Pek çok çocuk çarpım tablosunu öğrenmekte zorluk yaşar ve ebeveyni olarak bu konuda ona yardım etmen gerektiğini düşünebilirsin. Nihayetinde lisede, üniversitede ve hayatı boyunca hızlı çarpma becerisine ihtiyacı olacak. Çocuğunun bunun üstesinden gelirken zevk almasına yardımcı olmak için zamana, stratejiye ve sabra ihtiyacın olacak ama kesinlikle buna değecek.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Beceriyi Öğretmek

 1. 1
  Bir zaman belirle. Konuya başlamaya hazır olduğunuzda çocuğunla birlikte otur. Eğer bir işle meşgulsen veya çocuğun çok yorgun ya da aç ise öğrenme süreci istediğin kadar hızlı olmayacaktır. Hiçbir şeyin ikinizin de dikkatini dağıtmasına izin vermeden 30 dakika boyunca oturun.
  • Enerjik ve istekli olmak ikiniz için de çok önemli. Cep telefonlarını, televizyonu kapat ve biraz aç hâlde yemek masasında oturun ve sayılara saldırın.
 2. 2
  0, 1, 2 ve 3 işlem ailesi ile başla. Ezberlerken, tüm tabloyu öğrenmeye çalışmadan önce çarpımların küçük bir bölümünü ezberden okumaya çalışmak önemlidir. Unutma ki çocuğun sayı saymayacak; ezberleyecek. Muhtemelen, çarpmanın temel kavramını zaten biliyordur.
  • Eğer çocuğun çarpma konusuna aşina değilse konuyu toplama üzerinden ele al. Yani 4x3; 4+4+4’tür.
  • Çocuğundan matematik kitabını ve ona verilen diğer kaynakları getirmesini iste. Böylelikle tam olarak neye çalıştıklarını ve okulda kullandıkları öğrenme metodunu görebilirsin.
  • Elinin altında 0’dan 100’e kadar sayıları gösteren bir tablo veya sayı doğrusu bulundur. Tablo üzerinden satır ve sütunu ilişkilendirilerek cevap bulunabilir. Cevabı bulması daha hızlı olduğu için yeni başlayanlar için tablo daha iyi bir seçenektir.
   • Sayı doğrusu biraz daha meşakkatlidir. Çocuğuna belirli bir sayının katlarını kurşun kalemle daire içine aldırabilir ya da her sayıyı ve katlarını farklı renklerle kodlamasını sağlayabilirsin.
 3. 3
  Değişme özelliğinin her şeyi nasıl kolaylaştırdığını açıkla. Çocuğuna her cevabın tekrar ettiğini, bu nedenle tablonun sadece yarısını öğrenmesi gerektiğini göster (şans!). 3x7 çarpımı 7x3 ile aynıdır. 0, 1, 2, ve 3 işlem ailesini öğrendiğinde zaten 4, 5, 6, 7, 8, 9 ve 10’ların ilk 4 sayısını öğrenmiş olur.
  • Çocuğun 0-3 arasını iyice öğrendikten sonra 4-7’lere ve ardından da 8-10’lara geç. Eğer daha da ileri gitmek istersen 11 ve 12 ile çalış. Bazı öğretmenler konuya ek olarak veya çocukların durumunu ölçmek için birkaç zor problemi de ekler.
 4. 4
  Tablodaki tüm örüntüyü ele al. Bu, hiçbir ipucu olmadan sade ezber şeklinde olmak zorunda değil. Grafik, bakılacak şeylere kolayca dikkat çekecektir.
  • 10’un tüm katları sıfır ile biter.
  • 5’in tüm katları ya 5 ya da 0 ile biter ve 10’un katlarının yarısıdır (10x5=50; 5x5=25 veya 50’nin yarısıdır).
  • Her durumda herhangi bir sayı x 0 yine 0’a eşittir.
 5. 5
  Püf noktaları öğren. Neyse ki, matematik kısayollarla doludur. Çocuğuna bu püf noktalarını öğretirsen hem etkilenecek hem de umulur ki oldukça minnettar olacaktır.
  • 9’ları ezberletmek için parmaklarını kullan. İki elini de avuçlar aşağıda olacak şekilde önüne koy. 9x1 için sol serçe parmağını kapat. Ne gözüküyor? 9. 9x2 için ikinci parmağını kapat (sol yüzük parmağı). Ne gözüküyor? 1 ve 8. 18. Üçüncü parmağını kapat; 2 ve 7. 27. Bu 9x9’a (8 ve 1. 81) kadar işe yarar.
  • Eğer çocuğun bir sayının iki katını bulabiliyorsa 4’ler kolay hallolur. Bir sayının iki katını bul ve tekrar iki katını bul. 6x4 için deneyelim. 6’nın iki katı 12’dir. 12’nin iki katı 24. 6x4=24. Cevabın otomatikleşmesi için bunu kullan. Yine belirtelim; burada ezber gerekir.
  • Bir şeyi 11 ile çarpmak için sadece sayıyı tekrarla. 3x11=33. İki tane 3. 4x11=44. İki tane 4. Cevap soruda gizli; iki tane.
   • Eğer çocuğun matematik dehası ise, ona 11 ile çift haneli sayıları çarpmanın püf noktasını öğret. Çift haneli sayıyı ayır. 11 çarpı 17; 1_7 şekline dönüşür. Çift haneli sayıyı topla ve onu ortaya koy: 187.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Cevapları Ezberletmek

 1. 1
  Hızlı alıştırmalar yap. Çocuğun tüm tabloya aşina olduğuna göre alıştırma yaptır. Kahvaltı yaparken, reklamlar sırasında ve yatmadan önce birkaç dakika alıştırma yaptır. İlerledikçe kademeli olarak hızlan.
  • Başlangıçta sıra ile git. Bunların oturduğuna ikna oldukça karışık sormaya başla. İlk başlarda biraz yavaşlayabilir ama sonrasında eskisi gibi olacaktır.
 2. 2
  Eğlenceli hâle getir. Bu noktada, ikiniz de rakamların şeklinin nasıl oluştuğunu merak ediyor olabilirsiniz. Oyun ve yarışmalarla olayı ikiniz için de eğlenceli hâle getir.
  • Çocuğuna hafıza kartları hazırlat. Ön tarafa problemi - örneğin 4x9 - ve arkasına da cevabı - 36 - yaz. Çarpımları yazmak da bir tekrar ve pekiştirme sağlar. Bir dakika içinde kaç kartı cevaplayabildiğini görmek için zamanlayıcı kullan. Yarın bu skoru geçebilir mi?
   • Bunu boş bir tablo ile de yapabilirsin. Böylece hangisinde zorlandığını kolay bir şekilde görebilirsin.
  • Bir deste kağıt al. Bu oyun, Savaş oyununun çarpma ile oynanan şeklidir. İkiniz de destenin yarısını kartlar yüzü üstü olacak şekilde önünüze alın ama kartlara bakmayın! Her oyuncu ilk kartı aynı anda çevirir ve iki sayının çarpımını ilk söyleyen kişi iki kartı da alır (oyunun amacı hepsini kazanmaktır). Eğer kartlar 7 ve 5 ise söylenmesi gereken cevap 35'tir. Joker, Kız ve Papaz 11, 12 ve 13 veya 0 olarak düşünülebilir ya da hiç dâhil edilmeyebilir.
  • Bir sayı söyle; örneğin 30. Çarpımı 30 olan tüm kombinasyonları sıralayabilir mi? 5x6? 3x10?
  • Bir sayı söyle, sonra bir sonraki katını sor. Örneğin; 30’dan başla ve 6’nın sonraki katını sor. Veya 18’den başla, 9’un sonraki katını ve onu izleyen sonraki katını sor. Hatta 4’ün katı olmamasına rağmen 22’den başlayıp 4’ün sonraki katını sor. Olayı kavradığında sorularını zorlaştır.
  • Çarpım tombalasını dene. Çocuğun altıya altı bir tabloyu istediği sayılarla doldurur. "5 x 7" gibi bir problem sorarsın. Tombala kartında 35 sayısı varsa onu işaretler. Birisi "tombala" olana kadar devam edilir. Ödül olarak ne kazanabilir?
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Çocuğunu Ödüllendirmek

 1. 1
  Mükâfatlandır. Para veya maddi eşya olması gerekmez; bu onun öğrenme aşkına zarar verebilir. Tabii ki abur cubur, içecek ve yapmayı sevdiği şeyleri teklif etmek her zaman işe yarar.
  • Büyük ödülleri okuldaki sınavlarına sakla. Baskı altında da gereğini yapabiliyor olduğunda başarılı oldun demektir.
 2. 2
  Çocuğunu öv. Tekrarlar arasında durup eğlenmeyi unutma. Çocuğunun başarılarından memnun olursan başarılı olmayı daha çok isteyecektir. Ona sözlü olarak ne kadar harika iş çıkardığını ifade et.
  • Eğer olması gerekenden daha yavaş gittiğini düşünüyorsan rahat ol. Olumsuz yaklaşım çocuğun kendisini kapatmasına neden olabilir. Kötü bir ruh hâli tüm öğrenme becerisini söndürebilir. Onu devam etmesi için yüreklendir.
 3. 3
  Ara ver. Hiçbir çocuk hiç durmadan saatlerce öğrenemez. Çocuğunun yorulduğunu sezdiğinde bir ara ver. Muhtemelen senin de buna ihtiyacın olacaktır.
  • Aradan sonra yeni konuya geçmeden önce neler öğrendiğini hızlıca gözden geçir.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Gidişatı Kontrol Etmek

 1. 1
  İnternetteki kaynakları kullan. Kağıt ve kalemler yerine konduğunda ve ilk engeller aşıldığında, çocuğunun ne kadar öğrendiğini görmek için internet üzerindeki sınav ve oyunları dene.
  • Tabii ki, kendin de soru yazabilirsin fakat çocuğun bilgisayar başında olduğunda sınav olmaktan daha çok eğlenceli bir mücadele içerisinde olduğunu hissedecektir.
 2. 2
  Sınav sonucunu sor. Tüm bu çalışmalar evde gerçekleşti; peki okuldaki durum nasıl? Eğer çocuğun bu konuda bilgi vermiyor ise sor! İyi not aldığında gurur duyması gerekir ve eğer notları pek parlak değilse bir sonraki sefere daha iyi sonuçlar alması için onunla durumu gözden geçirebilirsin.
  • Öğretmeni arayıp müfredat hakkında bilgi alman da mümkün. İlgili bir ebeveyn her zaman takdir edilir.
  Reklam

İpuçları

 • Okulun yöntemini öğretmeye çalış. Sen farklı bir yoldan öğrendiysen önce okulun yöntemiyle başla. Eğer işe yarıyorsa ona bağlı kal. İşe yaramıyorsa kendi bildiğini kullan.
 • Nazik ve sabırlı ol. Gerekirse çocuğun tamamen anlayana kadar birkaç gün bir kombinasyonla çalış.
 • Toplamanın iki yoldan yapılabileceğini ifade et: 2 + 1 = 3 ve 1 + 2 = 3. Aynısı çarpma için de geçerli: 2 x 3 = 6 ve 3 x 2 = 6.
 • Daha büyük sayıları çok hızlı bir şekilde öğretmek kafa karışıklığı ve hayal kırıklığına neden olur. Çarpmayı öğrenmeyi daha kolay görünmesini sağlamak için alıştıra alıştıra öğret, ancak sağlam ve istikrarlı bir gelişme doğrultusunda hızla ilerle. Ve bir seferde çok az olsa bile ilerlemekten korkma.
 • Daha ileri düzeyler için: 10'ların kareleri, 1’in karesinin 1 ve 10’un karesinin 100 olmasıyla çok benzerdir. 20’nin karesinin 400, 30’un karesinin 900, 40’ın karesinin 1600 olduğunu görmek oldukça kolaydır.
Reklam

Uyarılar

 • Asla ve asla "aptal," "berbat" gibi kelimeler kullanma. Bu kelimeleri ne çocuğun, ne kendin ne de ders materyalleri için kullanma.
 • Çocuğun aslında saymaması gerektiğini anla. Hızlı cevaplar sadece ezberle oluşacaktır. Sayma, bilginin başlangıçta oluşmasını sağlar, ancak yerleştikten sonra gereksiz bir adım olacaktır.
 • Çocuğuna tek seferde çok fazla bilgi yükleyerek yorma. Dersler arasında kısa aralar vermeyi ve gülmeyi unutma.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Varyans Nasıl HesaplanırVaryans Nasıl Hesaplanır?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 58 kişi çalıştı. Bu makale 21.459 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 21.459 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam