Bu wikiHow makalesi sana, İnternet’te oynanan oyunlarda gecikmeyi – "ping" olarak da bilinir - nasıl düşüreceğini ve İnternet bağlantında iyileştirmeler yaparak takılmaları imkân dâhilinde nasıl azaltacağını öğretir. Ping, gerçek zamanlı bir eylemin (bir tuşa basmak veya fareyi hareket ettirmek gibi), kullandığın sunucuya kaydolması esnasında geçen süreye denir. Ping’ini mutlaka düşürecek bir yol olmadığını unutma.

Adımlar

 1. 1
  Yönlendiriciye daha yakın ol. Wi-Fi bir bağlantı kullanıyorsan oyun cihazınla yönlendiricin arasındaki mesafeyi azaltmak İnternet bağlantının gücünü artırır; bu da ping’ini düşürür.
  • Bu adımın, ping sorunlarını tamamen çözmesi pek muhtemel olmasa da bu yararlı bir temel kuraldır.
  • Duvar, kat ve diğer fiziksel engeller kablosuz sinyalini engelleyecektir.
 2. 2
  Arka planda çalışan programları ve İnternet sitelerini kapat. Netflix, YouTube, torrent hizmetleri gibi bant genişliğini fazla kullanan programları ve hatta başka oyunları çalışır hâlde bırakmak ping’ini ciddi şekilde etkiler. Bu, yalnızca oyun oynadığın cihaz için değil; tüm cihazlarda arka planda çalışan programlar ve İnternet siteleri için geçerlidir.
  • Arka planda indirme yapıyorsan bu indirmeyi duraklat veya iptal et.
  • İnternet kullanmayan programlar ping’ini etkilemez; ancak oyununun performansını etkileyebilir.
 3. 3
  Wi-Fi’ı kullanan cihaz sayısını azalt. Yönlendiriciler ve İnternet bağlantıları yalnızca belli sayıda cihazı destekler ve kullanımda olan her cihaz, mevcut bağlantı hızını azaltır ve ping’ini artırır.
  • Birden fazla kişiyle yaşıyorsan bunu yapmak mümkün olmayabilir. Yapılacak en iyi şey bir Ethernet bağlantısı kullanmaktır.
  • Oyun oynarken mobil cihazlarını Uçak Modu’na almayı düşün; böylece cihazlar hücresel veri kullanmak zorunda kalmadan Wi-Fi ağından düşerler.
 4. 4
  Yerel sunucular kullan. Başka ülkelerin sunucularında oynamak gibi bir huyun varsa ülkende (hatta ülkenin senin bulunduğun bölgesinde) bulunan bir sunucuda oynamak ping’ini önemli ölçüde düşürür. Oyuna katılmadan önce birkaç dakika lobide beklemek zorunda kalabilirsin; ama daha yüksek performans için beklemeye değer.
  • Birçok oyunda oyun sunucularını konum veya ülkeye göre sıralayabilirsin. Bu, mümkün olan en yakın sunucuya bağlanmana yardımcı olabilir.
  • Çoğu oyun, ping’ini veya onu temsil eden bir dizi çubuğu belli sunucuların yanında gösterir.
 5. 5
  Cihazını yönlendiricine Ethernet kablosuyla bağla. Sorun yönlendiricide olmadığı sürece ping’in kablolu bir bağlantıda, kablosuz bağlantıya kıyasla neredeyse her zaman daha az olacaktır.
  • Ping’in bu şekilde düşmüyorsa ping’in yükselmesinin nedeni büyük ihtimalle ya yönlendiricindir ya da hizmet aldığın İnternet Servis Sağlayıcısı'ndan (İSS) gelen İnternet bağlantısıdır.
 6. 6
  Yönlendiricini ve modemini yeniden başlat. Ağ cihazın durmadan çalışıyorsa düzgün bir performans sergileyemiyor olabilir. Modeminin ve yönlendiricinin güç kablolarını çıkarıp 30 saniye kadar bekledikten sonra kabloları yeniden takmak İnternet bağlantını yeniler ve ping’ini imkân dâhilinde düşürür.
  • Yönlendiricini yeniden bağladıktan sonra ağının çevrimiçi olması birkaç dakika sürebilir.
 7. 7
  Hizmet aldığın İnternet Servis Sağlayıcısı'nın müşteri hizmetleri hattını ara. Yönlendiricini değiştirmek için harekete geçmeden önce ping sorunlarından haberdar etmek için İnternet Servis Sağlayıcını ara. Sana daha ucuza mâl olabilecek bir çözüm sunabilirler.
  • Bu, yönlendiricini değiştirmekten daha kolay ve daha ucuzdur ki izlenecek mantıklı yol budur.
 8. 8
  Yönlendiricini değiştir. Özellikle yönlendiricini ve/veya modemini birkaç yıldan daha uzun bir süredir kullanıyorsan onu değiştirmenin İnternet bağlantısı gücü, hızı ve kararlılığında fark edilebilir bir etkisi olur. Aynı şekilde, yeni bir yönlendirici kurduktan sonra ping’in de muhtemelen düşer.
  • Satın almadan önce, alacağın yönlendiriciyi iyice araştırdığından emin ol.
  • Oyun odaklı bir yönlendirici için kesenin ağzını biraz daha açmak isteyebilirsin; özellikle de aynı ağda birden fazla kişiyle aynı anda oyun oynuyorsan.
 9. 9
  İnternet paketini yükselt. Ping’ini hiçbir şey düşüremediyse İnternet Servis Sağlayıcından, daha yüksek yükleme ve indirme hızları sunan bir İnternet paketi alman gerekir.
  • İnternet Servis Sağlayıcıları genelde belli paketler için taahhüt vermeni talep ederler. Mevcut İnternet Servis Sağlayıcın işine yaramıyorsa başka bir İnternet Servis Sağlayıcısı'na geçmeyi düşünebilirsin.
  • Birçok İnternet sağlayıcının artırılmış yükleme ve indirme hızları olan "Oyuncu" paketleri vardır.
  Reklam

İpuçları

 • Bazı VPN’ler ping’i azaltan, oyun odaklı hizmetler sunar.
Reklam

Uyarılar

 • Ping’i düşürmenin evrensel biçimde "doğru" bir yolu maalesef yok. Ping’i tespit edip düzeltme işi genelde kesin bir yolla değil deneme yanılma yöntemiyle yapılır
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

JL
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Jack Lloyd. Jack Lloyd wikiHow’da bir wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Yazı yazma ve teknolojiyle ilgili makaleleri düzenleme konusunda iki yıldan fazla deneyime sahiptir. Jack bir teknoloji meraklısı ve İngilizce öğretmenidir. Bu makale 6.578 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 6.578 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam