Çift taraflı bant, evde bulundurulması gereken çok faydalı bir üründür ancak onu başarılı bir şekilde çıkarmak büyük bir sorun olabilir. Çift taraflı bandı çıkarmanın en iyi yolu yapışık olduğu yüzeye bağlıdır ve biraz deneme yanılma gerektirebilir. Çift taraflı bandın nasıl çıkarılacağıyla ilgili bazı yararlı öneriler için okumaya devam et.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Çift Taraflı Bandı Duvarlardan ve Kapılardan Çıkarmak

 1. 1
  İnatçı, yapışmış bandı saç kurutma makinesiyle çıkar. Saç kurutma makineni en yakınındaki prize tak ve orta ya da yüksek ayarda çalıştır. Saç kurutma makinesini banttan birkaç cm uzakta tut ve kenarlara ve köşelere odaklanarak sıcak havanın üstüne üflemesini sağla. Bu, yapışkanın yumuşamasına sebep olacaktır. Birkaç dakika sonra saç kurutma makinesini bir kenara koy ve bandın bir köşesini tırnağınla tut. Bandın çoğu kalkacaktır ancak saç kurutma makinesini tekrar tutman gerekebilir.[1]
  • Tırnakların çok kısaysa veya manikürünü bozmak istemiyorsan bunun yerine yemek bıçağı veya spatula kullan.
  • Hâlâ ince bir kalıntı tabakası varsa yüzeyi ılık, sabunlu suyla ıslatılmış bir bulaşık süngeriyle parlatabilirsin. Yağlı veya yağ bazlı ticari temizleyiciler kullanmaktan kaçın.
 2. 2
  Kalıntıları su, sirke ve sabun kullanarak yıka. 2 su bardağı (275 mililitre) suyu ¼ su bardağı (60 mililitre) sirke ve birkaç damla sıvı sabunla karıştır. Bu çözeltiye bir sünger batır, sonra duvarındaki veya kapındaki etkilenen alanı küçük ve yuvarlak hareketlerle ov. Bu temizleme çözeltisi hafiftir ve çoğu boyayı çıkarmaz, ancak biraz solma görebilirsin.[2]
 3. 3
  Herhangi bir kalıntıyı çıkarmak için sihirli bir silgi sünger kullanmayı düşün. Sihirli silgi süngeri suyla nemlendir ve etkilenmiş alanı kalıntı tamamen gidene kadar parlat. Sihirli silgi süngerler hafif aşındırıcıdır, bu da cam ve fazla cilalanmış yüzeyler için uygun değildir ancak duvarlar ve kapılar için güvenlidir, yine de hafif bir solma görebilirsin.
  • Sihirli silgi süngerleri süpermarketin deterjan bölümünden veya nalbur dükkânından satın alabilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Çift Taraflı Bandı Camdan Çıkarmak

 1. 1
  Malzemelerini topla. Çift taraflı bant pencerene yapışıksa ısı kullanamazsın yoksa camın çatlaması riskiyle karşı karşıya kalırsın. Çok aşındırıcı bir şey de kullanamazsın yoksa camın çizilmesi riskiyle karşı karşıya kalırsın. Bunun yerine bandı yağ kullanarak çözmen gerekir. İhtiyacın olan şeyler şunlardır:
  • Yemek bıçağı (Tırnağını da kullanabilirsin.)
  • Pencere temizleyici
  • Sünger ve cam fırçası
  • Yemeklik yağ veya temizlik yağı (mineral yağ, Divortex vb.)
  • Tuvalet ispirtosu
 2. 2
  Bandı mümkün olduğunca fazla çıkarmaya çalış. Bunu tırnağınla köşelerden birini tutarak yapabilirsin. Yemek bıçağı veya hamur bıçağı da kullanabilirsin ancak camı çizmemeye dikkat et.
 3. 3
  Banda pencere temizleyici püskürt. Cam temizleyicin yoksa 2 su bardağı (275 mililitre) su, ¼ su bardağı (60 mililitre) sirke ve birkaç damla sıvı sabunu karıştırarak kendin yapabilirsin.[3]
 4. 4
  Islatılmış alanı bir sünger kullanarak küçük, yuvarlak hareketlerle parlat. Bu, yapışmış kalıntıların bir kısmının çıkmasını sağlayacaktır. Süngerin çift taraflıysa (bir yumuşak taraf ve bir aşındırıcı taraf) çizici tarafını kullanmayı dene.
 5. 5
  Yağ ve cam için güvenli bir ovma süngeri kullanmayı düşün. Cam temizleyici veya sirke çözeltisi bandı çıkarmadıysa biraz yemeklik yağ (zeytinyağı gibi) veya bir temizlik yağı (Divortex gibi) ile iyice ıslatman gerekir. Yağı etkilenmiş alana püskürt ve hiç kalıntı kalmayana kadar süngerle parlat.
 6. 6
  Camı bir miktar tuvalet ispirtosuyla temizle. Yumuşak bir bezi tuvalet ispirtosuyla ıslat ve tüm bant ve yağ kalıntısını çıkarana kadar ov.
  • Hâlâ biraz bant kaldıysa yağla ıslatılmış cam için güvenli bir ovma süngeriyle tekrar parlat ve sonra tuvalet ispirtosu kullanarak tekrar temizle. Tuvalet ispirtosu hiçbir iz bırakmadan yağ kalıntısını giderip buharlaşacaktır.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Çift Taraflı Bandı Diğer Yüzeylerden Çıkarmak

 1. 1
  Bandı kâğıttan çıkarmak için saç kurutma makinesi kullan. Saç kurutma makinesini prize tak ve çalıştır. Orta veya yüksek ısı ayarı kullanarak başlığı banda doğrult ve üstüne üflet. Birkaç dakika sonra parmağını kullanarak bandı yüzeyden koparmaya çalış. Bu özellikle kâğıt üstünde etkilidir.[4]
  • Isı fotoğraflara zarar verebileceği için fotoğraflarda uygulama yaparken dikkatli ol.
 2. 2
  Ticari kalıntı temizleme ürünlerini dene. Divortex gibi çoğu ürün çift taraflı bandı etkili bir şekilde kaldırabilir ancak plastik yüzeylere zarar da verebilir. Bu ürünlerden birini plastik üzerinde kullanmayı düşünüyorsan bunu unutma. Ürünün bir kısmını bandın üzerine dök ve birkaç dakika emmesi için bekle, ondan sonra bandı çıkar. Bant çıkmazsa çıkana kadar çizici bir süngerle fırçalamayı dene. Sıvıdaki kimyasallar banttaki yapışkanı çözecektir.
  • Bu, en çok camda etkili olur. Leke bırakma riskiyle karşı karşıya kalacağın için bunu kâğıt, karton ve kumaş üstünde kullanmaktan kaçın.
 3. 3
  Gıda yağı kullanmayı düşün. Divortex gibi ticari ürünlere benzer şekilde etki eder ancak zararlı kimyasallar içermez, bu da plastik gibi hassas yüzeylerde kullanımını daha güvenli yapar. Etkilenmiş alana bir miktar yağ dök ve birkaç dakika orada beklet, ondan sonra bir ovma pediyle fırçala.
  • Kâğıt, karton ve kumaş yüzeylerin üstünde yağ kullanma çünkü bu onlarda leke bırakacaktır.
 4. 4
  Boyasız yüzeylerde aseton veya tırnak cilası çıkarıcı dene. Bu, banttaki yapışkanı çözer, bu da onu çıkarmayı kolaylaştırır. Alkol gibi o da buharlaşır ve geride kalıntı bırakmaz. Ne yazık ki, boya ve cilayı da çözer, bu yüzden plastik ve boyalı yüzeylerde kullanmak için iyi bir seçim değildir. Bandın üstüne biraz aseton veya tırnak cilası çıkarıcı dök ve bandı soymadan önce birkaç dakika emmesini bekle. Leke kalmayacağı için bu en çok kumaş üstünde etkili olur.
  • Bu, kâğıt ve karton üstünde de işe yarayabilir ancak kâğıdın yamulmasına ve buruşmasına sebep olabilir (her sıvıda olduğu gibi).
  • Tırnak cilası çıkarıcı kullanıyorsan vitamin ve güçlendirici özellikler gibi katkı maddeleri içermeyen basit bir tane kullanmaya çalış. Ayrıca yüzeyini lekeleyebilecekleri için renkli tırnak cilası çıkarıcılardan uzak durmaya çalış.
 5. 5
  Plastikte tuvalet ispirtosu kullan. Aynı aseton gibi iş görecektir ancak onun kadar sert değildir; bu da boyayı çıkarma veya cilayı bozma ihtimalinin daha düşük olduğu anlamına gelir. Ayrıca bu hâlâ biraz kalıntı görebileceğin ve bir ovma pediyle kalan yapışkanı ovman gerekeceği anlamına da gelir. Bu, kumaş yüzeylerde etkili olacaktır.
 6. 6
  Çift taraflı bandı soymak için maskeleme bandı kullanmayı dene.[5] Bir parça maskeleme bandı kopar ve çift taraflı bandın üstüne sıkıca bastır, maskeleme bandının bir köşesini sıkıca tutmaya dikkat et. Maskeleme bandını yavaşça kendine doğru çek; kendisiyle birlikte çift taraflı bandı da çekecektir.
  • Koli bandı veya selobant da kullanabilirsin.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Yapış Yapış Kalıntıyı Çıkarmak

 1. 1
  Plastik ve camdan kalıntıyı çıkarmak için yağ kullan. Zeytinyağı ve mineral yağı gibi bir yemeklik yağ veya Divortex gibi bir temizleme yağı kullanabilirsin. Bir pamuk topunu biraz yağla ıslat ve kalıntı gidene kadar yüzeyin üzerini ov. Bir diğer pamuk topunu tuvalet ispirtosuyla ıslat ve yağlı kalıntıyı temizlemek için yüzeyi ov.
  • Büyük bir alanla uğraşıyorsan ve yüzey yataysa etkilenmiş alanın üzerine biraz yağ döküp birkaç dakika bekletebilirsin.
  • Cilasız ahşap veya duvarlarda yağ kullanma. Bu, yüzeye işler ve onu lekeler.
 2. 2
  Camda aseton kullanmayı dene. Boyalı yüzeylerde, cilalı yüzeylerde veya plastikte aseton kullanma. Boyayı kaldıracak ve belirli tür plastikleri eritecektir. Hafif kalıntılar için bir pamuk topunu asetonla ıslat ve tamamen gidene kadar kalıntının üzerini ov. Ağır kalıntılar için bir püskürtme şişesini biraz asetonla doldur ve etkilenmiş alanın üzerine püskürt, kalıntı gidene kadar silmeden önce birkaç dakika beklet.
  • Bu yöntem yağ yöntemiyle birleştirilebilir.
  • Aseton çoğu kumaş için güvenlidir ancak önce göze çarpmayan bir alanda test et; bazı kumaş boyalarının akmasına sebep olabilir.
 3. 3
  Herhangi bir yüzeyden kalıntıyı çıkarmak için tuvalet ispirtosu kullan. Duvarlarda, plastikte, cilalı ve cilasız ahşapta, kumaşta ve camda kullanmak güvenlidir, boya ve cilayı kaldırmaz ancak biraz solmaya yol açabilir. %90 gibi daha yüksek bir oran en fazla etkiyi gösterecektir ancak boyalı yüzeyler için %70 gibi daha düşük bir oranda kullanmak isteyebilirsin.
  • Pürüzsüz yüzeyler için bir pamuk topunu tuvalet ispirtosuyla ıslat ve etkilenmiş alanı kalıntı gidene kadar parlat.
  • Daha pürüzlü yüzeyler için bunun yerine bir havlu veya bez kullan; bu tüylerin dokuya sıkışmasını önler.
  • Kalıntı gerçekten kötüyse bir püskürtme şişesini tuvalet ispirtosuyla doldur ve alanı iyice ıslat. Tuvalet ispirtosunu etkilenmiş alanda birkaç dakika beklet, sonra bir bez veya havlu kullanarak sil.
 4. 4
  Sirke, su ve bulaşık deterjanı kullanmayı dene. Bir birim sirkeyi sekiz birim suyla karıştır. Bir veya iki damla bulaşık deterjanı ekle ve karıştır. Kalıntıyı karışımla iyice ıslat ve birkaç dakika beklet. Bir kâğıt veya bez havlu kullanarak kalıntıyı sil. Bunu çoğu yüzeyde kullanmak güvenlidir ancak belirli duvar yüzeylerinde solmaya veya lekelenmeye sebep olabilir.
 5. 5
  Alanı parmağınla veya silgiyle silmeyi dene. Bazı hafif kalıntılar kolayca ovarak çıkarılabilir. Alan biraz donuk görünebilir; bu olursa biraz tuvalet ispirtosuyla silerek temizle.
  Reklam

İpuçları

 • Saç kurutma makinesi kullanmak yerine bu işi iki saatte halletmek üzere güneşe bırak.
 • Daha sonra boyayı rötuşlaman gerekebileceğini bil. Bu bölümde belirtilen tekniklerin çoğunu duvarlarda ve kapılarda kullanmak güvenlidir ancak yine de boyanın biraz solmasına sebep olabilirler.
Reklam

Uyarılar

 • Divortex gibi ticari, yağ bazlı temizleyicileri dikkatli bir şekilde kullan, plastik yüzeyleri bozabilirler ve lateks bazlı boyalar dâhil bazı belli tür boyaları çözebilirler.[6]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 27 kişi çalıştı. Bu makale 26.239 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 26.239 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam