Kısırlaştırılmamış dişi bir kedi çiftleşme dönemine girecektir ve bu da kedinin her üç ila dört haftada bir çiftleşmeye hazır olacağı anlamına gelir.[1] Bu dönemde genellikle ulumalar, çığlıklar, kıvranma hareketleri ve erkek kedileri çekme ya da onlarla kaçmaya çalışma girişimleri olur.[2] Kediyi sakinleştirmek zordur ve daha da önemlisi bu sadece geçici bir dönemdir. Bu, sahipler için ne kadar can sıkıcı olursa olsun, çiftleşme dönemindeki bir kedi için doğal, normal bir davranıştır. Başa çıkması zorsa hızlı bir çözüm yerine uzun vadeli bir çözüm ara.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Çiftleşme Dönemindeki Bir Kediyi Sakinleştirmek

 1. 1
  Kedinin çiftleşme döneminde olduğunu fark et. Kedinin davranışlarına bakarak çiftleşme döneminde olduğundan ve hasta olmadığından emin ol. Çiftleşme dönemindeki kısırlaştırılmamış bir kedi çok ses çıkarır, huzursuz olur, insanlara ve nesnelere sürtünür ve yerde yuvarlanır. Eğer onun sırtının alt kısmını okşarsan pelvisini kaldırarak ve kuyruğunu bir tarafa kaydırarak karşılık verir.[3]
  • Kediler için normal üreme mevsimi ilkbahar ile yaz sonu arasındadır. Kedin muhtemelen yılın bu zamanında çiftleşme dönemine girecektir.
  • Kedinin çiftleşme döneminde mi yoksa hasta mı olduğuna karar ver. Eğer huzursuz davranıyorsa ancak kendini her şeye sürtmüyorsa ve kuyruğunu yana kaldırmıyorsa acı çekiyor olabilir. Neler olduğunu öğrenmek için onu veterinere götür.
 2. 2
  Onu erkek kedilerden uzaklaştır. Çiftleşme döneminde olduğunda, kedin erkeklerin varlığında daha da heyecanlanacaktır. Onun dışarı çıkmasına kesinlikle izin verme ve tüm pencereleri kapat ve evcil hayvan kapısı dâhil tüm kapıları kilitle. Onu sakin tutmak (ve hamile kalmasını önlemek) için onu tüm erkek kedilerden uzak tutmalısın. Onu ayrı tutmak onu ayrıca güvende tutacaktır; dışarıda bir erkek olduğunu hissederse evinden kaçmaya çalışabilir.[4]
  • Eğer aynı evde bir erkek kedin varsa onu birkaç haftalığına götürmesi için bir arkadaş bul veya bir kedi bakıcısı tut. Eğer iki kedi aynı bölgede kalırsa ikisi de vahşi davranacak ve büyük ihtimalle çiftleşecektir.
  • Erkek kediler bir pencereden görünüyorsa pencereyi perdeyle veya bir parça kartonla kapat.
 3. 3
  Kedini sıcak bir şeylerin üzerine oturt. Başarılı olması garanti olmasa da, bazı insanlar kedinin üzerine oturması için bir sıcak su torbası veya sıcak, ıslak bir havlu vermenin onu hareketsiz ve sakin tuttuğunu fark etmiştir.[5] Mikrodalgada kullanılabilir bir sıcak su torbası en kolay seçenek olabilir, çünkü kedi tekrar sorun çıkarmaya başladığında hızlıca yeniden ısıtabilirsin. Elektrikli ısıtıcı yastık/battaniye de iyi bir seçimdir.
 4. 4
  Eğer kedini sakinleştiriyorsa kedi nanesi kullan. Kediler, kedi nanesine çok farklı tepki verir. Bazıları kedi nanesi verildiğinde rahatlar ve sessizleşir, ancak bazıları da enerjik ve agresif hâle gelir.[6] Kedinin kedi nanesine nasıl tepki verdiğini bilmiyorsan bu yöntemden kaçın. Durumu daha da kötüleştirebilir.
  • Bunun geçici bir çözüm olduğunu, ancak bir veya iki saat huzur sağlayabileceğini unutma.
 5. 5
  Bitkisel ilaçların etkili olup olmadığını test et. Piyasada kedileri sakinleştirmeye yönelik birçok bitkisel ilaç bulunuyor. Bazı kedi sahipleri bunlardan fayda görmüştür, ancak her kedide işe yarayan tek bir çare yoktur. Ayrıca ürünlerin hiçbiri kedine etki etmeyebilir. Bu ilaçlardan denemelik al ve birkaç farklı çözüm dene. Kedin için işe yarayan bir ürün bulduğunda daha fazla satın al.
  • Etiketlerdeki talimatları takip et. Burada ilacın kedinin suyuna eklenmesi, kedinin kürküne birkaç damla sürülmesi veya hava spreyi olarak kullanılması söylenebilir.
  • İnsanlara yönelik, daha yüksek dozlu ürünleri kullanma.
 6. 6
  Evinde Feliway kullan. Feliway, kediler üzerinde yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi olan sentetik bir kedi feromonudur. Kedileri sakinleştirmeye başlaması birkaç hafta sürer, bu yüzden hızlı bir çözüm değildir. Kedinin kısırlaştırılmadığını biliyorsan üreme mevsiminin (ilkbahar) başında Feliway difüzörünü prize takmayı düşünebilirsin. Böylece, çiftleşme dönemine girdiğinde, Feliway ona etki etmiş olacaktır.
 7. 7
  Kedi kumluğunu temiz tut. Kediler, çiftleşme döneminde erkekleri cezbetmek için sıklıkla idrarla işaretleme yapar. Kedi kumluğunu her zaman temiz tutarak kedini evini işaretlemek yerine kumluğu kullanmaya teşvik edebilirsin. Yine de işaretleme yaparsa alanı hemen temizle ve kokuyu gider. İdrar kokusunu bırakmak, kedini bunu yapmaya devam etmeye itecektir.
  • Amonyaklı temizlik ürünleri kullanma. Amonyak idrarda doğal olarak bulunur ve koku onu o noktayı tekrar işaretlemeye teşvik eder.
 8. 8
  Kedinle oyna. Kedinle oynamak onun geçici olarak dikkatini dağıtabilir, ancak onu bıraktıktan sonra genellikle ulumaya devam edecektir. Kedin bunu yapmana izin verecek kadar sakinse onu sevmek, kaşımak veya sırtını fırçalamak daha etkili olabilir.[7]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Kısırlaştırma ve Diğer Uzun Vadeli Çözümler

 1. 1
  Kediyi kısırlaştır. Bir kedinin kısırlaştırılması sırasında yumurtalıkları alınır ve çiftleşme döngüsünün oluşması engellenir. Böylece hamile kalmasını engellenir ve bazı kanser türlerinin ve diğer hastalıkların riski azaltılır.[8]
  • Eğer ameliyatı maddi olarak karşılayamıyorsan düşük maliyetli kısırlaştırma hizmetlerini araştır. Başıboş kedilerin nüfusunu azalttığından dolayı birçok klinik bu hizmeti daha düşük bir fiyata sunar.
  • Bulunduğun yere yakın klinikleri İnternet'ten araştırabilirsin.
  • Ameliyattan sonra bile kediyi çiftleşme dönemine sokan küçük bir yumurtalık dokusunun kalma ihtimali vardır. Bu olursa bir veteriner hekime danış.
 2. 2
  Kısırlaştırmadan önce çiftleşme döneminin bitmesini beklemeyi dikkate al. Bir veteriner, kedinin hormonal döngüsünün herhangi bir noktasında kısırlaştırma prosedürünü uygulayabilir; çiftleşme dönemindeyken bile. Ancak, o sırada kan kaybının artma riski vardır. Prosedür mümkündür, ancak tavsiye için deneyimli bir veterinere danış.[9]
 3. 3
  Son çare olarak hormon terapisi kullan. Prostaglandin ve östrojen hormonları, bir kedinin çiftleşme döngüsünü durdurmak için kullanılabilir; ancak bu tedavinin rahim enfeksiyonu ve tümör gibi ciddi yan etkileri vardır.[10] Riskleri nedeniyle, bu seçeneği sadece kısırlaştırma bir seçenek olmadığında değerlendir. Bir veterinere, hormonları reçete etmesi ve bunların doğru bir şekilde nasıl kullanılacağını açıklaması için mutlaka danış.[11] Tıbbı nedenlerden dolayı kedin kısırlaştırılamıyorsa sakin kalması uğruna bu riskleri almaya değmeyebilir.
  Reklam

İpuçları

 • Eğer kediyi kısırlaştırmak çok pahalı ise finansal destek sağlayabilecek kâr amacı gütmeyen kuruluşları arayabilirsin.
 • Kedinin üreme sürecinde "ateşli" olması değil de sıcaktan bunalması hakkında bir makale arıyorsan şu adresteki makaleyi dene: Yazın Bir Kedi Nasıl Serinletilir
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Kedi Kovucu Nasıl YapılırEv Yapımı Kedi Kovucu Nasıl Yapılır?
Kedinin Cinsiyeti Nasıl AnlaşılırKedinin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Dişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl AnlaşılırDişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedinin Ölüyor Olduğu Nasıl AnlaşılırKedinin Ölüyor Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl EngellenirKedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl Engellenir?
Kedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl EngellenirKedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl Engellenir?
Burnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi EdilirBurnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi Edilir?
Kedi Nasıl SevilirKedi Nasıl Sevilir?
Japon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl AnlaşılırJapon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedi İdrarı Kokusu Nasıl GiderilirKedi İdrarı Kokusu Nasıl Giderilir?
Kedilerde Ateş Nasıl DüşürülürKedilerde Ateş Nasıl Düşürülür?
Bir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl AnlaşılırBir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Kurtları Nasıl Yok EdilirKedilerin Kurtları Nasıl Yok Edilir?
Köpeğin Depresyonda Olduğu Nasıl AnlaşılırKöpeğin Depresyonda Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Pippa Elliott, MRCVS
Ortak yazarlar :
Veteriner
Bu makaledeki ortak yazarlar Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Pippa Elliott, evcil hayvan uygulamaları ve veteriner cerrahi alanında 30 yılın üzerinde tecrübeye sahip Royal College of Veterinary Surgeons Üyesi bir veteriner cerrahtır. 1987 yılında Glasgow Üniversitesi’nden veteriner hekim ve cerrahlık derecesini almıştır. Doğup büyüdüğü yerdeki aynı hayvan kliniğinde 20 yılın üzerinde bir süre çalışmaktadır. Bu makale 117.165 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 117.165 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam