Bu wikiHow makalesi, Windows veya Mac bilgisayarların yanı sıra Linux Ubuntu yüklü bir bilgisayarda çift monitör kurulumunu nasıl yapacağını öğretir. Bir görüntü için iki monitör kullanmak ekrandaki çalışma alanını etkili bir şekilde iki katına çıkarır.

Kısım 1
Kısım 1 / 4:
İkinci Monitörü Bağlamak

 1. 1
  Anakartının çift monitörü destekleyip desteklemediğini belirle. Neredeyse tüm modern bilgisayar anakartları çoklu monitör desteğine sahiptir fakat eski bilgisayarlarda bu destek olmayabilir. Bazı bilgisayarlar en azından bir ek monitörü destekleyebilse de tek seferde kaç monitörün bağlı olabileceğini sınırlayabilir. Aşağıdakileri yaparak anakartının çift monitör desteğinin olup olmadığını kontrol edebilirsin.
  • Anakartının adını bul.
  • Bir arama motorunda (ör., Google) anakartının adını arat.
  • Anakartının özelliklerinin yer aldığı bir sonucu seç.
  • "Çoklu Görüntü", "Çoklu Monitör" veya "Çift Görüntü" özelliklerini ara.
 2. 2
  Bilgisayarının video bağlantı türünü belirle. Yeni bilgisayar ekran kartlarının çoğunda çoklu monitör bağlamanı sağlayan en az iki video çıkışı bulunur. Bunlar genellikle bilgisayar kasasının arkasındaki ekran kartı üzerindedir. Çoğu dizüstü bilgisayarda bir HDMI veya DisplayPort girişi bulunur. Bunlar dizüstü bilgisayarın yanında veya arkasında olabilir. Eğer bilgisayarında ikinci bir monitör için ayrılmış video çıkışı yoksa USB-C/Thunderbolt veya USB 3.0 girişi olup olmadığını kontrol et. Aşağıda farklı video bağlantı türleri açıklanmıştır.
  • VGA: VGA bağlantı noktaları genellikle mavi, dikdörtgen şeklindedir ve 15 deliği vardır. Bunların yan tarafında genellikle VGA kablosunu yerine sabitlemek için vida delikleri bulunur. VGA eski bilgisayarlarda kullanılır. Yeni monitörlerin çoğu VGA bağlantısını desteklemez. Ancak, yeni bir monitörü HDMI-VGA adaptörüyle VGA girişinden bağlayabilirsin.
  • DVI: DVI bağlantı noktaları genellikle beyazdır ve 24 deliği vardır. Sağ tarafında fazladan 4 delikli bir yuva bulunur. VGA gibi, DVI kablosunu yerine sabitlemek için yan taraflarında vida delikleri bulunur. DVI da çoğunlukla eski bilgisayarlarda ve monitörlerde kullanılan eski bir video bağlantısıdır. VGA'dan daha yüksek çözünürlüğü destekler fakat modern HD veya 4K ekranları desteklemez. Yeni monitörlerin çoğu VGA’yı olduğu gibi DVI'yı da desteklemez fakat bir DVI bağlantısını DVI-HDMI adaptörü kullanarak daha yeni bir monitöre bağlayabilirsin.
  • HDMI: HDMI'lar, küçük ve ince, dikdörtgen şeklinde, alt kenarları içeri doğru yuvarlatılmış girişlerdir. Bazı küçük dizüstü bilgisayarlarda mini-HDMI veya micro-HDMI kullanılabilir. Bu bağlantı noktaları normal HDMI kablosuyla aynı şekle sahiptir fakat daha küçüktür. HDMI çoğu yeni monitör için standarttır. Çoğu bilgisayar monitörü ve televizyonda kullanılır. HDMI 4K çözünürlüğe kadar desteklemenin yanı sıra yüksek dinamik aralık (HDR) desteğine de sahiptir. HDMI standart olsa da, piyasada farklı türleri bulunur. HDMI 1.4, 4K-30 fps (saniyedeki kare sayısı) veya HD (1080p)-120 fps destekleyebilir. HDMI 2.1, 10K’ya kadar destekleyebilir ve 4K'yı 120 fps ve daha yüksek çözünürlüklerde destekleyebilir.[1]
  • DisplayPort: DisplayPort bağlantı noktaları ince ve sağ alt köşesi kesik bir dikdörtgen şeklindedir. Bazı küçük dizüstü bilgisayarlarda DisplayPort’un daha küçüğü olan mini-DisplayPort bağlantısı kullanılabilir. DisplayPort, televizyonlardan ziyade bilgisayar monitörlerinde kullanılan daha yeni bir bağlantıdır. DisplayPort AMD'nin FreeSync ve Nvidia'nın G-Sync teknolojisini destekler. DisplayPort 1.2, 4K-60 fps destekleyebilir. DisplayPort 1.3, 4K-120 fps destekleyebilir. DisplayPort 1.4, 8K-60 fps ve HDR destekleyebilir. DisplayPort 2.0 16K’ya kadar 60 fps destekleyebilir. DisplayPort, tek bir DisplayPort bağlantısından birbirine bağlanan birden fazla monitörü destekleme yeteneğine sahiptir.
  • USB-C/Thunderbolt 3: USB-C, küçük, hap şeklinde bir bağlantı noktasıdır. Thunderbolt 3, USB-C ile aynı şekle sahiptir ve USB-C bağlantısını destekler fakat genellikle yanında bir şimşek işaretine benzer bir simge bulunur. USB 3.0 bağlantı noktalarında genellikle dikdörtgen şeklindeki USB Type-A bağlantı noktası bulunur. USB-HDMI dönüştürücü kullanarak USB 3.0 bağlantı noktasına bir HD monitör bağlayabilirsin. USB-C çıkışları monitörlere bağlanabilir ve 4K-60 fps’ye kadar görüntüyü destekler. Thunderbolt 3 bağlantıları daha da yüksek çözünürlükleri destekler. Ancak, tüm monitörlerde USB-C bağlantısı bulunmaz. Eğer monitörde USB-C bağlantısı yoksa onu USB-C-HDMI veya USB-C-DisplayPort dönüştürücü ile bir bilgisayara bağlayabilirsin.[2]
 3. 3
  İkinci monitörün bağlantı türünü kontrol et. İkinci monitörün yukarıda bahsedilen bağlantı türlerinden en az birine sahip olmalıdır. Eğer monitörün bağlantısı bilgisayarınınkinden farklıysa kabloyu bilgisayarına bağlamak için bir dönüştürücü satın alman gerekebilir. Örneğin, eğer bilgisayarında DVI ve monitöründe HDMI girişi varsa DVI-HDMI dönüştürücüsü kullanman gerekecektir. Aynı şekilde eğer monitörü bağlamak için USB-C kablosu kullanman gerekiyorsa fakat monitörde USB-C girişi yoksa USB-C-HDMI veya USB-C-DisplayPort dönüştürücüsüne ihtiyacın olacak.
  • Bazı monitörlerde bilgisayarınınkinden farklı bir bağlantı türü olabilir. Aldığın kablonun bilgisayarındaki ve monitöründeki bağlantılara uygun olduğundan emin ol. Örneğin, eğer bilgisayarında mini-HDMI girişi ve monitöründe normal HDMI girişi varsa mini-HDMI-HDMI kablosu alman gerekecektir.
 4. 4
  İkinci monitörü bilgisayara bağla. İkinci monitörün kablosunun bir ucunu bilgisayarın arkasına, diğer ucunu ikinci monitöre tak. Eğer kablonu bağlamak için bir dönüştürücüye ihtiyacın varsa dönüştürücüyü bilgisayarına bağla. Sonra dönüştürücüye HDMI veya DisplayPort kablosunu tak ve kablonun diğer ucunu monitöre bağla.
  • USB-C/Thunderbolt 3 girişi olan bazı bilgisayarlarda USB-C/Thunderbolt yuvası kullanarak tek bir bağlantı noktasına birden fazla monitör bağlayabilirsin. Bazı dizüstü bilgisayarlarda (Tek USB-C/Thunderbolt girişi olan Macbook’lar) tek girişe birden fazla monitör bağlama desteği bulunmayabilir.[3]
 5. 5
  İkinci monitörü bir güç kaynağına bağla. Monitörünün güç kablosunu duvar prizine veya akım korumalı prize tak.
 6. 6
  İkinci monitörü aç. "Güç" düğmesine basarak monitörün açıldığından ve bilgisayarının ana monitöründen sinyal almaya hazır olduğundan emin ol. Artık monitörünün Windows’ta veya Mac’te görüntü ayarlarını yapmaya geçebilirsin.
  Chiara Corsaro

  Chiara Corsaro

  General Manager of macVolks, Inc.
  Chiara Corsaro San Francisco Bay Bölgesi’nde bulunan Apple Yetkili Hizmet Sağlayıcısı macVolks A.Ş.’nin Genel Müdürü ve Apple Sertifikalı Mac ve iOS Teknisyeni’dir. macVolks A.Ş. 1990 yılında kurulmuştur, Better Businesss Bureau (BBB)’dan A+ derecesiyle akredite edilmiştir ve Apple Cosultants Network’ün (Apple Danışma Ağı) bir parçasıdır.
  Chiara Corsaro
  Chiara Corsaro
  General Manager of macVolks, Inc.

  Çoğu durumda, tüm yapman gereken budur. Genellikle, ikinci monitörünü bağlayıp açtığında çift ekranın otomatik olarak gözükecektir. Ancak, eğer ayarlamalar yapmak istiyorsan kurulum ayarlarını değiştirmek için 'Görüntü Ayarları' altındaki 'Sistem Tercihlerine' gitmen gerekir.

  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 4:
Windows’ta Görüntü Ayarlarını Yapmak

 1. 1
 2. 2
 3. 3
  Sistem’e tıkla. Bu, Ayarlar penceresindeki bilgisayar monitörü şeklindeki simgedir.
 4. 4
  Monitör’e tıkla. Bu, Windows Sistem menüsünün solundaki panelin ilk seçeneğidir.[4]
 5. 5
  Ekranı "Birden çok ekran" bölümüne kaydır. Bu, sayfanın en altındadır.
 6. 6
  "Birden çok ekran" kutusuna tıkla. Bu kutu "Birden çok ekran" başlığının hemen altındadır. Bir menü açılacaktır.
 7. 7
  Bir görüntüleme seçeneği seç. Açılan menüden, tercihine göre aşağıdaki seçeneklerden birine tıkla:[5]
  • Bu ekranları genişlet (tavsiye edilen) — İkinci monitörü birinci monitörünün bir uzantısı olarak kullanır.
  • Bu ekranları yinele — İlk monitörün içeriğini ikinci monitörde gösterir.
  • Yalnızca 1 üzerinde göster — İçeriği sadece birinci monitörde gösterir.
  • Yalnızca 2 üzerinde göster — İçeriği sadece ikinci monitörde gösterir.
 8. 8
  Uygula’ya tıkla. Bu, açılan kutunun altındadır.
 9. 9
  Belirtildiğinde Değişiklikleri koru düğmesine tıkla. Böylece görüntü ayarları uygulanacaktır. Eğer masaüstünü genişletmeyi seçersen masaüstünün ilk ve ikinci monitör arasında bölündüğünü göreceksin.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 4:
Mac’te Görüntü Ayarlarını Yapmak

 1. 1
 2. 2
  Sistem Tercihleri’ne tıkla. Bu, Apple açılır menüsünün üst kısmına yakındır.
 3. 3
  Ekranlar’a tıkla. Bilgisayar monitörü şeklindeki bu simgeyi Sistem Tercihleri penceresinin sol üst kenarında bulacaksın.
 4. 4
  Yerleşim sekmesine tıkla. Bu, pencerenin en üstündedir.
 5. 5
  "Ayna Ekranlar" kutusundaki işareti kaldır. Eğer ikinci monitörü kullanarak masaüstünü genişletmek istiyorsan "Ayna Ekranlar" kutusunun işaretli olmadığından emin ol.
  • Her iki monitörde de aynı içeriği görüntülemek istiyorsan "Ayna Ekranlar" kutusunu işaretli bırakabilirsin.
 6. 6
  Varsayılan ekranı değiştir. Eğer ikinci monitörü ana ekranın olarak kullanmak istiyorsan mavi ekranlardan birinin üzerindeki beyaz dikdörtgeni tıklayıp ikinci ekranın üzerine sürükleyebilirsin.[6]
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 4:
Linux Ubuntu 20.04’te Görüntü Ayarlarını Yapmak

 1. 1
  Etkinlikler’e tıkla. Bu, ekranın sol üst köşesindedir. Böylece sistemdeki uygulamalar arasında arama yapmak için kullanabileceğin bir arama çubuğu gösterilir.
  • Alternatif olarak, sağ üst köşedeki aşağı yönlü oka benzeyen simgeye tıklayabilirsin. Ayarlar menüsünü açmak için alet takımına benzeyen simgeye tıkla.
 2. 2
  Arama çubuğuna Ekranlar yaz. Böylece ekranlarla ilgili tüm uygulama ve ayalar gösterilir.
  • Eğer ayarlar menüsünü kullanıyorsan sol üst köşedeki büyüteç simgesine tıklayarak arama çubuğunu görüntüleyebilirsin.
 3. 3
  Ekranlar’a tıkla. Bu, Ayarlar menüsünde bir bilgisayar monitörüne benzeyen simgenin yanındadır.
  • Ayarlar menüsündeki bu seçeneğe gitmek için Cihazlar’a tıkla. Sonra Ekranlar’a tıkla.
 4. 4
  Monitörleri düzenlemek için tıkla ve sürükle. Masanda kurduğun düzene göre Ekranlar panelindeki monitörleri tıkla ve sürükle. Ekranlar panelindeki her bir ekran numaralandırılmıştır. Karşılık gelen numaralar Ekranlar panelinde her bir ekranın sol üst köşesinde gösterilir.[7]
 5. 5
  Birincil ekran olarak kullanmak istediğin monitöre tıkla. Birincil ekranın en üstünde çubuk ve "Etkinlikler" bölümü bulunur. Birincil ekranın olarak kullanman istediğin monitör hangisiyse üzerine tıkla.
 6. 6
  Ekran yönü, çözünürlüğü ve yenileme hızını seç. Eğer ekran yönünü, çözünürlüğünü veya yenileme hızını ayarlaman gerekiyorsa Ekran yönü, Çözünürlük veya Yenileme hızına tıkla ve menüden bir seçeneği seç.
  • Ekran yönü: Sola veya sağa dayalı "Yatay" (geniş ekran) veya "Dikey" (uzun ekran) seçebilirsin. Veya "Yatay ters" seçebilirsin.
  • Çözünürlük: Monitörüne en uygun çözünürlüğü seç. Eski VGA monitörler sadece 800 x 600 çözünürlük destekleyebilir. Eski geniş ekran monitörler 1920 x 1080 (HD) destekleyebilir. Daha yeni monitörler 3840 x 2160 (4K) ve üzerini destekleyebilirler.
  • Yenileme hızı: Bu, görüntünün ne kadar hızlı yenilendiğini etkiler. Çoğu monitör 60 Hz (60 saniye başına kare) destekleyebilir. Bazı monitörler 120 Hz (120 saniye başına kare) ve üzerini destekleyebilir.
 7. 7
  Uygula’ya tıkla. Bu, sağ üst köşedeki mavi düğmedir. Böylece yaptığın değişiklikler uygulanır. 20 saniye içerisinde yeni ayarları onaylaman gerekecektir, aksi takdirde ayarlar eski hâline döner.
 8. 8
  Bu Yapılandırmayı Koru’ya tıkla. Böylece yaptığın değişiklikleri olduğu şekilde koruduğun onaylanır.
  • Eğer eski ayarlara dönmek istersen Yapılandırmayı Geri Al düğmesine tıkla veya 20 saniye bekle.
  Reklam

İpuçları

 • Eğer bilgisayarın destekliyorsa bağlantı işlemini birden fazla monitörle tekrarlayabilirsin. Bu şekilde, masaüstü bilgisayarın için üç veya daha fazla monitör kullanabilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Eğer ikinci monitörünün çözünürlüğü ana monitöründen yüksekse (veya tam tersi) daha yüksek çözünürlüklü monitörü düşük çözünürlüklü monitöre uyacak şekilde sıfırlayabilirsin. Bunu yapmamak grafiksel bozulmalara sebep olur.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Travis Boylls
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Travis Boylls. Travis Boylls, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Travis teknoloji makaleleri yazma, müşteri hizmetleri yazılımı sağlama ve grafik tasarım konularında deneyime sahiptir. Windows, macOS, Android, iOS ve Linux platformlarında uzmandır. Pikes Peak Toplum Fakültesi’nde grafik tasarım eğitimi almıştır. Bu makale 93.924 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 93.924 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam