Önden yüklemeli çamaşır makinelerindeki kauçuk kapı contası nihayetinde küflenecek, yırtılacak veya parçalanacaktır. Çamaşır makinenin modeline uygun, yeni bir conta satın al ve contayı kendin değiştir. Bu, bazı modellerde oldukça basit bir iştir, ancak bazı modellerde, özellikle ön paneli çıkarılamayanlarda, kendi tamirini kendi yapan biri için birkaç saatlik, sinir bozucu bir iş olabilir.

Kısım 1 / 2:
Eski Contayı Çıkarmak

 1. 1
  Çamaşır makinesinin fişini çek. Çamaşır makinesinin fişini çek ki makinenin kazara açılmasıyla yaralanma olasılığı olmasın.
 2. 2
  Mümkünse ön paneli sök. Bu, tüm çamaşır makinesi modellerinde mümkün değildir ve diğerlerinde de zor bir işlem olabilir. Çamaşır makinenin modelini İnternet’te "ön paneli çıkarma" sorgusu ile ara ve olayı kendin çözmekten kurtul ya da ön panel iyice çekmene rağmen çıkmıyorsa listeye devam ederek aşağıdaki yerlerde vidalar ara:
  • Ön panelin kendisi veya makinenin ön panele yakın yan kısımları ve tabanı.
  • Deterjan çekmecesini çıkar ve arkasında vida ara.[1]
  • Alt paneli (büyük ön panelin altında) ve ön taraftaki diğer küçük panelleri çıkar. Bazı alt paneller ancak filtre düz başlı bir tornavidayla çıkarılıp boşaltıldıktan ve tahliye hortumu çıkarıldıktan sonra çıkarılabilir.
  • Kapağı sök ve altında, ön paneli bağlayan vidalar ara.
 3. 3
  Ön paneli çıkarılabilir olmayan bir makinede contayı sökmek. Çamaşır makinenin ön paneli çıkarılabilir değilse işi öndeki açıklıktan yapman gerekir. Çalışman için daha fazla alana sahip olmak için yapabileceğin birkaç şey var:
  • Kapağın vidalarını sökmek ve kapağı çıkarmak.[2]
  • Mümkünse kapı menteşesini sökmek.
  • Makineyi dikkatli bir şekilde sırt üstü yerleştirmek; böylece tambur kapıdan uzak olacak şekilde biraz aşağı düşer.
 4. 4
  Dıştaki tutucu bandını çıkar. Çoğu çamaşır makinesinde kauçuk kapı contasının dış kenarına tutturulmuş küçük bir bant bulunur. Bunu düz uçlu bir tornavidayla kaldır ve contadan tamamen ayır.[3]
 5. 5
  Kapı contasını, makinenin içine doğru katlayarak çıkar. Parmaklarını veya düz uçlu bir tornavida kullanarak, lastik kapı contasını tamburun kenarından kaldırarak çıkar. Contanın altında, iç kısımdaki tutucu banda erişmek için contayı kenardan ayırarak tamburun içine katla. Herhangi bir direnç hissedersen dur ve kelepçeyi yerinde tutan klipsler var mı bak. Klipsler genellikle bir tornavidayla, onları yerinde tutan vidaları sökerek veya düz tornavidayla kaldırarak çıkarılabilir.
 6. 6
  Tutucu yayı veya bandı çıkar. Bu parça kauçuk contayı yerinde tutar. Yayı yerinde tutan vidayı veya somunu bul ve contanın sökülüp çıkarılabilmesi için gevşet. Vidaya erişmek için aşağıdaki tekniklerden birini kullanman gerekebilir:
  • Çamaşır makinesinin kapağını sök ve üst taraftan içeri doğru gel.
  • Çamaşır makinesinin ön panelini çıkar, ardından tamburu çevreleyen büyük, yuvarlak denge ağırlığını sök.[4]
  • Nadir durumlarda, kelepçe bandının gerginlik ayarı olmaz ve düz uçlu bir tornavida veya parmak kullanılarak itilebilir. Alttan başla ve tamburun her iki tarafına doğru devam et.
 7. 7
  Tahliye deliklerinin konumuna dikkat et. Contanın altına yakın küçük tahliye delikleri ara. Yeni kapı contanda, suyun doğru şekilde tahliye edilmesini sağlamak için tahliye delikleri benzer bir konumda olmalıdır.
 8. 8
  Contayı çek. Çıkarmak için contayı tamburun dudaklarından geriye doğru çek. Bazı kapı contaları yerine yapıştırılmıştır, bunlar ancak güçlü bir şekilde çekilerek çıkarılabilir.
  • Bazı modellerde, conta çıkarılmadan önce kapı kilidinin de çıkarılması gerekir. Yeni contayı taktıktan sonra aynı konuma yönlendirmen gerekeceğinden, çıkarmadan önce kapı kilit konumuna dikkat et.
  Reklam

Kısım 2 / 2:
Yeni Contayı Takmak

 1. 1
  Contayı çıkarınca açığa çıkan yeri nemli bir bezle sil. Yeni contayı takmadan önce, nemli bir bez kullanarak bağlantı alanındaki tüm kiri ve küfü temizle.
 2. 2
  Yağ veya sızdırmazlık maddesi kullanıp kullanmayacağına karar ver. Contan "önceden yağlanmış" değilse takmayı kolaylaştırmak için dudağa biraz bulaşık deterjanı sürebilirsin. Conta yağlı değilse kauçuk kapı contaları için özel bir yapıştırıcı kullanarak contayı daha sıkı bir şekilde takabilirsin. Contanın bir tahliye hortumuna yapıştırılması gerekmedikçe bu genellikle gerekli değildir.[5]
 3. 3
  Yeni kapı contasını tamburun üzerine hizala. Kapı contasını, iç dudağı tamburun üzerine iterek tak. Contayı boşaltma delikleri altta, önceki contanın boşaltma deliklerinin yakınında olacak şekilde hizaladığından emin ol. Hem kapı contasında hem de makinede genellikle üçgen gibi bir işaret olacaktır. Contayı takarken bunları hizala.
 4. 4
  İç yayı veya bandı tekrar tak. Yeni kapı contasını tekrar tamburun içine doğru katla. Yayı veya bandı tekrar tak, ardından contanın üzerine doğru çek. Bandı veya yayı bir tornavida ya da anahtar kullanarak tekrar sık.
 5. 5
  Dış dudağı ve bandı dış kenarın üzerine geçir. Denge ağırlığını veya ön paneli çıkardıysan önce bunları yerine tak. Ardından, kapı contasını tekrar dışarı çek ve dış dudağı dış oluğun üzerine geçir. Dış tutma bandı varsa bunu dış dudağın üzerine geçir ve yeniden takmak için sıkıca bastır.
 6. 6
  Diğer tüm parçaları yeniden tak. Kapı contasına ulaşmak için çıkarman gerekmiş olan ön paneli, kapıyı, kapağı veya diğer parçaları tekrar vidala. Çamaşır makinesini prize tak.
  • Sızıntıları kontrol etmek için, çamaşır makinesini gözetim altında boş olarak çalıştırmayı düşün. Kapı sızdırırsa kapıyı sökmen ve tüm parçaların sıkıca takılıp takılmadığını kontrol etmen gerekir.
  Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Düz tornavida
 • Çamaşır makinenin modeline uygun yeni bir kapı contası
 • Bulaşık deterjanı (yeni conta önceden yağlanmamışsa)
 • Çamaşır makinesi kapak contalarına uygun yapışkan (conta boşaltma hortumuna takılmadıkça isteğe bağlı)
 • İngiliz anahtarı (bazı modeller için)
 • Yıldız tornavida (bazı modeller için)

İpuçları

 • Yeniden takmayı kolaylaştırmak için her bir parçayı çıkarmadan önce fotoğrafını çekmeyi düşün.
 • Kapı contaları İnternet’ten kolayca satın alınabilir, ancak makinenin model numarasına ihtiyacın olacaktır. Bunu makinende ara.
 • Beyaz eşyaların nasıl tamir edileceğine, değiştirileceğine ve onarılacağına dair eğitici videolar izliyorsan cihazın için çıkan ilk videodan daha fazlasını izlediğinden emin ol, bazı eğitim videoları bilmen gereken her şeye değinmez; kimsenin benimle aynı duruma düşmesini istemem.
Reklam

Uyarılar

 • Çamaşır makineni güç kaynağından ayır.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Farelerden Doğal Yollarla Nasıl KurtulunurFarelerden Doğal Yollarla Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Tırtıllardan Nasıl KurtulunurTırtıllardan Nasıl Kurtulunur?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Giysilerdeki Tüylenme Nasıl Temizlenir?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Evdeki Örümceklerden Nasıl KurtulunurEvdeki Örümceklerden Nasıl Kurtulunur?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Çizikler Nasıl GiderilirCamdaki Çizikler Nasıl Giderilir?
Kıyafetler Çabucak Nasıl KurutulurKıyafetler Çabucak Nasıl Kurutulur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 10 kişi çalıştı.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 71 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam