İlişkinizin gelişmesine ve güçlü kalmasına yardım etmek için düzenli olarak iltifatlarda bulunmak önemlidir. İlişkiler karşılıklı çekimle başlar ama devam etmelerini sağlamak için emek harcamak gerekir. Bu emeğin birazını harcamak için nasıl küçük iltifatlarda bulunabileceğini öğrenmek istiyorsan ne söylemen ve nasıl söylemen gerektiğini öğrenebilirsin.

Kısım 1 / 2:
Ne Söyleyeceğini Bilmek

 1. 1
  Dış görünüşüne iltifat et ama bundan daha fazlası olmasını sağla. Erkekler sığ olmalarıyla ünlüdür.[1] "Seksi bir vücudu" olan biriyle birlikte olduğunu düşünüyorsan bu harika ama partnerin sorduğunda bunu sıralamadaki ilk ya da en önemli şey olarak sunmana gerek yok.
  • Hemen fark ettiğin bir şeyi söylemeyi, sonra da kişiliği hakkında konuşmaya geçiş yapmayı dene: "Sende ilk gözüme çarpan şey gözlerindi, ama zamanla harika mizah anlayışından hoşlanmaya başladım. Beni güldürmeni seviyorum."
  • Partnerinin dış görünüşüne iltifat ettiğinde vücudunun kısımlarından, örneğin "bir yerlerinin" büyüklüğünden söz etme. Onun yerine, "Bu elbise sana çok yakışmış" ya da "Dans ederken çok hoş gözüküyorsun," de. Tarzıyla ilgili yaptığı seçimlere iltifat et.
  • Asla kaba sözcükler kullanma. Vücut kısımları için argo kullanılmaz. Bu hiç komik değildir, böyle iltifat edilmez.
 2. 2
  Partnerinin kişiliğine iltifat et. Partnerin ondan neden etkilendiğini değil, neden hoşlandığını öğrenmek istiyor. Yani, dış görünüşün ötesine geçmelisin ve partnerinin ya da hoşlandığın kişinin içiyle ilgili hoşuna giden şeylere iltifatta bulunmalısın. İşte birkaç iyi ipucu:
  • "Zor durumları ele alış şeklini ve soğukkanlı kalmanı seviyorum."
  • "Hayvanlara değer vermen ve neşeli olman hoşuma gidiyor."
  • "Müziğe olan tutkunu seviyorum."
  • "Harika bir kız kardeş ve kız evlat olmanı seviyorum."
  • "Her zaman yardıma ihtiyacı olanların yanında olmanı seviyorum."
 3. 3
  Partnerinin zekasına iltifat et. Partnerinin zekasından etkileniyorsan o zaman bunun için ona iltifatta bulunmak her zaman iyidir. Partnerinin zekasına ve yeteneklerine iltifat et.
  • "Doğayla ilgilenmeni ve dünyadaki ayak izini seviyorum. "
  • "İyi bir öğrenci olman ve iyi bir üniversiteye girmeye kararlı olman hoşuma gidiyor."
  • "Kültürlü ve birçok farklı konuda bilgili olmanı seviyorum."
  • "Politikayla uğraşmanı ve fark yaratmayı istemeni seviyorum."
 4. 4
  Partnerinin becerilerine ve yeteneklerine iltifat et. Partnerinin yaptıklarından hangileri seni etkiliyor? Partnerinin kendine özgü özellikleri ve yetenekleriyle ilgili neler hoşuna gidiyor? Bu tür belirli ve eşsiz iltifatlar almak her zaman güzeldir:
  • "Çok çalışmanı seviyorum. Buna çok saygı duyuyorum."
  • "Yaptığın şu börek muhteşemdi. Hamur işlerinde becerikli olman hoşuma gidiyor."
  • "Espri anlayışını seviyorum. Seninle zaman geçirmek çok rahatlatıcı çünkü hep yüzümü güldürüyorsun."
  • "Bütün hobilerini seviyorum. Çok yeteneklisin ve boş zamanlarını çok akıllıca değerlendiriyorsun."
 5. 5
  Partnerinin sana kendini nasıl hissettirdiğinden bahset. İltifatlar duygularınla, kişisel tepkinle ve ilişkinizle bağlantılı olursa her zaman daha içten ve değerli gözükecektir. Bu her zaman herhangi birine edilebilecek iltifatlardan daha iyidir.
  • "Senden bu kadar çok hoşlanmayı seviyorum. Sana deli oluyorum."
  • "Beni bu kadar tahrik etmen hoşuma gidiyor."
  • "Beni güldürmen hoşuma gidiyor."
  • "Birllikte hiçbir şey yapmadan vakit geçirebilmemizi ve bunun yine de heyecan verici olmasını seviyorum."
 6. 6
  Mümkün olduğunca spesifik ol. İltifatların, internetten almışsın gibi gelmemeli. İltifatlarının inandırıcı olmasını istiyorsan partnerine özel olmasını sağlamalısın ve gerçekten bir anlamları olması için bir sürü detay kullanmalısın. Partnerine nasıl mı iltifat etmelisin? Partnerinin kendisine iltifatta bulunmalısın.[2]
  • "Vücudunu beğeniyorum." demek yerine, "Yürüme ve hareket etme şeklini beğeniyorum. Parkta birlikte yürürken ve rüzgâr çıktığında saçlarını geriye atmanı ve bunu yaparken yürümeye devam etmeni seviyorum." de.
  • "Kişiliğini seviyorum." demek yerine, "Birisinin söylediği bir şeye sinir olduğunu anlayabiliyorum. Gerginleşiyorsun, susup bana bir bakış atıyorsun. Böyle yaptığında birbirimize çok yakın olduğumuzu hissediyorum." de.
  • "Espri anlayışın hoşuma gidiyor." demek yerine, bu espri anlayışını partnerinle paylaşmak için komik bir şey söyle. "Kimsenin görmediğini düşündüğünde fıstık ezmesini doğrudan kavanozdan yemen hoşuma gidiyor. Bu beni tahrik ediyor." gibi bir şey ya da onu güldürecek başka bir şey de.
 7. 7
  Sadece doğruyu söyle. Kızlar bu soruyu sorduklarında gerçek cevabı duymaktan başka bir beklentileri yoktur. Ondan seni güldürdüğü için hoşlanıyorsan ona söyle. Ondan, bacakları seni tahrik ettiği için hoşlanıyorsan söyle. Birinden hoşlanıyorsan neyinden hoşlandığını dürüstçe ve spesifik bir şekilde söyleyerek ona hak ettiği saygıyı göster. Bu, geçmeyi umduğun bir sınav değil. Bu dürüst bir soru ve daha fazla yakınlaşmak için bir fırsat.
  Reklam

Kısım 2 / 2:
Bunu Nasıl Söyleyeceğini Bilmek

 1. 1
  Onun sormasını beklemeden iltifatlarda bulun. Eğer birisi sana bu soruyu soruyorsa iltifatların konusunda yeterince açık davranmadığın ya da yanlış iltifat ettiğin anlamına gelebilir. Başın dertte olduğu için ya da senden istendiği için iltifat etmemelisin. Sırf iltifat etmek için iltifat et.[3]
  • İltifat etmek için doğru zaman nedir? Her zaman. Eğer sohbet biraz sessizleşirse ve aklına diyecek pek fazla bir şey gelmezse iyi bir iltifat her zaman hoşa gider.
  • Birine sadece özür dilemek için iltifat edersen o zaman ilişkine duygusal açıdan daha fazla yatırım yapmayı alışkanlığa dönüştürmelisin. Partnerinin duygularını daha fazla düşün.
 2. 2
  Sık sık iltifat et ama aşırıya kaçma. Haftada birkaç iltifat güzel olur ama tek konuştuğun konu, partnerinin senin için ne kadar önemli olduğu ve her küçük şeyle ilgili nelerin hoşuna gittiği olursa erkek arkadaştan ziyade sıkıcı bir tip gibi gözükmeye başlarsın. Zamanlaması iyi birkaç iltifat, onu iltifat yağmuruna tutmaktan daha iyi olur.
  • İşin püf noktası ne mi? Partnerinin buna ihtiyacı varmış gibi hissedene kadar bekle ama sonra sırf iltifat etmek için arada bir tekrar iltifat et.
 3. 3
  Partnerine o anda iltifat et. İltifat etmenin en iyi yolu, bir şeyi sanki yeni fark etmişsin, aklına yeni gelmiş ve daha durup düşünemeden ağzından çıkıvermiş gibi göstermektir. Partnerin hoşuna giden bir şey yaparsa ona iltifat et. Aniden, "Bugün gözlerine bittim." diye düşünürsen ona iltifat et. En iyi zaman şu andır.
 4. 4
  Yanında değilken de ona iltifatlar gönder. Umulmadık bir iltifat gün boyu harika bir etki bırakabilir. Tabii ki aşırıya kaçıp budala durumuna düşebilirsin ama umulmadık zamanlarda edilen birkaç iltifat, partnerine ne kadar değer verdiğini göstermenin harika bir yolu olabilir.
  • İltifatlarını gün ortasında mesajla gönder.
  • Partnerinin dolabına ya da evde buzdolabının üstüne iltifat içeren küçük notlar iliştir.
  • Bilgisayardaysan bir sohbet penceresi açıp gün içinde gelişigüzel bir hatırlatmada bulun. Çok hoşuna gidecektir.
 5. 5
  Renklendir. Partnerine her zaman o kot pantolonu giydiğinde poposunun harika olduğunu söylüyorsan bir süre sonra bir şey ifade etmemeye başlar. Nasıl ki önümüzdeki bir yıl boyunca her gün aynı sandviçi yemek istemezsen aynı muhabbeti ayda elli kez özellikle de partnerinle yapmak istemezsin. O yüzden, iltifatlarına biraz renk kat. Tamamen farklı bir iltifatta bulun ve her birlikte olduğunuzda başka bir şeyi takdir et. Bu, ilişkinizin daha çok güçlenmesine yardım eder.[4]
  Reklam

İpuçları

 • Bir ara yalnızken pratik yapmaya çalış. Böylece, sana bu soruyu sorduğunda hazırlıksız yakalanmazsın ve kekeleyip kalmazsın.
 • Sorusuna cevap verirken daima gözlerinin içine bak.
 • Dürüst ol. Kızlar dürüst erkekleri severler.
 • Aynı soruyu ona sormaktan çekinme (tabii ki ona cevap verdikten sonra). Sırf sen bu soruyu sor diye sana sormuş bile olabilir!
 • Her şeyden önce onunla çıkma nedenlerini düşün. Nedeni espri anlayışı mı? Ya da belki bir sürü arkadaş edinme kabiliyetini seviyorsundur.
 • Hazırlıklı ol. Sana yarın bu soruyu sorarsa aklına söyleyecek hiçbir şey gelmemesi iyi olmaz.
Reklam

Uyarılar

 • Gözlerini, yüzünü ya da saçını neden beğendiğini sorabilir (O yüzden HAZIRLIKLI OLMALISIN).
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Erkek Nasıl Baştan ÇıkarılırBir Erkek Nasıl Baştan Çıkarılır?
Kendini Bir Kıza Nasıl BeğendirirsinKendini Bir Kıza Nasıl Beğendirirsin?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Stefanie Safran
Ortak yazarlar :
Flört Koçu ve Çöpçatan
Bu makaledeki ortak yazarlar Stefanie Safran. Flört koçu ve çöpçatan olan Stefanie Safran, dürüst ve pratik bir yaklaşıma odaklanan ve hem çöpçatanlık hem de flört koçluğu şirketi olan Stef in the City'nin sahibidir. Stefanie, çöpçatanlık sektöründe 15 yılı aşkın deneyime sahip olduğu için kendisini “Chicago's Introductionista®” olarak adlandırmaktadır. Çalışmaları; ABC7, NBC5, CBS2, WGN, FOX, The Chicago Tribune, The Chicago Sun Times, The HuffPost ve Refinery29 gibi çeşitli medyalarda yer almıştır. Wisconsin-Madison Üniversitesi'nden aldığı lisans derecesine ek olarak Loyola Üniversitesi'nden Pazarlama ve Markalaşma alanında yüksek lisans derecesine sahiptir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 310 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam