuz durumlarla nasıl başa çıkmalarını istediğini onlara bildir.[5]
  • Tutarlılık önemlidir, bu nedenle çocuğunla ilgilenen diğer kişiler onun mastürbasyonuyla ilgili olarak aynı tutuma sahip olmalıdır.
 7. 7
  Öz güvenini besle. Rahatlık ya da zevk arayan çocuklarda mastürbasyon daha sık meydana gelebilir. Bu davranışı engellemeye yardımcı olmak için çocuğuna haz aradığında başvurabileceği çok yönlü faaliyetler sunmaya çalış ve kendisini rahatlatıcı başka şeyler bulması için güvenini artırmasına yardımcı ol.[6]
  • Ondan sağlıklı miktarda övgüyle söz et, onunla birebir zaman geçir ve ona olumlu ilgi göster.
  • Çocuğunun farklı hobi ve aktiviteleri denemesine izin ver. Gerçekten keyif aldığı şeyleri bulmak, onu meşgul etmeye ve öz güvenini artırmaya yardımcı olabilir.
  • Çocuğuna, yetenekli, değerli olduğunu ve evde kabul edildiğini belirt. Çocuğunun güvenini güçlendirmeye yardımcı olmak için sıcak, destekleyici bir ortam yarat.

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Çocuğunla Konuşmak

 1. 1
  Ses tonuna dikkat et. Onunla sert bir şekilde veya kapanmasına ya da utanmasına neden olacak şekilde yüzleşme. Eğer çok küçükse muhtemelen ne yaptığının veya bunun ne tür cinsel anlamları olduğunun farkında değildir, bu yüzden anlayışlı ve nazik olmak, gelecekte cinselliğini nasıl göreceğinin anahtarıdır. Bu ayrıca, başkalarına yönelmekten veya sır saklamaktan ziyade, gelecekte seninle cinsellik hakkında konuşmasını daha olası hâle getirecektir.[7]
  • Onu mastürbasyon yaptığı için suçlamaman ya da suçlu hissettirmemen gerektiğini unutma; insanların içinde bunu yapmanın hoş olmadığını ona basitçe açıkla.
 2. 2
  Zamanlamayı dikkatli seç. Yaptığı şeyi hemen engellemek isteyeceksindir fakat insanların içerisinde bununla ilgili ciddi bir konuşmaya girmemelisin. Çocuğuna sadece “durmasını” söyle ya da dikkatini dağıtarak onu bu davranıştan uzaklaştır. Eve gittiğinizde, onunla bu yaptığı şey ve neden uygunsuz olduğu hakkında özel olarak konuş.
  • ”Ceyhun, bu vücut senin ve istersen ona dokunabilirsin. Özel bölgelerin özeldir, bu nedenle ona dokunmak istiyorsan bunu yalnızken yapmalısın. Eğer bunu insanların yanında yaparsan kendilerini mahcup ve rahatsız hissederler. Eğer bunu yapmak istiyorsan odanda yapabilirsin. Anladın mı?” gibi bir şey söyle.
  • Başkalarının önünde meseleyi gündeme getirme. Çocuğun başkalarının yanında ya da kardeşlerinin önünde küçük düşürülmek istemez.
 3. 3
  Ona özel bölgelerini keşfetmenin yanlış olmadığını açıkla. Uygun olmayan şey yaptığı eylemler değil, bunu yaptıkları yerdir. İnsanların içerisinde özel kısımlarını göstermenin veya onlara dokunmanın uygun olmadığını bilmesini sağla.[8]
  • Bunu banyo ya da tuvalet gibi özel yapılması gereken şeylerle karşılaştır.
 4. 4
  Ona seçenekler sun. Yapmaması gereken şeylere odaklanmak yerine, konuşmayı yapabileceği şeylere çevir. Eğer mastürbasyon yapmak isterse bunu yatak odası ya da banyo gibi özel bir alanda yapabileceğini açıkla.[9]
  • Eğer ortalığı kirletirse arkasından bunu temizlemesi gerektiğini ona anlat.
  • Eğer ortak banyo çok meşgul olabiliyorsa bunu sadece odasında yapabileceğini söyle. (Diğer insanların banyoyu kullanmaları gerektiğinde onun banyoda uzun süre mastürbasyon yapmasını istemezsin.)
 5. 5
  Mümkün olduğunca anlayışlı ol ve yaşa uygun davran. Daha büyük çocuklarda, bu konuşma seks ve cinsellik hakkında daha fazla soruya yol açabilir, bu nedenle sorulara açık ol ve onları çevreleyen eylemler ve aile değerleriniz hakkında dürüst yanıtlar ver. Küçük çocuklarla, özel kısımları ve bunların işlevleri hakkında daha fazla konuşmak isteyebilirsin.
  • Küçük çocuklara hazır olduklarından fazlasını verme; dürüst ol ama basit tut. Örneğin, "Oraya dokunmak sorun değil, ama bunu sadece tek başınayken yapabilirsin. Bunu sınıfta yapmak veya evde başkaları odadayken yapmak doğru değil. Ara vermek ve bunu yapmak için odana gitmek ister misin?" diyebilirsin.
  • Çocuğunla konuşmak için en etkili kişinin kim olacağını düşün. Bazı çocuklar aynı cinsiyetten ebeveyne daha iyi tepki verebilir veya daha yakın oldukları ebeveynle konuşma konusunda daha istekli olabilir.
 6. 6
  İstismar belirtilerine karşı dikkatli ol. Çocuğunun kendisini yaralayana kadar sürekli mastürbasyon yaptığını, diğer çocuklara mastürbasyon yaptırmaya çalıştığını fark edersen veya birisinin ona mastürbasyon yapmayı öğrettiğinden şüpheleniyorsan bir çocuk doktorunu veya terapisti ara. Cinsel istismara maruz kalmasından dolayı bunu yapıyor olabilir.
  • Tekrarlanan idrar yolu enfeksiyonlarının da aşırı mastürbasyon ve süregelen olası istismar işareti olabileceğini unutma.
 7. 7
  Kurallara uymazsa sahip olduğu ayrıcalıkları elinden al. Mastürbasyon yapmanın uygun olup olmadığını zamanları netleştirdikten sonra, çocuğun bu sınırların dışına çıkmayı seçerse sahip olduğu belirli ayrıcalıkları elinden almalısın. Bunu yapmak, ona insanların içerisinde mastürbasyon yapmanın iyi olmadığını ve bu kötü davranışı zapt etmesi gerektiğini pekiştirecektir.
  • Telefonunu ya da televizyon hakkını elinden almayı düşün.
  • “Ayça, mastürbasyon hakkında konuştuğumuzu biliyorsun. Odanda yapman sorun değil, ama okulda yapman uygun değil. Bunu bugün yaptığın için telefonunu veya tabletini bugün kullanamazsın."

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Daha Olumlu Bir Dinamik Tesis Etmek

 1. 1
  Çocuğuna olan sevgini artır. Bazı çocuklar, bir fiziksel temas arzusuyla mastürbasyon yaparlar ve bu daima cinsel değildir. Çocuğuna daha çok sarıl, televizyon izlerken yanına otur ve genel olarak biraz daha şefkatli ol.[10]
  • Yanındayken kendine dokunmaya başlarsa ondan odasına ya da banyoya gitmesini iste.
 2. 2
  Kapıyı vurmadan odasına girme. Çocuğuna sınır koyarken kendine de sınırlar koy ve onun mahremiyetine izin ver. Ona mastürbasyon yapabileceği uygun alanları açıkladıktan sonra kapıyı çalmadan bu alanların hiçbirine girme.
  • Çocuğunun sınırlarına saygı duymak, karşılığında onun seninkine saygı duyma olasılığını artıracaktır.
  • Çocuğunun mahremiyete ihtiyacı olduğunda kapısına asması için bir "Rahatsız Etmeyin" işareti vermeyi düşün.
 3. 3
  Olumlu ve destekleyici ol. Bu süreç muhtemelen hem senin hem de çocuğun için yenidir. Ona karşı kesin tavırlı ancak aynı zamanda nazik ve destekleyici ol. Çocuğuna kendi başına olduğunda mastürbasyonun uygun olduğunu hatırlat ve ona soru sormak ya da sadece konuşmak için her zaman yanına gelebileceğini söyle.
  • Çocuğunun aklındaki tüm soruları yanıtlamaya hazır ol. Tutmaya niyetli olmadığın sözler vermen ona haksızlık olur.
 4. 4
  Çocuğuna başa çıkma becerilerini öğret. Bazı çocuklar, başa çıkma veya duygusal deşarjın bir yolu olarak haz verici davranışlara yönelebilir. Çocuğuna "üzgün" veya "kızgın" gibi duygusal terimler kullanarak duygularını nasıl ileteceğini öğret ve onu dile getirebildiği sürece incinmenin yanlış bir şey olmadığını ona söyle.[11]
  • Duygusal olarak stresli durumlarla nasıl doğru bir şekilde başa çıkacağını daha iyi anlamasına yardımcı olmak için, günlük yaşamında, özellikle de çocuğun yanındayken uygun başa çıkma pratiği yap.

İpuçları

 • Bu konuda çok katı, kızgın veya sert olma. Bu sadece çocuğu korkutur ve işleri daha da kötüleştirir.
 • Mastürbasyonun fetüslerde bile meydana geldiği bilinmektedir. Bu noktada çocuğun bilinçli mastürbasyon kararı vermesi mümkün değildir. Ama olur.
 • Çocuğuna her zaman onun yanında olduğunu hatırlat.
 • Şefkatli ol, ancak bu sorunu çözmeye de kararlı ol.

Uyarılar

 • Sert veya cezalandırıcı olmak, bir çocuğun bu mahrem davranışı durdurmasına neden olmaz. Ama yalan söyleme ve senden bir şeyler saklama konusunda onu geliştirebilir.

Bu makale işine yaradı mı?