Karbonat, doğal bir koku giderici ve temizleyicidir. Çamaşıra karbonat eklemek, giysilerini nazikçe temizlemenin ve inatçı kokularla lekeleri çıkarmanın harika bir yoludur. Karbonat kullanmak, giysilerini yumuşatmaya, deterjanının gücünü arttırmaya ve beyazların beyazlıklarını korumasına da yardımcı olabilir. Bunların yanında bir de çamaşır makinenin temiz kalmasına yardımcı olur.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Çamaşırı Karbonatla Yıkamak

 1. 1
  Gerekirse çamaşırları önceden ıslat. Karbonatı koku giderici olarak kullanmak istiyorsan çamaşırları geceden karbonatlı suya bastırmak iyi bir fikirdir. Bu, karbonatın çamaşırlardaki inatçı kokuları çıkarması için gereken zamanı sağlar. Giysilerde, havlularda ve diğer duman, küf ya da ter kokulu çamaşırlarda işe yarar.
  • Bir su bardağı karbonatı 4,5 litre suyla karıştır. Karışımı bir kovaya dök.
  • Giysilerini kovaya koy. Tamamen ıslandıklarından emin olmak için giysileri suda çevir. Gerekirse üstlerine biraz daha su koy.
  • Giysileri bütün gece suda beklet. Ertesi gün yıkanmaya hazır olacaklardır.
 2. 2
  Çamaşırı makinede yıkamaya başla. Kirli çamaşırlarını (ve önceden ıslattıklarını) çamaşır makinesine koy. Her zamanki gibi deterjanı ekle. Makinenin suyla dolması için yıkama programını başlat. Devam etmeden önce tamamen dolmasını bekle.
  • Küflü kokan giysileri yıkıyorsan kokuları gidermek için en çok sıcak su etkili olacaktır. Küf kokularına normalde küf sporları neden olur. Sıcak su, sporları öldürecektir.
  • Narin ve renkli çamaşırlar için soğuk su kullanılmalıdır.
 3. 3
  Makine suyla dolunca 1/2 su bardağı karbonat ekle. Karbonatı suda erimesi için doğrudan suyla dolu çamaşır makinesinin içine dök. Programın normal biçimde bitmesini bekle.
  • Çamaşırların fazlaysa bir su bardağını geçmeyecek kadar karbonat ekleyebilirsin.
  • Bir su bardağı beyaz sirke eklemek, karbonatın koku giderici etkisini arttıracaktır.
  Susan Stocker

  Susan Stocker

  Yeşil Temizlik Uzmanı
  Susan Stocker Seattle’daki bir numaralı Yeşil Temizlik Şirketi’nin sahibidir. Bölgede üstün müşteri hizmet protokolleri ve adil maaşlar, çalışan hakları ve yeşil temizlik uygulamalarına dinamik desteğiyle tanınır. 2017 Better Business Torch for Ethics & Integrity Ödülü’nü kazanmıştır.
  Susan Stocker
  Susan Stocker
  Yeşil Temizlik Uzmanı

  Biliyor muydun? Karbonat, çamaşırları beyazlatır ve kokuları giderir; karbonatı ve beyaz sirkeyi karıştırırsan bakterilerin %99’unu öldürür.

 4. 4
  Çamaşırları dışarıda kurut. Önceden küf, duman ya da ter kokan giysileri kurutmanın en iyi yolu budur. Güneşte ve rüzgârda kurumaları, tazelenmelerine yardımcı olacaktır. Çamaşırlarını kışın soğuk bir havada bile dışarıda kurutabilirsin. Yeter ki bol güneş alan bir yer seç.
  • Çamaşırlarını dışarıda kurutmayı tercih etmezsen onun yerine kurutucu kullan. Kurutma programı bitince tekrar işlem görmelerine gerek olup olmadığını anlamak için çamaşırları kokla.
  • Kurutucudan çıktıklarında hâlâ küf kokuyorlarsa güneşli bir günde tekrar yıkayıp dışarıda kurut.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Karbonatla Spot Temizlik Yapmak

 1. 1
  Bir karbonat macunu yap. Karbonat macunundan harika bir doğal leke çıkarıcı olur. Her tür kumaşta kullanacak kadar yumuşaktır. Bir çorba kaşığı karbonatı yoğun bir macun yapmaya yetecek kadar suyla karıştır. Alternatif olarak, karbonatı hidrojen peroksitle ya da beyaz sirkeyle karıştır.
  • Karbonat macunu en iyi, kuru temizleme gerektirmeyen kumaşlarda kullanılır. İşin bitince karbonatı durulaman gerekir, o yüzden giysiler ıslanır.
  • Karbonat macunu, yağ, kir, yiyecek ve birçok başka maddenin neden olduğu lekeleri çıkarmakta etkilidir.[1]
 2. 2
  Macunu lekeye sür. Hafifçe lekeye yedir. Tüm lekeli alanı, kenarlarını aşacak biçimde kapladığından emin ol. Lekenin üstünde 15 dakika beklemesine izin ver.
  • Eğer leke, dayanıklı giysilerin üzerindeyse eski bir diş fırçasıyla ovabilirsin. Liflerin hepsine işleyebilmesi için ovarak karbonatı lekeye yedir. Bu yöntem kotlarda ve kalın pamuklularda kullanılabilir.
  • Narin kumaşları karbonatla ovma. İpek, saten ve diğer ince kumaşlar ovulduğunda bozulabilir.
 3. 3
  Karbonatı durula. Lekeyle birlikte karbonatı da durulamak için akan ılık suyun altına tut. Daha narin kumaşlarda karbonatı ıslak bir bezle silebilirsin.[2]
 4. 4
  Gerekirse işlemi tekrarla. Bazı zor lekeler birden fazla işlem gerektirir. Lekeye ikinci kez macun sür. 15 dakika beklettikten sonra durula. Eğer leke kalırsa kimyasal bir leke çıkarıcı kullanman ya da profesyonel bir temizlik yaptırmaya götürmen gerekebilir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Karbonatla Kuru Temizleme Yapmak

 1. 1
  Küf kokan giysilere karbonat serp. Sadece kuru temizleme yapılan giysilere karbonat kullanarak çeki düzen verilebilir. Giysileri gerçekten temizleyemese de küf kokularını emer ve giysilerinin ferah kokmasını sağlar.
  • Giysiyi ince bir karbonat tabakasıyla kapla, sonra da bir kilitli poşete koy. Karbonatı eşit şekilde dağıtmak için bir un eleği kullanabilirsin.
  • Giysilerine karbonat gelmesini istemiyorsan karbonatı temiz bir çorabın içine koy. Çorabın açık olan ucunu bağla. İçi karbonat dolu çorabı bir kilitli poşete koyup ağzını kapat.
 2. 2
  Karbonatı bütün gece beklet. Karbonatın küf kokusunu tamamen emmesi zaman alabilir. Poşeti ve karbonatı serin ve kuru bir yere koyup bütün gece beklet.[3]
 3. 3
  Giysileri dışarıda havalandır. Poşeti aç ve karbonatı silkele. Gerekirse yumuşak bir fırçayla fazla karbonatı al. Giysiyi güneşli bir yere as. Dışarıda havalanması için birkaç saat orada, rüzgârda kalsın.
 4. 4
  Gerekirse tekrarla. Güçlü kokulara birden fazla işlem yapmak gerekebilir. Giysiye karbonat serpme, bekletme ve dışarıda havalandırma işlemini tekrarla. Eğer hâlâ küf kokuyorsa profesyonel bir temizlik yaptırman gerekebilir.
  Reklam

İpuçları

 • Deterjanın yerine karbonat kullanmak, çevre dostu bir uygulama olabilir. Deterjanların sert içerikleri, toprağa ve su rezervlerine zarar verebilir.
 • Her zamanki deterjanının yanına karbonat eklemenin bir faydası, yıkama suyunu yumuşatması ve giysilerini daha iyi temizlemesini sağlamasıdır. Köpüklerin oluşmasına da katkıda bulunabilir.
 • Çamaşırda karbonat kullanmak çamaşır makinesinin suyunun pH düzeyini dengeleyebilir. Bu da kıyafetlerin daha temiz olmasına yardım edebilir.
 • Karbonatı yumuşatıcı olarak kullan. Daha yumuşak giysiler için 1/2 su bardağı karbonatı çamaşırlarının durulama programına ekle.
 • Karbonat hem giysilerindeki lekeleri çıkarabilir hem de makinendeki yapışkan, inatçı ve kötü kokulu lekeleri gidermek için kullanılabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Kulağakaçandan Nasıl KurtulunurKulağakaçandan Nasıl Kurtulunur?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Saksı Bitkilerindeki Karıncalar Nasıl Ortadan KaldırılırSaksı Bitkilerindeki Karıncalar Nasıl Ortadan Kaldırılır?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Susan Stocker
Ortak yazarlar :
Yeşil Temizlik Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Susan Stocker. Susan Stocker Seattle’daki bir numaralı Yeşil Temizlik Şirketi’nin sahibidir. Bölgede üstün müşteri hizmet protokolleri ve adil maaşlar, çalışan hakları ve yeşil temizlik uygulamalarına dinamik desteğiyle tanınır. 2017 Better Business Torch for Ethics & Integrity Ödülü’nü kazanmıştır. Bu makale 2.495 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 2.495 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam