Standart bir tek kullanımlık, uzun saplı, bütan veya rüzgâr geçirmez Zippo çakmağın varsa onu sonunda yeniden doldurman gerekir. Çakmaklarını yeniden doldurmak kolaydır ve sadece birkaç dakika sürer. Alevinin azaldığını fark ettiğinde veya çakmağın hiç alev üretemediğinde çakmağına doğru türde sıvıyı koy. Bir çakmağı yeniden doldururken her zaman dikkatli ol.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 5:
Tek Kullanımlık Çakmak

 1. 1
  Yeniden doldurma vanasını aç. Çakmağını ters çevir. Altta küçük bir deliğe açılan bir yarık ile küçük bir delik olacaktır. Deliğe bir raptiye yerleştir, raptiye çalıştığın yüzeye dayanacak şekilde çakmağı çevir, ardından çakmağa sıkıca bastır.[1]
  • Raptiye metal bir bilyeli rulmanı yerinden iterken küçük bir "tık" hissetmeli ve duymalısın. Bu rulmanın boşaltma vanasını kapatması ve yoldan çekilmesi gerekir.
  • Bilyeli rulmanın çıkarıldığından emin olmak için raptiye hâlâ takılıyken çakmağı salla. Rulmanın çıngırdadığını duyman gerekir.[2]
 2. 2
  Çakmakta kalan havayı temizle. Bu sadece boş çakmaklarla yapılmalıdır. Çakmağı yüzünden uzaklaştır ve raptiyeni çıkar. Raptiye serbest kaldığında bir hava üflemesi duymalısın.[3]
  • İçinde yakıt kalmış bir çakmağı temizlemeye çalışmak, yakıtın doldurma vanasından dışarı püskürmesine neden olacaktır.
  • Yakıtın çalışma yüzeyine bulaşmasını önlemek için gazete veya örtü ser.
  • Yakıta maruz kalan alanları suyla nemlendirilmiş bir bezle sil. Ayrıca ellerine yakıt bulaşmış olabilir. Ellerini sabunlu suyla yıka.
 3. 3
  Bütan aplikatöründe lastik rondelalarla bir sızdırmazlık oluştur. Bütan aplikatörün çakmak doldurma vanasına tam olarak uyması pek olası değildir. Bu, gazın sızmasına neden olabilir. Aplikatöre, sıkıca oturan üç lastik rondela tak.
  • Son rondelanın kauçuğu, bütan sprey aplikatörünün ucunun biraz ötesine uzanmalıdır.
  • Dairesel lastik rondelalar, hırdavat bölümünde çeşitli paketler hâlinde yerel hırdavatçılardan satın alınabilir.[4]
 4. 4
  Çakmağı bütan ile doldur. Çakmağı alt tarafı yukarı bakacak ve üst kısmı çalışma yüzeyine dayanacak şekilde ters çevir. Aplikatörün lastik rondela kaplı ucunu yeniden doldurma vanasına yerleştir. Yeniden doldurma şişesinin boşaltma vanasını devreden çıkarmak için şişeye bastır.[5]
  • Lastik rondelaların oluşturduğu conta nedeniyle, çakmak yeniden dolduğunda herhangi bir ses duymamalısın.
  • Çakmak yaklaşık beş saniye içinde tamamen dolacaktır. Bittiğinde, yeniden doldurma şişesini sıkmayı bırak, ancak aplikatörü yeniden doldurma vanasına takılı hâlde tut.[6]
 5. 5
  Yeniden doldurma vanasını kapat. Aplikatörü yeniden doldurma vanasından çıkar ve vanayı başparmağınla hızla kapat. Vanayı başparmağınla sıkıca tut ve serbest elinle raptiyeni kaldır. Mümkün olduğu kadar çabuk bir şekilde başparmağını kaldır ve deliği raptiye ile kapat.
  • Başparmağın yeniden doldurma vanasını tıkarken biraz tıslama duyabilirsin. Yakıt kaçağını azaltmak için başparmağını sıkıca bastır.
  • Tek kullanımlık çakmağı yeniden doldurmanın bu kısmı ilk başta zor olabilir. Yeni doldurulmuş yakıtın kaçmasını önlemek için hızlı hareket et.[7]
 6. 6
  Gerektiğinde raptiyenin ucunu çıkar. Konturlu plastik uçlu bir raptiye kullandıysan bu bir şeye takılıp raptiyeyi dışarı çekebilir. Konturlu plastiği tabanından makaslarla kes ve metal bir eğe ile pürüzlü kenarları törpüle.[8]

Yöntem 2
Yöntem 2 / 5:
Uzun Saplı Çakmak

 1. 1
  Kasa vidasını çıkar. Sapın karşı ucunda çakmak kasasını bir arada tutan tek bir vida olmalıdır. Bunu bir tornavidayla gevşet, ardından kasayı ters çevir ve vidayı deliğinden çıkarmak için çalışma yüzeyine vur.[9]
  • Bu tür çakmaklardaki vidalar çok küçük olma eğilimindedir, bu nedenle normal boyutlu bir tornavida çok büyük gelebilir. Bunun yerine mini bir tornavida dene.
  • Mini tornavida alamıyorsan bir gözlük tamir seti al. Bunlarda genellikle işe yarayabilecek bir mini tornavida bulunur.
 2. 2
  Bir tornavidayla kasanın dış bağlantı yerini gevşet. Çakmağın dış bağlantı yeri hafif bir yapıştırıcı ve birkaç plastik pim ile bir arada tutuluyordur. Yapıştırıcıyı gevşetmek için dış bağlantı yerleri boyunca normal boyutlu düz uçlu bir tornavida gezdir.
  • Düz uçlu bir tornavida bulamıyorsan bunun yerine bir tereyağı bıçağı dene. Boşluğa sokabileceğin ve kasayı ayırabileceğin ince bir şeye ihtiyacın var.
 3. 3
  Kasayı aç. Bağlantı yerleri gevşetildikten sonra düz kafanın ucunu boşluğa geçir ve gövdenin diğer ucunu yavaşça aç. Kasanın kabaca yarısı ayrıldığında tornavidayı çıkar.[10]
 4. 4
  Çakmak ekini çıkar. Kasanın karşıt tarafını parmaklarınla ayır. Çok sert çekme; kasa sadece yarısına kadar ayırmalıdır. Bu noktada, yakıt deposunu çıkarmak için parmaklarını kullanabilmelisin.
  • Yakıt deposu, standart bir tek kullanımlık çakmağa çok benzer. Hazneyi ve yeni bir tek kullanımlık çakmağı yan yana önüne koy.
  • Boş uzun saplı çakmağı kenara alabilirsin. Çakmağı tekrar bir araya getirene kadar bu bölüme ihtiyaç duymayacaksın.
 5. 5
  Yeni tek kullanımlık çakmağı sök. Havalandırmalı ön metal bandı (rüzgâr koruyucu) çakmaktan parmaklarınla kaldır. Çakmak taşı tekerleğini, ekli çakmak taşını ve çakmak taşı yayını dışarı çek. Ardından (düğme dâhil) aşağıdaki eki, yayını ve nozul jetini serbest bırak.
  • Bu parçalar çıkarıldıktan sonra, sökülmüş çakmağı yakıtın dökülmesini önlemek için dik konumda tut.[11]
 6. 6
  Eski çakmağın memesini haznedeki ile değiştir. Haznenin üst kısmında, yeni çakmakla benzer bir düğme eki olmalıdır. Bunu, yayı ve püskürtme memesini rezervuardan çıkar. Hazne memesini ve yayı değiştirip yeni çakmağa tak.
  • Meme ve yay kolayca yerine oturmalıdır. Orta derece bir kuvvetle düğme ekini yerine bastır. Yerine oturduğunu hissetmelisin.
 7. 7
  Yedek rezervuarı yeniden tak. Kasayı bir kez daha yarısına kadar kaldır. Yedek hazneyi çakmağın gövdesine yerleştir, böylece hazne düğmesi ve çakmağın tetiği hizalanır. Çakmağı test et. Yanıyorsa kasa vidasını yeniden sık, işin bitti.
  • Çakmak tutuşmazsa muhtemelen rezervuar düğme eki, yay ve/veya jet doğru şekilde takılmamıştır.
  • Rezervuar, uzun saplı çakmağın sapının içindeki küçük, iç boşlukta yerine oturmalıdır.[12]

Yöntem 3
Yöntem 3 / 5:
Bütan Çakmak

 1. 1
  Çakmağını doldurmak için bütan satın al. Tütün dükkânı gibi sigara veya puro satın alabileceğin hemen hemen her yerde yeniden doldurma kutuları bulabilirsin. Plastik olanlar yerine metal uçlu şişeler ara. Bütan çakmağa yerleştirmek için metal uçlar daha iyidir.[13]
  • Bütanın çakmağına uyduğunu etiket talimatlarını okuyarak doğrula. En iyi sonuçları elde etmek için her zaman kutudaki güvenlik talimatlarını izle.
  • Özellikle bütan çakmaklar için tasarlanmış yüksek kaliteli bir bütan seç. Düşük kaliteli yakıt iyi yanmayabilir.
 2. 2
  Üzerinde çalışmak için düz, sağlam bir yüzey seç. Ayrıca bunun iyi havalandırılan bir yerde olması gerekir. Yeniden doldururken yanıcı gazla uğraşacaksın. İyi havalandırma, zararlı duman oluşumunu önleyecektir.
  • Mutfağın veya dışarıdaki bir alan, bütan çakmağını doldurmak için iyi yerlerdir çünkü her ikisi de açık alanlardır.
  • Bir pencere aç veya varsa havalandırmayı aç. Pencere açıkken bile hava akışı hâlâ zayıfsa dolaşımı iyileştirmek için sabit bir fan kullan.
  • Kalan sıvı veya gaz, yeniden doldururken çalışma yüzeyine sıçrayabilir. Çalışma yüzeyini bir gazete tabakası veya örtüyle koru.[14]
 3. 3
  Çakmağını temizle. Çakmağın içindeki havayı ve kalan yakıtı boşalt. Vanayı yüzünden uzağa bakacak şekilde tutarken bir tornavidayla doldurma kolunu aşağı doğru it.[15] Artık tıslama sesi duymadığında hava tamamen çıkmıştır.[16]
  • Yeniden doldurma kolu bazen meme başı olarak da bilinir. Çoğu bütan çakmağın altında bulunur ve genellikle içinde küçük, dairesel bir vana bulunan küçük bir deliğe benzer.
  • Tornavidan yoksa vanayı aşağı itmek ve çakmağın içinde kalan havayı boşaltmak için bir kalem, ataç veya benzeri bir alet kullan.
  • Ellerine veya aletlerine çakmak sıvısı püskürürse bunları sabun ve suyla iyice durula. Bunu yapmayı unutursan çakmağı test ettiğinde yakıt tutuşabilir ve seni yakabilir.
 4. 4
  Çakmağın alev yüksekliği ayarlayıcısını en düşük seviyeye ayarla. Alev yüksekliği ayarlayıcı genellikle çakmağın altındadır ve düz başlı tornavida yuvasına sahip bir vidaya benzer. Küçük bir düz tornavida kullan ve alevi düşürmek için vidayı saat yönünde çevir.
  • Ayarlayıcıyı en düşük ayara getirdiğinde çakmağı yanlışlıkla ateşlesen bile alev küçük olacak ve zarar veya hasar verme olasılığı düşük olacaktır.
  • Bazı çakmaklar minimum ayar yönünü eksi işaretiyle (-) gösterebilir. Alevi azaltmak için ayar vidasını eksi işaretine doğru çevir.[17]
 5. 5
  Yeniden doldurma sıvısı kutusunu salla. Özellikle eski bir kutun varsa onu birkaç kez yukarı aşağı salla. Zamanla sıvı dibe çökebilir ve etkili bir şekilde püskürtmeyebilir. Kutuyu çalkalayarak yeniden doldurmak için hazırlarsın.
  • Kutuyu sallarken aynı zamanda içinde sıvı hışırtısı hissedebilirsin. Bu sana şişede ne kadar olduğunu ölçmek için bir şans verir.
  • Neredeyse boş şişeler, çakmağını tam olarak doldurmak için yeterli sıvıya sahip olmayabilir ve yeni bir kutu yedek yakıtla değiştirilmelidir.[18]
 6. 6
  Yeniden doldurma şişesinin ucunu çakmağın üzerindeki yeniden doldurma valfine sabitle. Çakmağı ve yeniden doldurma şişesini dümdüz yukarı ve aşağı tuttuğundan emin ol. Bazı durumlarda, şişe ucu çakmağın vanasına tam oturmayabilir. Bu durumda bir uç adaptörü kullan.
  • Bütan doldurma şişelerinin çoğu bir adaptörle birlikte gelir, bu nedenle yeniden doldurmaya çalışmadan önce standart ucun valf üzerine oturduğundan emin ol.
  • Çakmağı açılı tutarak doldurma. Bu çakmak deposuna hava girmesine sebep olur. Çakmağın içindeki hava, çakmağın düzgün çalışmamasına neden olur. Boşaltılması ve yeniden doldurulması gerekir.[19]
 7. 7
  Çakmağı yaklaşık beş saniye doldur. Çakmağı şişenin üzerine bastırmak, şişenin ağzındaki boşaltma vanasını devre dışı bırakır. Çakmağı yeniden doldurmak için çakmağı yaklaşık beş saniye sıkıca bastır.[20]
  • Doldurduktan sonra, çakmağının dolu olmadığını düşünüyorsan bu prosedürü beş saniye daha tekrarla. Yakıt seviyesi düşük olan yeniden doldurma kutularının çakmaklara yakıt ikmali yapması daha fazla zaman alabilir.
  • Bazı çakmaklarda kontrol edebileceğin bir yakıt seviyesi vardır. Çakmağın doluluğunu ölçecek bir tane varsa bütan seviyesi göstergesine bak.
  • Fazla doldurulmuş çakmaklar taşacaktır. Bütan sızıntı yapabileceğinden ve yanarken alev alabileceğinden bu tehlikeli olabilir.
 8. 8
  İstenilen alev yüksekliğini ayarla. Çakmağını ters çevir ve ayarlayıcıyı başlangıç konumuna getir. İdeal olarak, alev yaklaşık 2,5 ila 4 cm uzunluğunda olmalıdır. Çakmağı test etmeye başlamadan önce, bütanın birkaç dakika dinlenmesine izin ver.
  • Yeniden doldurup alev yüksekliğini ayarladıktan sonra, çakmağının bütanı emmesi için bir dakika kadar bekle.
  • Bütanın emilmesini beklerken, çakmağında sızıntı olup olmadığını kontrol et. Sızan yakıtı nemli bir bezle sil. Bezleri sık sık durula.
  • Çakmağın sızıntı yaparsa yakıtı boşaltman ve yeniden doldurman gerekebilir. Temizlemeden ve yeniden doldurmadan önce gevşek bağlantı elemanları gibi bariz sorunları kontrol et.[21]
 9. 9
  Çakmağı test et. Herhangi bir dökülme varsa veya az miktarda duman kokusu bile duyuyorsan bunların dağılması için birkaç dakika daha bekle. Çakmağı yüzünden uzak bir mesafede tut ve ateşi yak. Ateş yanmazsa veya zayıf görünüyorsa daha fazla bütan eklemen gerekebilir.
  • Çoğu bütan çakmakta bütan zamanla çözülmez. Boş olduğundan emin olmak için yeniden doldurmadan önce daima çakmağını test et.

Yöntem 4
Yöntem 4 / 5:
Zippo Çakmak

 1. 1
  Orijinal Zippo Çakmak Sıvısı kullan. Benzer çakmaklar için tasarlanan diğer çakmak sıvısı markaları çoğu zaman işe yarayacaktır, ancak Zippo sıvısı durumunu ve çalışmasını korumak için üretici tarafından tavsiye edilmektedir.[22]
  • Farklı bir çakmak sıvısı markası kullanıyorsan bunun birinci sınıf bir marka olduğundan emin ol. Düşük kaliteli yakıt çakmağında tutuşmayabilir.
  • Asla kömür çakmağı sıvısı kullanma. Kömür çakmağı sıvısı Zippo gibi küçük bir kap için üretilmemiştir. Kömür sıvısı kullanmak çok tehlikeli olabilir.
 2. 2
  Ek parçayı kasadan çıkar. Baca şeklindeki rüzgâr siperini içeren ek, dikdörtgen bir metal kasa içine sıkıştırılmıştır.[23] Ucu kasadan çıkarmak için parmaklarını kullan.[24]
  • Baca kapağını, içinde delikler bulunan küçük dikdörtgen kısmı tut ve çakmağı dışarı çek. Bazı durumlarda, ileri geri hareket ettirerek ek parçayı gevşetmen gerekebilir.
  • Zippo çakmakları (ve en benzer şekilde tasarlanmış çakmaklar) için yeniden doldurma erişimi, ekin altındadır.
 3. 3
  Keçe pedi kaldır. Ek parçayı, alt kısmı yukarı bakacak şekilde çevir. Küçük dairesel bir pim göreceksin. Bu pimi çevreleyen ve tabanı sızmaz yapan, keçe pedi olarak bilinen dikdörtgen bir keçe parçası olacaktır. Keçe pedi, belirtilen konumda bir tornavidayla kaldır.[25]
  • Dikdörtgen keçe pedin üzerinde “LIFT TO FILL” (DOLDURMAK İÇİN KALDIR) yazar. Pamuk gibi görünen suni ipek topları ve altında bir fitil ortaya çıkarmak için keçe yastığı bu uçtan kaldır.
  • Keçe yastığının ortasında küçük bir delik de olabilir. Küçük bir tornavida veya kalem kullan ve deliğe yerleştir. Aletini, keçe yastığı yukarı çekmek için bir kaldıraç olarak kullan.[26]
 4. 4
  Çakmağı yeniden doldurmak için çakmak sıvısı sık. Keçe pedi geride tutarken çakmak sıvının ucunu çakmak yuvasına koy ve hafifçe sık. Suni ipek toplarının üst kısmının nemlendiğini görene kadar çakmak sıvısını fışkırtmaya devam et.[27]
  • Çakmak sıvısının Zippo'nun dışına damlamamasına veya ellerine bulaşmamasına dikkat et.
  • Dökülenleri ıslak bir bezle sil. Yakıtı gidere boşaltmak için bunu yaparken bezi düzenli olarak durula.
  • Çakmağı fazla doldurmamak için yavaşça doldur. Çok fazla sıvı eklersen çakmağın sızıntı yapar ve bu da tehlikeli olabilir.
 5. 5
  Üst keçe tamponu aşağı doğru it. Keçe pedi bırak ve parmaklarınla veya aletinle yerine geri tak. Sağ tarafını yukarı çevirmeden önce sıvının yaklaşık 45 saniye emilmesine izin ver. Çakmağının dışını nemli, temiz bir bez veya kâğıt havluyla sil.[28]
  • Çakmağını tekrar kasaya yerleştirmeden önce ellerini yıkamak da iyi bir fikirdir. Sen fark etmeden ellerine bir miktar sıvı bulaşmış olabilir.
 6. 6
  Çakmağını kasaya geri tak. Zippo'nu kasaya geri kaydırman yeterlidir. Sıkıca yerine oturtmak için bacayı aşağı doğru it. Ek parçanın yeterince alçak olduğundan emin olmak için kapağı kapat.
 7. 7
  Çakmağını test et. Fitilin yakıtı emdiğinden ve çakmak taşının bir kıvılcım oluşturduğundan emin olmak için Zippo'nu yak. Çakmağın kıvılcım çıkarmazsa en olası sorun çakmak taşıdır. Bir sonraki yöntemde bu parçayı sabitlemeyi ve değiştirmeyi kontrol et.
  • Yeniden doldurduktan sonra Zippo'nu ilk birkaç yakışında alevin normalden daha büyük olabilir. Bu tamamen normaldir.

Yöntem 5
Yöntem 5 / 5:
Çakmak taşını Değiştirmek

 1. 1
  Sert çakmak taşı tekerleklerini çıkar. Sıkışmış çakmak taşı tekerleklerini değiştirmek zorunda kalmamalısın. Normal çakmak taşı mekanizmalarının üç bölümü vardır: Yay, çakmak taşı ve çakmak taşı tekerleği. Yeniyken, bu parçalar yapışabilir ve alevi tutuşturmak için gereken kıvılcımları önleyebilir. Bu sorunu çözmek için:
  • Çakmağı aç. Ek parçanın, içinde delikler bulunan yükseltilmiş parçası olan alev koruyucusunu kullanarak eki çekerek çakmak kılıfından çıkar.
  • Ucun altındaki çakmak taşı yayını bir tornavidayla saat yönünün tersine çevirerek sabitleyen düz başlı yarıklı vidayı çıkar.
  • Vidayı ve takılı çakmak taşı yayını çıkar. Çakmak taşını gevşetmek için çakmağın üstüne dokun. Çakmak taşını ve yayı değiştirip vidayı yeniden sık. Çakmak taşı tekerleğin çözülmüş olmalıdır.[29]
 2. 2
  Çakmak taşı değiştirmek için ekin altındaki çakmak taşı vidasını gevşet. Çakmak parçasını kutusundan çıkar. Ucu ters çevir. Çakmak taşı yayını sabitleyen pirinç vidayı görmelisin. Bunu bir tornavidayla veya çakmak kılıfıyla çöz.
 3. 3
  Çakmak taşını çıkar. Ucun altını yukarı bakacak şekilde tutarken, gevşemiş vidayı ve takılı çakmak taşı yayını dışarı çek. Çakmak taşını gevşetmek ve böylece eline düşmesi için eki avucuna hafifçe vur.
  • Çakmak taşı, kabaca çakmak taşı yayının ucu boyutunda çok küçük bir silindire benzeyecektir. Eski çakmak taşları atılabilir.[30]
 4. 4
  Çakmak taşını değiştir ve çakmak taşı mekanizmasını yeniden monte et. Ek parçayı alt kısmı hâlâ yukarı bakacak şekilde tutarken, yeni çakmak taşını çakmak taşı deliğine bırak. Yayı deliğe yeniden yerleştir ve vidayı yeniden sık.[31]
 5. 5
  Yeni çakmak taşını test et. Ek parçayı kasaya geri yerleştir. Kasayı kapatarak kasanın doğru oturduğundan emin ol. Ek doğru şekilde yerleştirildiğinde çakmağı normalde yaptığın gibi yak.
  • Çakmak taşını değiştirdikten sonra çakmağın hâlâ çalışmıyorsa yakıtı bitmiş olabilir. Yakıtı kontrol et ve gerektiği gibi yeniden doldur.

İpuçları

 • Çakmağını daima yeterli hava akışına sahip açık bir alanda doldur.
 • Yeniden doldurmadan önce havayı bütan çakmağından boşaltmayı unutma.
 • Dökülen sıvıyı temizlemek için doldurduktan sonra çakmaklarını sil.
 • Çakmağı daima yüzünden uzak tut.
 • Çakmağını yeniden doldurmak için yalnızca önerilen uygun bütan ve çakmak sıvısını kullan.

İhtiyacın Olan Şeyler

Tek Kullanımlık Çakmak

 • Boş tek kullanımlık çakmak
 • Raptiye
 • Bütan
 • Lastik rondelalar (x3)
 • Sağlam makaslar (isteğe bağlı)
 • Metal file (optional)

Uzun Saplı Çakmak

 • Tornavida (x2; bir küçük ve bir normal boy)
 • Boş uzun saplı çakmak
 • Yeni tek kullanımlık çakmak

Bütan Çakmak

 • Tornavida (küçük boy)
 • Çalışma yüzeyi için örtü (gazete veya bez gibi; isteğe bağlı)
 • Bütan
 • Boş doldurulabilir bütan çakmak

Zippo Çakmak

 • Boş Zippo çakmak
 • Zippo çakmak sıvısı
 • Düz tornavida

Çakmak taşını Değiştirmek

 • Yedek çakmak taşı
 • Düz tornavida

Bununla İlgili wikiHow'lar

 1. http://firsttoknow.com/watch-how-to-reuse-an-extended-reach-disposable-lighter/
 2. http://firsttoknow.com/watch-how-to-reuse-an-extended-reach-disposable-lighter/
 3. http://firsttoknow.com/watch-how-to-reuse-an-extended-reach-disposable-lighter/
 4. http://www.stogiefresh.info/edu-cigars/articles/maintaining-lighters.html
 5. http://www.ebay.com/gds/Quick-Tips-on-Getting-Your-Lighters-Working-Again-/10000000055683047/g.html
 6. https://www.neptunecigar.com/tips/how-to-refill-your-lighter
 7. http://vectorkgm.com/official/vector-product-maintenance/
 8. http://www.ebay.com/gds/Quick-Tips-on-Getting-Your-Lighters-Working-Again-/10000000055683047/g.html
 9. https://www.neptunecigar.com/tips/how-to-refill-your-lighter
 10. http://www.ebay.com/gds/Your-Guide-to-Fixing-Butane-Torches-/10000000178630314/g.html
 11. https://www.youtube.com/watch?v=9a7BXTk4Fds
 12. http://www.ebay.com/gds/Quick-Tips-on-Getting-Your-Lighters-Working-Again-/10000000055683047/g.html
 13. https://www.zippo.com/pages/product-care
 14. https://cdn.instructables.com/F5O/LKC1/GY190D54/F5OLKC1GY190D54.MEDIUM.jpg
 15. https://www.youtube.com/watch?v=Zq_qdzV2vmI
 16. https://www.youtube.com/watch?v=IkQy-QtL6zs
 17. https://cdn.instructables.com/F5O/LKC1/GY190D54/F5OLKC1GY190D54.MEDIUM.jpg
 18. https://www.youtube.com/watch?v=IkQy-QtL6zs
 19. https://www.youtube.com/watch?v=p-EsmtpXmg8
 20. https://www.youtube.com/watch?v=I5BxyeoiDPU
 21. https://www.youtube.com/watch?v=bviFhtW4fG0
 22. https://www.youtube.com/watch?v=bviFhtW4fG0

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 9.574 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Hobi ve Beceriler
Bu sayfaya 9.574 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?