Bir şeyleri korumak ve yeniden kullanmak için atabileceğin adımlar düşündüğünden daha kolaydır. Sadece günlük alışkanlıklarını değiştirerek sana düşen görevi yerine getirebilirsin. Çevrenin korunmasına yardımcı olmak için, enerji ve su tüketimini azaltmayı, doğal kaynakların korunması için yeme ve ulaşım alışkanlıklarını değiştirmeyi ve evini ve bahçeni daha çevre dostu olacak şekilde uyarlamayı dene. Kendi yaşam tarzının çevreye daha duyarlı olmasını sağla ve sonra, diğer insanların da aynı şeyi yapması için eğitilmelerine yardımcı ol.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 7:
Günlük Alışkanlıklarını Değiştirmek

 1. 1
  Elektrikli her aleti, kullanmadığında kapat. Eğer kullanmıyorsan mutlaka kapalı tut. Bu aletler ışıklar, televizyon, bilgisayarlar, yazıcılar ve buna benzer aletler olabilir.
  • Işıklar için zamanlayıcı kullanabilirsin ve onu her gün aynı saatte ışıkları kapatması için prize takarak ayarlayabilirsin. Bu aleti teknoloji marketlerde bulabilirsin.
  • Üzerinde zamanlayıcı olan ısıtıcılar ve vantilatörler de satılıyor. Gece hava soğuk veya sıcak olduğunda zamanlayıcı, bu aletleri senin için kapatabilir. Çoğu zamanlayıcı bir saat çalışır ve otomatik olarak kapanır.
 2. 2
  Aletleri mümkün olduğunca prizden çıkar. Tost makinesi ve bilgisayar gibi aletleri sürekli prizde bırakmak, onların “hayalet” enerjisi harcamalarına neden olur. Alet kapalı durumda olduğunda bile elektroniklerin üzerindeki uygulamalar sürekli olarak elektriği kullanabilir. [1] Aletler, 36 saat ( ya da daha fazla) içinde kullanılmayacaksa, prizden çıkarmak en iyi yoldur.
  • Çoklu priz kullanırsan tek bir düğme ile tüm aletleri kapatabilirsin. Tüm aletlerini tek bir prizde yani çoklu prizde toplayabilirsin. İşin bittiğinde de basitçe üzerindeki düğmeye basarak gücü kesebilirsin.
  • Cihazlarının kullandığı enerjiyi ölç veya tipik enerji kullanımını araştır. Kullanımı kendin ölçmek istiyorsan, bir Kill-a-Watt (Enerji ölçer) kullan. Bir cihazı Kill-A-Watt ile prize takarsan, cihazın güç kullanımını ölçer. Bu alet aynı zamanda, belirli bir cihazın veya aletin kapalı olduğunda enerji harcayıp harcamadığını da gösterebilir.
 3. 3
  Kurutma makineni eski günlerde kullanılan bir çamaşır ipiyle takas et. Dışarıda kurutma işlemi, çamaşırlarının daha temiz kokmasını sağlar ve çevre dostu bir yaklaşımdır. Kurutma makineleri pek çok evde, buzdolabı ve klimadan sonra en çok enerji harcayan aletlerdendir. Eğer kurutma makinesi kullanıyorsan, güvenlik ve etkinlik için havalandırmayı temiz tut.
  • Ayrıca, çamaşır makinesi kullanacağın zaman, makinenin tam olarak kirli çamaşırla dolu olduğundan emin ol. Su israfına neden olacağı için birkaç parça çamaşırla çamaşır makineni kullanma. Su ve elektriği tasarruf etmek için çok çamaşır biriktiğinden emin ol.
  • Eğer istersen, çamaşırları lavaboda elle yıkayabilirsin ya da çok su kullanmayan ve enerji verimliliği sağlayan çamaşır makinesi satın alabilirsin.
 4. 4
  Klimanı tutumlu olarak kullan ya da hiç kullanma. Klimalar çok fazla elektrik harcar. Serinlemek için mümkün olduğunca doğal havalandırma veya vantilatör kullanmaya çalış.
  • Eğer klima kullanırsan dışarıdan daha düşük bir ısıya ayarla. Unutma, ısıyı daha düşük ayarlamak daha çok elektrik harcatır ve daha hızlı soğutmaz.
 5. 5
  Evindeki ısıtıcı ve klimaların havalandırma deliklerini kapat. Evinde kullanmadığın odalar varsa, bu odalardaki havalandırma deliklerini ve kapıları kapat. Bunu düzenli olarak yapmak ısıtıcı ve klima tarafından israf edilmiş enerjinin miktarını azaltacaktır.
 6. 6
  Elektronik spor aletleri kullanma. Egzersiz malzemeleri yerine, gerçek bisiklet kullan, ya da yakın mesafedeki yerlere gitmek için veya zevk için yürü. Jimnastik, şınav ve vücut ağırlığı çalışmaları da işe yarar.
 7. 7
  Kışın sıcak bir battaniye veya kazak kullan. Kendini sarıp sarmala ve evdeki ısıyı birkaç derece düşür. Kışın ısıyı 20 °C derecede tut. Bu ısı gece daha düşük olabilir. Bunun üzerindeki her bir derece %6-8 ek enerji çıkışına sebep olur.[2]
 8. 8
  Su tasarrufu yap. ABD’de ortalama dört kişilik bir aile her gün yaklaşık 1,514 litre su harcıyor.[3] Su tüketimini azaltacak bilinçli seçimler yap.
  • Kısa duşlar al veya banyo küvetini az miktarda su ile doldur.
  • Dişlerini fırçalarken musluğu kapat.
  • Banyona az akış gücü olan musluk, az akış gücü olan duş başlığı ve az akış gücü olan tuvalet sifonu taktır.
  • Bulaşık makineni dolmadan çalıştırma.
  • Çamaşır makineni tam doldurmadan çalıştırma. Mümkünse önden doldurmalı makine seç.
  • Arabanı elle yıkarsan, evinin önüne park et ve kova ve sünger kullan. Durulamak için hortum tercih et. Suyu durdurmak için hortum başlığı kullan ya da su akışını ara ara kes. Bununla birlikte, sabun ve diğer temizlik maddelerinin rögara gidip kirliliğe sebep olabileceğini unutma.
  • Eğer yüzme havuzun varsa, buharlanmayı önlemek ve havuzu düşen yapraklardan korumak için havuz örtüsü kullan.
  • Kuraklığa dayanıklı peyzaj tasarımı yap ve kurakçıl peyzajı düşün. Bahçeni sularken suyu gereğinden fazla kullanma.
 9. 9
  Yapabileceğin her şeyi geri dönüştür. Yol kenarında geri dönüşüm kutusu varsa kullan. Geri dönüşümlerini, cam, metal, kâğıt ve vb. olarak ayırdığından emin ol.
  • Eğer yakınlarında geri dönüşüm kutusu yoksa veya geri dönüşümün kabul etmediği belli maddeleri geri dönüştürmek istiyorsan bir geri dönüşüm merkezini ziyaret edebilirsin.
 10. 10
  Tek kullanımlık malzemeleri kullanmaktan kaçın. Sadece bir kaç kez kullanıp attığın her şey, kaynakları tüketir.
  • Tekrardan kullanılabilir bardak, su şişesi, yeme içme kabı ve alışveriş çantası edin ve bunları yanında taşı. Atıksız öğle yemeğin yanında olsun.
  • Tek kullanımlık pil yerine şarj edilebilir pil kullan. Piller yakılamadıkları için sadece yeryüzünde alan kaplamazlar, ayrıca yeryüzüne asit sızdırırlar.
  • Tehlikeli atıkları düzgün elden çıkar. Pil, florasan lambalar, elektronik atıklar (pilli ve fişli aletler), temizlik maddeleri, tıbbi ilaçlar, böcek ilaçları, otomotiv sıvıları ve boya gibi pek çok malzeme yeryüzüne, pissu boruları ve rögarlara asla atılmamalıdır. Bunlar için şehrindeki yetkililerle bağlantıya geç.
 11. 11
  Tuvalet kağıdını ihtiyacın olduğu kadar kullan. Akıllı ol. Kâğıt havluları da özenle kullan ve mutfak temizliğin için yıkanabilir bez veya sünger tercih et.
  • Kullandığın kâğıt ürünler için, %80-100 geri dönüştürülmüş kâğıttan yapılan ürünler ara. Kullanıldıktan sonra geri dönüşümle işlem görüp başka bir ürün için kullanılanları tercih et.
  • Ev temizliği için, tekrardan kullanılabilen mikrofiber bezleri tercih et. Ambalajsız alındıklarında pahalı değiller ve yıkanıp defalarca kullanılabilirler.
 12. 12
  Çocuk bezleri için kumaş olanları tercih et. Kumaş çocuk bezleri çengelli iğneli olanlardan plastik külotla kaplı olanlara kadar çok yol kat etti. Özellikle birden fazla çocuğun varsa büyük bir servet biriktirip, potansiyel olarak tehlikeli kimyasalları bebeğinin cildinden uzak tutmuş olacaksın ve gezegenine bir iyilik yapmış olacaksın.
 13. 13
  İstenmeyen postaları gelmeden önce engelle. Eğer postadan ihtiyacın olmayan kataloglar alıyorsan, arayıp göndermemelerini söyle.
 14. 14
  Düşünceli bir müşteri ol. Satın aldığın şeylerin diğer insanları ve doğal çevreyi nasıl etkilediğini kendine sor.
  • İhtiyacın olmayan şeyi satın alma. Para biriktirmenin yanı sıra, aşırı miktarda eşya almazsan, kaynakları da korumuş olacaksın.
  • Dayanıklılığa bakarak al. Satın aldığın malzemeler için, hayat boyu kalacak ürünler olmalarına dikkat et. Dayanıklı ürünler hakkındaki forumları ve önerileri bulmak için 'yaşam boyu için satın al' kelimesini arat.
  • Kullanılmış ürün al. Yeniden kullanım, kullanılmış malları çöpe atmaktan çok daha iyi bir amaçtır ve aynı zamanda para da biriktirebilirsin.
  • Yalnızca kısa süreli veya ara sıra kullanmak için ihtiyaç duyduğun eşyaları ödünç al veya kirala.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 7:
Yeme Alışkanlıklarını Değiştirmek

 1. 1
  Daha az et ve süt ürünü ye. Et ve süt üretimi oldukça yoğun kaynak gerektirir ve verimsizdir. Vejetaryenlik kesinlikle çevre için ve sağlığınız için yapabileceğin en iyi şeylerden biridir. [4]
  • Etsiz Pazartesi, halkı etten vazgeçmeye teşvik eden, ulusal çapta kar amacı gütmeyen bir halk sağlığı kampanyasıdır. Etsiz yemek tarifleri için siteyi ziyaret edin.
 2. 2
  Kullan-at bardaklardan kahve içme. Kahve makinelerinin kâğıt fincanları tek kullanımlıktır ve atılırlar (eğer kullanıcılar onları kâğıt, plastik ve metal olarak ayırırlarsa geri dönüştürülebilir olmalarına rağmen). 2014’te milyarlarca kahve satıldı ve bardakların pek çoğu yeryüzünü 12 defa dönecek kadar çöp haline geldi. [5] Kahveni normal kahve demliği veya özel demleme aparatında demle.
  • Kahven için atılabilir fincan veya bardaklar yerine yeniden kullanılabilen fincan veya bardaklar kullan.
  • Tek kullanımlı kahve rahatlığını seviyorsan ve zaten bir kahve makinen varsa, yıkanabilir, doldurulabilir fincanlar al. Bardakları satın almaktansa, paranı ve kaynakları kurtarmış olacaksın.
 3. 3
  Yerel gıdalardan al. Uzak bölgelerden yiyeceği taşıtmak çevreye zarar verir, çünkü tırlar, demiryolları veya gemilerle taşınmaları gerekir ve bunların hepsi çevreyi kirletir. Yerel olan gıdalardan almak taşımanın etkilerini bertaraf eder veya azaltır.[6]
  • Yerel sebze ve meyveleri semt pazarlarından bulabilirsin. Ya da çiftçi ile tüketiciyi buluşturan kuruluşlardan düzenli olarak taze ürün alabilirsin.
 4. 4
  Aşırı paketlemelerden uzak dur. Çoğu kez, gıda şirketleri, gerçek yiyecekleri üretmek için harcadıkları enerji kadar, onların ambalajlarını yaratmaya da enerji harcarlar. Ayrı ayrı paketlenmiş veya ambalajsız yiyecekleri satın almamaya çalış.[7]
 5. 5
  Yiyeceği israf etme. Öğünlerini planla ve yiyeceğinden fazla pişirme. Kalan yemekleri sakla ve bir sonraki öğünde ye. Bir arkadaş toplantısından sonra fazla yemeğin kalırsa, arkadaşlarınla paylaş.
 6. 6
  Su için tekrar kullanılabilir şişeleri tercih et. Gelişmiş ülkelerde musluk suyu, içmek için güvenlidir. Bu da şişe suyu almanı gereksiz kılar. Cam veya metal bir şişe al ve su ile doldur.
  • Su kalitesinden endişe duyuyorsan, şehrindeki yetkililerden su kalitesi raporu talep et.
  • Su filtreleri genellikle gereksizdir, ancak basit olanları bile tadı artırabilir. Bununla birlikte, su yumuşatıcılarının ve ters osmoz sistemlerinin temin ettikleri sudan çok daha fazla su harcarlar.
  • Bir sürahiyi musluk suyu ile doldur ve buzdolabında soğut.
  • Musluk suyun ilk aktığında beyazımsı, bulanık bir görünüme sahipse, bunlar sadece hava kabarcıkları olabilir. Bir bardağa veya şişeye musluktan biraz su al ve yeniden ortaya çıkıp çıkmadıklarını görmek için bir iki dakika içinde tekrar bak.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 7:
Ulaşım Alışkanlıklarını Değiştirmek

 1. 1
  Yerel geziler için yürümeyi veya bisikleti seç. Gideceğin yer evine yakınsa yürü veya bisiklet kullan. Kısa yolculuklar genellikle otomobilin ve çevre için iyi değildir, bu nedenle aracını ayaklarınla veya bisikletinle değiştir.
  • Bisiklet sürerken daima bir kask ve fosforlu ikaz yeleği giy.
  • Bisikletinde yük taşımak için bir sepet al ve alışverişini de iki tekerlek üzerinde yap. Bisiklet sepetleri ve römorkuyla pek çok şey taşıyabilirsin.
 2. 2
  İş veya okul için ‘ortaklaşa araba kullanma’ planla. İşe gitmek veya çocukları okula götürmek için çevredeki diğer komşularla işbirliği yap.
  • Ortak araba kullanma sayesinde otobandaki HOV şeridini (Birden fazla yolcu taşıyan araçlara ayrılmış şeridi) kullanabilirsin. Bu şerit genellikle zamandan ve benzin parasından tasarruf sağlar.
  • Eğer çocuklarının okulunun yakınlarında yaşıyorsan, okula arabayla gitmek yerine “yürüyen okul servisi” planla. Çocuklar, büyüklerinin gözleminde okula gruplar halinde yürüyebilirler. Mahalledeki ebeveynler bu gruplara sırayla liderlik edebilir.
 3. 3
  Toplu taşıma kullan. Eğer otobüs, tramway veya metroya yakın oturuyorsan, okula, işe veya diğer gidilecek yerlere toplu taşıma ile git. Toplu taşıma için araba kullanımını azaltırsan, yollardaki trafik sıkışıklığını ve harcanan benzini de azaltmış olursun.
  • Büyük şehirlerdeki pek çok otobüs sistemi dizel-elektrikli hibrit otobüsleri kullanıyor ki bu zararlı egzoz gazı salımını azaltır. [8]
 4. 4
  Günlük işlerini planla ve dışarıdaki işlerini birleştir. Nereye gideceğini ve tüm duraklarını planlarsan tek bir defa dışarı çıkarak gününü daha verimli hale getirirsin. Dışarıdaki işlerini gruplayıp tek uzun sürüşe planlarsan aynı yolu birden fazla kullanmazsın.
  • Bir yere gitmeden önce, çalışma saatlerinden ve istediğin şeyin orada olduğundan emin olmak için, aramayı veya çevrimiçi kontrol etmeyi unutma. Çevrimiçi olarak veya telefonla randevu al ve alışveriş yap.
 5. 5
  İş yerin izin verirse işini evden takip et veya evden çalış. Haftada bir gün evden çalışmak işe ulaşım miktarını %20 azaltır.
 6. 6
  Hibrit veya tam elektrikli araba kullan. Yeni bir araç arıyorsan, hibrit araba almayı düşün. Hibrit arabalar hem benzin ve hem de elektrikli motorla çalışırlar. [9] Hem hibrit hem de tam elektrikli arabaların piyasada artan seçenekleri var. Sadece havaya daha az egzoz salmıyorlar, aynı zamanda benzin istasyonuna da daha az gitmenizi sağlayarak para tasarrufu yaptırırlar.
  • Ayrıca, hibrit bir araba, satın aldığın vergi yılı boyunca ABD federal vergilerinde bir vergi kredisi alabilirsin. [10]
 7. 7
  Aracına iyi bak. Eğer bir araban varsa, düzenli olarak yağını ve hava filtresini değiştirerek, sıvı sızıntılarını derhal onararak, lastikleri düzgün biçimde şişirerek iyi durumda tut.
 8. 8
  Yakıt kullanımını takip et ve bunu iyileştirmek için elinden gelen her şeyi yap.
 9. 9
  Uçakla daha az seyahat et. İş için olsun veya tatil için olsun, uçakla uçuş sayılarını azalt. Uçaklar, dünya çapında artan uçuş sayıları sebebiyle her yıl artan çok fazla karbondioksit ve diğer kirletici maddeler yaymaktadır. [11] Daha az uçarak kendine düşen görevi yap.[12]
  • Ekonomi sınıfında uç. Uçakta daha fazla insan varsa, bir uçuşun nispi çevresel etkisi daha fazla insan arasında yayılacaktır.
  • Bir oraya bir buraya seyahat etmek yerine bir yerde uzun süre kalmayı tercih et.
  • Yerel olarak tren ya da otobüsle seyahat et.
  • Bir iş yerini şahsen ziyaret etmek yerine video konferans teknolojisini kullan.
 10. 10
  Mümkün olduğunca işine, okuluna ve sıklıkla kullandığın diğer yerlere yakın yerlerde yaşa. Ya da ulaşım veya bisiklet rotalarına yakın yerlerde yaşamayı dene. Bir ikamet yeri seçiyorsan, ulaştırma seçeneklerini sürecin bir parçası olarak düşün.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 7:
Evini Uyarlamak

 1. 1
  Tavan penceresi ve günışığı aydınlatma lambaları taktır. Çatına tavan penceresi ve günışığı lambaları monte ettirirsen, evine daha fazla ışık girmesini sağlamış olursun. Bu evini aydınlatman için gerekli olan elektriği azaltacaktır. Bu malzemelerin bazı türleri, güneş enerjisini elektriğe de çevirebilir.
 2. 2
  Kompakt floresan veya LED ampulleri tercih et. Kompakt floresan veya LED ampuller daha pahalıdır, ancak geleneksel ampullerden daha uzun süre dayanırlar. Ayrıca enerjinin sadece dörtte birini kullanırlar.
  • En çok açık bıraktığın ışıklarla başla.
 3. 3
  Hava sızıntı noktalarını kapat. Havanın evinin içine veya dışına sızabileceği yerleri bul. Bunlar, kapıların ve pencerelerin, bacaların yanlarında, gömme ışıkların etrafında ya da başka yerlerde olabilir. Minik boşluklar için silikon kullan ve daha büyük boşluklar için yalıtım maddesi veya poliüretan köpük kullan.[13]
  • Sızıntıları onarmak için, önce yalıtım maddesi ve sızdırma dolgularını kaldırarak onarmaya başla. Bunu yapmak için silikon veya alçı kullan. Sıkıştırılmadığından ve kirişler arasındaki boşlukları tamamen kapladığından emin olmak için yalıtımı değiştirirken dikkatli ol. Tüm hava sızdıran noktaları kapattığında evine giren böcek ve kemirgenlerin sayısı azalacaktır.
  • Elektrik düğmelerinin ve prizlerin etrafını, özellikle de dış duvarda olanların etrafını sıkıca kapat. Elektriği sigortadan kapat ve elektrik kaçağı olmadığından emin olmak için test et, daha sonra kapakları çıkar ve bağlantı kutusunun dışındaki boşluklara düşük genleşmeli poliüretan köpüğü püskürt.
  • Dış kapı ve pencere contalarının düzgün bir şekilde sızdırmaz hale geldiğinden emin olmak için kontrol et. Soğuk, rüzgârlı günlerde bir esinti hissedersen, bunların ayarlanması veya değiştirilmesi gerekir.
  • Bir sigara kalemi veya bir tütsü çubuğu sana evindeki sızıntının yerini gösterebilir.
 4. 4
  Evinin tavan arasına ve dış duvarlarına yalıtım yaptır. Tavan arasına ve dış duvarlara yapılmış iyi yalıtım tabakası, evinin konforunu ve verimliliğini artırmak için nispeten düşük maliyetli bir yol olabilir
 5. 5
  Herhangi bir yerde sızıntı olup olmadığını kontrol et. Muslukların damlıyorsa, onart veya hemen onartamazsan, en azından damlayan musluğun altına bir kap koy ve biriken suyu bahçendeki bitkileri sulamak gibi yerlerde kullan.
  • Tuvaletini kontrol etmek için, tuvaletin rezervuarına birkaç damla gıda boyası damlat. Suyu pompalamadan önce on dakika kadar bekle. Eğer tuvalet klozetinde boya görürsen tuvaletini tamir ettir.
 6. 6
  Enerji tasarrufunu en üst düzeye çıkaran pencere malzemeleri bul. Evini yaz mevsiminde serin, kış mevsiminde ılık tutacak perdeler veya stor perdeler seç. Örneğin, daha soğuk bir iklimde ağır perdeler, gece sıcak havayı içeride tutar.
  • Ülkenin güneyinde sıcak bir iklimde yaşıyorsan, camlarını renklendirmeyi veya yansıtıcı bir kaplama yerleştirmeyi düşün. Bu, ısıyı evinden uzaklaştıracaktır. Seçenekler hakkında yerel müteahhitlerle konuş. Doğrudan güneş alan pencerelerin renklendirilmesi, kumaşlarının renklerinin çok hızlı solmasını da önleyecektir.
 7. 7
  Evini rüzgârdan ve güneşten korumak için bariyer (set) ağaçları ek. Yaprak dökmeyen ağaçlar yaz aylarında gölge sağlar, ancak soğuk aylarda da ısınan ışınların evinize girmesine izin verir. Yaprak dökmeyen ağaçlar şiddetli rüzgarlarda rüzgar kıran vazifesi görür.
  • Bir bitki ektiğinde gelecekteki gelişimini düşün. Herhangi bir bitki ektiğinde evinden yeterince uzakta olduğundan emin ol böylece kök sistemleri evin temelini bozmaz.
 8. 8
  Cihazlarına iyi bak veya yenilerini satın alacaksan enerji tasarruflu cihazlardan birini seç.
  • Buzdolabındaki bobinleri yılda bir kez temizle.
  • Çamaşır kurutucunun üzerindeki havalandırmayı yılda bir kez temizle. Kurutucuyu her kullanışında tiftik filtresini de temizle.
 9. 9
  Banyona düşük akımlı tuvalet taktır. Düşük akımlı tuvaletler her yıl yüzlerce litre su tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda çevreyi koruyup su faturanı da düşürür.
  • Mevcut tuvaletinin rezervuarına bir şişe su koymayı da deneyebilirsin. Şişenin kapladığı alan, her basışta su tasarrufuna neden olacak, ancak tuvaletin düzgün çalışmasını da sağlayacaktır.(Bunun için tuğla kullanmayın, çünkü zamanla ufalanır.)
  • Tuvalet rezervuarındaki su seviyesini düşürmeyi dene. Birçok tuvaletin, doldurma valfini kontrol eden akışı düşürmek için bir ayarlaması vardır.
 10. 10
  Çatına güneş panelleri taktır. Güneş panelleri güneş ışığını elektriğe çevirir ve fiyatları da düşüyor (tahmini olarak bir güneş paneli tesisatı yaklaşık 10.000 dolar’a mal oluyor). Dönüştürülen güneş enerjisiyle evindeki faturalar % 20 düşebilir.
  • Ancak, güneş panelleri üretiminin olumsuz çevresel etkileri konusunda bir kaygı olduğunu da unutma. Güneş paneli imalatı, diğer hususların yanı sıra kimyasal zehirlilik ve geri dönüşüm noksanlığına neden olabilir. [14]
 11. 11
  Aileni ve eşyalarını rahatça barındıracak en küçük evi seç (ve bu arada gereksiz eşyaları atmayı da düşün). Yaşam alanını oluşturmak ve korumak için gerekli olan fiziksel ve finansal kaynaklardan tasarruf edeceksin ve ısıtma ve soğutma maliyetlerini azaltacaksın.
  • Eğer ihtiyacından fazla geniş bir eve sahipsen, aile üyelerini veya ev arkadaşlarını evine almayı düşün.
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 7:
Bahçeni Uyarlamak

 1. 1
  Bir bahçe ek. Sebzeler, meyveler ve/veya bitkilerle bir bahçe alanı oluştur.
  • Bahçende gübre ya da aşırı sulama gerektirmeyen teknikler uygulamayı dene. Örneğin, bahçene malç (örtüleme) metodu uygularsan, örtü suda yapışacak ve toprağı nemlendirecektir.[15]
  • Bahçene sevdiğin sebze ve meyvelerden ek, böylece onları marketten almak zorunda kalmazsın.
  • Yağmur suyu toplamak için yağmur varillerinden veya diğer kaplardan kullan. Bahçendeki bitkileri sulamak için bu suyu kullan.
 2. 2
  Doğal hayata dost bir bahçe oluştur. Modern gelişmeler, doğal yaşam alanlarına müdahele eder ve doğal hayat için risk oluşturur. Bahçeni doğal hayata dost kılmak için bazı adımlar at.[16]
  • Farklı türlerde bitkiler ek. Onlar için bir sebep oluşturursan, çeşitli hayvanlar bahçeni ziyaret edecektir. Çok çeşitli türde bitkilere sahip olduğunda, farklı türlerde hayvanları da çekeceksin.
  • Arka bahçene bir kurbağa göleti yap. Kurbağa popülasyonunda düşüş var, çünkü onların üreme alanları yok oluyor. Eğer bahçende onlar için bir yaşam alanı yaparsan, orada üreyebilirler.[17]
 3. 3
  Çim alanını azalt. Çim alanları genellikle çim biçme makineleri, ot yiyiciler ve diğer benzinli veya elektrikli aletler ile daha sık bakım gerektirir. Bahçendeki çimin bir kısmını doğal hayatı çekecek bahçe veya yerli bitkilere dönüştür.[18]
 4. 4
  Böcek ilaçları, bitki öldürücüler ve insan yapımı kimyasal gübrelerden kaçın. Böcek ilaçları yılda yüzlerce kuş ve diğer hayvanları öldürürler. İstenmeyen yabani otlar varsa, kendin çek veya çapala, makasla kes ya da yerlerine bir yer örtüsü kapla.
  • Kimyasal zirai ilaçlara ve gübreye olan ihtiyacı azaltmak veya ortadan kaldırmak için sürdürülebilir tarım, entegre zararlı yönetimi, çoklu ekim ve diğer teknikleri gözden geçir.
  • Eğer kimyasal gübre kullanıyorsan, ihtiyaçtan fazlasını kullanma. Aşırı gübrenin rögarlara veya su kanallarına akıp gitmeyeceğinden emin ol.
 5. 5
  Ağaç dik. Bahçene bir ağaç ilave et. Ağaçlar karbon dioksit alır, oksijen verirler ve ayrıca su kalitesini yükseltir ve toprağı diğer bitkiler için daha verimli hale getirirler.[19]
  • Evinin yakınındaki yaprak döken ağaçlar, evini kışın daha sıcak, yazın da daha serin tutmaya yardım eder.
  • Eğer bir meyve ağacı dikersen, kendi meyveni marketten almak yerine bahçenden toplamak gibi ek bir fayda elde edersin.
 6. 6
  Bir gübre alanı oluştur. Bahçende atık, meyve kabuğu ve yenilmemiş gıdaları koymak için bir alan belirle. Çöpü parçalayacak ve peyzaj işlemlerinde mükemmel bir şekilde işe yarayacak çok zengin bir toprak üretebilen bazı solucanlar bul. Gübre alanını mümkün olduğunca tüm su kaynaklarından uzak tut.
 7. 7
  Yaprak üfürücü yerine tırmık kullan. Gürültülü elektrikli veya benzinli yaprak üfleyicinden kurtul ve bahçendeki yaprakları veya diğer çöpleri toplamak için bir tırmık kullan.
  Reklam

Yöntem 6
Yöntem 6 / 7:
Malzemeleri Tekrar Kullanmak

 1. 1
  Elbise ve diğer malzemeleri ikinci el al. İkinci el eşya almak için ikinci el dükkânlarına gidebilirsin.
 2. 2
  Kullanılabilir ev eşyalarını paylaş veya bağışla. Eşyalarını atmak yerine başkalarına vermeyi düşün. Kullanılabilir kıyafet ve ev eşyalarını hayır kuruluşlarına bağışlayabilirsin. Pek çok kuruluş verdiğin eşyaları gelip alabilir. Bazı belediyeler bunu yapıyor, araştır.
  • Kullanılmış eşyalarını yerel olarak satabileceğin ‘Letgo, ya da Dolap’ gibi internet siteleri bulabilirsin.
 3. 3
  İleri dönüşüme yönel. İşe yaramayan eşyalarını sevimli, eğlenceli, yeni, şık şeylere çevirebilirsin. Evdeki eşyalardan takı, ev aksesuarları ve yeni stil kıyafetler yapabilirsin. Farklı şeyleri nasıl oluşturacağını yüzlerce wikiHow makalesinde bulabilirsin.
 4. 4
  Tekrardan kullanılabilir kumaş çantalar yap ya da satın al. Her alışverişe gittiğinde onları götür. Pek çok ülke marketlerin plastik torba vermesini yasakladı, senin ülkende halen izin veriliyorsa bile yeniden kullanılabilir çantalardan al ve kullan.
  Reklam

Yöntem 7
Yöntem 7 / 7:
Aktivizm ile İlgilenmek

 1. 1
  Hükümet görevlileriyle bağlantıya geç. Milletvekiline ve yerel yetkililere e-posta gönder veya ara. Onlardan çevreyi korumaya ve yenilebilir enerjiye destek vermelerini iste.
 2. 2
  Mitinglere katıl. Çoğu şehirde çevresel meselelere dikkat çekmek için mitingler düzenlenir. Bu gösterilerin etkili olması için çok fazla insana ihtiyaç vardır. Bulunduğun yerdeki mitinglere katıl. Mesajını iletmek için gösteride taşıyacağın pankartları hazırla.
  • Aile üyelerini ve arkadaşlarını da yanına al.
 3. 3
  Bir çevre örgütüne katıl. Çevre ile ilgili Greenpeace, the Sierra Club ya da the Environmental Defense Fund gibi bir kuruluş seç ve üye ol. [21]
 4. 4
  Bir editöre mektup yaz. Çevre ile ilgili meselelere dikkat çekmek için haber yayın organlarını kullan. Fosil yakıtları veya soyu tükenmiş hayvanlar için bir editöre mektup yaz. Bu kendi bölgende belli bir çevresel mesele hakkında bir diyalog başlatmana yardım edebilir.
  • Dönüşümlü olarak, yerel bir gazeteye bir görüş yazısı yazmayı teklif et.
 5. 5
  Çevresel bir neden için bağışta bulun. Çevresel bir mesele üzerinde çalışan bir organizasyon seç. Bu organizasyona para bağışı yap. Pek çok organizasyonun az miktardan çok miktara kadar bağış seviyeleri vardır. Aylık veya yıllık ödemeler şeklinde bağış tercih edebilirsin.
  • Kar amacı gütmeyen kuruluşlara yardım yapmak vergisizdir. Fatura iste ki böylece bu bağış vergilerinden düşebilir.
 6. 6
  Gönüllülük için zaman ayır. Çöp topla, diğer insanları eğit, bisiklet tamir et, ağaç dik, kuşları ve hayvanları gözlemle. Gönüllülük yaparak daha iyi bir çevre yaratıp bu çevreyi geliştirebileceğin pek çok yöntem var.
  Reklam

İpuçları

 • Polietilen çantaları kullanma. Çok kolay bulunabilseler bile, çevre-dostu değiller.
 • 10 saniyeden fazla bir yerde duracaksan arabanın motorunu kapat.
 • Şu üç stratejiyi takip et:

1. Azalt 2. Yeniden kullan 3. Geri dönüştür.

 • Dünyamıza büyük katkıda bulunan bal arıları ve diğer böcekleri kurtarmaya yardım ederek çevre korumasına yardımcı olabilirsin.
 • Palmiye yağı kullanmaktan kaçın! Palmiye yağı, Endonezya ve Afrika'nın bazı bölgelerindeki palmiye ağaçlarından ve yağmur ormanlarının yok olmasının bir numaralı nedenidir. Yiyecek ve kozmetiklerin içeriklerini kontrol et; PepsiCo ve Nestle gibi büyük miktarda palmiye yağı ihraç eden firmalardan uzak dur. Bununla birlikte, Gap ve Coca Cola gibi palmiye yağı kullanımından kaçınan firmaları destekle.
 • İhtiyacın olmayan şeyleri satın alma. Paradan tasarruf etmenin ve evi tıka basa doldurmamanın yanı sıra, ilk etapta bir şeyler satın almaktan kaçınmak, onu oluşturmak için gerekli kaynakları (materyal, enerji, emek) asla kullanmamak demektir. Bir şeyi ödünç alabilir, kullandırabilir veya basitçe onsuz yapabilir misin?
 • Vegan bir yaşam tarzı düşün. Vejetaryen yeme tarzı, hayvanlara ve çevreye zarar vermez.
 • Yağmur suyunu topla ve çeşitli amaçlar için kullan (bahçe işleri, dışarıyı temizlemek veya kuşlara su vermek gibi).


Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Varyans Nasıl HesaplanırVaryans Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Bess Ruff, MA
Ortak yazarlar :
Çevre Bilimleri ve Yönetimi Yüksek Lisansı
Bu makaledeki ortak yazarlar Bess Ruff, MA. Bess Ruff, Florida’da Coğrafya konusunda doktora öğrencisidir. Çevre Bilimleri ve Yönetimi konusundaki Yüksek Lisansını, Santa Barbara’daki Kaliforniya Üniversitesi Bren Çevre Bilimleri ve Yönetimi Fakültesi’ndan 2016 yılında almıştır. Bu makale 4.201 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 4.201 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam