Çatal ve kaşıkla yemek yerken ilkel bir avcı gibi görünebilirsin. Ama resmi davetlerde, bir restoranda ya da akşam yemekli partilerde bu araç gereçleri sofra adabına uygun kullanman beklenir. Çatal bıçak kullanmada Avrupa (ya da Kontinental) tarzı ve Amerikan tarzı vardır. Senin tercihin hangisi?

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Avrupa (Kontinental) Tarzı

 1. 1
  Çatalın tabağın solunda, bıçağınsa tabağın sağında duracağını unutma. Birden fazla çatal konmuşsa dıştaki salata, içtekiyse ana yemek içindir. Ana yemek çatalın salata çatalından büyük olacaktır.
  • Masa düzenini en son kısımda ele alacağız. Şimdilik çatal bıçağı nasıl tutup yemek yiyeceğine ve elbette bunu "doğru" biçimde nasıl yapacağına odaklanalım.
 2. 2
  Tabağındaki yiyecekleri kesmek için, bıçağı sağ eline al. Sağ elinin işaret parmağı düz olmalı ve bıçağın kör kısmına, bıçağın ağzının bittiği yere dayanmalı. Diğer dört parmağınsa bıçağın sapını saracak. İşaret parmağın bıçağın üstünde dururken, başparmağın da bıçağı yandan tutacak. Bıçağın sap kısmının ucu, avucunun içine değiyor olmalı.
  • Bu kullanım iki tarz için de aynıdır. İki tarz da sağ elini kullananlara göredir. Eğer solaksan bu makalede okuduğun hemen her şeyi ters çevirebilirsin.
 3. 3
  Çatalını sol elinde tut. Çatalın dişleri senden uzağa (yani aşağıya) bakmalı. İşaret parmağın düz ve bıçağın sırtında, ucun başlangıcına yakın bir yerde olmalı ama yemeğe değecek kadar da yakın olmamalı. Diğer dört parmağınsa bıçağın sapını kavramalı.
  • Buna çoğu zaman "gizli sap" yöntemi de denir. Çünkü elin sapın neredeyse tamamını örter ve gözlerden gizler.
 4. 4
  Ellerini bilekten bük, öyle ki işaret parmakların aşağıyı, tabağının içini işaret etsin. Bu, bıçağın ve çatalın ucunun da tabağa doğru bakmasını gerektirir. Dirseklerini rahat bırak, havada ya da rahatsız bir konumda durmasınlar.
  • Sırası gelmişken, normalde dirseklerinin hiçbir zaman masada olmaması gerekir. Ama çatal bıçağı kullanmaya ara verdiysen ve resmi olmayan bir ortamdaysan çok da kafana takma.
 5. 5
  İşaret parmağınla baskı uygulayarak, çatalınla yiyeceği sabitle. Eğer kesiyorsan bıçağı çatalın gövdesiyle sapının birleşim noktasına yaklaştır ve testere gibi ileri geri hareket ettir. Makarna gibi yiyecekler hızla ve kolayca kesilirken lifli etleri kesmek için biraz ter dökmek gerekebilir. Genellikle bir ya da iki lokmadan fazla kesme.
  • Çatalı dişlerinin kavisi sana bakacak şekilde tut ve bıçağın, çataldan daha geride dursun. Bunları belli bir açıyla da tutabilirsin. Yeter ki bıçağınla neyi kestiğini rahatça görebilesin. Çatalının üstünden bakınca bıçağını görebilmelisin.
 6. 6
  Küçük lokmaları çatalla ağzına götür. Bu tarzda, yiyecekler çatalın dişleri tabağa bakacak biçimde ağza götürülür. Yani çatalı ağzına yaklaştırırken çatalın tersi sana bakıyor olmalı.
  • Normalde sağ elini kullansan bile çatalı sol elinde tut. İki tarzı da denersen bu yöntemin daha etkili olduğunu görebilirsin.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Amerikan Tarzı

 1. 1
  Kesme sırasında çatalı sol elinde tut. Kontinental yöntemden farklı olarak Amerikan tarzında çatal, kalem gibi tutulur. Çatalın sapı başparmakla işaret parmağın arasına dayanır, orta parmak ve başparmak çatalı sararken işaret parmağın da çatalın üstünde durur. Çatalın dişleri yine aşağıya, senden uzağa bakmalıdır.
 2. 2
  Bıçağı yalnızca kesme sırasında sağ eline al. El pozisyonu bir önceki tarzda anlatıldığı gibidir, yani işaret parmağın bıçağın sırtına yaslı dururken diğer parmakların etrafını sarar.
 3. 3
  Kes. Yemeği çatalınla tabakta sabit tut (çatalın dişleri aşağı bakacak) ve bıçağını hafifçe ileri geri sürt. Çatalın sana bıçağından daha yakın durmalı. Sadece bir ya da iki parça kes.
 4. 4
  Şimdi el değiştir. İşte iki tarz arasındaki temel farka geldik. Bir parça kestikten sonra bıçağını tabağın kenarına daya (ağzı saat 12, sapı saat 3 yönüne baksın) sonra sol elindeki çatalı sağ eline aktar. Çatalı, dişleri yukarı bakacak biçimde döndür ve lokmanı ağzına at! Bu kadar.
  • Bu yöntem, Amerika’nın kurulduğu zamanlar yaygındı. Eskiden Avrupa da bu yöntemi kullanırdı ama daha sonraları daha verimli bir yaklaşımı benimsedi. Bu değişiklik okyanusun diğer tarafına geçmediyse de her yerde istisnalarla karşılaşabilirsin.
 5. 5
  Bir şey kesmediğin sürece çatalını sağ elinde ve dişleri yukarı bakacak şekilde tutarak ye. Eğer bıçak gerektirmeyen bir şey yiyorsan bu yöntemde sadece sağ elindeki çatalı kullanmalısın. Çatalın dişleri lokmayı ağzına götürdüğün sırada aşağı dönük olabilir ama çoğunlukla yukarı bakıyor olmalıdır. Bunun yalnızca çok resmi yemeklerde önemli olduğunu unutma. Yani, devlet başkanlarıyla aynı masada yemek yerken. Onun dışında, sakın kaygılanma.
  • Çatalın ya da bıçağın asla masaya değmemelidir. Sadece çatalla yiyorsan bıçağın tabağının kenarında duruyor olmalıdır. Çatalı bıraktığın zamanlarda sapı tabağın dış kenarına, dişleriyse tabağın ortasına dayanmalıdır.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Sofrayla İlgili Ekstra Bilgiler

 1. 1
  Sofra düzenini öğren. Yemeklerin %95’inde muhtemelen sadece bir çatal, bıçak ve kaşık kullanman gerekecek. Ama bazı seçkin etkinliklerde daha fazla çatal bıçak görüp ne yapacağını şaşırabilirsin. İşte kabaca bir özet:
  • Dört parçalı sofra takımında bir bıçak, bir salata çatalı, bir asıl çatal (ana yemek için), bir asıl bıçak ve kahve için de bir tatlı kaşığı olur. Salata çatalı en dıştadır ve asıl çatalından daha küçüktür.
  • Beş parçalı takımda tüm bunlara ek olarak bir de çorba kaşığı bulunur. Çorba kaşığı, kahve için kullanılan tatlı kaşığından çok daha büyüktür.
  • Altı parçalı sofra takımında en dışta ordövr çatalı ve bıçağı, ana yemek çatalı ve bıçağı, bir tatlı/salata çatalı ve bir de kahve için tatlı kaşığı bulunur. Bu son ikisi küçüktür.
  • Yedi parçalı takımdaysa tüm bunlara ek olarak bir de çorba kaşığı vardır. Çorba kaşığı, bıçak ya da çatal değildir ve tatlı kaşığından çok daha büyüktür.
   • Tabağın sağında küçük bir çatal görürsen (normalde çatallar asla sağa konmaz) bu bir istiridye çatalıdır.
   • Çatal bıçak takımları genelde kullanım sırasına göre yerleştirilir. Şüpheye düşersen en dıştakini kullanmaya başla, sonra içtekilere geç.
 2. 2
  Lokmalar arasında mola verdiğinde çatal kaşığını dinlenme pozisyonuna getir. Garsona yemeğini bitirmediğini belli etmenin iki yolu vardır:
  • Avrupa tarzı: Çatalınla bıçağını tabağında çaprazla. Çatal, bıçağın üstünde ve dişleri aşağı bakacak şekilde durmalı. İkisi, baş aşağı duran bir "V" oluşturmalı.
  • Amerikan tarzı: Bıçağı, ağzı saat 12, sapı saat 3 yönüne bakacak biçimde tabağının üstüne koy. Çatalınıysa vücudundan hafif bir açı yapacak ve dişleri yukarı bakacak biçimde tabağa bırak.
 3. 3
  Yemeği bitirdiğinde çatal bıçağını bunu gösterecek biçimde koy. Böylece garson, tabağının alınması gerektiğini anlayabilir (tabii bunları biliyorsa). Burada da yine iki farklı yöntem uygulanır:
  • Avrupa tarzı: Bıçak ve çatal birbirine paralel, saplar saat 5 yönüne bakıyor, bıçağın ağzı ve çatalın dişleri tabağın ortasına bakıyor (dişler aşağı bakacak).
  • Amerikan tarzı: Avrupa tarzının aynısıdır ama çatalın dişleri yukarı bakar.
 4. 4
  Pirinç ve diğer küçük şeyleri yerken akıllıca davran. Bunlara boşu boşuna çatal saplamaya çalışmak yerine, çatalını biraz da kaşık gibi kullanarak toplaman gerekiyor. Amerikan tarzı genellikle çatalı kullanırken (bu yine daha az verimlidir) Avrupa tarzında bu tarz şeyler bıçağın ya da bir parça ekmeğin yardımıyla yenir.
 5. 5
  Makarnayı yerken önce çatalına dola. Kaşığın varsa, önce çatalla birkaç makarna çubuğu yakala, sonra kaşığına dayayarak onları çatala sar. Çubuklar aşırı uzunsa ve seni zorluyorsa, bıçağını kullanıp kesebilirsin de. Fakat abartılı tedbirler almadan önce, çatalına her seferinde birkaç çubuk sarmayı dene. Peçeten de daima elinin altında olsun!
  • Makarna yemede iyi değilsen merak etme, yalnız değilsin. En deneyimli makarna sevdalıları bile bazen ortalığı batırır. Çatala bıçağa çok takılma, asıl önemli olan ağzını şapırdatmaman!
  Reklam

İpuçları

 • Strese girme. Kimse bunu %100 aynı biçimde yapmıyor. Dahası, bazı yiyecekler farklı yöntemler gerektirir. Temel kurallara uyduktan sonra kafanı ayrıntılara takma.
Reklam

Uyarılar

 • Dirseklerini yana çok açma! Dirseklerini vücuduna yapıştırmayı öğren. Yoksa komşuna dirsek atabilirsin!
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Avokadonun Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Baileys Irish Cream Nasıl İçilir?
Votka Nasıl İçilir?
Şampanya Şişesi Nasıl Açılır?
Şişe Açacağı Olmadan Şişe Nasıl Açılır?
Mantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırMantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Kuru Makarna Nasıl Ölçülür?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 40 kişi çalıştı. Bu makale 84.157 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 84.157 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam