Çikolata, kalp hızının yükselmesine, kan basıncının yükselmesine ve hatta nöbetlere neden olabilen teobromin adı verilen bir kimyasal içerdiğinden köpekler için zehirlidir. [1] Çikolata yemiş olan köpeklere hemen müdahale edilmelidir, çünkü çikolata miktarı ne kadar fazlaysa ve köpeğin sisteminde ne kadar uzun durursa evcil hayvanın için o kadar tehlikeli olur.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Veterinere Göstermek

 1. 1
  Köpeğinin ne tür ve ne kadar çikolata yediğini değerlendir. Veterinerinle telefonda görüştüğünde çikolata ve yenen çikolata miktarı hakkında yeterince bilgi sahibi olduğundan emin ol. Bilgiler, veterinerin sana en iyi tavsiyeleri vermesini sağlayacaktır.
  • Pastacı çikolatası köpekler için en zehirli çikolata türüdür, sütlü çikolata ise en az zehirlidir. Yarı tatlı ve bitter çikolata zehirleme derecesi ortadır. Teobromin için zehirleyici doz, kilo başına 10 mg ile 20 mg arasında değişir. Ortalama olarak pastacı çikolatasında 30 gramda 390 mg, yarı tatlı çikolata 30 gramda 150 mg ve sütlü çikolata 30 gramda 44 mg teobromin içerir. [2]
 2. 2
  Tavsiye için derhâl veterinerini ara. Veteriner, köpeğini ofisine götürmek ya da evde köpeğine yardım etmek için bir şeyler yapmak gibi, atman gereken sonraki adımları sana söyleyecektir.
  • Küçük miktarlarda çikolata sadece ishal ve mide rahatsızlığına neden olabilir. Bununla birlikte, köpeğin ne kadar yerse yesin veterinerine başvurman en iyisidir çünkü verdiği tepki değişebilir.
 3. 3
  Veterinerin tarafından tavsiye edilirse köpeğini veteriner ofisine götür. Veteriner hekimin çikolatanın aşırı dozunu tedavi etmek için gereken bilgiye, personele, ilaçlara ve donanıma sahiptir.
  • Son bir saat içinde sindirilmişse veterinerinin kusmayı sağlayacak olacak ilaçları vardır.
  • Bazı durumlarda, evcil hayvanının gece hastanede kalması gerekebilir ve 24 saat acili olan bir hastane en iyi seçimdir.
 4. 4
  Gün içinde gittiğin veterinerin kapalıysa bir acil veteriner hekime başvur. Kazalar her zaman mesai saatleri içinde gerçekleşmez, bu nedenle mesai saatleri dışında tavsiyeye ihtiyacın varsa sana tavsiyede bulunacak veya köpeğine bakacak alternatif bir veteriner bul.
  • Hayvan acil durumlarında uzmanlaşmış bazı klinikler var. Bu yerler çoğu zaman açıktır ve zor durumdaki bir hayvanı götürmek için iyi yerlerdir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Kusturmak

 1. 1
  Veterinerin tarafından tavsiye edilirse köpeğini kusturmaya çalış. Bu, yalnızca çikolata son bir saat içinde yenmişse ve henüz nörolojik belirtiler (titreme) yoksa yapılmalıdır. Evcil hayvanını kusturmanın potansiyel olarak ölümcül komplikasyonları olabileceğini unutma.
  • Köpeğe yaklaşık bir tatlı kaşığı hidrojen peroksit (%3) ver. 50:50 oranında su ile karıştır. Bir kaşıkla uygulamaya çalışırsan dökülme olasılığı çok fazladır, bu nedenle köpek acil durum kitinde ağızdan ilaç vermek için bir şırınga bulundur.
 2. 2
  Köpeğini yaklaşık 15 dakika izle. Dışarı çık ve onu yakından izle. Bunun, köpeğine hareket etmesini sağlayarak yardımı dokunması gerekir. Dışarısı, köpeğinin kusması için daha iyi bir yer olacaktır.
  • Peroksit 15 dakika sonra kusmaya neden olmazsa köpeğe bir doz daha ver ve bekle.
 3. 3
  Daha fazla peroksit verme. Köpek otuz dakika sonra hâlâ kusmadıysa başka bir doz verme. Çok fazla peroksit ona zarar verebilir.
  • Hidrojen Peroksitin bir kez bile alınmasının olası yan etkileri vardır. Bunlar arasında hafif ila şiddetli mide ve yemek borusu tahrişi ve iltihabı, olası aspirasyon (maddenin akciğerlere girmesi ki bu ölüme neden olabilir) ve hatta kan dolaşımında kabarcıkların oluşması (bu da potansiyel olarak ölümcüldür) bulunur. [3]
 4. 4
  Köpeğine son çare olarak aktif kömür vermeye çalış. Aktif kömür, çikolatanın zehirleyici elementlerinin bağırsaklardan emilimini önlemeye yardımcı olabilir. Tipik bir kömür dozu, köpeğin vücut ağırlığının kilogramı başına 5 ml (bir tatlı kaşığı) su ile karıştırılmış 1 gram kömür tozudur.
  • Bu, herhangi bir profesyonel veteriner bakımı olmadığında köpeğine yardım etmek için gerçekten son çaredir ve ideal olarak yalnızca veterinerinin tavsiyesi üzerine yapılmalıdır.
  • Kusan, titreyen veya nöbet geçiren bir köpeğe aktif kömür vermek istemezsin. Akciğerlerine kömür girerse bu köpek için ölümcül olabilir.
  • Mide tüpü olmayan bir köpeğe büyük miktarda kömür vermek çok zordur ve bunu 2-3 gün boyunca 4 ila 6 saatte bir tekrarlaman gerekecektir. Köpeğinin dışkısının siyah olacağını ve kabızlığın olabileceğini unutma.
  • Ayrıca, kömür uygulamasının ciddi bir yan etkisi kandaki sodyum seviyelerinin yükselmesidir ve bu da titreme ve nöbetlere neden olabilir. [4] Bu semptomlar tıpkı çikolata zehirlenmesiyle ilişkili nörolojik problemlere benzeyecektir.
  • Bu ürünü uygularken çok dikkatli olman gerekir çünkü kumaşta, halıda, boyada ve bazı siyah plastiklerde çoğu zaman kalıcı olarak leke bırakacaktır.
  • Köpeğin kömürü biraz konserve mama ile karıştırılırmış hâlde tek başına yemiyorsa ağzına şırıngayla enjekte edilmesi gerekebilir. Ne yazık ki bu, akciğerlere kömür girme olasılığı nedeniyle tehlike seviyesini önemli ölçüde yükseltir ve bu nedenle tavsiye edilmez.
  • Kömürü Sorbitol ile tekrar tekrar kullanmaktan kaçın çünkü bu ishal ve su kaybı olasılığını ve evcil hayvanın için daha ciddi komplikasyonlar oluşma olasılığını artırır.
  Reklam

İpuçları

 • Acil bir durum olmadan önce evcil hayvan sağlık sigortası yaptır. Şu anda evcil hayvanlar için sağlık sigortası sağlayan birçok şirket var, bu yüzden biraz araştırma yap ve senin için uygun fiyatlı bir plan bul. Yalnızca acil durumları kapsayan planlar ve "günlük" durumlar için daha kapsamlı sigorta sağlayan planlar var. Her iki durumda da acil bir durum meydana geldiğinde binlerce lira tasarruf edebilir ve evcil hayvanına ihtiyaç duyduğu bakımı sağlayabilirsin.
 • Güncellenmiş bir evcil hayvan acil durum kiti bir yap ve sakla. Çok temel malzemeler arasında ağızdan ilaç vermek için veya yaraların yıkanması için şırıngalar, yaraları temizlemek veya kanamayı kontrol etmek için gazlı bezler, yaraları dezenfekte etmek için iyot solüsyonu, cımbız, makas, tasma, ağızlık, beyaz cerrahi bant, pamuk ve hidrojen peroksit bulunur.
 • Köpeğinin girebileceği çikolata zulaları için çocuk odalarınızı kontrol et.
Reklam

Uyarılar

 • Köpeği tek başına tedavi edemeyebilirsin. Derhal veterinerini ara.
 • Köpek fiziksel tepki vermese bile tekrar çikolata yemesine izin verme. Farklı çikolatalar köpekleri farklı şekilde etkiler. Riske atma. Tüm çikolataları güvenli bir şekilde evcil hayvanlarından uzak tut.
 • Çok fazla peroksit potansiyel olarak bir köpeğe daha fazla zarar verebilir. İki dozdan fazla verme. Daha da iyisi sadece veterinerinin tavsiyesine göre Hidrojen Peroksit ver.
 • Köpeğine ASLA herhangi bir miktarda çikolata verme. Zarar vermeyeceğinden asla emin olamazsın ve köpeğine hiç zarar vermese bile köpeğine çikolatayı nefis bir ödül olarak görmeyi öğretirsin, potansiyel olarak onu daha fazlasını istemeye veya aramaya teşvik edersin.
 • Çikolatadaki yağ, zehirleyici dozlarda teobromin almasalar bile köpeklerde kusma ve ishali tetikleyebilir. Ek olarak, çikolata alımına (yağ içeriğiyle tetiklenen) ikincil olarak pankreatit ortaya çıkabilir ve bu, birkaç gün hafif bir diyetle (yağsız süzme peynir ve beyaz pirinç) kendi kendine düzelebilir veya hastaneye yatırmayı gerektirecek kadar ciddi olabilir. [5]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Kedi Kovucu Nasıl Yapılır?
Kedinin Cinsiyeti Nasıl AnlaşılırKedinin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl EngellenirKedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl Engellenir?
Evdeki Pireler Nasıl ÖldürülürEvdeki Pireler Nasıl Öldürülür?
Kedi Nasıl SevilirKedi Nasıl Sevilir?
Kedilerde Ateş Nasıl DüşürülürKedilerde Ateş Nasıl Düşürülür?
Dişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl AnlaşılırDişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl EngellenirKedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl Engellenir?
Kedinin Ölüyor Olduğu Nasıl AnlaşılırKedinin Ölüyor Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Kurtları Nasıl Yok EdilirKedilerin Kurtları Nasıl Yok Edilir?
Kedi İdrarı Kokusu Nasıl GiderilirKedi İdrarı Kokusu Nasıl Giderilir?
Çiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl SakinleştirilirÇiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl Sakinleştirilir?
Burnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi EdilirBurnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi Edilir?
Japon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl AnlaşılırJapon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Referanslar

 1. http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&S=0&C=0&A=3544
 2. http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&S=0&C=0&A=1762
 3. Plumb, Donald C.; Plumb's Veterinary Drug Handbook: 7th (seventh) Ed.; Wiley-Blackwell. 2011
 4. Plumb, Donald C.; Plumb's Veterinary Drug Handbook: 7th (seventh) Ed.; Wiley-Blackwell. 2011
 5. http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&S=0&C=0&A=1762

Bu wikiHow makalesi hakkında

Pippa Elliott, MRCVS
Ortak yazarlar :
Veteriner, Royal College of Veterinary Surgeons
Bu makaledeki ortak yazarlar Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Pippa Elliott, evcil hayvan uygulamaları ve veteriner cerrahi alanında 30 yılın üzerinde tecrübeye sahip Royal College of Veterinary Surgeons Üyesi bir veteriner cerrahtır. 1987 yılında Glasgow Üniversitesi’nden veteriner hekim ve cerrahlık derecesini almıştır. Doğup büyüdüğü yerdeki aynı hayvan kliniğinde 20 yılın üzerinde bir süre çalışmaktadır. Bu makale 5.938 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 5.938 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam