Birisinin sana, “Benim neyimi seviyorsun?” diye sorması seni biraz gerebilir. Bu kişiyi sevmenin birçok nedeni de olsa sorguya çekilmiş olman onlara istediğin şekilde cevap vermeni zorlaştırabilir. Olumlu bir tepki verebilmek için durup nefes al. O kişiye gülümse ve dikkatini tamamen ona ver. Çok temel bir noktadan başlayıp devam et. Rahatlayıp başlarsan muhtemelen onunla ilgili daha fazla yorum yapmanın daha kolay olduğunu göreceksin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Soruya Tepki Vermek

 1. 1
  Nefes al. Birisi sana bu soruyu sorduğunda hazırlıksız yakalanabilirsin ya da seni sorguya çektikleri için gerilebilirsin. Gerilmen, bir şeyleri önce gerçekten düşünmeden söyleyivermene neden olabilir. Hatta bazen beyninin tamamen durmasına ve aniden diyecek hiçbir şey bulamamana bile neden olabilir! Cevap vermeden önce derin bir nefes al.
 2. 2
  Temel bir şeyle başla. Bu kişi arkadaşın mı? Sevgilin mi? Ailenden biri mi? Kim olurlarsa olsunlar, bu rolünden ötürü onu öv. Bu soru seni hazırlıksız yakaladıysa temel bir şeyle başlamak daha belirli bir cevap düşünmek için sana zaman da kazandırabilir.
  • Örneğin bir arkadaşına, “Benim için gerçekten harika bir dostsun.” diyebilirsin.
  • Sevgiline, “Çok düşünceli bir erkek arkadaşsın." diyebilirsin.
 3. 3
  Daha çok detay ver. Başladığına göre belirli özelliklere işaret ederek detaylandır. Bir arkadaşına, “Her zaman yanımda olmanı seviyorum. Desteklendiğimi bana öyle çok hissettiriyorsun ki,” gibi bir şey söyleyebilirsin. Sevgilineyse, “İlgili bir insansın. İlişkimize her zaman kafa yoruyorsun,” diyebilirsin. İşte ekleyebileceğin birkaç detay daha:
  • "Bana gerçekten özel biriymişim gibi davranan ilk kız arkadaşım sensin."
  • "Seninle takılmayı bütün hafta dört gözle bekliyorum. Seninle çok iyi vakit geçiriyorum."
 4. 4
  Söylediklerini bir örnekle destekle. Yorumlarını desteklemek için kullanabileceğin belirli bir örnek bulmaya çalış. Arkadaşına, “Köpeğim Lucy öldüğünde bana çok destek oldun. Çok üzgündüm ve sen vakit ayırıp beni teselli ettin.” diyebilirsin. Sevgiline “İkinci ay dönümümüzde bizim için bir piknik planladığında ne kadar düşünceli olduğunu gösterdin.” diyebilirsin. İşte söyleyebileceğin başka şeyler:
  • “Öyle komiksin ki! Geçen yaz erkek kardeşime yaptığımız eşek şakasına hâlâ gülüyorum.”[1]
  • “Ben çok hastayken arayıp nasıl olduğumu sormuştun. Başka kimse bunu yapmamıştı.”
  • “Çok zekisin. Çalışmama yardım ettiğin için son cebir sınavından çok iyi not aldım.”
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Olumlu Olana Odaklanmak

 1. 1
  Olumlu ve isabetli sözcükler kullan. “Okulda iyisin,” gibi muğlak bir şey söyleyeceğine, “Sanat dersinde çok yeteneklisin. En son projen muhteşemdi. Keşke ben de o kadar iyi resim yapabilsem!” gibi bir şey söylemeyi dene. “Herkese karşı her zaman naziksin.” gibi nötr bir cevap vereceğine, “Başkalarına yardım etmek için hiçbir şeyi esirgemiyorsun." diyebilirsin. “Yetenekli” ve “şefkatli” gibi isabetli ve olumlu sözcükler kullan.” Şunlar gibi şeyler söylemeyi dene:
  • “Korkusuz birisin! Cesaretini seviyorum.”
  • "Müzik hakkında öyle bilgili ve tutkulusun ki! Her birlikte vakit geçirdiğimizde benimle yeni bir müzik grubunu paylaşıyorsun."
 2. 2
  Onlara en iyi kişilik özelliklerini söyle.[2] Bu insanı ve kişiliğini düşününce aklına gelen ilk iyi düşünce ya da sözcük nedir? Komik mi? Zeki mi? Kararlı mı? Yetenekli mi? Neşeli mi? Çekici mi? Enerjik mi? Bu her neyse ona söyle! Şöyle şeyler söyleyebilirsin:
  • “Komik olmanı seviyorum. Birlikte vakit geçirdiğimizde beni her zaman güldürüyorsun!”
  • “Neşeli ve pozitif bir insan olmanı seviyorum. Etrafına olumlu bir enerji yayıyorsun ve seninle zaman geçirmeyi seviyorum.”
 3. 3
  Dış görünüşü yerine kişiliğine odaklan.[3] Birinin dış görünüşünden bahsetmek doğru bir hareket gibi gözükebilir ama bu soruya cevap verirken kişiliğe çok daha fazla önem atfetmeye çalış. Birine güzel veya yakışıklı olduğunu söyleyebilirsin; bunu söylemekten kaçınmana gerek yok! Ama bahsettiğin tek şey dış görünüşü olursa o kişi yanından ayrılırken sevilecek tek şeyinin dış görünüşü olduğunu düşünebilir. Şöyle şeyler söyleyebilirsin:
  • “Harika bir dinleyicisin.”
  • “Bana ilham veriyorsun.”
  • "İyi kalplisin.”
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Düşünceli Olmak

 1. 1
  Bu sorunun sana neden sorulduğunu biraz düşün. En iyi arkadaşın henüz bir ayrılık yaşadıysa muhtemelen kendisini mutsuz hissediyordur ve kendine güveni azalmıştır. Sevgilin ilişkinizle ilgili kendini güvende hissetmiyor olabilir. Yakın zamanda bir arkadaşınla tartıştıysan arkadaşın kızgın olduğundan ve artık onu gerçekten sevmediğinden endişe ediyor olabilir. Bu soruyu neden sorduğunu biliyorsan o kişiye moralini düzeltecek teşvik edici bir cevap ver. Şöyle şeyler söyleyebilirsin:[4]
  • "Daha önce bir erkek arkadaşımla ilgili hiç bu kadar güçlü hislerim olmamıştı. Sen benim için dünyalara bedelsin."
  • "Ne olursa olsun daima arkadaşın olacağım."
 2. 2
  Soruyu ciddiye al. Arkadaşının birdenbire böyle bir soru sorması sana tuhaf ya da saçma gelebilir ama büyük ihtimalle onu neden sevdiğini gerçekten bilmek istiyordur. İyi bir cevap verebilmek için yaptığın işi bırak ve dikkatini o kişiye ver. Cevap verirken gülümse ve arkadaşının gözlerinin içine bak. İsteksiz ya da kısa bir cevap vermek yerine sözcüklerini gerçekten düşün.
  • Bu kişi aynı soruyu sana daha önce defalarca sorduysa ve bunu yapmak için gerçek bir nedeni yok gibiyse sadece iltifat almaya çalışıyor olabilir. Bu özellikle ona verdiğin cevaplardan hiç memnun olmuyorsa doğrudur.[5]
  • Bu durumda, "Bu soruya daha önce birkaç kez cevap verdim. Bir sorun mu var?" gibi bir şey söyleyebilirsin.
 3. 3
  Samimi ol. Bu kişi kendini sana neyini sevdiğini soracak kadar rahat hissediyorsa büyük ihtimalle onu oldukça iyi tanıyorsundur. Bu yüzden, kendini sahte bir cevap vermek için zorlama. Bu kişiyi gerçekten seviyorsun. Onlara gerçekten ne hissettiğini söyle.[6]
  • Bir arkadaşına, "Suzan, beş yaşından beri en iyi arkadaşımsın. Seninle bir sürü şey yaşadık. Sensiz bir hayat düşünemiyorum." diyebilirsin. Sonra da belirli şeyleri saymaya geçebilirsin.
  • Bu pek mümkün değil ama bu soruyu sevmediğin ya da iyi tanımadığın biri sorarsa onlara nazik davranmaya çalış. Mümkün olduğunca içtenlikle cevap ver. "Seni o kadar iyi tanımıyorum ama gerçekten iyi birine benziyorsun." diyebilirsin.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 24.710 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 24.710 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam