Yeni bir el işi projesi mi arıyorsun? Çıkartma yapmayı dene! Çıkartmaları, muhtemelen evinde hazır bulunan malzemelerle kolayca yapabilirsin; hatta kırtasiyelerde ve ofis malzemeleri satan yerlerde kolaylıkla bulabileceğin yapışkanlı kâğıt kullanarak, profesyonel görünen çıkartmalar bile yapabilirsin. Üç farklı yolla çıkartma yapmayı öğren; ev yapımı yapıştırıcı, koli bandı veya yapışkanlı kâğıt kullanarak.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Yapıştırıcılı Çıkartma Yapmak

 1. 1
  Çıkartmaları tasarla. Kendi çıkartmalarını yaparken, tasarım açısından sınırsızsın. İstediğin çizim malzemesini kullan; renkli kalem, keçeli kalem, pastel boya, boya kalemleri, ne istersen. Kullandığın boyaların yıkanabilir olmadığından emin ol.[1] Çıkartma tasarımlarını ince bir kâğıda çiz, yaprak kâğıt ya da not defterinden bir sayfa olabilir. Çıkartma tasarımlarını düşünürken bu yaratıcı seçenekleri göz önünde bulundur:
  • Kendi portren, arkadaşlarının portreleri veya evcil hayvanlar.
  • Dergi ve gazetelerden düzgün resimler ve kelimeler kes.
  • İnternetten bulduğun veya bilgisayarında yüklü resimlerin çıktısını al. En iyi sonuç için fotoğraf kâğıdı yerine ince kâğıda çıktı almayı tercih et.
  • İnternetten hazır çıkartmalar bulup çıktısını alabilirsin.
  • Plastik damgalar kullanarak resim yap.
  • Resmi simle süsle.
 2. 2
  Çıkartmaları kes. Çizdiğin ya da çıktısını aldığın tasarımları makasla kes. Çıkartmaları istediğin kadar büyük veya küçük yap. İlave bir dokunuş için kenarları dekoratif şekillerde kesen el işi makaslarından kullanabilirsin.
  • Desenli kâğıttan kalp, yıldız ve başka şekiller yapmak için delgeç kullanmayı dene.
 3. 3
  Yapıştırıcıyı yap. Bu yapıştırıcı zarfların yapışkanlı kısımlarındaki yapıştırıcıya benzer ve bunu çocukların kullanması güvenlidir. Çoğu yüzeye yapışır ve zararlı kimyasallar içermez.[2] Yapıştırıcıyı yapmak için, aşağıdaki malzemeleri bir kapta iyice birleşene kadar karıştır:
  • 2 - 2 ½ tatlı kaşığı toz jelatin (7 gr)
  • 4 yemek kaşığı kaynar su
  • 1 tatlı kaşığı şeker veya mısır şurubu
  • Aroma katmak için birkaç damla nane veya vanilya esansı.[3]
  • Biraz eğlenmek için farklı esanslar dene! Farklı çıkartmalara farklı lezzetler ekle, arkadaşların için sürpriz lezzetler ya da yılbaşı ve sevgililer günü gibi özel günlerin lezzetlerini kullan.
  • Yapıştırıcıyı hazırlamayı bitirdiğinde, onu buzdolabında hava geçirmez bir kapta sakla. Yapıştırıcın ertesi gün jel kıvamını alacak. Tekrar akışkan kıvama getirmek için yapıştırıcı kabını sıcak su dolu bir kaba koy.[4]
  • Bu yapıştırıcıyı zarfları yapıştırmak için de kullanabilirsin.
 4. 4
  Çıkartmaları boya. Çıkartmaları ters çevirerek yağlı kâğıt ya da alüminyum folyo üzerine yerleştir. Boya fırçası kullanarak çıkartmaların arkalarına yapıştırıcıyı sür. Bitirdiğinde karışımın tamamen kuruması için bekle.
  • Çıkartmaları yapıştırıcıya bulamana gerek yok, fırça ile ince bir kat sürmen yeterli.
  • Kullanmadan önce çıkartmaların tamamen kuruduğundan emin ol.
  • Kullanana kadar çıkartmalarını plastik bir torbada ya da kapta saklayabilirsin.
 5. 5
  Çıkartmaları yala. Çıkartmalarını istediğin yüzeye yapıştırmaya hazır olduğunda arkasını yalaman yeterli, pul gibi. Sonrasında yapıştırmak istediğin yüzeye birkaç saniye bastır. Ev yapımı yapıştırıcı biraz güçlüdür, bu yüzden yapıştırdığın yere dikkat et.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Koli Bandı ile Çıkartma Yapmak

 1. 1
  Kendi tasarımın için dergilerden çıkartmalarını kes veya çıktı al. Bu yöntem için, suya dayanıklı mürekkep ile kâğıt üzerine çıktı alınmış tasarımlara ihtiyacın var. Parlak kâğıtlı dergiler veya kitaplar kullanabilirsin ya da kendi resimlerini yazdırmak için yazıcının mürekkebi ile deneysel çalışmalar yapabilirsin. Eğer kendi baskını alıyorsan baskı çıkartma yapmadan önce bir test sayfası çıktı alıp biraz ıslatmayı dene.[5] Bir makas kullanarak istediğin kelime ve resimleri kes.
  • Resimleri seçerken koli bandının genişliğini düşün. Her çıkartma bu genişliğe sığmalı. Resim koli bandı genişliğinde ya da daha küçük olabilir.
  • Daha büyük bir çıkartma istiyorsan iki koli bandını yan yana gelecek şekilde kullanabilirsin. Bu biraz zor olabilir. Ortada kâğıt görünmemesi için iki bandı hafifçe üst üste binecek şekilde ayarlamalısın. Bu çıkartmanı mahvedebilir. İki parçanın birleştiği yerde birleşme çizgisi görünecek.
 2. 2
  Çıkartma tasarımlarını koli bandı ile kapla. Kestiğin çıkartma tasarımının tamamını kaplayacak boyutta bir parça şeffaf koli bandı kes. Çıktısını aldığın ya da kestiğin tasarımının ön yüzüne yerleştir. Bandın tasarıma yapışması için hafifçe bastır.
  • Bandı çıkartmanın üstüne yerleştirirken tasarımının tam üzerine denk geldiğinden emin ol. Yapışma başladıktan sonra hareket ettirirsen resim yırtılabilir. Aynı zamanda, içeride kırışıklık ya da hava baloncuklarının olmamasına özen göster.
  • Çift taraflı bant kullanmayı düşün. Çift taraflı yapışkanlar rulo, yaprak kâğıt ve hatta Dymo ya da Xyron marka etiket makinesi şeklinde olabilir.
  • Desenli bant kullanmayı düşün. Desenli bantlar da koli bantları gibidir; çıkartma için kullanımı idealdir çünkü istediğin zaman yapışır ve istediğin zaman kolayca çıkar. Daha güçlü bir çıkartma istiyorsan izolebant da kullanabilirsin. Desenli bantlar pek çok renk ve desende bulunabilir.
 3. 3
  Çıkartmanın ön yüzünü bastır. Bozuk para ya da tırnağını çıkartmanın ön yüzüne sürterek iyice bastır, böylece bant kâğıttaki mürekkep ile bütünleşir. Mürekkep ve yapışkanlı kısmın iyice birleştiğinden emin olana kadar sürterek bastırmaya devam et.
 4. 4
  Çıkartmalarını sıcak sudan geçir. Her keresinde bir tanesi olacak şekilde, çıkartmanın kâğıt yüzeyini su altına denk getir, kâğıt dağılmaya başlayana kadar suyun altına tut. Kâğıt tamamen eriyecek fakat mürekkep akmayacak. Kazıyarak kâğıdın dağılmasına yardım edebilirsin.
  • Tek bir noktayı değil de bandın tamamını ıslattığından emin ol. Eğer tek noktaya odaklanırsan sadece o nokta görünür olacaktır.
  • Eğer kâğıt ayrılmazsa sıcak suyun altında tutmaya devam et.
  • Alternatif bir yöntem de, çıkartmayı sıcak su dolu bir kabın içine batırmak olabilir. Çıkartmanın tamamını su içerisine yerleştir ve birkaç dakika beklet.
 5. 5
  Çıkartmaları kurumaya bırak. Kâğıt ayrıldıktan sonra çıkartmaların tamamen kurumasını bekle. Böylece bandın yapışkanlı kısmı tekrar yapışkan hâle gelecek. Tasarımın etrafındaki fazla bantları makasla kesebilir ve istediğin yüzeye yapıştırabilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Yapışkanlı Kâğıt Çıkartması Yapmak

 1. 1
  Yapışkanlı kâğıt satın al. Kırtasiye ya da ofis malzemeleri satan dükkanlarda tek tarafı yapışkanlı bu kâğıtları bulabilirsin. Bu kâğıtların arkasında, genellikle çıkartmanı yapıştırmaya hazır olduğunda soyarak ayırabileceğin bir kâğıt desteği olur.
  • Alternatif olarak, herhangi bir kâğıdın arkasını yapışkanlı hâle getiren kâğıtlardan satın alabilirsin. Bu kâğıtlarla, herhangi bir resmin arka yüzünü yapışkanlı kâğıdın yüzeyine koyup geri aldığında, yapıştırıcı resminin arkasına geçer. Bu, zaten seçmiş ve dergilerden kesmiş olduğun çıkartmalarda kullanmak için iyi bir yöntemdir.[6]
  • Yazıcının özelliklerine uygun kâğıt al.
  • Eğer yazıcın yoksa hâlâ yapışkanlı kâğıtları kullanarak tasarımını kâğıt yüzeye çizebilir ya da dergi ve kitaplardan kesebilirsin.
 2. 2
  Çıkartmalarını tasarla. Çıkartmalarını bilgisayarında tasarla veya keçeli kalemlerle ya da tükenmez kalemle yapışkanlı kâğıdın üzerine çiz. Sadece kâğıt boyutları ile sınırlısın; istersen A4 boyutunda bir çıkartma yapabilirsin!
  • Çıkartmaları bilgisayar kullanarak Adobe Photoshop, Paint veya çizim yapmakta kullanılan herhangi bir programla tasarla. Kişisel albümünden ya da internetten fotograflar seçebilir ve onları çıkartma olarak kullanabilirsin. Bitirdiğin zaman, tasarımını yapışkanlı kâğıda basabilirsin.
  • Eğer çıkartma yapmak istediğin basılı bir fotoğraf ya da çizimin varsa bunları tarayıcı yardımıyla bilgisayara aktarabilir ya da dijital olarak fotoğrafını bilgisayarına yükleyebilirsin. Daha sonra bu dosyayı Photoshop, Paint, Word veya Adobe Acrobat kullanarak düzenleyip yapışkanlı kâğıda basabilirsin.
  • Doğrudan yapışkanlı kâğıda tükenmez kalem, boya kalemi hatta boya ile çiz. Yalnızca kâğıdı fazla ıslatmamaya dikkat et, yoksa bu, yapıştırıcıyı etkileyebilir.
 3. 3
  Çıkartmalarını kes. Makas kullanarak çıktısını aldığın ya da çizdiğin tasarımlarını kes. Basit kare şekiller kes ya da şekilli kesen el işi makaslarını kullanarak tasarımlarına enteresan kenarlar ekle. Tüm tasarımların arasına kesim hataları için en az 3 mm mesafe bırak.
  • Sadece tasarımının arkasını yapışkanlı hâle getiren kâğıtlardan kullanıyorsan yapışkanlı yüzeyi ortaya çıkarmak için koruyucu yüzeyi sıyır. Çıkartmanın arka yüzünü yapışkanlı yüzeye yerleştir. Bastırarak yapıştırıcının çıkartmana geçmesini sağla. Sonrasında çıkartmanı yapışkanlı yüzeyden ayır; şimdi yapıştırıcı çıkartmanın arkasında olmalıdır. İstediğin yüzeye yapıştır. Çıkartmanı hemen yapıştırmalısın çünkü arkasını kapatacak bir koruyucu yok.
  • Resmin etrafında beyaz bir çerçeve oluşturmak için hafif genişçe veya hemen yanından kesebilirsin. Daha ileri seviyedeki çıkartma tasarımcıları bazen maket bıçağı ya da neşter benzeri bıçaklar kullanarak hiç çerçeve bırakmadan keserler.
 4. 4
  Arkasındaki kâğıdı çıkar. Çıkartmanı kullanmaya hazır olduğunda, arkasındaki koruyucuyu çıkar ve istediğin yüzeye yapıştır.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Başka Yollarla Çıkartma Yapmak

 1. 1
  Tekrar kullanılabilen çıkartmalar yap. Çıkarıp tekrar yapıştırabileceğin çıkartmalar için üzerinde “restickable (tekrar yapıştırılabilir)” ya da “repositionable (yeniden yerleştirilebilir)” yazan yapıştırıcıları satın alabilirsin. Çıkartmanı tasarlayıp kestikten sonra çıkartmanın arkasına bu yapıştırıcıyı fırça ile sür. Yapıştırıcının tamamen kurumasını bekle. Sonra çıkartmanı yapıştırıp söküp tekrar yapıştırabilirsin![7]
 2. 2
  Adres etiketleri kullan. Hazır etiketlerin üzerine resim veya şekiller çizip kelimeler yazabilirsin. Bu hazır etiketleri ofis malzemeleri satan yerlerde bulabilirsin. Şeklin etrafını kesip, etiketi çıkar. Hemen kullanmak istemiyorsan yağlı kâğıdın üstüne yapıştırabilirsin.
 3. 3
  Çift taraflı bant ile çıkartmalar yap. Tasarımını herhangi bir kâğıda çiz veya dergilerden resimler kes. Çıkartmanı istediğin şekilde kestikten sonra, arkasına çift taraflı bandı yerleştir. Bandı, çıkartmanın kenarlarından taşmayacak şekilde kes. Çıkartmayı kullanmaya hazır olana kadar yağlı kâğıt üzerine koy.[8]
 4. 4
  Dekoratif yapışkanlı kâğıt ile çıkartma yap. Dekoratif yapışkanlı kâğıdının parlak yüzeyine cam kalemi ile tasarımını çiz. Çıkartmanı tasarımının kenarlarından kes. Dekoratif yapışkanlı kâğıdının arkasındaki kâğıdı sıyırıp istediğin yüzeye yapıştır.[9]
  • Dekoratif yapışkanlı kâğıtlar yarı saydamdır. Renkli el işi kâğıdı veya karton kâğıt üzerinde kullanmak daha iyi sonuç verir.
 5. 5
  Etiket makinesi kullan. Eğer çok fazla çıkartma yapmak istiyorsan ve biraz para harcamayı göze alıyorsan (150 - 600 TL arası değişen fiyatlarda) internetten veya ofis malzemeleri satan yerlerden bir etiket makinesi alabilirsin. Çıkartmanı (bir resim, bir fotoğraf ve hatta kurdele bile olabilir) etiket makinesine yerleştir ve makineden çek. Bazı makineler kolludur ve sadece kolu çevirmen yeterlidir. Bazıları ise çıkartmanı bir taraftan koyup diğer taraftan alacağın şekildedir ve yapıştırıcıyı çıkartmalara sürer. Çıkartman makineden geçtiğinde, kullanmaya hazır olur. Sadece sıyır ve yapıştır.[10]
  Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

Yapıştırıcılı Çıkartmalar

 • İnce Kâğıt
 • Makas
 • Jelatin
 • Kaynar su
 • Mısır şurubu veya şeker
 • Nane veya vanilya esansı
 • Boya fırçası

Bant Çıkartmalar

 • Suya dayanıklı mürekkepli dergi veya kitaplar
 • Makas
 • Şeffaf koli bandı
 • Ilık su

Yapışkanlı Kâğıtlı Çıkartmalar

 • Yapışkanlı kâğıt
 • Yazıcı (tercihe bağlı)

Bununla İlgili wikiHow'lar

Altının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırAltının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kilitli Kapı Nasıl Açılır?
Havalı Bir İmza Nasıl AtılırHavalı Bir İmza Nasıl Atılır?
Kayıp Eşyalar Nasıl BulunurKayıp Eşyalar Nasıl Bulunur?
Solitaire Nasıl Oynanır?
Ölmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl KurtarılırÖlmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl Kurtarılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Nasıl SaklanılırNasıl Saklanılır?
Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır?
Satranç Nasıl OynanırSatranç Nasıl Oynanır?
Dama Nasıl OynanırDama Nasıl Oynanır?
Kumaşlardaki Baskı Nasıl ÇıkarılırKumaşlardaki Baskı Nasıl Çıkarılır?
Kot Pantolon Nasıl EsnetilirKot Pantolon Nasıl Esnetilir?
Parmaklarınla Islık Nasıl ÇalınırParmaklarınla Islık Nasıl Çalınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 34 kişi çalıştı. Bu makale 25.050 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Hobi ve Beceriler
Bu sayfaya 25.050 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam