Çapraz giyinme, geleneksel olarak karşı cins tarafından giyilen giysileri giyerek estetik cinsiyet çizgilerini bulanıklaştırma eylemidir.[1] Erkekler kadın giysileri giyebilirlerken kadınlar da erkek giysileri giyebilirler. Bu, belirli aralıklarla çapraz giyinmeyi seven kişiler tarafından yapılabileceği gibi karşı cinsin kimliğini benimsemeyi seçen kişilerce de yapılabilir. Bu, bir rolünde karşı cinsi canlandırması istenen aktörler gibi kişiler için de kullanışlı olabilir. Çapraz giyinmenin doğru ya da yanlış bir şekli olmasa da bu makale giymeyi seçtiğin kıyafetler yoluyla cinsiyet değiştirmenin karmaşık sürecinde bir rehber olarak kullanılabilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Kadın Kılığına Girmek

 1. 1
  Kendine örnek bir kişi seç. Erkek-kadın cinsiyet dönüşümünü başarıyla halletmen taklit edecek bir kadınsı vücut tipi seçmene bağlıdır. Kadınların hepsinin kadınsı kıvrımları vardır ancak bunların görünüş biçimleri farklıdır. Minyon bir jimnastikçi şehvetli şuh bir kadından farklı olacaktır; şehvetli şuh kadın ise tatlı bir yaşlı kadından farklı olur.
  • Taklit edecek örnek birini seçerken genel vücut tipi seninle aynı olan kadınsı bir kişi seçmen daha kolay olur.
   • Örneğin, Marilyn Monroe kum saati şekline sahip, özellikle ince olmayan ve orta boylu olan bir kadına iyi bir örnektir.
   • Game of Thrones dizisindeki Brienne of Tarth'ı canlandırmak daha kaslı bir yapı için kullanılabilir.
   • Tabii ki konu doğruluk olmayabilir. Komedi etkisi için giyiniyorsan tam tersini yapma konusunda rahat ol. Buna bir örnek; yapılı, kaslı bir adama bir peri kostümü giydirmek olabilir.
 2. 2
  Yüz hatlarını konturla. Yüz özelliklerin cinsiyetin hakkında çok şey söyler ve ikisi arasında ölçülebilir fiziksel farklılıklar vardır. Daha çıkık elmacık kemikleri ve daha küçük bir çene görüntüsü oluşturmalı ve tabi ki çok derin tıraş olmalısın.[2]
  • Yüzyıllar boyunca kadınların keşfettiği gibi doğru türde kontur makyajı tamamıyla farklı bir yüz görünümü oluşturabilir. Yüz hatlarının daha küçük veya daha vurgulu görünmesini sağlayan göz yanılsamaları oluşturabilirsin ve dikkati belirli kadınsı veya erkeksi özelliklere bile çekebilirsin.
  • Kadınsı yüz: Güçlü cinsiyet belirtileri olan daha çıkık elmacık kemiklerine, daha büyük gözlere, daha küçük burunlara ve daha büyük dudaklara sahip olmak için kontur pudrası ve aydınlatıcı kullan.
  • Yüz hatlarının daha kadınsı görünmesini sağlamak amacıyla onları gölgelemek veya değiştirmek için makyaj kullan. En üst düzey kadınsı görünümü oluşturmak için takma kirpik, maskara, allık, göz farı, göz kalemi ve ruj kullan.
 3. 3
  Göğüslerini vurgula. Giyimden kozmetik cerrahiye, yayıncılık imparatorluklarına kadar tüm sektörler, göğüsler ve kadınlık ile çağrışımlarımızın temeli üzerine inşa edilmiştir. Bu, senin ikna edici bir çapraz giyinme için hem fiziksel hem de duygusal olarak olmak istediğin yere gelmeni sağlayacaktır.
  • Bunu yapmanın bir yolu, bir sütyen satın alıp içini ya peçeteyle ya da çorapla doldurmaktır. Göğüs dekoltesi göstermekle ilgilenmiyorsan bu işine yarar. Doğal görünen zıplama, ağırlık, his ve hareket sağlayacak kadar iyi bir göğüs dekoltesi istiyorsan bir göğüs modeli satın alabilirsin.[3] Bu, sütyenin içine koyabileceğin ya da vücuduna tutturabileceğin bir protezdir.
  • Doğal bir görünüm tercih ediyorsan göğüslerinin ölçüsünü abartmaktan kaçın; göğüslerin, vücut ölçülerinle oranlı veya biraz daha küçük olsun. Çok fazla göğüs doğal görünümü azaltır.
 4. 4
  Beli daha ince göster. Bel ve kalçalar arasındaki zıtlık kadınsı bir görünüşü destekler.[4] Bazı tarzlar bu görünümün önemini azaltsa da (çarliston elbiseler gibi) dikkati daha ince bir bele çekmek genel etkiye katkıda bulunur.
  • Beli sımsıkı saran iç çamaşırları veya korseler daha iyi bir kum saati şekli elde etmene yardımcı olabilir. Ayrıca kalçalarının yuvarlak ve büyük görünmesi için dolgulu külotlar veya silikonlu kalça pedleri de kullanabilirsin.
  • Cinsel organlarını sıkıştırıp bantla. Cinsel organlarını çabucak görünmez yapabilecek pahalı iç çamaşırları olsa da bunu bir çift külotlu çorap ve biraz bantla (tıbbi bant, selo bant değil) sen de kolayca ve ucuz yoldan yapabilirsin.[5]
 5. 5
  Saçını yap. Karşı cinsin görünümüne doğal yoldan sahip olmak için saçını uzatabilirsin ancak bunun yanı sıra bu görünümü geçici olarak oluşturmak için peruklardan da faydalanabilirsin ve sana yakışanını bulmak için farklı görünümde ve renklerde olanlarını deneyebilirsin. Yeni hatların için doğru saç şeklini bulmak için internetten ünlülere bak.
 6. 6
  Uygun şekilde giyin. Vücut yapına uyan giysilerini deneyerek sana uyanları al. Bir elbise satın alıp onun göğüs dekoltene uymadığını görmen iyi olmaz. İhtiyaçlarını belirlemek için ölçülerini al:
  • Göğsün, mezura kollarının altına sıkıştırılıp sütyeninin kuplarının üzerinden ölçülür.
  • Göğsünü sütyen kuplarının en dolu kısımları boyunca ölç. Mezurayı çok gergin tutma; burada bulunan şeyleri doğal görünmeyecek kadar sıkıştırman iyi olmaz.
  • Belini en dar bölümünden, kalça kemiğinin üstüyle göğüs kafesinin altının arasından ölç.
  • Kalçaların, kalçalarının en geniş olduğu kısımdan ölçülür.
  • Bir elbise satın alırken temel kural elbise bedenin için ölçülerinin en büyüğünü kullanmaktır.
 7. 7
  Daha küçük ayrıntılara dikkat et. Kişilerin o cinsiyetle tanımlanmasını sağlayan şey bir erkeğin nasıl giyindiği veya bir kadının makyajını nasıl yaptığından fazlasıdır. Çapraz giyinmiş biri olduğunu belli edecek onlarca küçük farklılık, uyarı işareti vardır. Çapraz giyindiğini belli eden görüntüyü arıyorsan bu ipuçlarını atlayabilirsin. En ufak ayrıntıya kadar bir kadın gibi görünmek istiyorsan okumaya devam et!
  • Görünen vücut kılları: Erkekler ve kadınlar vücut kıllarını farklı şekilde gösterirler. Ağda yapmak, külotlu çorap giymek veya tıraş yapmak bir erkeği daha gerçekçi bir kadına döndürebilir. Kaşlar da çok önemlidir ve alınmış kaşlar ikna edici bir görünüme büyük katkıda bulunur. Aynı zamanda bu çapraz giyinmediğin zaman en çok göze çarpan özelliklerden biri olacaktır; bu, endişe konusu olabilir.
  • Tırnaklar: Bu, ortada olan ancak bazen gözden kaçırılan bir ayrıntıdır. İstediğin görüntüyü elde etmek için manikür yap.
  • Aksesuar: Kemerler, kolyeler ve küpeler iki cinsin de kullanabileceği türden olmamalıdır. Aksesuar alışverişini kadın mağazalarından yap.
 8. 8
  Tavrı benimse. Çapraz giyinen biri olmak senin için sadece estetik anlamda olabilir. Öyleyse aşağıdaki ipuçları senin için bir şey ifade etmeyebilir. Ancak tam anlamıyla cinsiyet kişiliğini elde etmek istiyorsan doğru davranman önemlidir.
  • Kişiliği geliştir. Gerçekte kadınların pek çok davranış yapıları vardır ancak belli davranışlar kadınlarda ağırlıklıdır. Örneğin kadınlara daha az agresif olmaları öğretilir. Ayrıca erkeklere göre daha duygusal olmalarına izin verilir.
  • Örneğin, bir kadının bir restoranda "Salata istiyorum." demek yerine "Bir salata rica ediyorum, lütfen." deme ihtimali daha yüksektir.
  • Kadınlar duygularını daha fazla gösterme eğiliminde olur. Erkeklere genelde duygularını göstermekten kaçınmaları öğretilirken kadınların bunu yapmasının normal karşılanma eğilimi vardır.
  • Sesini değiştir. Öncelikle kadınsı bir ses aksettirmek için ses perdeni yükseltebilirsin. Ayrıca kadınlarla ilişkilendirilmiş kelimeleri benimsemen de önemlidir. Tiz sesle konuşmanın uzun vadede ikna edici olmayacağını bil. Ses perdeni ve yüksekliğini erkek olarak konuşurken olduğundan daha fazla çeşitlendirerek daha yumuşak, daha şarkı söyler gibi konuşmayı öğren.
  • Kadın gibi yürü. Erkekler ve kadınlar genelde farklı şekillerde yürürler[6] ve bunun çoğu kültür tarafından öğretilir. Hareketlerin sabitlenmiş ve çocukluğundan beri "erkek gibi yürümeyi" öğrenmişsin. Kadınlar kadınsı bir şekilde yürümeyi öğrenmek zorundadır, bu güçten çok zarafeti vurgular. Bir erkek olarak bunu değiştirmen gerekir.
  • Topuklularla yürüme alıştırmaları yap. Hiçbir şey yüksek topuklularla sendelemekten daha az kadınsı görünmez. Yüksek topuklularla insan içine çıkmasan da onlar dengeyi, daha küçük adım atmayı, yumuşak yürümeyi ve kadınsı bir yürüme biçimini öğretir. Özellikle merdiven çıkıp inme alıştırmaları yap. Topuklu giymede tam bir usta olman sadece yürüyebileceğin değil aynı zamanda bu tür ayakkabılarla dans da edebileceğin anlamına gelir.
  • Kadınlar genelde daha hızlı yürüyüp kollarını daha çok kullanırlar, bu yüzden tempoyu öğrenmeye ve kollarını kullanmaya çalış. Kollar sert ve katı değil yumuşaktır.
  • Şarkıda da söylendiği gibi "kalçalar yalan söylemez", bu yüzden kalçalarını hafifçe salla ancak bunu abartma derecesinde yapma.
  • Nezaketle yürümeye dikkat et. Erkekler, kadınların yapamayacağı şekilde koridordan gürültülü bir şekilde geçip merdivenlerden aşağıya gürültülü adımlarla inebilirler. Kadınlara zarafetle daha dikkatli bir şekilde yürümeleri öğretilir. Merdivenlerden bir etekle inip çık ve kadınların dizlerini çok yükseğe kaldıramayacağını aklında tut.

  Not: Çapraz giyimle ilgili olan her şeyde olduğu gibi, aşırı abartma senin daha kadınsı görünmeni sağlamaz; senin sadece daha fazla elbise giyen bir erkek gibi görünmene sebep olur.

  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Erkek Kılığına Girmek

 1. 1
  Kendine örnek bir kişi seç. İpuçlarını almak için bir veya iki tane erkek model bul. Model kullanmak sana tarz, hareket, tavır ve çok önemli olan kasılarak yürüme konularında yardımcı olacak.
  • Hatları kabaca seninkilere benzeyen erkekleri seç, yoksa değişimi ikna edici hâle getirmekte zorluk çekersin.
 2. 2
  Göğüslerini içine sok. Bir erkek gibi görünmeye çalışıyorsan göğüsler seni ele verir. İkna edici olmak istiyorsan onları gizlemelisin. [7]
  • Bu, genellikle görünümü düzleştiren şekillendirici iç çamaşırları giyerek elde edilebilir. Senin için iki beden küçük olan bir spor sütyeni veya bir çift külotlu çoraptan kesilip yapılmış bir kontrol üstü sana daha düz bir görünüm sağlayabilir.

  Not: Çok sıkı veya çok uzun süre bağlamak ciddi sağlık sorunlarına ve/veya nefes alma güçlüğüne sebep olabilir.

 3. 3
  Kıvrımları düzleştir. Erkekler daha geniş omuzlara, göğüs kafesiyle kalçalar arasında daha düz bir hatta ve genelde daha dar kalçalara sahip olma eğiliminde olurlar. Burada hedef omuzlara ve bele dolgu malzemesi ekleyip görsel olarak kalçalardan vurguyu kaldırmaktır.
  • Genel olarak kıvrımlardan vurguyu kaldırmak için daha bol giysiler giy.
  • Belirli kas gruplarını hedefleyerek spor salonuna gitmek daha erkeksi bir vücut yapısı oluşturabilir. Vücutta daha fazla "kütle" oluşturmak için göğsünü, kollarını ve bacaklarını çalıştır.
  • Ekstra kumaşla bele dolgu malzemesi eklenerek daha gerçekçi bir görünüm elde edilebilir. Ayrıca protez cihazları da kullanabilirsin. Çok fazla gerekmez, sadece geniş kalça görünümünü azaltacak kadar olması yeterlidir.
 4. 4
  Yüz hatlarını konturla. Kadınların yüzü daha küçük ve daha yuvarlak olma eğiliminde olur ve kadınlar genelde daha az belirgin çeneye ve burna sahip olurlar. Kadınsı bir yüzü maskelemeye yardımcı olması için makyaj kullanabilirsin ancak bunun ikna edici olmasını istiyorsan görünüşten çok tavra önem vermelisin.
  • Erkekler daha küçük dudaklara, daha büyük burunlara, daha büyük kaşlara, daha inik elmacık kemiklerine ve daha belirgin bir çene hattına sahip olurlar. Daha sert görünümlü yüz hatları oluşturmak için kontur pudrası kullan.[8] Yüze renk katmak için başka ek makyaj malzemesi kullanma. "Yüz kılı" eklemek görüntünde büyük bir fark yaratabilir ancak dikkatli ol çünkü bu yakından incelenmeye dayanmaz. Daha ikna edici bir görünüm için yüksek kalitede bir bıyık veya keçi sakalı kullanmayı düşün. Doğal olarak yüz kılları seyrek olan erkekler bile bunları uzatabilir. Sadece bunun aşırı büyümüş bir çalı gibi görünmesine izin verme yoksa sahte görünür.
  • Senin için uygun olan cinsel organ görünümünü oluştur. Bir Bonibon kutusunu düşünürsen ortalama boyutu tutturmuş olursun, yine de oranı kendi fiziksel özelliklerine bağlı olarak ayarlaman gerekir. Bir Bonibon kutusu sana doğru boyutları verebilir ancak sürekli harekete hazır gibi görünmemelisin. Bir çorap sokmayı düşün veya protez bir penis kullanmayı bile düşünebilirsin. Yünlü bir çorap kullanırsan kendine farkında olmayarak tipik bir erkeklik işareti için tuzak kurmuş da olabilirsin: kaşımak.
 5. 5
  Saçını kestir. Kadınlar 21'inci yüzyılda, özellikle çapraz giyinmenin kabul gördüğü yerlerde, saçını kısa kestirebilir, bu yüzden saçlarını uçlarından aldırman büyük sorun olmayacaktır.
  • Herhangi bir sebepten saçının olduğu gibi kalmasını istiyorsan kısa saçlı bir peruk kullan.

  İpucu: Karakterden çıktığın zaman ona yumuşak bir görünüm vermek için saçını yeterli uzunlukta tutmayı düşün ve sonra karaktere bürününce tekrar yukarıya ve geriye doğru at.

 6. 6
  Uygun şekilde giyin. Erkek kot pantolonları kadın vücut şeklinden vurguyu kaldırmanın kesin yoludur. Kalça kısmını daha bol tutarak arkadan tanınmayı da en aza indirmiş olursun. Genel olarak giysilerinin daha bol olması senin yararına olur. Ancak daha sofistike ve özenli görünmek istiyorsan giysilerin bir erkek vücuduna uyacak şekilde biçildiğinden emin ol, sonra doğru görünümü elde etmek için onları dolgu malzemesiyle tekrar doldur.
 7. 7
  Ufak ayrıntılara dikkat et. İlk izlenimin kimliğini oluşturmaya büyük katkısı olsa da kalıcı izlenim sen sadece ayrıntıları ince ayarlarsan gerçekleşir.
  • Vücut kıllarını göster. Bacak ve koltuk altı kılların doğal bir şekilde uzasın. Olimpik yüzücüler ve bisiklet yarışçıları haricindeki erkekler buraları tıraş etmezler.
  • Tırnaklarını kes. Bu bariz ancak bazen gözden kaçırılan bir ayrıntıdır. İstediğin görüntüyü elde etmek için kendine manikür yap. Tırnaklarını beyaz bir şerit görünecek şekilde kesmen işine yarar. Tırnaklarını, içindeki et görünecek kadar kısa kesme yoksa sinirleri bozuk biri gibi görünürsün.
  • Aksesuar: Birçok erkek kolye, bileklik ve küpe taksa da çoğu takmaz. Amacın bir kadın sanılmaktan kaçınmak olduğu için bu tür tuzaklardan uzak dur. Takı takmaya karar verdiysen bir erkek mağazasından alışveriş yap.
 8. 8
  O adam ol. Tam anlamıyla cinsiyet kişiliğini elde etmek istiyorsan doğru "davranman" önemlidir.
  • Kişiliği geliştir. Ne tür bir erkek olmak istediğini düşün. Bunu temel alarak temel kişilik özelliklerinden bazılarını değiştirmen gerekebilir. Daha agresif olmayı ve kibar olmak yerine bir şey isterken daha doğrudan olmayı dene. Örneğin, dışarıda yemek yerken susuzluğunu gidermek için "Merhaba! Evet, bir bardak su alabilir miyim? Çok teşekkür ederim!" demek yerine "Affedersiniz, su alabilir miyiz?" de. Bir erkek için bu cümle bir soru olarak kurulmuş olsa bile bir soru değildir.
  • Sesini değiştir. Erkeğe daha çok benzemek için sesini derinleştir. Ayrıca daha fazla bir erkeğin konuştuğu gibi konuş: daha yüksek sesle, daha tekdüze bir tonla ve daha fazla kısaltma kullanarak konuş. Erkekler kelimeleri ağzında yuvarlama eğiliminde olurlar. Ayrıca karşı cinsle ilişkilendirilmiş kelimeleri de benimsemek önemlidir. Hiçbir şey hiçbir zaman "masal gibi", "tapılası" veya "sevimli" değildir. Çıkıntılı bir âdemelmanın olması da yararlı olur.
  • Konuşmayı hallettin mi? Şimdi sıra yürümede. Yürümeni yavaşlat. Erkekler kollarını daha az sallar ve daha yavaş yürürler ayrıca kalçalarını sallamazlar. Daha büyük adımlar at ve öz güven yay. Yaptığın küçük şeylerde 'tekrar haritaya bakma zamanı' tavrından ziyade 'nereye gittiğimi biliyorum' tavrı takın.
 9. 9
  Hepsini birleştir. Erkek gibi konuş, erkek gibi yürü, uygun şekilde giyin, rolü oyna ve o erkek ol!
  Reklam

İpuçları

 • Denemeler yap. Belli bir görünüm için para harcamadan önce küçük adımlarla çapraz giyinmeyi denemek en iyisi olur. Örneğin, onları giydiğinde rahat ettiğinden emin olduğuna karar bile vermeden önce gidip bir gardrop dolusu sütyen alma; birçok çapraz giyimci bunu yapmaz. Buna benzer olarak, bütün bir gece boyunca dışarıda giymeye kalkışmadan önce iç çamaşırını evde "dolgu malzemesiyle doldurmayı" dene; bunun çok rahatsız edici olduğunu düşünebilirsin.
 • Duygusal anlamda orada ol. Çapraz giyinme sadece görüntüyle ilgili değildir; "erkeksi" ve "kadınsı" estetik arasında geçiş yapınca hissettiğin duygularla da ilgilidir. Endişelerin varsa veya daha fazla desteğe ihtiyacın olduğunu düşünüyorsan internetten çapraz giyinme bloglarına veya sohbet odalarına bakmayı dene. Bu, bir çapraz giyimci olarak öz güveninde büyük farklılık yaratabilir!
 • Güvendiğin bir arkadaşından veya karşı cinsten yardım iste. Sana senin düşünemediğin ipuçları verebilirler.
 • Bunu yapacağın en uygun yer bir kostüm partisidir, orada kimse sana dik dik bakmaz.
 • Erkek kılığına giren kadınlar ayaklarını birbirinden ayrı tutarak yürümelidir (ancak çok fazla ayrık da değil). Kadın kılığına giren erkekler ise kalçalarını sallayabilmeleri için bir ayaklarını diğerinin önüne koyarak yürüyebilirler.
 • İkna edici derecede karşı cins rolü yapabilmen muhtemelen biraz zaman alacaktır. Uygulama yapmak seni mükemmelleştirir.
 • Erkek kılığına giren kadınlar kalça kısmından vurguyu kaldırmak için pantolonlarının belini biraz aşağıya doğru indirebilirler.
 • Sesinin bir erkek/kadın gibi çıkmasında yardıma ihtiyacın varsa kişiyi konuşurken dinle (korkutucu olmamaya çalış) ve not al.
Reklam

Uyarılar

 • Hazırlık sürecini aceleye getirme.
 • Elastik bandajla bağlama yapma.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Makyaj
 • Giysiler
 • Peruk (isteğe bağlı)

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Joanne Gruber
Ortak yazarlar :
Profesyonel Stilist
Bu makaledeki ortak yazarlar Joanne Gruber. Joanne Gruber, gardrop düzenlemeyi tertiple birlieştiren kişisel bir stil hizmeti olan Closet Stylist’in sahibidir. 10 yıldan fazla süredir moda ve stil sektörlerinde çalışmaktadır. Bu makale 2.799 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 2.799 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam