Seninle ilgilenen birisinden az önce bir mesaj aldın ve seninle randevuya çıkmak istiyor! Ne yazık ki ona karşı bir şey hissetmiyorsun. Birisini kibarca ve saygılı biçimde reddetmek, özellikle de bunu mesajlaşarak yapmak zor ve bazen tuhaf olabilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 10:
Kibarca dürüst ol.

 1. 1
  Duyguların konusunda dürüst olmak şüpheleri hızlıca giderir. Reddini mümkün olduğunca kibar ve saygılı şekilde dile getir; diğer kişi, onun hakkındaki hislerini tahmin etmek zorunda kalmak yerine dürüstlüğünü takdir edecektir.[1] Bu, daha sonra yanlış bir beklentiye girdiği için duygularının incinme ihtimalini azaltır.[2]
  • “Hayır” ya da “Hayır teşekkürler,” diye cevap vermek yerine, “Seninle tanışmak çok güzeldi ama senden elektrik alamadım” ya da “Üzgünüm ama dürüst olmam gerekirse birbirimize uygun olduğumuzu düşünmüyorum,” yazmayı dene.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 10:
Doğrudan konuya gir.

 1. 1
  Kısa ve tatlı tutarak işin tuhaflığını ve kırıcılığını azalt.[3] Mümkün olduğunca kibar sözcükler seçmelisin ama verdiğin cevapla diğer kişinin bir an önce senin pozisyonu anlamasını sağla: fikrini değiştirmeye açık olduğunu ima etmemen gerekir.[4]
  • Örneğin, mesaja “Bence çok hoş bir insansın ve randevu çok hoşuma gitti,” diye başlamak yerine, “Dünkü randevu için teşekkürler ama senden gerçekten elektrik alamadım,” yaz.
  • Eğer daha direkt olmak istiyorsan “Hayır teşekkürler, ilgilenmiyorum,” yazabilirsin.
  • Harika zaman geçirmiş olman ya da onun harika biri olması gibi iltifatlar, diğer kişinin duygularını yatıştırmaya yardımcı olabilir ama sakın bunlarda abartıya kaçma⁠; randevuyla ilgilenebilirmişsin izlenimi vermekten kaçınman gerekir.

Yöntem 3
Yöntem 3 / 10:
Net ve direkt ol.

 1. 1
  Çelişkili mesajlar verip yanlış beklentilere neden olmamalısın. Onunla randevuya çıkmaya açık “olabileceğini” ya da “belki” çıkabileceğini yazmak daha kibar gözükebilir ama “hayır” demek niyetindeysen “belki” dememelisin.[5] Bir randevuyu doğrudan reddetmek acımasızlık gibi gelebilir ama uzun vadede diğer kişi farklı düşünüyorsa ve seninle hâlâ bir şansı olduğu hissine kapılmışsa ona tersini söylemek daha acımasızca olacaktır.[6]
  • Örneğin, “Belki uygun olabilirim!” ya da “Belki başka bir zaman?” gibi şeyler yazmamaya çalış.
  • Platonik biçimde takılmaya itirazın yoksa “Tekrar birlikte vakit geçirmek isterim ama arkadaş olarak,” yazabilirsin. Bu, bağlantıyı tamamen koparmayarak reddedilmeyi yumuşatabilir ama bunun, yanlış beklentilere yol açabileceği için sadece düz bir reddedişten daha riskli olduğunun farkında ol.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 10:
Bir iltifat dâhil et.

 1. 1
  Bu, karşındaki kişinin kendisini daha iyi hissetmesine yardım edebilir. Gururu okşanabilir ya da kendine güveni artabilir, böylece reddedilmeyi kişisel algılama ihtimali azalır. Bu, hem tuhaflığı en aza indirgemene hem de hayatına devam etmene izin verir.[7]
  • Örneğin, “Gururum okşandı ama seninle o şekilde ilgilenmiyorum” ya da “Dün gece harika vakit geçirdim ama benim aradığım başka bir şey,” yazmayı dene.

Yöntem 5
Yöntem 5 / 10:
Meşgul olduğunu açıkla.

 1. 1
  Diğer kişiye bir neden göstermek reddedilmenin acısını azaltabilir. Ona bir açıklama borçlu değilsin ama hiç zamanın olmadığını ya da hayatındaki diğer şeylere öncelik vermeye çalıştığını net bir şekilde açıklayabilirsin.[8]
  • Örneğin, “Şu anda biriyle çıkmakla ilgilenmiyorum” ya da “İşe odaklanmaya çalışıyorum” ya da “Üzgünüm, okul çok zamanımı alıyor,” yazabilirsin.
  • Diğer kişiye yoğun olduğunu söylemek, hayır demekten daha az etkili olduğunun ve onunla daha sonra bir randevuya çıkmaya hazır olacağına dair umut beslemeye devam edebileceğinin farkında ol⁠.
  Reklam

Yöntem 6
Yöntem 6 / 10:
Farklılıklarınızın altını çiz.

 1. 1
  Uyumsuzluk, geçerli bir ret nedenidir. Diğer kişinin, birbirinize uyduğunuzu düşünmediğini bilmesini sağlarsan randevuyu neden reddettiğini anlama ihtimali artacaktır. Birisinin senin tipin olmaması tamamen anlaşılır bir şeydir.[9]
  • “Yeterince ortak noktamız olduğunu düşünmüyorum” ya da “Üzgünüm ama bence birbirimizden çok farklıyız” ya da “Süper birisin ama gerçekten benim tipim değilsin,” yazmayı deneyebilirsin.

Yöntem 7
Yöntem 7 / 10:
Ona kibarca arkadaş kalmak istediğini bildir.

 1. 1
  Yanlış beklentilere neden olmaktansa sınırlar hakkında net olmak daha iyidir.[10] Arkadaş kalmak istediğini olabildiğince nazik bir dille anlat. Bu hâlâ karşıdakini reddetmektir ama romantik bir ilişki istemediğini yarım ağızla ya da bölük pörçük değil de olanca açıklığıyla dile getirdiğin için diğer kişi sana minnettar kalacaktır.[11]
  • Örneğin, “Bunun yerine arkadaş olarak zaman geçirelim!” ya da “Seni bir arkadaş olarak daha iyi tanımak isterim,” yazmayı dene.
  Reklam

Yöntem 8
Yöntem 8 / 10:
Zaten bir ilişkin olduğunu ona söyle.

 1. 1
  Bir ilişkin varsa ya da birisiyle görüşüyorsan bu konuda dürüst ol. Bu, diğer kişinin senin randevu için neden müsait olmadığını net şekilde anlamasını sağlayan dolambaçsız bir cevaptır⁠.[12]
  • Örneğin, mesajında “Şu anda başka birisiyle görüşüyorum” ya da “Üzgünüm ama zaten bir erkek arkadaşım/kız arkadaşım/partnerim var,” diyebilirsin.

Yöntem 9
Yöntem 9 / 10:
“Ben” cümleleri kullan.

 1. 1
  Onu işe karıştırmak yerine kendi gerekçelerine yoğunlaş. Bu, reddedilmeyi kişisel algılamasını engellemeye yardım eder ve bunun kendi hatası olmadığını anladığı için acısı azaltabilir. Onu suçlama ya da kusurlarına işaret etme; bunun yerine, kendi bakış açını vurgula.[13]
  • Örneğin, “Bence harika birisin ama şu anda aradığım başka bir şey” ya da “Seni arkadaş olarak görüyorum, üzgünüm,” yazabilirsin.
  • “Bana en uygun kişi olmayabilirsin,” gibi cümlelerden uzak dur.
  Reklam

Yöntem 10
Yöntem 10 / 10:
Zamanında bir cevap ver.

 1. 1
  Birinin seni ekmesi kafa karıştırıcı ve acı verici olabilir. Hemen cevap vermene gerek yok ama durumun uzamasına engel olmak için elinden geldiğince çabuk cevap ver; karşıdaki kişiyi tereddütte bırakmamak ve daha kötüsünü yapmamak için okumaya devam et. Randevu teklifini reddetmekten korkuyor olabilirsin ama görmezden gelmek ya da reddetmeyi ertelemek, diğer kişiyi daha çok incitebilir. Bu durumu zamanında ele almak, daha nazik ve daha olgun bir davranıştır ve ikinizi de bir sürü zaman kaybetmekten kurtarır.[14]
  • Eğer onu reddedeceğini biliyorsan “Sana geri döneceğim” ya da “Bunu bir düşüneyim” gibi şeyler yazmaktan kaçın. Bu, daha sonra tuzla buz edeceğin yanlış bir beklentiye neden olabilir.

İpuçları

 • Soğuk ya da acımasız olma; reddedilmek çok zor gelebilir. Duygularını net ifade etmek için kesin olmaya çalış ama aynı zamanda mümkün olduğunca yumuşak ve nazik olmak için çabala.
 • Eğer diğer kişi ısrarcı davranıyorsa kararlı ol ve durumun ne olduğunu açık seçik bildir. Seni rahatsız etmeye devam ederse görmezden gel ya da telefon numarasını blokla. Bunu sadece bir kez söylemen yeterli olmalı.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Erika Kaplan
Ortak yazarlar :
Çöpçatan
Bu makaledeki ortak yazarlar Erika Kaplan. Erika Kaplan, ABD'nin dokuz şehrinde faaliyet gösteren seçkin bir çöpçatanlık şirketi olan Three Day Rule adına çalışan bir flört koçu ve çöpçatandır. Erika, altı yılı aşkın tecrübesi sayesinde, flört koçluğu ve yüksek kalitede çöpçatanlık hizmetleri sunarak bekarların kaliteli eşler bulmalarına yardımcı olma konusunda uzmandır. Erika, Pensilvanya Eyalet Üniversitesi'nin Halkla İlişkiler bölümünden lisans derecesiyle mezun olmuştur. İnsanları bir araya getirme tutkusunun peşinden gitmek için yayıncılığı bırakmadan önce, Rolling Stone, Us Weekly ve Men's Journal dergilerinde çalışmıştır. Erika; Thrillist, Elite Daily, Men's Health, Fast Company ve Refinery29 haricinde, Lifetime'a, Philadelphia Inquirer'a ve CBS'e de çıkmıştır.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 388 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam